Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Poisťovňa Union preplatí Alexejovi so spinálnou svalovou atrofiou liečbu za dva milióny eur. Liek je od minulého týždňa registrovaný už aj v Európe a musí sa podať do dvoch rokov života dieťaťa.


Nesúvisí to úplne s koronou ale téma už bola načata:
Konečne mu to zaplatia alebo je to príliš veľa na jedného človeka a tie peniaze mohli vyliečiť 10 iných?
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

S privatizáciou zdravotníctva asi nie je ďaleko doba, kedy "výhody" západného zdravotníctva prídu aj ku nám. V štýle "makaj kým vládzeš a ak ochorieš, tak plať alebo skap."

Ako rodič dieťaťa, ktoré skoro zomrelo, žiaľ viem, že otázka nestojí "či", ale "čo treba a ako rýchlo".
Najhoršia skúsenosť v živote. Žiadne vlastné utrpenie sa k tomu ani nepriblíži, akýkoľvek majetok vtedy nemá žiadnu hodnotu.

Riškovi aj iným deťom sme prispeli aj pravidelne prispievame.

PS: ak máte vedomosť, ktorá slovenská právna kancelária má skúsenosti / špecializuje sa na konania proti zdravotníckym zariadeniam, dajme mi prosím vedieť do sukr.správy. Bez ohľadu na to, čo to bude stáť. Od nemocnice nechcem ani cent, nepotrebujem. Ale chcem hnať na zodpovednosť tých dvoch lemplov, čo mi vlastným darebáctvom takmer zabili dieťa.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa romen3 »

To mi pripomenulo film Irina Palm.
Tam zaznelo pravdive, ci naozaj myslime vazne slova "pre zachranu dietata urobime vsetko na svete" aj vtedy ked sa vam to naozaj prihodi a ci dokazeme prekusnut aj eticke zabrany.

Verim tomu, ze to tak veru je a dufam, ze to nikdy nezazijem.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Dovetok k diskusii o vypocte smrtnosti - trochu som este hladal a nasiel clanok z American Journal of Epidemiology, ktory sa zaobera metodami pre odhad smrtnosti prebiehajucich infekcnych ochoreni a ilustruje ich na SARSe z 2003, ktory uz skoncil a teda je mozne porovnat vyvoj priebezne pocitanych hodnot s finalnymi. Je to dlhe a nechce sa mi to prekladat cele, takze len TLDR (moje poznamky uvedene skratkou pozn a v zatvorkach, zvysok je volny preklad konspektu informacii klucovych z pohladu predoslej diskusie pre menej zbehlych v AJ):

Jednoduche odhady smrtnosti ziskavane pocas prebiehajucej epidemie ratane ako pomer mrtvych k celkovemu poctu pripadov sa ukazali byt o 3-5% nizsie, ako bola vysledna smrtnost a vyrazne sa lisili v jednotlivych krajinach. Navyse s postupm casu tieto statisticky naivne odhady nespravne naznacovali zvysovanie smrtnosti.

Jednoduchy (pozn.: hovoria tiez naivny) odhad e finalnej smrtnosti prebiehajucej epidemie sa da v case s (pozn.: pouzijem rovnake znacenie ako oni) ratat 2 sposobmi:

1. e1(s) = D(s) / C(s)
2. e2(s) = D(s) / (D(s) + R(s))

kde D(s) je pocet umrti v case s, C(s) je pocet identifikovanych infikovanych v case s a R(s) je pocet vyliecenych v case s.

(Pozn.: z pohladuj nasej predoslej diskusie je teda e1(s) ratane standardnym vzorcom pre vypocet smrtnosti a e1(s) je ratane na uzavretych pripadoch - ako to pouzil guns)

Prvy sposob odhadu finalnej smrtnosti ignoruje vplyv pacientov, ktori zostavaju chori v nemocnici. Druhy sposob implicitne predpoklada, ze smrtnost ochorenia pre pacientov ostavajucich v nemocnici bude rovnaka ako v doteraz uzavretych pripadoch a na proporcnost rizikovosti smrti/vyzdravenia meranej od prijatia do nemocnice nebude vplyvat ziadna udalost.

(Pozn.: v dalsom texte sa potom teoreticky rozoberaju alternativne (a komplikovanejsie) sposoby odhadu smrtnosti, ktore by mali eliminovat nedostaky uvedenych dvoch jednoduchych sposobov, az sa studia dostane do fazy popisu analyzy metod:)

Analyza bola robena na datach z 1755 pripadov SARS z Hong-Kongu (pozn. co je podla wiki cca 21% vsetkych pripadov), z ktorych nebrali do uvahy 124, pre ktore sice bol neskor diagnostikovany SARS, ale boli prijati do nemocnice este pred vypuknutim epidemie s inymi diagnozami (pozn.: teda zrejme to dostali az v nemocnici), 3 pripady, ktorych datum uzdravenia nie je znamy a 22 pripadov, o ktorych konci sa nevie, takze redukovana Hong-Kongska vzorka pre analyzu mala pocet 1606 pripadov (hospitalizovanych).
Priemerna doba pobytu v nemocnici bola zhodne pre pripady konciace smrtou aj uzdravenim (pozn. presnejsie prepustenim z JIS na rehabilitacne oddelenie) 23 dni. V Hong-Kongu zacala epidemia 15. februara 2003 a vrcholila o 6 tyzdnov 26. marca. Analyza bola robena na datach od aprila, pretoze dovtedy vzhladom na dlzku casu k ukonceniu pripadu nebolo dostatok relevantnych udajov. Vysledna smrtnost na pozorovanej vzorke z Hong-Kongu bola 14,2%, co je menej, ako oficialne cislo (302mrtvych / 1755infikovanych = 17,2%) prave kvoli tej redukcii sledovanej vzorky. Tento Obrazok (pozn.: pre velkost mi nesiel vlozit priamo) ilustruje vyvoj priebezne pocitanych odhadov smrtnosti roznymi metodami (plnym stvorcekom je znazornena finalna smrtnost, diamantom (pikou) priebezne pocitana prvym jednoduchym sposobom, tojuholnikom priebezne pocitana druhym jednoduchym sposobom zvysne su v clanku preberane metody vypoctu).

<koniec prekladu>

Zaver (aneb truchu vody na gunsov mlyn ;)): z grafu je vidno, ze v pripade SARS1 prvy sposob vypoctu odhadu smrtnosti (teda priebezne aplikovanie vzorca na vypocet finalnej) ju podhodnocuje (vyraznejsie v pociatocnych fazach sledovaneho obdobia, tzn. este pocas peaku epidemie). Druhy sposob vypoctu (teda ten, co pouziva guns) odhadu je blizsie k finalnym cislam.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Niečo k pomorenosti a bezpriznakovych..

https://www.bratislavskenoviny.sk/aktua ... protilatky
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

k testovaniu v školách.
Ja som bol 14.05.2020 na rychlotest s negatívnym výsledkom. Nemám ani protilátky a ani s tým nebojujem :)

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

peterson napísal:k testovaniu v školách.
Ja som bol 14.05.2020 na rychlotest s negatívnym výsledkom. Nemám ani protilátky a ani s tým nebojujem :)

Obrázok

ja dtto, 22.5. rovnaky vysledok
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Testovanie v Ruzinove je konecne krok vpred. A malo by sa to testovat na celostatnej urovni aby sme zistili premorenie. Tu sa ukazuje, ze 30 ludi z cca 500 to s vysokou pravdepodobnostou prekonalo a ani o tom nevedelo....
Peterson : myslim, ze oni to netestuju NADALom. Ruzinov testuje odberom krvy zo zily a tu nasledne analizuje v labaku - aspon tak som to pochopil. ten Ruzinovsky test by mal mat vysoku vypovednu hodnotu...
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

erebos: Suhlas (ako obvykle :lol:

bbfh: Vdaka za tie podrobnosti, a mlyn sice nemam, ale dik za vodu :wink:

Kazdopadne myslim ze nase nazory su velmi podobne, len Ty sa viac snazis realne zhodnotit aktualnu situaciu a ja sa viac snazim z tej sklenenej gule vycitat co nas este mozno caka.


dirty harry: Ak sa teda raz jedneho dna nejaka vakcina naozaj objavi, Ty sa teda das zaockovat ci nie? :razz:

Len tak na okraj, vacsinu casu tu v argumentacii spominame umrtnost a smrtnost, a verejna debata sa tiez v podstate toci len okolo tych par zakladnych udajov - pocet nakazenych, pocet 'vyliecenych' a pocet zosnulych. A hlavne to posledne cislo, ktore je v mnohych krajinach (vratane nasej) zatial dost nizke, je pouzivane ako argument ze pouzite ochranne opatrenia boli prilis prisne ci dokonca zbytocne. A ten morbidny argument ze ved zatial zomieraju prevazne stari ludia ktori by skor ci neskor zomreli tak ci tak, tak taketo nieco moze z ust pustit len totalny sebec ktory nema rodicov, vyrastal ako sirota a v zivote nemal nikoho rad, a nechape ze aj ti stari ludia nechcu zomriet, a aj ked nikoho z nas to neminie, urcite by preferoval 'odist' az ked pride jeho cas a v pokoji a v spanku, pripadne na liekoch tlmiacich bolest, namiesto toho aby sa dni ci tyzdne predtym dusil v strasnych bolestiach. Navyse tito mladi sebci (pre ktorych je ich trening vo fitku ci 'lattecko' s kamoskami prednejsie nez nejaki 'starci co uz su aj tak jednou nohou v hrobe'), nechapu ze aj ked on ma mozno teraz 20 a 40tka je pre neho nepredstavitelny vek, ta 40tka pride skor nez sa nazda, a 60tka mu zaklope na dvere tiez cobydup. A je spusta ludi ktori maju aj cez 70 a stale su aktivni a zdravotne na tom lepsie nez mnohi mladsi, len proste teraz maju tu 'smolu' ze su niekde v DSSke obklopeni mnozstvom inych ludi s komorbiditami a velkou sancou ze budu v strede jedneho z dalsich ohnisk nakazy (a mozno niektori su v tej DSS i preto ze vychovali zo svojich deti prave takych nevdacnych sebcov ako vidime na tych videach zo Svedska).

Smrtnost ci umrtnost na Covid sa najcastejsie prirovnava k chripke (hlavne ked nejaky 'odbornik' chce zdoraznit ze prijate opatrenia boli prehnane), lenze jedna z veci o ktorej sa radsej v mediach nehovori je to v akom stave su ti statisticky 'vylieceni'. Clovek vylieceny z chripky je zvycajne v poriadku, moze chripku prekonat o dalsi rok ci dva, a za zivot dokonca na nu ochoriet mnohokrat, a nijak vazne to jeho zivot neovplyvni. Lenze ludia co prekonaju Covid si casto uz po prvom ochoreni odnasaju dozivotne nasledky, a nakolko sa ich zjazvene ci inak poskodene pluca vyrovnaju s dalsimi nakazami je momentalne velmi otazne. Len ako priklad, Holandsko malo doteraz vyse 45,000 pozitivne testovanych, z nich skoro 6,000 zomrelo. Vyse 7,000 z tych co prezili boli hospitalizovani (z toho 1,200 ale muselo ist na JISku), kazdopadne prezili (a do statistik sa zapisali ako vylieceni). Zaroven ale CTcka co im v nemocniciach urobili ukazali ze viac nez polovica z nich bude mat do konca zivota trvalo poskodene pluca (co sa nasledne odrazi na mnozstve dalsich zdravotnych problemov a u mnohych z nich znacne zkratenou dlzkou zivota). Cize aj ak nepocitam len ukoncene pripady ale aj vsetky este len prebiehajuce pripady (bbfh :wink: tak mi vychadza 13% smrtnost, a dalsich cca 8% ludi co prvu vlnu sice prezili, ale s dozivotnymi zdravotnymi nasledkami (a v tejto skupine uz je aj dost ludi v nizsich vekovych kategoriach). Kolko takychto ludi bude po druhej, tretej, stvrtej, ci piatej vlne zatial nevieme, a nevieme zatial ani kolko z tych ludi s poskodenymi plucami dalsiu vlnu vobec prezije, kazdopadne toto je dalsia z oblasti kde porovnanie s chripkou je uplne od veci a nejake statisticke udaje smrtnosti ci umrtnosti pouzivane na zlahcovanie situacie su irelevantne (aspon pre tych ludi co to prezili, ze sice do statistiky sa zapisali ako 'vylieceni', ale stravili tyzden ci dva v nemocnici kde kazdy nadych bol boj, s pocitom pluc naplnenych rozdrvenym sklom, pricom vacsina z nich musela byt priputana na lozko aby si z ust nevytrhli privod kysliku pretoze mali pocit ze sa dusia, a v skutocnosti sa 'topili' v plucach zaplnenych hlienom...). A aj ked teraz su oficialne 'vylieceni' a statistiku pekne vylepsuju, v reale na tom ani zdaleka nie su dobre a co ich caka v buducnosti radsej rozoberat ani nebudem.


Ubik: Co sa tyka ucinnych opatreni, tak kym nemame vakcinu ani lieky, tak zjednodusene na prvom mieste je socialne distancovanie (a tym sa nemysli stoly v restauracii 2 metre od seba, ale zavrete hranice, home-office, a ziadne verejne zhromazdovanie), na druhom mieste respiratory (nie ruska), potom contact-tracing, a potom dlho dlho nic, potom ruska a potom nic. :roll: :lol:

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

erebos: mne rovnako brali krv zo žily a následne zo striekačky kvapli do príslušného otvoru na teste. Výsledok bol za cca 10sek.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Este doplnim : V CR cca 14 dni dozadu prebehlo celoplosne testovanie na vzorke cca 40.000 ludi /presnecislo sa da dohladat/, vyber respondentov bol velmy dobry co sa tyka zastupenia veku, socialneho postavenia, zamestnania atd... Statisticky ocakavali premorenost okolo 15-30% avsak vysledky boli v promile cize menej ako jedno percento vzorky vykazovalo protilatky na COVID... To Cechov dost zaskocilo, lebo prieskum mal byt podporenim uvolnenia opatreni... No ukazuje sa, ze nakupene testy vykazovali vysoku chybovost. A podobny problem moze mat ten NADAL - predsa len test z kvapky krvy v nakupnej cene cca 10€ u vyrobcu sa nemoze rovnat testu analizujucemu laboratorne krv.
Preto maju testy z Ruzinova vysoku vypovednu hodnotu a bolo by zaujimave zistit kolko ludi v ramci SR COVID prekonalo. Tie testy z Ruzinova ukazuju, ze skeptici, ktori tvrdili, ze na jedneho potvrdeneho nakazeneho mame 10 skrytych...

Peterson : aha.... dik za info.... Ale ruzinov netestuje takymto sposobom ne???? Tam sa analizuje krv v skumavke v labaku???? Neviem pytam sa....

Guns : co ty na to?????
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

rychlotest určite nemožno zrovnávať s výterovým laboratornym testom. Z odborných kruhov som však počul, že súčasné metódy umožňujú výsledok do niekoľko hodín- tak trochu nechápem, prečo bežne výsledky hlásili až do 48h, ked počet testov bol a je stále nízky. Ku dnešku je otestovaných cca 146tis osôb-čo nemožno stále považovať za nejakú vzorku.

A je obrovskou hanbou a zlyhaním štátu, že prvý kontakt(zdravotníctvo, Polícia+ vojsko) doposiaľ neboli otestovaní.
Mesto Bratislava malo velké reči o tom ako chcú v BA riešiť 4000 bezdomovcov. Realita bola úplne groteskná.
Z útulku doniesli osobu, ktorú označili za suspektnú. 3-5 dní bola v oranžovej zóne, NIKTO nevedel KEDY bude otestovaná... Potom ju zrejme tou ich požičanou sanitkou odviezli asi na výtery a do dvoch dní poznali výsledok.
Kto si myslel, že Magistrát bude z mesta odvážať smraďochov do karanténneho mestečka na Zlatých pieskoch(KIM) a tam budú testovaní- tak sa hlboko mýlil. Po celom meste sa nonstop povaľovali a povaľujú na známych miestach tchori a nikoho nezaujímajú. Vallovi ľudia z KIM si to ošetrili tak, aby akože vykazovali činnosť, ale osobu im mohol poslať iba útulok z BA(Depaul, Mea Culpa či Vagus) Najviac osôb v KIM bolo 5 (slovom päť). Pozitívneho sme tam mali iba 1kus.
Určite ma bude zaujímať záverečný účet, kolko tá šaškáreň stála? Skromne odhadujem, že sa tam minuli pekné prachy.
Boli sme svedkami "nádhernej"spolupráce Vallových kamošov s hnusnými dredmi na hlave, ktorí akože viedli tábor po socialnej stránke. PZ spolu s vojskom zabezpečovali ochranu tábora i personálu. Realita bola taká, že tí Vallovi ľudia otvorene prejavovali antipatiu a nenávisť voči uniforme, neustále poza náš chrbát na nás bonzovali riaditeľovi na okrese rôzne ich pocity a dojmy. Neboli schopní priamo jednať s veliteľom tábora za PZ.
Už sa dosť tešíme, že tábor končí a môžme aj my prejaviť svoj "coming out" voči týmto imbecilom. Celkom sa tešíme, ako niekoho z nich stretneme niekde v meste vrámci plnenia úloh 8)

Ako v iných oblastsiach chodu verejného života- tak aj v tejto oblasti sme boli svedkami absolútneho amaterizmu či už vedenia mesta alebo vedenia štátu.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

erebos: Sam som zvedavy na vysledky co budu z Ruzinova v nedelu, ale myslim ze sa ukaze ze zatial nas to v podstate obislo (respektivne zaviedli sme velmi ucinne ochranne opatrenia a vcas). Navyse myslim ze nas 'chytila' jedna z tych miernejsich variacii (nie ta co bola v Lombardsku ci v NY), a keby sa robilo celoplosne testovanie vysledky by boli podobne Cesku (cize len par percent = prilis malo). Lenze ludi nemozeme drzat v karantene prilis dlho a ekonomika (ktora to mala celosvetovo 'nahnute' uz pred Covidom) dostane riadne zabrat, takze myslim ze aj ked najblizsie tyzdne budu pripominat 'normalny zivot' = taky ako bol predtym nez prisiel Covid, najneskor o mesiac uz zacnu pocty nakazenych opat rast a tentokrat uz to budu vacsie pocty, a v lete nas cakaju dalsie karantenne opatrenia. Vela ludi co teraz plava na tom euforickom oblaciku ze 'to zle je uz za nami a teraz sa vraciame do normalu' pojde do depresie, vela ludi sa to bude snazit ignorovat ci dokonca rebelovat (ved predsa 'uz to mame za sebou' a 'spolu sme to dokazali'), ale bez ohladu na to ten virus neoklameme ani sa mu nevyhneme a caka nas smutny koniec leta, jesen, a velmi kruta zima.

Netesi ma to pisat a bodaj by som sa mylil :(

Stay safe,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Guns, raz v živote som sa nechal nahovoriť a zaočkovať sa proti chrípke. O 3 mesiace som prvýkrát v živote ochorel na chrípku, pár dní horúčky cez 40, mal som pocit že rána nedožijem, po týždni som ledva z postele vyliezol a zhodil som 8 kg. Nikdy do toho času som nebol ani chorý, ani raz za školskú dochádzku, strednú školu, ZVS ani za niekoľko zamestnaní, okrem detských spalničiek a trhania stoličiek.....a nikdy od tohto incidentu som už ani na chrípku doteraz neochorel, je tomu 23 rokov.
Bola to životná skúsenosť, vďaka ktorej už naozaj netúžim po žiadnom ďalšom pokusnom očkovaní.
Nechcem spochybňovať vedecké výsledky dokonalej západnej medicíny, všetko nechám už len na prírodu.
Veľa sa popísalo a píše o " užitočnosti " vakcín na chrípky a podobné srandy, moja nevesta je kapacita v oboru makromolekulárnej biologie.....takže v rodine máme s očkovaním jasno. Pre mňa je strata času mudrovať nad vecami, ktoré nakoniec nedokáže takmer žiadna dostupná prevencia ovplyvniť, okrem zdravého životného štýlu, nestresového spôsobu života, dobrého jedla atd.
Ja prežívam svoje starosti a radosti malého človiečika, tento aktuálny biznis a cirkus s tým spojený prináleží iným.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

tiež zastávam názor, že na naše územie nebol zavlečený vírus v tej agresívnej forme ako v IT.
Malá koncentrácia ľudí a obmedzenia určite prispeli k nenaplneniu horších prognóz. Rovnako súhlasím s názorom, že leto ukáže- či si na jeseň zopakujeme obmedzenia.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"