Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Mna by zaujimalo ake kvalitne data mame k dispozicii ohladom chripky a covidu. Matematicky sa s tym da hrat v prospech akehokolvek narativu. V suvislosti s koronou mi pride, ze data su nespolahlive aj napriek tomu, ze sa k tomu virusu pristupuje ako k velmi nebezpecnemu. Ku chripke existuju tipujem este menej kvalitne data nakolko tam ten respekt nieje a respiracnych chorob je mrte.

V zasade mi v suvislosti s koronou pride dolezite prioritizovat ochranu rizikovych skupin a snazit sa obmedzit necielene lockdowny. Neviem kto je najdalej v takomto postupe.Snad Svajciarsko?
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 637
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa mabo »

Navrhujem túto tému uzamknúť... Pre toto fórum nie je prínosom a so strelectvom nemá nič spoločné... Navyše týchto sr....k čo sa tu človek dočíta je plný internet (a média)...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Chlapi, uzamykať to zatiaľ nie je dôvod. Ale fakt chceme po x-tý raz meditovať, aké čísla to máme k dispozícii? Veď Ubik sám píše, že sa s tými, ktoré máme, sa dá hrať podľa ľubovôle, v prospech ktoréhokoľvek naratívu...
:roll:
Ak mňa, z individuálneho hľadiska, naozaj zaujímajú nejaké čísla v súvislosti s covidom, tak to rozhodne nie sú nejaké odhady počtu nakazených či rovno počty mŕtvych, ale skôr tie, ktoré ukazujú využitie kapacít nášho zdravotníctva, výkonnosť našej ekonomiky a áno, ešte aj údaje týkajúce sa testovania a tiež info o nových prípadoch v mojom a okolitých okresoch, z ktorých sa extrapolovať veľmi približný údaj o tom, ako rozšírená je nákaza v mojom širšom okolí. Podľa toho sa dá nejako zmysluplne zariadiť.
:?:
Netvrdím, že ostatné nás zaujímať nemusí, iba pre praktický dennodenný život nevidím moc význam chlácholiť sa vekovým priemerom ľudí, ktorí u nás zomreli na covid/s covidom, rovnako ako nevidím dôvod nervovať sa nejakými dennými prírastkami, tobôž nie tými globálnymi. To sú často veľmi redundatné info, ktoré väčšina verejnosti ani nedokáže poriadne spracovať.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

..takze odteraz sem prosim piste uz len Vase "pocity". :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

To že dnes netestujeme chrípku ešte neznamená, že po tejto Covid " pandémii " sa nezačne chrípková pandémia a aj testovanie na chrípku. V dnešnej dobe stačí vyvolať dobre premyslený poplach, médiá to všetko zožerú a okamžite začnú grcať na celé ľudstvo podobné stresy aké dennodenne zažívame bez prestávky už pol roka. Zapneš telku - korona korona korona...zapneš autorádio - korona korona korona, zapneš fasbúk - korona korona korona....zapneš webfórum - korona korona korona.... Vďaka našim skvelým médiám ktoré sú za koronu nekonečne vďačné, viac ako za Kočnera, Kuciaka, Fica, Navaľného, Lukašenka aj McDonalda.....si tak fajnovo žijeme.
No a teraz ešte aktuálne uvidíme, čo bude nambr uan, či Kočner alebo korona :mrgreen: oboje sú vďačná potrava pre naše skvelé médiá....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Theplaky, ak to bol pokus o rozpútanie flejmu, tak bol slabý a hlavne zbytočný. Pravidlá fóra platia aj pre teba. Zvlášť upriamujem tvoju pozornosť na pravidlo č. 10.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Čo keby sme sa pokúsili túto jalovú tému ignorovať bez toho, aby sa zamykala?
Vydržme to aspoň jeden mesiac a uvidíme, komu to prospeje a kto to nevydrží a začne robiť opäť bububu alebo hahaha.
Za pokus to určite stojí.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dirty harry: Ak je to jalova tema kde niet o com debatovat tak kludne mozme. Pisat tu niektorym nemenovanym navstevnikom fora siahodlhe prispevky na vysvetlenie zakladnych veci a rozlisenie dojmov od pojmov ma beztak moc nebavi a rad si trochu oddychnem :wink:

Ubik napísal:Mna by zaujimalo ake kvalitne data mame k dispozicii ohladom chripky a covidu. Matematicky sa s tym da hrat v prospech akehokolvek narativu. V suvislosti s koronou mi pride, ze data su nespolahlive aj napriek tomu, ze sa k tomu virusu pristupuje ako k velmi nebezpecnemu. Ku chripke existuju tipujem este menej kvalitne data nakolko tam ten respekt nieje a respiracnych chorob je mrte.
Ubik: Mno, zo vsetkych infekcnych chorob chripka vraj sposobuje na zdravie cloveka najvacsiu zataz. Teraz ju sice 'zosadil z tronu' Covid, ale to nic nemeni na tom ze chripku veda studuje uz vyse sto rokov a dalo by sa povedat ze uz o nej vieme takmer vsetko a napriek tomu nie je mozne ludstvo chripky zbavit, ani dodnes neexistuje celozivotna vakcina. Ak chces vediet preco, pripadne chces vediet viac o chripke ci vakcinacii, odporucam napriklad tento report:
http://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/2019-0002.pdf

Je sice v anglictine a ma cez sto stran, ale podstatnych je hlavne tych prvych cca 50, pricom vela z toho su grafy a tabulky. Napisalo ho 23 odbornikov za pouzitia 336 zdrojov, a az ho preluskas budes moct 'odbornikov' (v uvodzovkach) ako je Bukovsky strcit do vacku... Len upozornujem ze ak si zaryty anti-vaxer, je dost pravdepodobne ze po precitani sa z Teba stane horlivy pro-vaxer... :wink: :lol: Kazdopadne je to aktualne info (vratane informacii o kvadrivalentnych vakcinach na sucasnu sezonu) a aj ked miestami zachadza do prilisnych detailov a ako referencia sa pouziva Holandsko, odkazuje sa na a pouziva relevantne studie z celeho sveta. A aj ked je rok stary cize o Covide v nom neni ani zmienka, po precitani sam pochopis mnoho suvislosti, paralel a odlisnosti so SARS-CoV-2 a spravis si daleko lepsi nahlad na sucasnu situaciu.

Pre zaujimavost, v mnohych zapadnych/vyspelych krajinach je kazdorocna chripkova vakcinacia seniorov na urovni cez 70%. Na Slovensku je tusim 11% (a pri mladsich vekovych skupinach je este nizsia). Posledne studie na svete naznacuju ze na Covid sa bude chciet dat zaockovat (dobrovolne, a akonahle to bude mozne) cca 65-70% ludi. Kolko percent to asi tak bude u nas? (dnes by som tipoval jednociferne cislo, ale to sa asi v najblizsich tyzdnoch a mesiacoch zmeni)

Inak, co sa tyka Covidu, mna osobne zaujimaju predovsetkym dva grafy - pocet aktualne nakazenych, a pocet ludi vo vaznom stave (pricom umrtia su jeho casovo oneskorena percentualna podmnozina). Ten prvy ma zatial stupajucu tendenciu a ten druhy je stabilizovany, co nie je dobre ale nie je to ani katastrofa. Az ale zacnu mat oba tieto grafy stupajucu tendenciu, tak bude zle. Ak Ti mozem poradit, kludne ignoruj denne prirastky a 'rekordy' z celeho sveta, a ak sa zameras na tie dva udaje vyssie, budes v obraze a to bez ohladu na to kto, ako a kolko testovania robi ci nerobi, ake su pocty novonakazenych ci ich tyzdenne mediany, ako vychadza taky ci onaky prepocet smrtnosti ci umrtnosti, a pod. A samozrejme - tak ako spomenul aj Jack - nezaskodi sledovat tiez udaj o pocte nakazenych v mieste bydliska/prace ci okolitom regione... :wink:

Stay grey and frosty,


Gunslinger
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ked "autorita" neni schopna zodpovedat jednoduche otazky :
http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizd ... emid=37481
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Erebos, teraz si predstav, že by sa niekto skúsil pýtať rovnaké otázky nášho ministerstva zdravotníctva...
:wink:
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

Kazdeho zaujimaju ine cisla.
Mna uz dlhsiu dobu prekvapuje pocet mrtvych na pocet pozitivne testovanych.
A tak som si pred chvilkou zobral niekolko najviac postihnutych EU krajin, kde sa da akotak verit statistikam. A kde bolo nieco ako "prva" vlna, opatrenia, uvolnenia, "druha" vlna.
Nizsie su obrazky pre
Holandsko
holandsko.jpg
Spanielsko
spanielsko.jpg
Taliansko
taliansko.jpg
Nemecko
nemecko.jpg
Framcuzsko
francuzsko.jpg
Hore je pocet dennych nakazenych, dole je pocet dennych mrtvych.
A podobne grafy ma napr. Belgicko, Svajciarsko alebo Irsko. Ine EU krajiny maju relativne nizky pocet mrtvych a grafy nie su tak citatelne.

Myslim, ze cisla ukazuju, ze corona nejako zoslabla. Mozno je aj agresivnejsia v prenose, ale smrtnost je evidentne mensia ako kedysi. A nechce sa mi verit, ze vsetky tie krajiny zrazu zmenili pocitanie statistiky mrtvych ani ze ti mrtvi sa zrazu objavia, lebo aj ked je tam nejaky posun, tak by uz mal byt v grafoch vidiet.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Teoria o tom ze virus slabne sa vynara stale dokola. To ze su mutacie sledovane a najrozsirenejsia je stale mutacia "G" nebrani ludom vediet viac nez vedia vedci.

Pricom to moze byt napriklad tiez:
Na zaciatku sa to svinstvo prehnalo cez starych ludi. Teraz su starsie generacie lepsie chranene.
Na zaciatku boli otestovani len vaznejsie chori. Teraz sa testuje ovela viac, takze je zachytenych viac lahkych / bezpriznakovych nakazenych.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

emkac napísal:Myslim, ze cisla ukazuju, ze corona nejako zoslabla. Mozno je aj agresivnejsia v prenose, ale smrtnost je evidentne mensia ako kedysi. A nechce sa mi verit, ze vsetky tie krajiny zrazu zmenili pocitanie statistiky mrtvych ani ze ti mrtvi sa zrazu objavia, lebo aj ked je tam nejaky posun, tak by uz mal byt v grafoch vidiet.
Nemusi to byt nutne oslabenim korony, skor metodikou posudzovania.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

Vo vsetkych krajinach naraz?
Ako zmenena metodika? Uz sa nepocitaju "s coronou" ale len "na coronu"?
A ak su teraz ine cisla kvoli inej metodike, nemaju sa teda prehodnotit ti mrtvi v minulosti podla novej logiky?

Nesedi to ani na to, ze starsi sa viac chrania. Bol som pred par dnami v NL. Nechrani sa tam nikto, ani stari ani slabi. Cestou tam som sa zastavil v jednej DE dedine natankovat. Nechranil sa tam nikto.
A staci sa poobzerat po okoli, aj u nas si ludia menej davaju pozor. Vsetci.

A to ze sa teraz viac testuju bezpriznakovi je sice mozne, ale aj tak to matematicky nesedi. Pocet mrtvych je NASOBNE nizsi ako kedysi. (v danych krajinach, co som spomenul... a kludne tam pridajme aj UK)
saro
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa saro »

Pozitivne testovany neznamena chory? Uz si to tu viackrat napisal, ale stale tomu nerozumiem. Cize clovek co nema horucku, nechrchle a nedusi sa, nie je chory? Cize tie poskodenia pluc, srdca, a pod. co spominaju tie studie o stranu dozadu aj u mnohych ludi co nemali ziadne sypmtomy mozeme kludne ignorovat, pretoze ti ludia nekaslu a nemaju horucku? A tym padom aj onkologicki pacienti, srdciari, cukrovkari, a pod. vlastne vobec nie su chori pretoze vela z nich nema viditelne symtomy?
Trocha demagogicky to prirovnavas k srdcovocievnym ci onkologickym ochoreniam co je hlupost. Co sa tyka infekcnych ochoreni je to stale dynamicky stav medzi patogenom a organizmom (obzvlast makroorganizmom). Pri tom dochadza k interakcii na niekolkych urovniach a az pri ich prelomeni dochadza k ochoreniu. Ako hovoril jeden uznavany lekar - ked sa pacient citi v poriadku lekarska veda je bezmocna :) .
A s tym ostatnym bez klinickych priznakov to tiez nie je tak jednoduche.
Uvediem dva priklady:
1.) Percento zdravych nosicov meningokoka v populacii sa pohybuje radovo v percentach.
Ale nie su chori :) .
2.) Vysoke hladiny cholesterolu u niektorych ludi automaticky neznamenaju ochorenie a casto sa s nim doziju vysokeho veku.
Obzvlast pri infekcnych chorobach je naozaj daleko od faktu pozitivne vysetrenie = chory pacient.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"