Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Hej, asi robí.

Ale neodpustím si - smutná je aj jeho reakcia. Ospravedlnil sa za výpočtovú chybu, ale ani slovo o tom, že tým pôvodným číslom vlastne podoprel celý článok a že nové číslo trocha mení pointu. Však jeden mŕtvy z 20-tich alebo z 2000, všetko jedno. Ale stihol si spraviť reklamu na novú knihu, šikula.


"Moja trojčlenka

Priateľky, priatelia,
v mojom včerajšom príspevku som uviedol nesprávne údaje, pokiaľ ide o úmrtnosť na covid 19. Takže správne má byť 1,8 percenta a nie 0,018 a 5,12 percenta a nie 0,051 percenta.
Zaradil som sa tým do tretej kategórie blbcov, za čo sa ospravedlňujem tým, ktorí ma láskyplne radili len do prvej. Napriek tomu, že som inžinier, matematika, štatistika a účtovníctvo nikdy neboli mojimi silnými stránkami. Skláňam sa pred tými, ktorí vedia počítať.

Verím však, že moje čitateľky a čitatelia ma kvôli tomu, že som zbabral trojčlenku, neopustia. Ak by som bol ústavným činiteľom okamžite sa vzdám funkcie, keďže však žiadnu nemám, budete musieť moje matematické nedostatky strpieť aj v budúcnosti. O to viac sa budem usilovať dosahovať tú najvyššiu kvalitu v písaní. Inak tú trojčlenku som nezvládol aj preto, lebo ľavou rukou som počítal a pravou ťukal korektúry nového románu – Nádherná smrť v Altaji. Verím, že bude lepší ako moja trojčlenka.

P.S. Potešil som sa nevídanej diskusii, len ma mrzí, že sme sa odpovedí na moje otázky opäť spoločne nedočkali.
Ďakujem všetkým, Váš Jožo Banáš
"
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, k Banasovi sa skoda vyjadrovat, chyby v prepoctoch obcas robime vsetci, ale ten nazor ze ked sa 1400 ludi 'vyzdravelo' tak naco riesit lieky alebo vakcinu a zavadzat ochranne opatrenia, mno, tak to fakt skoda komentovat. S vekom zvycajne prichadza rozum, ale niekedy prichadza vek samotny... Pre neho ale zjavne skoro 10 milionov nakazenych a pol miliona mrtvych su len fazulky, a to pritom sme este stale len v zaciatkoch. A divim sa ze mu ta mlada dama v lese neodpovedala ze to rusko ma prave preto, lebo este ani v tom lese nema sukromie a prihovaraju sa jej dychciaci prestarnuti seladoni... :lol:


Naspat k Covidu, v podstate to postupuje presne ako sme predpokladali (u nas aj vo svete).

Jedna vec ma ale dnes prekvapila - USA hlasia za vcerajsok dalsi rekord - vyse 45,000 zistenych novonakazenych, prekvapujuce ale je ze v porovnani s aprilom (ked mali 'rekord' 36,000 za den) vtedy bol priemerny vek pacientov vyzadujucich hospitalizaciu 65 rokov. Teraz je uz ale v statoch priemerny vek pacientov vo vaznom stave vyzadujucom hospitalizaciu 35 rokov :!:

Cas ukaze ci je to len nejaka anomalia, a ci sa to o par tyzdnov prejavi aj vo vekovom priemere a mediane umrti.

Kazdopadne zatial je Covid stale len v prvej faze rozbehu, a aj ked sa zacinaju objavovat male lokalne 'ohniska' aj u nas, vo vacsom sa to rozbehne asi az 2-3 tyzdne po tom ako sa ludia vratia z dovoleniek.

Nie moc dobra sprava je tiez ze podla poslednej antibody studie to s protilatkami nevyzera moc slavne, na rozdiel od SARSu ci MERSu pri SARS-CoV-2 vela asymptomatickych nositelov si ich vobec nevytvara (co znamena ze to mozu chytit opat a znova hned potom ako to 'prechodia'), a z tych co si ich vytvoria rovnako ako u symptomatickych vyliecenych az 90% z nich protilatky uz po dvoch ci troch mesiacoch straca. To bohuzial znamena ze ak to potvrdia dalsie studie na vacsich vzorkach pacientov, tak nejake 'imunitne pasy', cipy, a pod. budu v podstate bezvyznamne, respektive velmi kratkodobe (v takom pripade by clovek mohol cestovat len povedzme prvy mesiac od vakcinacie).

Este je sanca ze to aspon ako tak vytrhnu T-bunky s pamatovym efektom (alebo aspon predlzia to obdobie medzi re-infekciami), ale aj to je zatial velmi otazne. Az sa urobi viac studii na viac pacientoch, budeme opat mudrejsi, ale nateraz je opatrnost stale namieste.

Stay safe and sane,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_bro

Toto sa mi pozdáva, obdobné to môže byť kade tade bez toho, aby sme tušili....
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

No a teraz si priratajme vsetkych tychto ludi ktori "nakazu prekonali ale o tom ani nevedeli" k tym ktori boli na Covid pozitivne testovani a z tohto cisla si znovu vypocitajme smrtnost.
(..a potom si tuto "novu" smrtnost porovnajme so smrtnostou obycajnej chripky)

..aby ten Banas napriek tej neposlusnej desatinnej ciarke nakoniec nemal pravdu :mrgreen:

PS: na margo hratok s krivkou mi neda este nespomenut ze po tom co bol predseda parlamentu SR obvineny/usvedceny z plagiatorstva nam v priebehu nasledujuceho dna stupol pocet pozitivne testovanych na +-24nasobok a media, namiesto toho aby toho plagiatora lincovali, maju plnu hubu reci o tom ako sa k nam (mozno?) blizi druha vlna (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -pandemie/)
- ten Covid je asi nieco ako svajciarsky nozik
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Je dosť možné že ten utáraný dilino bol blízko pravde, no mne udreli ako prvé do očí tie nezmyseľné percentá ako hovadina dňa, preto som sa ozval...
Táto vláda Covid potrebuje!!!!
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

theplaky napísal:No a teraz si priratajme vsetkych tychto ludi ktori "nakazu prekonali ale o tom ani nevedeli" k tym ktori boli na Covid pozitivne testovani a z tohto cisla si znovu vypocitajme smrtnost.
(..a potom si tuto "novu" smrtnost porovnajme so smrtnostou obycajnej chripky)
Zabudas / vynechavas ten isty efekt pri chripke. Aj pri chripke su zaratani iba ti ktori mali chripku diagnostikovanu a ti co mali slaby priebeh a ani nesli k lekarovi zaratani nie su.
Niet nad ucelovy vyklad cisiel :)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

theplaky: Pozri si tu studiu co som linkol - asymptomaticky neznamena imunny :!: To ze to niekto 'prechodi' neznamena ze to 'absolvoval' bez nasledkov. Covid NIE JE chripka. Pozri si poskodenia pluc u tych ludi co to 'prechodili' bez toho aby o tom vedeli, napr. tu:

Obrázok

plus tam mozes mat trombocytopeniu, rozne mensie zapaly organov v celom tele, a x dalsich veci ktore Ti mozu sposobit dozivotne nasledky. A kedze ta studia zaroven preukazala ze asymptomaticki pacienti sa mozu velmi rychlo opat nakazit, ako myslis ze tie pluca budu vyzerat po druhej, tretej, ci stvrtej nakaze? A myslis ze ten clovek tak lahko 'rozchodi' aj tie dalsie a tiez o nich nebude ani vediet? Len zato ze niekto nema horucku a nekasle, neznamena to ze ma 'vyhraaano' a moze si vyskakovat :roll: Pocty 'vyzdravenych' ci 'ukoncenych pripadov' su len docasne / k danemu dnu, o dva mesiace ten 'vyzdraveny' moze byt v uplne inej kolonke tej statistiky, takze v celkovom nahlade na nakazu je zatial este stale priskoro pocitat smrtnost ci umrtnost...

Covid netreba demonizovat ani precenovat, ale urcite by sme ho nemali podcenovat, bez ohladu na to ake vekove skupiny sa nam momentalne zdaju byt najviac ohrozene, ako predbezne vychadza umrtnosti ci smrtnost, alebo ake percento ludi ho 'prechodi' bez priznakov (co ale neznamena ze ho 'prechodi' bez nasledkov, alebo ze sa nim opatovne nenakazi), je to virusove ochorenie ktore zatial este stale velmi malo pozname, a jeho zlahcovanie ako predvadza ci uz Banas alebo spusta inych ludi sa nam este moze nepekne vypomstit ak nebudeme opatrni.

Stay safe and sane,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Nemožno to isté povedať aj o pacientoch, ktorí prekonali chrípkové ochorenie v kombinácii s akútnym zápalom pľúc, zápalom ľadvín....? Aj títo si odnášajú veľmi často následky do ďalšieho života, najmä ak sa jedná o toľko spomínané rizikové skupiny a pacientov v naozaj pokročilom veku, imobilných alebo s obmedzeným pohybom, s nedostatkom pobytu na čerstvom vzduchu, fajčiarov a ľudí s inými poškodeniami pľúc, ťažkých alebo neliečených hypertonikov, alebo diabetikov atd.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dirty harry: Mhm, ale ja som teraz pisal o asymptomatickych ludoch - ti ktori nemali napohlad ziadne priznaky, posobili zdravo, a ani nevedeli ze Covid prekonali, no ten poniektorym zanechal 'pamiatku' :roll:

V tej rakuskej dedine/epicentre to tusim vychadza cca 40% obyvatelstva z ktorych 85% bolo bez symptomov. Za chvilu to uz ale budu 2-3 mesiace takze ak cisla z tej studie potvrdia aj dalsie vyskumy, 90% z tych 40% co Covid prekonali sa v lete moze opat nakazit :roll:


Gunslinger
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

d-s napísal:
theplaky napísal:No a teraz si priratajme vsetkych tychto ludi ktori "nakazu prekonali ale o tom ani nevedeli" k tym ktori boli na Covid pozitivne testovani a z tohto cisla si znovu vypocitajme smrtnost.
(..a potom si tuto "novu" smrtnost porovnajme so smrtnostou obycajnej chripky)
Zabudas / vynechavas ten isty efekt pri chripke. Aj pri chripke su zaratani iba ti ktori mali chripku diagnostikovanu a ti co mali slaby priebeh a ani nesli k lekarovi zaratani nie su.
Niet nad ucelovy vyklad cisiel :)
ale na tupóňov a polovzdelancov taký výklad funguje...
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Môže sa stať aj to, že do Zeme v júli nasexuje asteroid...
Len ten nemá taký dobrý marketing ako Covid a bolo by to aspoň 3 - 4 dni pred zásahom na 100% isté, takže by to nikto nezľahčoval, ani by nikto nestrašil.
V prípade Covidu si myslím, že nie je dnes isté absolutne nič, ale existuje už toľko predpovedí a toľko čiernych scénárov, že v Hollywoode nevedia ktorý použiť na nový kasový trhák.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Gunslinger: podla najnovsich sprav "to ma" uz aj Novak Djokovic. Budem sledovat ako sa nasledky ktore na jeho plucach zanecha Covid prejavia na jeho poklese v rebricku ATP.

d-s: ale koli chripke nevyhlasujeme pandemiu a nevypiname stat. Na Covid (vlastne "S" Covidom) nam zatial zomrelo 28 ludi - na chripku nam KAZDOROCNE zomrie cca 800. Preco si stat nevypiname kazdy rok, to nam tych 800 zivotov za to nestoji? Preco sme cakali az na polievku z cinskeho netopiera a 28 mrtvych dochodcov aby sme sa ekonomicky pochovali?
Presne ako pises na zaver: niet nad ucelovy vyklad cisiel.

DeSade: som rad ze sa Ti tych 8 slov podarilo napisat spravne
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

theplaky, vzhladom na historiu tvojich prispevkov je to zbytocne, nepochopis to, ale posledny krat...

Zase porovnavas nespravne. Porovnavas 800 mrtvych s chripkou bez akychkolvek opatreni (ked sa chripkou nakazilo mozno 50% ludi na Slovensku) s 28 mrtvymi s koronou za polrok pri tvrdych opatreniach (ked sa nakazilo 1600 ludi) a prides k zaveru ze opatrenia su zbytocne lebo *s opatreniami* zomrelo iba 28 ludi.

Bud porovnaj cisla pri prijatych opatreniach alebo bez opatreni.
Dobry priklad "s neskorymi opatreniami" mas UK.
Maju 43.000 mrtvych s koronou, za pol roka. Chces vari tvrdit ze s chripkou maju za pol roka porovnatelne umrtia?
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Kde ale berieš istotu, že máme na Slovensku len 1600 pozitívnych?
Kľudne ich môže byť aj 16 000, alebo 89 000.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

V okolitych krajinach, myslim, ze uz mozu civilisti kupovat respiratory 3M. U nas este stale plati zakaz ?
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"