Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

O tych hromadnych testoch som zatial pocul len v kontexte Izraelu - teda ak mame na mysli obaja to iste (zmiesaju sa biovzorky viacerych ludi a roztok ktory vznikne sa otestuje jedinym testom - ak je test negativny znamena to ze vsetky vzorky v gulasi su negativne). Tu info som zachytil tusim este ked boli testy vsade nedostatkove - pochybujem ze sa takto testuje este aj teraz. Navyse taketo hromadne testovanie by dnes asi uz ani nefungovalo, nakolko za posledneho pol roka do nejakej miery prisiel do kontaktu s Covidom asi uz kazdy - tak ako to v svojom poslednom prispevku pekne opisal Saro.

Maly update: kolega v RK je pozitivny. Chytil to od tehotnej manzelky (vazne). Jeho manzelka koli riziku nakazenia nikam nechodi, sedi doma, on chodil do prace a staral sa o vsetko kde bolo treba behat. Ona mala 1-2 dni zvysenu potrebu odkaslat si (ale bez teploty) - kedze je tehotna, dala si spravit test. Je pozitivna. Nasledne sa rozbehol kolotoc testovania ostatnych rodinnych prislusnokov a osob ktore s nou prisli do kontaktu: manzel je tiez pozitivny (1-2 dni pokaslaval, bez teploty), ich rodicia su vsetci negativni. Kolega je uz druhy tyzden v dobrovolnej karantene.
Podtrzeno-secteno: obaja tridsiatnici su napriek pozitivnemu testu takmer bezpriznakovi.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Navyse taketo hromadne testovanie by dnes asi uz ani nefungovalo, nakolko za posledneho pol roka do nejakej miery prisiel do kontaktu s Covidom asi uz kazdy - tak ako to v svojom poslednom prispevku pekne opisal Saro.
Odkedy je ca 1-2% "vsetci"?
Na SK robili test, 10.000 ludi testovali na protilatky, vysledok bol nieco cez 1%.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

theplaky napísal: Podtrzeno-secteno: obaja tridsiatnici su napriek pozitivnemu testu takmer bezpriznakovi.
preco napriek?
nie je drviva vacsina 30tnikov takmer bezpriznakova?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

CZ: Hygieny nestihaji nakazeni se budou trasovat sami

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koro ... navod.html
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Event 201
https://www.centerforhealthsecurity.org/event201/

...akurát ten dátum a hlavný aktér je zarážajúci... :?


https://www.thetimes.co.uk/article/bill ... 2fl22qhl02
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Theplaky: ked uz spominas Izrael - tam budu mat od piatku 3tyzdnovy celostatny shutdown.
Nebojim sa Covidu, ale fakt som zvedavy na ekon.dosledky.

(edit: oprava oslovenia)
Naposledy upravil/-a vydriduch v 14 Sep 2020, 14:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, niekedy v posledných dňoch či týždňoch som spomínal Izrael? Len sa pýtam, fakt si nespomínam.
:lol:
Ale inak, hoci nie som epidemiológ a nemám ani lekárske vzdelanie, z čisto pragmatického pohľadu si viem predstaviť, že pre taký malý štát ani shutdown nemusí byť vyslovene zlým opatrením, ak si ho ekonomika môže dovoliť, ak príde v správny čas a ak potom štát vie podnikať ďalšie potrebné opatrenia a držať zatvorené hranice. U nás ale neplatí hneď prvá podmienka...
:twisted:
Aj preto mi je skôr blízka tá posledná veta, hoci v mojom podaní zaznieva jemne odlišne.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, nepoznam specifika Izraela ani detaily toho ich shutdown/lockdown planu, kazdopadne oni boli vcelku izolovana krajina aj pred virusom, da sa povedat ze obyvatelstvo maju prevazne disciplinovane, ekonomika je tiez vcelku uzavreta (ak nepocitam vojenske technologie a vyrobu, na ktore sa to ale predpokladam vztahovat nebude), takze im to asi naozaj pomoze spomalit sirenie.

Lenze je 'lockdown' a 'lockdown', je obrovsky rozdiel medzi cinskym lockdownom kde ludia nesmu ani len vyjst z bytu a este aj potraviny im rozvazaju (v takom pripade je mozne nielenze virus spomalit, ale v podstate aj nacas uplne zastavit), a lockdownom u nas ci v nejakom inom demokraticky orientovanom state, kde je tolko roznych vynimiek ze ucinok takehoto lockdownu na sirenie virusu je len minimalny. Momentalne uz sa vacsina krajin okolo nas blizi k bodu kde contact-tracing prestava stihat dohladavat vsetky kontakty, takze aspon lokalne/male lockdowny uvidime uz onedlho aj v nasom okoli (bez ohladu na ich ne/ucinnost, je to momentalne 'last line of defense' v asi kazdom pandemickom plane).

Co ma prekvapuje a mrzi je ze namiesto toho aby sme kazdym dnom zvysovali pocty testov a navysovali kapacity na contact-tracing (tak ako to robia napr. aj teraz v Cesku), my sa stale tvarime akoby sa nas to netykalo a boli sme vynimkou ktoru virus nejako bude obchadzat aj nadalej :roll: Vcera v Cesku urobili 10krat viac testov nez u nas, a aj ked napohlad su na tom 'horsie' nez my poctami novonakazenych, ako sme na tom realne my nevieme, pretoze stale robime len par tisic testov denne napriek tomu ze vidime co sa deje v krajinach vsade okolo nas... Vela ludi sa ukludnuje tym ze ved zatial mrtvych mame minimum a na JISkach ich tiez nie je zatial nejak vela, lenze oproti jari je teraz vekovy median novoinfikovanych daleko nizsi (= bude daleko vacsi podiel bezpriznakovych, zaroven ale tiez vacsi podiel tych co si odnesu trvale zdravotne nasledky, a mensi podiel tych co zomru), a hlavne netreba zabudat na casovy posun (od pozitivneho vysledku testovania po prijem do nemocnice a nasledne bud 'vyzdravenie' alebo smrt, pripadne vazne zdravotne nasledky) je niekolko tyzdnov (u mladsich ludi s minimom ci ziadnymi komorbiditami to kludne moze byt aj tri-styri tyzdne), takze ten aktualne hrejivy pocit ze 'cisla mame zatial stale dobre' je vyvazeny tym ze ako to bude vyzerat na nasich infekcnych oddeleniach o mesiac momentalne nemame ani sajnu.

Stay grey and frosty,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Šaštínska púť ale bude... :roll:
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Ani nehovor, som vcera vecer emigroval z domu aby som sa tomu vyhol :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Z pondelkového rozhovoru s ministrom Krajčim pre aktuality.sk:
Máte teda prognózu, ktorá vám hovorí, koľko budeme mať infikovaných a hospitalizovaných napríklad o mesiac?
Máme viacero takýchto prognóz. Prvé prognózy z IZP sa nie veľmi vydarili a nie je dobré ich zverejňovať. Avšak každý, kto sa o to zaujíma, si vie dohľadať rôzne servery, ktoré ponúkajú prognózy, na základe ktorých sa dá vypočítať, ako asi by sa u nás mohla epidémia vyvíjať.
Ja by som to nechal pri tom, aby sa k dátam dostávali tí, ktorí sa o to skutočne zaujímajú. Nechceme masívne zverejňovať prognózy, keďže každá jedna prognóza je v niečom nepresná.
Ľudia sú nevyspytateľní – nevieme, ako sa bude vyvíjať ochota nosiť rúška, aká bude dezinformačná kampaň a podobne.


“Ľudia sú nevyspytateľní” je čo? Akože zdôvodnenie, prečo netreba veriť prognózam odborníkov, ktorí sú za to platení? Alebo argument, prečo nechce ísť minister von s prognózami, o ktorých sám hovorí, že sú nepresné. To je také rozkošné... A to sa týmito tajnými nepresnými prognózami riadi on a tí z jeho stafáže, “ktorí sa o to skutočne zaujímajú”, keď vymýšľajú nové opatrenia typu hokej na Slovane na desaťtisícovom zimáku maximálne s 50 účastníkmi, ale púť v Šaštíne s pár tisíckami účastníkov? Alebo čím sa teda riadia? Asi by som mal napísať, že žasnem, ale nežasnem, lebo nič iné som po tom polroku ani neočakával.
:twisted:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Chlapi co to sledujete : ake mate info z Bieloruska???? Ak vobec mate.
Lukasenko hodil na COVID "bobek", oznamil, ze prevenciou je hokej a vodka....
Mame nejake info z Bieloruska ako to tam prebieha??? Mrtvi, nakazeni atd....???????

Guns : mas nieco?????
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Erebos: Bielorusko testuje tusim cca podobne ako my (par tisic testov denne, napriek tomu ze ich populacia je dvojnasobna). Posledne dni maju aj oni rastuci trend (do 200 novych denne), akuratze oni myslim ako 'pozitivnych' oznacuju len tych co maju symptomy (co znamena ze im to tam asi bude vdaka tym masovym protestom a asymptomatickym prenasacom v najblizsich tyzdnoch dost rast). Oficialny postoj je podobny Svedsku - ruska a socialne distancovanie su len 'odporucane', ale na rozdiel od Svedska v Bielorusku na to malokto hladi. Hranice nechali 'otvorene', ale v realite boli dost uzatvorena krajina predtym a su aj teraz. V Minsku som bol len raz a nemam tam lokalne kontakty, ale ak nieco viac vyzistim dam Ti vediet :wink:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Gunslinger napísal:Mno, nepoznam specifika Izraela ani detaily toho ich shutdown/lockdown planu, kazdopadne oni boli vcelku izolovana krajina aj pred virusom, da sa povedat ze obyvatelstvo maju prevazne disciplinovane, ekonomika je tiez vcelku uzavreta (ak nepocitam vojenske technologie a vyrobu, na ktore sa to ale predpokladam vztahovat nebude), takze im to asi naozaj pomoze spomalit sirenie.

Lenze je 'lockdown' a 'lockdown', je obrovsky rozdiel medzi cinskym lockdownom kde ludia nesmu ani len vyjst z bytu a este aj potraviny im rozvazaju (v takom pripade je mozne nielenze virus spomalit, ale v podstate aj nacas uplne zastavit), a lockdownom u nas ci v nejakom inom demokraticky orientovanom state, kde je tolko roznych vynimiek ze ucinok takehoto lockdownu na sirenie virusu je len minimalny. Momentalne uz sa vacsina krajin okolo nas blizi k bodu kde contact-tracing prestava stihat dohladavat vsetky kontakty, takze aspon lokalne/male lockdowny uvidime uz onedlho aj v nasom okoli (bez ohladu na ich ne/ucinnost, je to momentalne 'last line of defense' v asi kazdom pandemickom plane).

Co ma prekvapuje a mrzi je ze namiesto toho aby sme kazdym dnom zvysovali pocty testov a navysovali kapacity na contact-tracing (tak ako to robia napr. aj teraz v Cesku), my sa stale tvarime akoby sa nas to netykalo a boli sme vynimkou ktoru virus nejako bude obchadzat aj nadalej :roll: Vcera v Cesku urobili 10krat viac testov nez u nas, a aj ked napohlad su na tom 'horsie' nez my poctami novonakazenych, ako sme na tom realne my nevieme, pretoze stale robime len par tisic testov denne napriek tomu ze vidime co sa deje v krajinach vsade okolo nas... Vela ludi sa ukludnuje tym ze ved zatial mrtvych mame minimum a na JISkach ich tiez nie je zatial nejak vela, lenze oproti jari je teraz vekovy median novoinfikovanych daleko nizsi (= bude daleko vacsi podiel bezpriznakovych, zaroven ale tiez vacsi podiel tych co si odnesu trvale zdravotne nasledky, a mensi podiel tych co zomru), a hlavne netreba zabudat na casovy posun (od pozitivneho vysledku testovania po prijem do nemocnice a nasledne bud 'vyzdravenie' alebo smrt, pripadne vazne zdravotne nasledky) je niekolko tyzdnov (u mladsich ludi s minimom ci ziadnymi komorbiditami to kludne moze byt aj tri-styri tyzdne), takze ten aktualne hrejivy pocit ze 'cisla mame zatial stale dobre' je vyvazeny tym ze ako to bude vyzerat na nasich infekcnych oddeleniach o mesiac momentalne nemame ani sajnu.

Stay grey and frosty,


Gunslinger
Vždy som tvrdil že podstata štatistík v tejto " pandémii " spočíva v počte uskutočnených testov. Rátam s tým, že keby sme testovali denne vysnívaných 10 - 15 000 ľudí, zodpovedali by tomu aj x násobné nárasty. Ale tu sme na Slovensku, takýto počet testov je podľa môjho názoru na Slovensku nedosiahnuteľný rovnako ako aj iné , inde samozrejmé bežné veci.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"