Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Presne preto je uvádzanie pozitívne testovaných úplne mimo. Dôležité sú čísla hospitalizovaných a mŕtvych na covid. Lenže to by už " zodpovedný " neobhájili ani omylom žiadne s tých " opatrení" ...
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Peter Elektro: Cisla momentalne hospitalizovanych ci mrtvych su mozno dolezite pre jednotlivcov alebo pre ich rodiny, pre stat je ale dolezite vediet aspon odhadom cca kolko minimalne je pozitivnych, pretoze od nich sa odvija to ako zatazene onedlho mozu byt nemocnice. Napriklad pred mesiacom ich bolo hospitalizovanych 29 a na ventilatore bol len jeden, teraz ich tam je 99 a na ventilatore ich je uz 7, co su zatial stale relativne male cisla, ale ak ten rast bude pokracovat takymto tempom, tak onedlho mozeme mat na krku problem.

Rovnako je potrebne zistovat a sledovat pozitivnych aby sa dal robit contact-tracing, pretoze bez neho nam zostane uz len posledny naboj v zasobniku = karanteny / lockdowny, a tie sa nam nepacia nikomu. A ze to je uz na stole dnes potvrdil aj premier: V momente, keď bude prípadov nákazy COVID-19 pribúdať toľko, že hygienici nebudú schopní dohľadávať kontakty, budeme musieť nasadiť celoplošné opatrenia.

Ohladne tych mrtvych, ako Ti uz odpisali d-s a Steyr_H5, tych pricin je viacero. Jednako tie grafy moc nesedia, v skutocnosti by si mal mat minimalne tyzdnovy az dvojtyzdnovy rozostup medzi pozitivne testovanymi a zomretymi, takze to ze tie grafy maju rozostup len par dni ci ani to nie znamena len to ze zaciatkom marca sa este len zacinalo s testovanim, testov bolo malo a neboli moc spolahlive, a ak si spomenies tak aj u nas sa testy obmedzovali len na ludi co mali cestovatelsku anamnezu (prisli z Ciny alebo severneho Talianska) a mali vazne prejavy (obojstranne zapaly pluc a pod.). Dnes uz je ale testov vcelku dostatok, testuje sa mnohonasobne viac ludi (pricom vela statov testuje dokonca proaktivne a prevencne), a zaroven aj ked naozaj ucinne lieky este nemame, liecba tazko chorych (vratane spominanymi kortikosteroidmi) je dnes daleko ucinnejsia nez bola v marci ci aprili. Takze nehladaj za tym nejake sprisahanie ci dokonca 'zoslabnutie' virusu, pretoze to by si klamal sam seba.


saro: Trocha demagogicky to prirovnavas k zdravym nosicom meningokoka ci vysokej hladine cholesterolu, co je hlupost. :wink: :lol: Mam pokracovat? Ja som odpovedal Petrovi Elektrovi na jeho prehlasenie ze pozitivne testovani nie su chori. Keby bol povedal ze NIEKTORI pozitivne testovani nie su chori, tak s nim suhlasim, ale generalizovat to na vsetkych? To potom tych sto slovakov v nemocnici, z toho 11 na JISkach a 7 na ventilatoroch su vlastne zdravi, a tychto simulantov treba odtial vyhadzat?

Ze PCR testy nie su stopercentne davno vieme, maju vlastnu chybovost, a zaroven mozu vykazovat ako 'pozitivnych' aj ludi u ktorych nakaza prebehla uz pred par tyzdnami. Na druhej strane ale tie linknute studie ukazuju ze cast tych pozitivnych co boli asymptomaticki a v podstate ani nevedeli ze su chori si nadalej nesu zdravotne nasledky - zjazvene pluca, zapalene ci poskodene srdcia, pecene, neurologicke problemy, atd. Ak ich chces oznacovat za 'zdravych' pretoze subjektivne sa momentalne citia dobre, nech sa paci. Nechce sa mi ist do filozofickeho cvicenia a debaty o tom kedy je clovek 'zdravy' a kedy 'chory'. Nedebatujme tu ale prosim o dojmoch a pojmoch, ale radsej o novych zisteniach, studiach, a ich implikaciach na nas zivot. Cize ak vies o nejakej studii ktora vyvracia vsetky tieto ostatne a ktora preukazuje ze pozitivne testovani asymptomaticki ludia sa stopercentne uzdravuju do stavu pred nakazou, tak sem s nou - budem prvy koho to potesi... :wink:

Stay grey and frosty,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

Gunslinger napísal: Ohladne tych mrtvych, ako Ti uz odpisali d-s a Steyr_H5, tych pricin je viacero. Jednako tie grafy moc nesedia, v skutocnosti by si mal mat minimalne tyzdnovy az dvojtyzdnovy rozostup medzi pozitivne testovanymi a zomretymi, takze to ze tie grafy maju rozostup len par dni ci ani to nie znamena len to ze zaciatkom marca sa este len zacinalo s testovanim, testov bolo malo a neboli moc spolahlive, a ak si spomenies tak aj u nas sa testy obmedzovali len na ludi co mali cestovatelsku anamnezu (prisli z Ciny alebo severneho Talianska) a mali vazne prejavy (obojstranne zapaly pluc a pod.). Dnes uz je ale testov vcelku dostatok, testuje sa mnohonasobne viac ludi (pricom vela statov testuje dokonca proaktivne a prevencne), a zaroven aj ked naozaj ucinne lieky este nemame, liecba tazko chorych (vratane spominanymi kortikosteroidmi) je dnes daleko ucinnejsia nez bola v marci ci aprili. Takze nehladaj za tym nejake sprisahanie ci dokonca 'zoslabnutie' virusu, pretoze to by si klamal sam seba.
Gunslinger
Sprisahanie nehladam (niekde si ho u mna videl?). Neklamem sam seba. Citam cisla, ktore su na prvy pohlad jasne.

V odpovediach d-s a Steyr_H5 som nenasiel ziadne vysvetlenie javu, ze je menej mrtvych. A vasa argumentacia, ze sa vtedy testovali najma cestovatelske anamnezy a vazne prejavy, vobec nesedi (matematicky). Ano, som ochotny akoze akceptovat fakt, ze existuje ista liecba, nie 100%, ale celkom slusna. Ale naozaj az tak nasobne zlepsila statistiky?
Ako vyzeraju NL a ES s ciarami, ktore ukazuju 2 tyzdne posun?
holandsko2.jpg
spanielsko2.jpg
Co vyplyva z obrazkov (a z cisiel v kalkulacke)?
Zobral som napr. si kriticky tyzden 15.3.-21.3.
V ES podla vasej logiky vtedy otestovali 62945 najma cestovatelskych anamnez alebo ludi s vaznymi prizakmi.
O 2 tyzdne neskor zomrelo za tyzden 4601 ludi.
Cize 7,3% z tych vazne chorych alebo cestovatelov.

Kolko zomrelo posledny tyzden?
402 ludi. Cize pri podobnej "smrtnosti" (davam do uvodzoviek, nie je to presny termin) by malo 2 tyzdne pred tym byt 5506 vazne chorych. Pozitivne testovanych je ale 55899.
Znamena to, ze z tych 55899 iba 10% ludi je vazne chorych? A z toho zomrelo cca 7%, cize 402? A zvysnych 90% su tak bezpriznakovi, ze by v marci ani nebolo testovanych, kedze nemali vazne prejavy?
Mozno.
Lenze v tom pripade v tom tyzdni v marci muselo byt 10x viac pozitivnych ludi (a vtedy neotestovanych), kedz toho bolo 10% vazne chorych. Cize podla toho mali v tyzdni 630 000 pozitivnych ludi.
Ako by povedal klasik, to mi nejako nevychadza. Keby ta choroba mala takyto rychly nastup, uz by sme boli vsetci mrtvi.

b) A ked si pozries koniec grafu, jasne je uz na nom vidiet ten dvojtyzdenny posun. A ti mrtvi furt a furt nie.


Ale vsetko toto je len hranie s cislami. Cas ukaze, ako to nakoniec bude. Aj ked stale plati, co som pred mesiacmi napisal, pocet mrtvych v Nemecku zatial vobec nedosahuje cisla mrtvych z chripky, teraz maju 9400 S koronou, v rokoch 2017/2018 to bolo cca 25000 NA chripku.
Inac vedeli ste, ze v chripkovom obdobi 2018/2019 bolo u doktora v DE kvoli chripke 3,8 miliona ludi? A 18 000 hospitalizovanych? A to su v chripkovom priemere velmi slabe cisla. Na pripomenutie, od zaciatku marca do zaciatku septembra maju 251 000 pozitivnych testov a 9400 mrtvych.

Disclaimer: Bacha, ja nevravim, ze mrtvi nie su, kazda smrt je zla, kazdej rodine ten mrtvy chyba.
Ja iba vravim, ze pocty mrtvych su nasobne nizsie ako kedysi a vyzera to, ze virus zoslabol. Zdoraznujem slovo "vyzera to", kedze je to moja domnienka o zoslabnuti (aj ked podlozena cislami a majuca vacsi zmysel pre mna ako vase vysvetlenie).

Rypnutie: a zmazal som ho. Aj tak si trieskam zasa hlavu, ze som sem znova a znova napisal ;) Tak netreba znova jatrit stare nedoriesee diskusie.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Aké percento ľudí je skutočne chorých? Aké je to ale skutočné percento z ľudí pozitívne testovaných plus z ľudí netestovaných ale ktorí sú tiež pozitívni a veselo bezpríznakoví? Toto číslo v sebe ukrýva buď kľúč k optimizmu alebo kľúč k " pandemickej hystérii ". Niekde medzi týmto by ale mal dostať šancu normálny každodenný život.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Osvetlite mi tu niekto mne negramotnemu v AJ o čom to tu súdruhovia z Juesej točia??? Ďakujem.
Zdroj: CDC
https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/covi ... PlaceDeath
Prílohy
Screenshot_2020-09-07-09-14-16-824_com.android.chrome_1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peter Elektro, v podstate, že len u 6% prípadov bol covid-19 spomentý ako jediná príčina smrti a že priemerne pri umrlcoch na covid sa uvádza až 2,6 ďalších chorôb alebo stavov. V podstate nič iné, iba potvrdenie toho, čo sa vie už takmer od začiatku, že ak si (relatívne) zdravý a nie príliš starý, covid-19 by ťa nemal zabiť.
:wink:
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Jack, ak tomu spravne rozumiem, ta tabulka neuvadza dalsiu pricinu smrti, uvadza ake dalsie diagnozy ti ludia mali. Je to rozdiel. V tej tabulke sa clovek ocitne aj ked ma samostatne relativne banalnu chorobu.

Otazka tiez je ake percento populacie nema ziadnu diagnozu.
Edit: tak je na to studia.
https://www.thelancet.com/journals/lang ... 3/fulltext
Naposledy upravil/-a d-s v 07 Sep 2020, 10:35, upravené celkom 1 krát.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Peer-reviewed, randomized, placebo-controlled study of hospitalized Covid-19 patients:
Vitamin D reduces risk of ICU admission by 97%
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 6020302764
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

D-S, asi nie som správny respondent pre tvoju otázku, ale zrejme je tvoja domnienka správna. Ono... tieto čísla a fakty sú rozkošné, lebo umožňujú obrovské množstvo interpretácií a dezinterpretácií. Na ukážku si vezmime, že vírus zloží niekoho, kto má 89 rokov a okrem toho, že je covid-19 pozitívny, tak má Parkinsona, Alzheimera, kardiovaskulárne problémy, onko nález, nadváhu a samozrejme, diabetes... to nie je žiadne neuveriteľné kombo, ale pomerne bežný jav - stačí ísť do DSS a podaktorí klienti, najmä “ležiaci“, tam budú mať aj početnejšiu zbierku diagnóz. A ako razantne nám to dvihne štatistiky k tomu číslu 2,6, však? Na jednej strane fajn, nejakú výpovednú hodnotu to isto má, len ju treba ešte vedieť správne pochopiť a rovnako ako podceňovať, ju netreba ani príliš preceňovať...
8)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dirty harry napísal:Aké percento ľudí je skutočne chorých? Aké je to ale skutočné percento z ľudí pozitívne testovaných plus z ľudí netestovaných ale ktorí sú tiež pozitívni a veselo bezpríznakoví? Toto číslo v sebe ukrýva buď kľúč k optimizmu alebo kľúč k " pandemickej hystérii ". Niekde medzi týmto by ale mal dostať šancu normálny každodenný život.
dirty harry: Suhlasim, aj ked momentalne stale mozeme len odhadovat/tipovat. U nas to posledne dni vyzera ze z testovanych ludi je cca 5% pozitivnych. Z tych je nasledne cca 80% bez priznakov (= cca 1% z pozitivne testovanych ma vazny priebeh). A z tych 20% pozitivnych / 1% testovanych s priznakmi, je cca 20-30% ktori skoncia v nemocniciach (= cca 4-5% z pozitivnych / 0.2% testovanych).

To su ale len hrube odhady ktore sa ako tak daju aplikovat tieto dni, o mesiac moze byt situacia diametralne odlisna (v lepsom ci horsom). Rovnako si treba uvedomit ze tie cisla sa neresetuju kazdy den od nuly, ale kumuluju casto az niekolko tyzdnov (vyliecenie tazko chorych je dlhodoba zalezitost).

Druha vec je, ze nam asi najblizsia krajina (obyvatelstvom aj vsetkym ostatnym) je Cesko, a tam su tie cisla dost odlisne. Teoreticky by mali byt cca dvojnasobne, v skutocnosti su ale niekolkonasobne vyssie (pozitivni/vazne chori/zosnuli), takze mozeme len hadat ci je ten rozdiel v tom ze casovo 'zaostavame' (v CR/Prahe je predsa len ten turizmus na trochu masivnejsej urovni), alebo u nas nedostatocne testujeme, alebo maju chybu v cislach / metodike (oficialne maju 10-nasobne viac mrtvych na Covid nez my) pripadne v cislach mame chybu my, alebo mozno maju slovaci nejaku zazracnu imunitu. :roll:

Stay grey and frosty,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Až by jeden povedal, že zase dvojaká kvalita! Že po tých potravinách dvojakej kvality nám sem importovali aj vírus dvojakej kvality. Akože he-he-he... Ale bez pokusov o nejaké nejapné a nie moc vtipné vtípky “kvalít” seriálu Horná Dolná, skôr by bolo zaujímavé pozrieť sa na metodiku. Napríklad by ma zaujímalo, ako to teraz funguje v praxi, či napríklad aj dovtedy zdravého 46-ročného chlapa, ktorému pri pitve zistili rozsiahlu mozgovú mŕtvicu, testujú na covid-19, alebo nie...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Dobrý večer, sledujem že máte tie čísla pod kontrolou, dá sa dočítať z koľkých testov vzišlo tých 6M pozit.v USA ?
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

https://ourworldindata.org/coronavirus-testing

hned v prvom grafe klikni na USA a tam vidis, ako denne testovali, ake boli percenta z toho nakazenych a pod.

a nizsie v grafoch vidis aj to, kolko sa tesovalo, kedy, a tak podobne


inak povedane, maju 17,9 testa na jeden pozitivny pripad, podla tohoto otestovali 116 milionov testov
v inom grafe je vidiet, ze urobili 276,47 testova na tisic obyvatelov, co je v cislach 91 milionov testov

a podla tohoto https://www.statista.com/statistics/102 ... worldwide/
zasa urobili 87 milionov testov

rozdiely v tych cislach ti nevysvetlim, mozno som sa niekde sekol alebo zle precital, viac info na danych strankach


mmch, fakt to bolo take tazke hodit do googlu???
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Btw, ked uz sme pri tych grafoch (ktore MILUJEM!! :D ) - na odkaze nizsie je graf ktory zachytava v klucovych ukazovateloch priebeh celej pandemie na SVK. Jedine co mi tam na dotvorenie celkoveho obrazku trosku chyba je udaj o pocte vykonanych testov (na ktory sa pytal aj Laci). Je to aktualizovane kazdy den a odkaz sa nemeni - ja to mam na ploche telefonu.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... nteractive
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Len male upozornenie/upresnenie - pocet vykonanych testov a pocet testovanych nemusi byt (a spravidla ani nie je) to iste cislo. Napr. u nas udavany pocet testov je urcite vyssie cislo ako pocet testovanych ludi (na jedneho cloveka sa moze minut viac testov). Neviem, ci a ako sa do tych cisiel zapocitavaju hromadne testy, kedy sa jednym testom "vybavi" viacero vzoriek naraz.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"