Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Odporucam pozriet si tlacovku

Edit: a este viac tuto diskusiu, kt. sa v tlacovke spomina.
Naposledy upravil/-a bbfh v 16 Feb 2021, 21:44, upravené celkom 1 krát.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Neviem nakolko sa da verit tomuto....
https://www.worldometers.info/coronavirus/
...ale nikomu nepride divny pocet mrtvyvh v bielorusku,kde nemaju ziadne lokdauny,ziadne skriningy....?
Bieloruski kolegovia vravia,ze u nich to funguje skoro rovnako ako pred koronou...tak mi je divne,ze u nas napriek lokdaunu,ruskam,po novom uz aj respikom mame take vysoke cisla mrtvych.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1873
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Naozaj tam nic nerobia?

Lebo toto je sice stare, este z prvej vlny, ale:
WHO mission in Belarus, Patrick O'Connor, noted the "systematic approach", presence of the testing laboratories, patient segregation (as a means of stopping the spread of the infection in hospitals) and the quickly organized domestic production of the protective equipment for medics as positives of the Belarusian response to the pandemic.

K tomu zdravotnictvo este nezdevastovane znizovanim nakladov kvoli zisku + "statisticka" kreativita?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5607
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ťažká otázka, ako to je v skutočnosti. Štatistická "kreativita", o ktorej píše D-S, tiež môže v štáte ako je Bielorusko zohrávať rolu. Ale tých faktorov môže byť naozaj kvantum. Do úvahy treba brať napríklad aj vekovú štruktúru obyvateľstva, kde, celkom logicky, majú určitú výhodu spoločnosti, ktoré sa nemusia strachovať o vyššie vekové skupiny, lebo tie sú málopočetné. Chvalabohu, že ich máme! Že neumierame 40-roční ako kdesi v Afrike... Sú to naši rodičia, starí rodičia, ľudia, na ktorých nám záleží a ktorým záleží na nás. Ale tak ako ich máme radi my, má ich, žiaľ, rád aj covid.
Teoreticky vzaté, so štipkou cynizmu, možno vysloviť domnienku, že keby sme mali v spoločnosti menší podiel seniorov 65+, mali by sme menší počet ťažkých priebehov a úmrtí a zrejme by sme mali voľnejšie kapacity v nemocniciach*, čo by spoločnosti umožnilo žiť vo voľnejšom režime s vedomím, že keď to niekto (mladší) aj chytí a bude vzhľadom na priebeh potrebovať, dostane sa mu plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti. Iste, stále by tu bol prítomný ten moment, že je to trocha ruská ruleta a niekedy s ťažkými priebehmi a fatálnymi následkami končia aj mladšie ročníky a v malom percente (resp. v desatinách percenta) prípadov aj úplne zdraví ľudia pod 40, ale jednoducho je to tak, že vyššie zmienené okolnosti by akiste vplývali na povedomie spoločnosti i na opatrenia zavádzané príslušnými orgánmi.
O to dôležitejšie pre spoločnosti, ako je tá naša, kde seniori tvoria značnú časť populácie, bolo ochrániť práve tieto vyššie vekové skupiny, spraviť maximum, aby sa nenakazili. Teraz by malo byť prioritou včas ich očkovať. Bola to naša povinnosť. Lenže ani toto sme poriadne nezvládli a nezvládame. Teraz nehovorím iba o tom, že tu zlyhal štát, či vláda, ale že tu zlyhala naša spoločnosť. Mnohí z nás si nakazili bízkych, ktorí potom mali ťažké alebo fatálne priebehy. Poľahčujúcou okolnosťou je, že to poriadne nezvládli ani mnohé iné krajiny na západ od nás. Za jediný nástroj sme vydávali separáciu seniorov od ich rodinných príslušníkov a okolitého sveta, čo so sebou prináša celý rad negatívnych dôsledkov a funguje to horšie, ako keby sa tým seniorom rozdávali respirátory a im aj ich rodinám sa vysvetlilo, že v prítomnosti syna, dcéry, vnuka, pravnučky, si nesmú skladať respirátor. A ak sú odkázaní na cudziu pomoc, že si ho nemajú sňať ani v prítomnosti ošetrovateľky, ale hlavne, že si ho nesmie snímať ona. Žiaľ, my sme zatiaľ R-O-R** vydávali za zlatý štandard prevencie a popri tom sme ulietavali na otváraní hraníc, neskôr na nezmyselnom testovaní, zavádzali lockdown, ktorý lockdownom nebol, a zase sme sa testovali... Výsledky vidíme a trend si už nedovolia odhadovať ani experti.


*Ide, samozrejme, o značné zjednodušenie, keďže nielen vek zohráva rolu, ale aj/najmä zdravotný stav.
**Týmto nechcem spochybňovať, že R-O-R má význam. Áno, rúško je v mnohých situáciách lepšie než nič a logika "moje rúško chráni teba, tvoje mňa" nie je celkom mimo. V niektorých situáciách a zvlášť pri nástupe nových kmeňov, však nepostačuje a spoliehať sa naň je až iluzórne. Takisto odstupy: určite sú lepšie 2 m ako 1 m, ale dávno sem Guns postoval tú simuláciu, ktorá naznačuje, že aj 2 m môžu byť zúfalo málo. K tomu hygiena rúk - základné návyky, ktoré mnohí podceňovali a podceňujú, akurát, že ak si dobre pamätám, tak jestvuje dôveryhodná štúdia, ktorá poukazuje, že covid sa rukami prenáša v minimálnom percente prípadov.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

O to dôležitejšie pre spoločnosti, ako je tá naša, kde seniori tvoria značnú časť populácie, bolo ochrániť práve tieto vyššie vekové skupiny, spraviť maximum, aby sa nenakazili. Teraz by malo byť prioritou včas ich očkovať. Bola to naša povinnosť.
Podľa mňa je to hlúpost, a bez obmedzenia mobility by sme zachránili viacej postarších, ktorí chceli aj ďalej žiť. Vláda zabránila deťom urobit to maximum v zmysle postarania sa o rodičov, vzala to na seba, a hanebne zlyhala.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5607
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Neviem, čo je podľa teba hlúposť, lebo nepíšeš nič, čo by sa vylučovalo s tým, čo píšem vyššie.
:mrgreen:
A ja som zas vynechal zmienku o Rakúsku a Kurzovi, ktorý keď na jeseň vyhlasoval lockdown, tak nezabudol spomenúť, aké negatívne dopady má, zvlášť na seniorov, izolácia a samota. A podľa toho aj Rakúsko nastavovalo podmienky.
:wink:
Ale teda, ak ti vadí obmedzenie mobility, tak práve to nie je takou hlúposťou, ak sa realizuje správne a nie tak “na sedláka” ako u nás.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1873
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Porovnanie s Rakuskom mi indikuje ze nieco musi byt na Slovensku velmi zle realizovane.
Lebo obmedzenia su/boli takmer vzdy na Slovensku striktnejsie.
To co v SK mediach nazvali "tvrdy lockdown v Rakusku" bolo oproti Slovensku stale pomerne mierne.
Zaujimalo by ma preco je na tom napriek tomu SK o dost horsie.

Chybajuci kontakt tracing? Navrat do prace bez testu? Pristup ludi (nemyslim)?
Taka to klasicka slovenska zla, byrokraticka realizacia vsetkeho, kde je papier dolezitejsi nez vysledok?
Neviem...
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

d-s "Pristup ludi (nemyslim)? "

Ja si myslim presny opak, je to presne a len o pristupe ludi k problemu. Rozoberat disciplinu SK a AT naroda asi zmysel nema. Na jar sme sa celkom spravne posra... za usami a vysledok bol, chvalil nas cely svet" dnes sme hrdinova co uz "nevladzu" a preto je to tu take ake je. Ludia hladaju chybu vo vlade, vlada zasa v ludoch, len niekazdy v sebe ...
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1873
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ok, neviem, vzhladom na hranicove cirkusy na SK teraz nechodim takze neviem ako sa zmenila disciplina ludi.
V minulosti som skor videl opatrnost na SK a menej opatrne spravanie v AT. Mozno sa to zmenilo.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Jack napísal:Neviem, čo je podľa teba hlúposť, lebo nepíšeš nič, čo by sa vylučovalo s tým, čo píšem vyššie.
Mas pravdu. Ked som tvoj prispevok cital prvy krat (a reagoval), mal som z tvojich formulacii pocit, ze 'aj obmedzenie mobility' - tak ako sa realizuje u nas - pokladas za sposob, akym sme seniorov chranili. Fakt je, ze si to takto explicitne nikde neuviedol, a iba ja som tvoj text nespravne interpretoval.
Jack napísal:Ale teda, ak ti vadí obmedzenie mobility, tak práve to nie je takou hlúposťou, ak sa realizuje správne a nie tak “na sedláka” ako u nás.
Prekaza mi, ako sa zamiena snaha o redukciu (postradatelnych) kontaktov medzi ludmi, s obmedzovanim mobility.
Ulohu, ktoru naozaj treba riesit, zodpovedni riesit nedokazu. Tak si vymyslia inu, jednoduchsiu.
A potom sa hrdia tym, ako dobre to zvladli.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5177
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Rakúsky Bundesheer nám pošle niekoľko lekárov a zdrav. personál ako podporu o ktorú sme žiadali EU v rámci solidarity.

:arrow: https://www.krone.at/2345457

Článok ďalej v skratke opisuje ako sa u nás rapídne zhoršila situácia na jeseň, kým dovtedy sme mali minimálny počet obetí.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa greenie »

Ajajaj, to uz aj Roman Prymula konspiruje ?

- cas 45:55 min - to o.i. ake cipy spomina, ze sa o nich "celoeuropskounijne diskutuje", ze by sa na nich mohli ukladat info, ze jednodtlivci su zaockovani, ci pretestovani, ci prekonali ... ?

- cas 46:22 min - volne prelozene: podla akychsi dat by sa naockovani ludia chapali ako chraneni a neinfekcni IBA 3 MESIACE po podani druhej davky vakciny, to je rovnako dlho, ako po prekonani ochorenia ... a potom co, znova rychlo zaockovat ?

No bud to Prymula nesikovne povedal, alebo ja som zle pochopil, alebo neviem ... ??? :shock:
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 4 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Nejako tak to asi bude, greenie...
Na NPZ som sa dočítal, že po prekonaní covidu sú aktívne protilátky v tele približne 3-6 mesiacov, ktoré zabezpečujú akú-takú imunitu. A po očkovaní sa získa imunita zaručene tiež na cca 3-6 mesiacov, možno rok. Rozdiel je v tom, že jednu imunitu získame prirodzene (prekonaním nákazlivej choroby) a druhú cieleným očkovaním.
Samozrejme, niektorí nakazení tú chorobu (bez očkovania) neprežijú...
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa Misos »

Ešte by som si dovolil doplniť, že jedno aj druhé treba sledovať, lebo samotná informácia o dobe získanej imunity sa sleduje relatívne krátko. Práve ten pol rok, možno kúsok viac, aj tam sa vyvíjajú metódy a zisťuje, že aká hladina je relevantná. Proste, momentálne sa nevie. To je podstata veci. O vakcínach sa zatiaľ tuší, že chránia 6 mesiacov a odhaduje sa minimálne rok, na základe pravidelného merania u očkovaných... V hrubých rysoch je to podobné aj po prirodzenom prekonaní, kde v poslednej dobe silno zarezonovala informácia, že osoby s ľahkým priebehom, či bez príznakov sú na tom podobne až rovnako ako osoby neočkované a vírusom nikdy nezasiahnuté. Toto je dosť vážna vec a momentálne sa okolo toho dosť skúma. Panuje totiž u verejnosti názor, že prekonal som chorobu = mám protilátky. Ukazuje sa však, že to tak asi celkom neplatí.

Testy sa tiež vyvíjajú, lebo bežné, lacné komerčne dostupné nie sú úplne spoľahlivé a po očkovaní väčšina (všetky čo som doteraz priamo videl ja) nezistí nič, kvôli princípu na akom pracujú. EDIT: Stále ale prichádzajú na trh nové. Tiež sa to mení dosť dramaticky.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5607
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pokiaľ ide o to, ako dlho po podaní vakcíny sú osoby chránené, je predmetom ďalšieho výskumu. Z hľadiska aplikácie budúcich opatretní však zatiaľ nedáva zmysel, aby po x mesiacoch nepodliehali testovaniu. Naopak, testovanie dáva zmysel aj naďalej, ale v "trocha" inej podobe a inými metódami než dnes...
8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"