Chov zvierat

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Chov zvierat

Príspevok od používateľa s0m3body »

Mam k dispozicii vonkajsiu volieru 3x4 metre, vyska 2 metre, nekosena luka, vysoky travnaty porast.

Voliera jednou stenou hranici so starou nepouzivanou / nevykurovanou miestnostou s podorysom tiez 3x4 metre.

Ake zvierata by sa na takejto ploche dali chovat, tak aby:

1. Stacilo zabezpecit (automaticky) prisun cerstvej vody a zalozneho krmiva, a chov fungoval prakticky samostatne, osobna navsteva 1x - 2x mesacne; ono v praxi bude ta navsteva castejsie, ale nemala by byt potrebna

2. Zvierata by dokazali prezimovat - s tym, ze spominana miestnost bude pre ne patricne usposobena

3. Zvierata by sa dokazali rozmnozovat

V pripade, ak je dana plocha prilis mala, existuje moznost pridat druhu 3x4 metre volieru, ak by to bol ten rozhodujuci rozdiel.

Ako prve mi napadli kraliky. Pripadne v kombinacii s niecim dalsim?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Napadlo mi zopár otázok:

Aký je cieľ/ciele - chov na mäso/kožu/iné, testovanie WSHF scenárov, ...?

Lokalita
Voliéra/lúka je v zastavanej oblasti alebo ďalej od civilizácie?
Aké dravce tam môžeš očakávať?
Aké je riziko dvojnohých dravcov?
Aké prudké a dlhé zimy?

Čo mám skúsenosť s králikmi a sliepkami - pri rozmeroch výbehu 3x4 by si neriešil automatický podávač záložného krmiva, ale každodenného krmiva. Ak sa nebavíme o jednom králikovi/sliepke, tých 12 metrov ti spasú a udupú na hlinu za pár dní. A detto počas celej zimy.

Osobne vidím najväčší problém v tej návšteve raz za 2-4 týždne, ale možno niekto bude vedieť, ako na to.
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Registered for: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

Najmenej náročné sú ovce a kozy.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

yarco napísal:Napadlo mi zopár otázok:
Aký je cieľ/ciele - chov na mäso/kožu/iné, testovanie WSHF scenárov, ...?
V prvom kroku myslienkovy experiment :-).

Idea je taka, ze v kombinacii s nejakou zasobou potravin, clovek v pripade nudze dokaze (uz za stalej pritomnosti) takyto chov rozsirit na velkost potrebnu k tomu, aby v kombinacii s ostatnymi lokalnymi zdrojmi prezil. No a kym ta nudza pride, bude mat raz za cas male spestrenie jedalneho listka.

Predpoklad je, ze v pripade nudze moze byt neskoro zhanat chovne zvierata...
yarco napísal:Lokalita
Voliéra/lúka je v zastavanej oblasti alebo ďalej od civilizácie?
Dalej od civilizacie.
yarco napísal:Aké dravce tam môžeš očakávať?
Stredna cast Bielych Karpat, nedaleko je les, uz som pri chalupe nasiel aj roztrhanu srnu. Vela maciek, tu a tam vidim zdivoceleho psa. Nemyslim si, ze je sanca chovat cokolvek male ak to nebude ohradene pletivom zo vsetkych stran / poriadne zabezpecene proti podhrabaniu. Preto voliera. Preto obmedzena plocha.
yarco napísal:Aké je riziko dvojnohých dravcov?
Male, toto nepokladam za riziko.
yarco napísal:Aké prudké a dlhé zimy?
Poslednu zimu bolo miestami meter snehu, dobre 3 tyzdne v kuse boli teploty v noci pod -15.
yarco napísal:Čo mám skúsenosť s králikmi a sliepkami - pri rozmeroch výbehu 3x4 by si neriešil automatický podávač záložného krmiva, ale každodenného krmiva. Ak sa nebavíme o jednom králikovi/sliepke, tých 12 metrov ti spasú a udupú na hlinu za pár dní. A detto počas celej zimy.
Krmenie v zime je mi samozrejme jasne. Pozemok je velky, takze nie je problem pocas navstevy nachystat akekolvek mnozstvo travy. Otazka skor je ci sa da uskladnit vo voliere alebo v miestnosti dostatocne mnozstvo s ktorym zvierata vystacia.
yarco napísal:Osobne vidím najväčší problém v tej návšteve raz za 2-4 týždne, ale možno niekto bude vedieť, ako na to.
Nechcem tie zvierata tyrat, preto zacinam otazkami.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Frankie napísal:Najmenej náročné sú ovce a kozy.
Nuz ano, ale tie do 3x4 metrovej voliery nenapcham. A nechat ich len tak v ohrade by, obavam sa, nefungovalo.
Používateľov profilový obrázok
Rak
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 4 years 10 months

Príspevok od používateľa Rak »

No najlepšie sa tam bude mat potkan ani ho tam nemusíš dávať príde sam , aj všetko čo chceš splní aj sa rozmnoži:) ale toho asi nechceš .
Problém vidím v tom čistení raz za 2 až 4tyždne aby tá niekto neudal za tyranie :)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Zaujímavý experiment :) som zvedavý, či ti z toho nakoniec niečo použiteľné vypadne.

Poopravím sám seba - ako hlavný problém vidím popri zriedkavých návštevách aj malú plochu, t.j. nutnosť zabezpečiť v podstate 100% objemu krmiva ručne, v zime aj v lete. Pasenie sa na 12 štvorcoch je passé :wink:

Na zimu som sa pýtal aj kvôli vode. Automatická studnička by mala fungovať aj pri pártýždňových mrazoch, inak môže byť kombinácia zimnej suchej stravy a nedostatku vody pre zvieratá fatálna.

S čerstvou trávou opatrne, napr. tie králiky sú na ňu dosť citlivé. Buď im dávaš len primerané množstvá čerstvej alebo potom už len seno. Nemôžeš im tam šupnúť veľkú kopu "tu máte na 3 dni", to nefunguje. No a lúku môžeš mať síce veľkú, ale pokosiť a nasušiť z toho seno môže byť dosť problém počas 1-2 dňovej návštevy, duplom ak ti nevyjde počasie.

Čistenie raz za x týždňov už spomenul Rak.

Ďalej ak to plánuješ na návštevy raz za 2-4 týždne, malo by to byť celé zariadené tak, že to bude fungovať bez zásahu aspoň 6 týždňov. Nech máš aspoň minimálnu rezervu v prípade problémov akéhokoľvek typu. A to už mi napadajú veci ako záloha studničky, záloha systému kŕmenia a pod, ale to vlastne platí aj pri tých 2-4 týždňoch.


Skrátka kombinácia 2-4 týždňovej návštevnosti a malej výmery vyzerá byť dosť výzva.
Používateľov profilový obrázok
Rak
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 4 years 10 months

Príspevok od používateľa Rak »

No a hlavne sem tam niečo zdochne a keď to bude v lete a pár týždňov kľudne sa môžu nakaziť aj ostatne .
A čo tak veľké akvárium bazén rybník a pod . Ryby by mohli prežiť aj bez veľkej starostlivosti pri určitej hĺbke rybníka aj prezimujú . Niekde je video ako nahadžu ryby do tekutého dusíka zmrazia na kosť buchaju nimi po stole a potom hodia do vody a oni po chvíľke plávajú .
https://youtu.be/67xsrP9afD4
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Kedysi som riesil tuto otazku. Mam 1ha pozemok s novym jazerom ktore testujem s 250 ks pstruhmi. Este nemam pozemok komplet oploteny ale pracujem na tom. Chcem tam dat ovce aby som nemusel tolko kosit ale ratam s tym, ze na zaklade toho aku divocinu mam okolo budem mat velke straty. . Hladal som o tom dost informacii ale voliery s dakou automatikou a ist tam raz mesacne je asi nezmysel. No neskusal som. Videl som ale na videach ako mali ludia volieru s kurnikom s automatickymi dvierkami ktore sa aktivuju pri vychode a zapade slnka, predtym to este zapipa a hydina sa naucila ze maju ist vtedy dnu aby boli v bezpeci. Ale iba v meste/dedine. Dalej od civilizacie to dravce pochytaju aj pocas dna ak tam clovek nie je a mnohokrat aj vtedy ak tam je.
Jazero este musim obohnat riadnym elektrickym oplotkom kvoli vydre a idealne siet proti volavke. Jedna vydra dokaze vytiahnut z vody denne aj 30kg ryb, ak sa jej lahko chytaju. Nezozere ale "trenuje".
K svokrovi chodil mlady rys a normalne roztrhal/rozplietol to slabsie hydinarske sesthranne pletivo.
S automaticky podavanym zradlom a vodou by teoreticky mohli prezit holuby. Nepotrebuju nejak moc starostlivosti a existuju druhy ktore su velke ako kurence a same sa dobre rozmnozuju skoro ako potkany. Ale treba ich sledovat kvoli chorobam a velmi dobre cistit.

Najlepsie by tu bolo byvat a mat velkeho psa a velikansky pozemok a venovat sa tomu viac. Inak realnu sebestacnost clovek nedosiahne vobec a aspon aku taku na prezitie len tazko. Duplom ak chybaju skusenosti a vedomosti. Velmi zalezi na specifikacii danej lokality. Prezitie zvierat cez zimu je dost zlozote a mnohi co to chceli podobne ako ty skoncili nakoniec tak, ze nasadili na jar zvierata, cez leto mali z nich radost a pred/cez zimu ich pobili a pojedli. Cez zimu je 2-3 navstevy mesacne uplne nerealne.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Možno sa pozeráš zlým smerom a to toho priestoru si daj rastliny.
Fazuľa, slnečnica, egrese hocičo. Automatické zalievanie sa rieši 10x ľahšie a rastliny nie sú tak nachylne zomrieť.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nie som žiadny drobnochovateľ a moje poznatky, nijako extenzívne, čerpám z toho, čo som kedysi pochytil u prababky na dedine. Vôbec nechcem pôsobiť ako ten, čo tvrdí, že takto postavené zadanie nejde splniť. Dokonca si myslím, že - čisto teoreticky - takto by šlo chovať mnoho druhov zvierat, avšak za vynaloženia značných nákladov na technologické zabezpečenie.
:idea:
Keby som mal identifikovať hlavné problémy, tak by to boli:
1. Veterinárna starostlivosť. Ono to väčšinou bývalo tak, že keď v zajačníku skapal jeden zajac, skapali skoro všetky, ak neprišlo k nejakej rýchlej intervencii. A niekedy nepomohla ani tá. Ak skapala jedna sliepka, nezriedka ju nasledovali ďalšie... Tu vidím asi najväčší problém, keďže niektoré zvieratá, zvlášť tie zajace, v nehygienických podmienkach obvykle príliš neprosperujú.
2. Fyzické zabezpečenie. Neviem, kde presne to chceš chovať, ale taký chov, ktorý nie je pod permanentným dozorom, bude priťahovať predátorov od kuny, cez líšku, až po medveďa. A bude priťahovať zlodejov, čo je asi najproblematickejšia škodná.
3. Výpomoc. Naozaj sa nenájde nikto v okolí, kto by ti vedel vypomôcť tým, že aspoň raz dva či tri dni by išiel skontrolovať zvieratá a poskytol by im aspoň minimálnu starostlivosť? Ak nie, nemáš aspoň niekoho spoľahlivého, u koho by si v dobrých časoch choval nejaké zvieratá (staral by sa o ne miesto teba), ktoré by si si mohol vziať, keby nastali zlé časy a ty by si sa stiahol na ten svoj pozemok?
:idea:
Celkom by ma zaujímalo, aké riešenie napokon vymyslíš a či bude fungovať. Lebo ľahšie ako na takúto vzdialenosť chovať nejaké zvieratká pre prípad núdze, mi už asi príde si v prípade núdze nejaké uloviť, prípadne domestikovať. Hoci aj to by malo mnoho úskalí.
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Registered for: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

s0m3body napísal:
Frankie napísal:Najmenej náročné sú ovce a kozy.
Nuz ano, ale tie do 3x4 metrovej voliery nenapcham. A nechat ich len tak v ohrade by, obavam sa, nefungovalo.
Ja chovám 3 kozy celoročne vonku, v ohrade s elektrickým ohradníkom a jednoduchým prístreškom 2x2 m uzavretým z 3 strán. Na zimu zatvorím otvorenú stranu hrubou plachtou, aby mohli voľne prechádzať dnu a von. Pre kozy je ideálna neudržiavaná pastvina, kde sú náletové dreviny, ktoré s obľubou zbaví kôry a listov. Stromy, ktoré chceme zachovať, treba kmene natrieť ich vlastným trusom, rozrobeným v kýbli s vodou.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Daj do voliery včely :wink: . Po malej úprave -oplechovaní, prestrešení, natretí farbou a ďalších rýchlo vyriešiteľných úkonoch do takej "búdy" vieš dať bez problémov 10-15 včelstiev. Alebo ak máš v okolí známeho včelára ktorý hľadá nové, alebo ďalšie stanovište určite nebude problém sa s ním dohodnúť..
Včely sú samostatné a inteligentné tvory. Ak zvládneš elementárne základy chovu /s tým že vodu budú mať prirodzene dostupnú a nenecháš ich po vytočení hladovať/ a nechceš to časom profilovať ekonomicky zameraným smerom, stačí ti vrámci prác na včelnicu v čase sezóny chodiť 2-5 krát za mesiac. Od konca augusta do cca začiatku marca máš prakticky free, robíš len v dielni a chodíš liečiť v zime..
Benefity: máš pre celú rodinu kvalitný SR med. V Európe sú naše medy vysoko cenené kvôli veľkej biodiverzite rastlín na relatívne malej ploche. Netuším odkiaľ si, ale ak máš v dolete včiel horu, vieš teoreticky rodine zabezpečiť medovicový med - to je ten čierny ako bagandža. Ak sa oťukáš, tak časom aj peľ, propolis, medovinu a apiterapiu zadarmo všetkým :lol: Okrem tohto všetkého sa tvoje včely budú podieľať na opeľovacej činnosti vo svojom dolete tj. 6km. Toto vieš rovnako využiť napr. vysadením ovocných stromov na pozemku. Vlastný med- vlastné bez chémie ošetrené ovocie z vlastnej záhrady..
Nemusíš kosiť, robiť výbehy, zháňať zmesky, seno na zimu... Stačia ti fotopasce a eventuálne elektrický ohradník na volieru..
Edit: písal som ti to ako SS ale vidím že sa to vycapilo verejne..
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Tá v článku spomínaná "umelá inteligencia" sa mi páči - zrejme v budúcnosti sa už bez nej nezaobídeme pri akejkoľvek činnosti... :idea:
:mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"