Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Yarco, neviem, či hovoríš o tom istom, o čom Harry. Domnievam sa, že tu nejde o hľadanie nepriateľa, ale o to, že nie tak dávno verejný diskurz smeroval k tomu, aké opatrenia je štát pripravený prijať a aké procedúry sme ako občania ochotní strpieť, aby sme mohli v lete vycestovať do zahraničia. Ak si spomenieš, boli to pomerne búrlivé debaty. Ale ich výsledok? Dnes v podstate žiadny. Odrazu nastalo ticho. Neviem, ale nevidím nič zlé na tom, keď začneme znova uvažovať, či by sa predsa len neoplatilo viac testovať (tebe celkový rozsah testovania príde dostatočný?) a či by sme sa nemali napríklad zamerať aj na dovolenkárov vracajúcich sa aj z destinácií, ktoré sú našimi orgánmi považované za bezpečné. Naozaj sa neviem vyjadriť, či práve toto je alebo nie je potrebné, ale mne to príde ako celkom legitímna úvaha. Bez toho, aby som pociťoval nejaké negatívne emócie a mal niekomu za zlé, že cez leto vycestuje na Slnečné pobrežie do Španielska a nie na Slnečné jazerá do Senca...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Mozno su tie NEzakazane zahranicne dovolenky sposob ako si zabezpecit kontinuitu tej udajnej pandemie. Krivku treba predsa krmit, tak ked uz nikto neumiera (teda okrem 80rocnych ktori zomieraju na zivot ako taky a nie na Covid) tak nech mozme ludom pred nosom mavat aspon "rastucim poctom nakazenych". Ak by sme odrazu nemali ani mrtvych ani nakazenych - bol by to koniec filma. Bez pandemie by sa uz potom nemohol vyhlasovat ani nudzovy stav ktory by nasledne umoznoval:
- beztrestne nakupovat niekolkonasobne predrazeny zdravotnicky material
- prijimat kadejake legislativne paskvily v parlamente
- zakazat ludom verejne sa zhromazdovat a vyjadrovat kriticke postoje k fungovaniu statu v ktorom ziju a platia dane
- uj€bat ludom ktori si sporia v individualnom a doplnkovom dochodkovom sporeni 10% z ich celozivotnych uspor (negativne vynosy = priestor na ryzu pre banku .. a tak tusim -11% pre akciove a -3 az +1% pre dlhopisove fondy)
- uz ziadny utlm nelegalnej migracie koli strachu z otrasnych hygienickych podmienok a spatnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti v uteceneckych taboroch
..vsetky tieto "pandemicke benefity" by tu odrazu neboli - to predsa nemsmieme dopustit! ..a tak hojsa vsetci k moru, nech to mate po navrate v krvi - krivka to potrebuje (ale davajte si tam pozor a kaslite do laktovej jamky! :mrgreen: ) A ked potom nikto nechcipne nebudeme to brat ako rukolapny dokaz ze Covid nema take parametre akymi nas od zaciatku strasia - budeme to prezentovat ako nas velky kolektivny uspech ("nepokazme si to"). A v statoch v ktorych ziju Covidioti (dakujem za terminus technicus Guns, prepoziciam si ho), tak tam budeme vsetkych krmit strachom z poctu mrtvych pretoze tam sa to da. Kazdeho kto tam umre s Covidom v krvi (a je uplne, ale uplne jedno na co umre), prehlasime za obet tejto zakernej choroby. Choroby ktora sice vznikla z jedinej polievky z netopiera, ale v kazdom state ma inu smrtnost :mrgreen:
Naposledy upravil/-a theplaky v 29 Júl 2020, 22:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Theplaky, je fajn, že takto ti to dáva zmysel. Aspoň niekomu. Ale čo tak skúsiť to úplne najjednoduchšie vysvetlenie, že žiadna príčetná vláda nechce nasr... diť elektorát tým, že zakáže čosi také ako letné dovolenky pri mori/v zahraničí, na ktoré je plebs navyknutý už 50-60 rokov (na západe), resp. 25-30 rokov (v postkomunistických krajinách)? Nič? Také vysvetlenie sa ti nepozdáva? Málo konšpiratívne na tvoj vkus, alebo má nejaký iný nedostatok?
:mrgreen:
Všetky “sprievodné javy”, ktoré si vymenoval, nemožno celkom opomenúť. A samozrejme, európske inštitúcie i európska politika sú plné oportunistov, ktorí vidia obrovské príležitosti v prehlbujúcej sa kríze a preto si ju možno aj prajú, ale stále tu máme vlády a politikov, ktorí nech už sú akejkoľvek dobrodružnej povahy, si uvedomujú aspoň časť rizík a sú si vedomí, že po prípadných ďalších lockdownoch, by mohla situácia v jednotlivých štátoch i Európe ako takej eskalovať do situácie, že by bola ohrozená ich moc a vlastne by sa v základoch otriasli celé inštitúcie, na čele ktorých stoja. A ver, že to by sa im nepáčilo. Aj preto sa neradno načisto oddávať konšpiračným teóriám a vidieť v korone iba/hlavne nástroj, ako chcú spiklenci kontrolovať ľud, nasadzovať mu náhubky a okovy...
:wink:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Jack, vies ako spravis z krizy pandemiu?
- ludom das na tvar handru
Jednoduchsie sa to uz vysvetlit neda. A vzhladom na tu komediu okolo testovania resp. vykazovania umrti na Covid ktora nam tu momentalne bezi pred ocami v tom nic konspiracneho nevidim.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

theplaky, ty by si aj otcovi dcerinej spoluziacky, 40+, (predtym) uplne zdravemu, tvrdil ze ten mesiac v nemocnici a doteraz nejake 3 tyzdne rehabilitiacie su uplne normalne, len silnejsia chripka.
A v statistike vystupuje ako vylieceny.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mhm, Theplaky, takže, okrem hospodárskej krízy, do ktorej sme akosi spadli, sa podľa teba vlastne nič zásadné nedeje, hej? A ak sa teda deje, tak je to len zbytočná, resp. umelo vyvolaná hystéria, vo svojej podstate celkom bezdôvodná, hej?
:roll:
Neviem, či si to bol práve ty, kto tu pred časom kládol otázku, či osobne poznáme niekoho, kto to mal, resp. niekoho, koho to zabilo, že? A keď som odpovedal na obe kladne, chvíľu bolo ticho.
:D
O vážnych nedostatkoch v metodike vykazovania mŕtvych na covid/s covidom som tu písal už dávno-pradávno, ale napriek tomu asi by som neskĺzol do roviny, aby som spochybňoval, že ako v globálnom tak aj tuzemskom meradle máme problém s vírusom, ktorý predstavuje potenciálne riziko pre časť nakazených. Chceš tvrdiť, že táto “čínska chrípka” je len obyčajná chrípka, alebo ešte lepšie, že tu a ani v iných krajinách EÚ nič také vôbec nebolo? Podľa teba je to jasné, tak hádam to objasníš aj mne a ostatným.
:twisted:
Aby nevzniklo nedorozumenie: teraz neriešim, či ten problém niekto nafukuje, alebo inak cynicky zneužíva - hovorím len o tom, že problém tu je a že jeho rozsah dodnes poriadne nepoznáme. A teda ešte raz: chceš celkom vážne tvrdiť, že ten problém je iba vyfabrikovaný politikmi a/alebo médiami, že vlastne vznikol vtedy, keď nám niekto kázal začať nosíť “handru” na tvári? Lebo presne k tomi smerujú tie tvoje kusé poznámky...
:wink:
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

d-s napísal:theplaky, ty by si aj otcovi dcerinej spoluziacky, 40+, (predtym) uplne zdravemu, tvrdil ze ten mesiac v nemocnici a doteraz nejake 3 tyzdne rehabilitiacie su uplne normalne, len silnejsia chripka.
A v statistike vystupuje ako vylieceny.
A vysvetlis mi preco moja babka zomrela na chripku? A tomu dvojrocnemu dietatu co zomrelo minuly rok na chripku (H1N1)? A preco som mal 10 rokov dozadu taku anginu ze som 2 tyzdne nevedel ani lezat v posteli (PN 1.5 mesiaca a potom 6 mesiacov kym som prestal kaslat a zacal normalne fungovat)?
A mojim rodicom, preco boli pred rokom mesiac odpisany, ked tu nebola korona (a nasledne my, ale len tyzden)?
Pointa: Opisovanie jednotlivych pripadov nema zmysel, pri velkom pocte nakazenych najdes vzdy niekoho kto to znasal zle a niekto kto nemal problem.
Faktom je, ze JIS su v krajinach kde to prepuklo plne a to je dost zasadny problem (rozhodne to nieje bezne).
Dalsim faktom je ale tiez, ze v Bergame je priemer veku obeti rovnaky ako priemerna dlzka zivota. V skotsku je dokonca vyssi. Vo Svedsku to je 82 rokov.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

d-s: prepac, ale do debaty o tom co bolo alebo nebolo "otcovi dcerinej spoluziacky" sa s Tebou zatiahnut nenecham.
(dovody trefne vystihol Zlomizub o prispevok vyssie)

jack: chcel by som Ta uistit, ze ak som sa tu na fore niekedy v minulosti na nejaky cas odmlcal, neboloto to preto ze si mi nejakou svojou obratnou kontrou vyrazil dych :lol:
Vo svojom poslednom prispevku sam priznavas, ze metodika vykazovania mrtvych ma vazne nedostatky, ze tuto pandemiu niekto nafukuje a cynicky zneuziva a ze jej skutocny rozsah nepozname. Ked vsak ja napisem UPLNE TO ISTE, ale s dovetkom ze to takto niekomu asi vyhovuje, tak zo mna robis konspiratora.

K tej metodike vykazovania mrtvych: dnes som natrafil na tento clanok z marca 2020 - ano, su to topky, ale vek a diagnozu tych "obeti Covidu" snad nedoplietli: https://www.topky.sk/cl/11/1872903/KORO ... red-smrtou
V skratke: Cesko ma(lo vtedy) 6 obeti Covidu:
- 95rocny senior z Prahy s chronickou chorobou srdca (kardiostimulator)
- 45rocny skladnik s poslednym stadiom rakoviny (zdrvujucu spravu ze ma Covid sa vraj dozvedel tesne pred smrtou)
- 71rocna zena s chronickou obstrucnou plucnou chorobou (+ polymorbidita)
- 83rocny muz s komorbiditami (mal dlhodobo pretrvavajuce zdravotne tazkosti suvisejuce s vysokym vekom)
- 88rocny muz s komorbiditami
- vek ani zdravotna anamneza siesteho pacienta v clanku upresnene neboli
= s metodikou vykazovania mrtvych sa manipuluje pretoze to tak niekto chce = je to ZAMER (a nie babractvo).

Mam silny dojem za po tomto svete chodia ludia ktori sa jednoducho citia dobre ked ich niekto klame. Mozno tu snahu oklamat ich vnimaju dokonca tak ze ma niekto zaujem o to co si myslia. Ja osobne nepatrim medzi ludi ktori na hrudi citia prijemne sa rozlievajuce teplo ked im niekto klame do oci. Kto taky je, toho mi je luto.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Je uplne jedno, ako kto pocita obete. Tiez mi je osobne ukradnuty priemerny vek obeti a ich diagnozy. Co je podstatne je fakt, ze tam, kde sa nerobilo nic alebo sa robilo blbo kolabovali nemocnice a zomierali aj zdravotnici a nasledne aj ludia, ktori covid ani nemali, akurat sa nedostali na rad. A kedze sa to dialo aj v krajinach, kde je zdravotnictvo relativne na urovni, nemocnice sa nerozpadaju a neplesnia, mam dovodne obavy z toho, co by nastalo u nas.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Theplaky, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Také si ešte nepočul? Nejdem si teraz hladkať ego, že o metodike vykazovania som tu písal traktáty ešte niekedy v marci. Rozdiel medzi nami je ten, že teba toto poznanie vedie k záveru, že problém vlastne nejestvuje, resp. že je vyfabrikovaný. Škoda, že systematicky sa vyhýbaš odpovediam na niektoré otázky. Keby si sa pokúsil poctivo si na ne zodpovedať aspoň sám pred sebou, možno by sme sa v našich záveroch aj stretli. Neviem. A v podstate na tom ani tak nezáleží.
:arrow:
Na čom však, aspoň podľa mňa, záleží, je, aby sme sa starali sami o seba, ideálne aj jeden o druhého a neblbli. K tomu blbnutiu ale dosť prispieva popieranie reality (aspoň tej jej časti, ktorá je už +/- preskúmaná). Preto jednoducho nevidím dôvod popierať, že čínski súdruhovia čosi pohnojili, a tak sa do sveta dostala nákaza, ktorú presne nepoznáme, na ktorú zatiaľ nemáme efektívny liek ani vakcínu, ale máme dôvod sa domnievať, že okrem starých a chorých občas skolí alebo aspoň načas vyradí aj mladších a zdravších, pričom ako sa ukazuje, nemusí ísť iba o respiračné ochorenie (ale možno až o systémový problém) a k jej šíreniu značne pomohla primárne ľudská hlúposť, nezodpovednosť, rozmaznanosť a sekundárne aj neschopnosť vyrovnať sa s realitou prezentovanou médiami (vrátane soc. sietí). Neviem, kde v tejto celkom jednoduchej úvahe možno nájsť takú chybu, aby bolo možné “odbočiť” k mylnému presvedčeniu, vlastnému fandom konšpiračných teórií, že reálne sa vlastne nič nedeje a celé je to jedna obrovská lož a manipulácia. Fakt neviem, ale od teba Theplaky, sa to, žiaľ, asi ani nedozviem, keďže odpovediam na otázky sa systematicky vyhýbaš.
:wink:

Quest, presne tak. Pritom riziko, o ktorom hovoríš, tu ešte stále je prítomné. Škoda, že Theplaky vytiahol pár prípadov z ČR, ale už nespomenul napríklad sestričku, ktorá sa tam starala o coviďákov a stálo ju to život. Tiež bola, ak si dobre pamätám, medzi tými skoršími obeťami v ČR. No ale to už by sa nemuselo hodiť do krámu. Ale vlastne áno, ju nezabil covid-19, ale vraj stres.
:evil:
Do tohto štádia sme v SR, zhodou okolností a aj šťastných náhod, na naše veľké šťastie neprišli a už sa opakujem, ale niekedy to vyzerá, akoby nám táto skúsenosť teraz chýbala.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

theplaky napísal:d-s: prepac, ale do debaty o tom co bolo alebo nebolo "otcovi dcerinej spoluziacky" sa s Tebou zatiahnut nenecham.
(dovody trefne vystihol Zlomizub o prispevok vyssie)
Ano, jednotlive pripady su nepriekazne.
Dal som to sem len preto ze si sa kedysi snazil argumentovat ze kedze sme sa s takymi ludmi nestretli tak problem vlastne nie je.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

d-s: mas na mysli tuto moju argumentaciu? :D
ivo_PN napísal:..
Len tak mimochodom.
Poznate niekoho vo svojom okoli ( rodina, susedia) alebo aj sirsom okoli ( siroka rodina, priatelia ...) Niekoho kto ma alebo mal tu strasne nakazlivu koronu? Stale sa tu toci nieco o pandemii, ale ja osobne som o nikom ani nepocul,ze by bol chory a nie to este umrel. Popytal som sa svojich ludi v SR, CR, DE, AT, SRB, MNE... Oni takisto nevedia o nikom. Ziadne pripady v ich blizkosti. Od kamosa z UK som pocul, ze mu umrela 86 rocna suseda. Ale ci na koronu , to neviem. Celkovo vzate, nic take tragicke.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Mal som v pameti ze si tak argumentoval ty. Vyzera to tak ze som si pamatal zle.
Sorry.

Inak ten pripad nie je v nasom okoli jediny. Manzelkina kamaratka sa tiez uz spamatava nejaky ten mesiac po pomerne "lahkom" priebehu.
Osobne ma tieto komplikacie aj pri lahsich priebehoch strasia viac nez riziko tazkeho priebehu, ktore je pomerne male. Prist na par mesiacov o schopnost pracovat tak som skrachoval.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Jack napísal:Škoda, že Theplaky vytiahol pár prípadov z ČR, ale už nespomenul napríklad sestričku, ktorá sa tam starala o coviďákov a stálo ju to život. Tiež bola, ak si dobre pamätám, medzi tými skoršími obeťami v ČR. No ale to už by sa nemuselo hodiť do krámu. Ale vlastne áno, ju nezabil covid-19, ale vraj stres.
:evil:
Jack, clanok ktory som sem zavesil pojednava o prvych siestich (6) obetiach Covidu v CR = obete 1-6. Ak si ten clanok precitas zistis, ze vycuc (vek + anamneza obeti) ktory som do svojho prispevku pretransponoval je bez akehokolvek prikraslovania. V clanku sa jednoznacne pise ze 5 z tych ludi bolo prestarnutych a chorych. Kto alebo ako na tom bola obet cislo 6 sa v clanku nepise = nepisal som o tom teda ani ja.

To ze som si "nespomenul na sestricku na ktoru si Ty dobre pamatas" mi prosim nevycitaj - ja som pisal o prvych 6 tich obetiach a ak bola ta Tvoja sestricka v pelotone dalej nez je siesta priecka o ktorej je ten clanok tak tu prosim netvrd ze ju "nespominam pretoze sa mi to nehodi do kramu".

Len tolko som chcel.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Theplaky, tebe fakt nepríde, že takto ľahko ide spochybniť, akú výpovednú hodnotu má tých prvých šesť a že podľa nich neradno zovšeobecňovať? Navyše, vždy keď skĺzneme k debate, o tom, akú štruktúru má ten súbor tvorený mŕtvymi na covid/s covidom, obvykle to trocha odvádza pozornosť od toho, čo spomenul aj D-S, teda podstatne väčší a rozmanitejší súbor ľudí, často v produktívnom veku, ktorých covid vyradí na x týždňov až mesiacov a prípadne u nich zanechá dlhodobejšie/trvalé následky. Ale OK, ak si to niekto chce silou-mocou zjednodušovať až do miery, že postupne dospeje k záveru, že ide len o elitami/médiami umelo vyvolaný a živený problém, potom s tým sotva niečo narobím. A vlastne, ani to nie je moja starosť.
8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"