Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, tak ja zasa davam jeden velky 'lajk' (ktory sa tu neda dat :lol: lovcovi... Velmi dobry a trefny postreh, presne ako pises. Skoda ze sa toho pana doktora moderatorka nespytala kolko z tych tisicov ludi ktori zomru 'na chripku' v skutocnosti zomrie 'na chripkovy virus'... Tam je ten nepomer totizto este daleko vyssi. :roll: (na kazdych niekolko sto ludi co zomru 'na chripku' pripada len jeden jediny pripad kde sa to da pripisat vylucne 'chripkovemu virusu'). Mimochodom, podla jeho logiky zaroven plati ze clovek co ma 100%ne zdravie sa nielenze nemusi obavat COVIDu, ale ani rakoviny, leukemie, a spusty inych chorob a dozije sa 150-200 rokov. Kdepak asi udelali soudruzi z NDR chybu ze tych 150 rocnych seniorov v domovoch dochodcov vela nemaju? Zeby to bolo tym ze 100%ne zdravych ludi na svete moc nie je?


Emkac: Citam ten moj prispevok zpred mesiaca a pol na ktory sa odvolavas, ale nevidim tam ziadnych 180 milionov mrtvych. A stale si stojim za vsetkym co som tam napisal. Mozno som tam mal tiez napisat ze ocakavam ze sa COVIDom nakazi minimalne 50% ich obyvatelstva, ale to som uz napisal predtym a nechcel som sa opakovat. To ze sa dnes karanteny ukazuju ako velmi ucinny prostriedok na zpomalenie sirenia infekcie je sice vyborna sprava, ale tiez to na veci nic nemeni, len sa proste znizi pravdepodobnost zahltenia JISiek a rozlozi sa to na daleko dlhsie casove obdobie a viacero vln. Mimochodom, Worldometer uz prestava byt zkresleny cinskymi hausnumerami a dnes ukazuje celosvetovo cca 3 miliony nakazenych, z toho 2 miliony momentalne nakazenych a 1 milion 'ukoncenych pripadov', z ktorych zomrelo vyse 200,000 ludi (cize cca 20%), a to pritom Worldometer neberie do uvahy moznost opatovnej infekcie... Takze tak ako som napisal ake su (alebo budu) realne cisla z Ciny ukaze az cas (teda ak sa tam raz najde opat nejaky whistleblower).


pietro32i: Uplne s Tebou suhlasim, Emkac je naozaj taky svetly bod v tomto vlakne, a tak ako pises ja som 'pesimisticky ladeny a na citlive povahy neposobim velmi dobre'. :oops: Hambim sa za to a budem si musiet vstupit do duse... :cry:

Ved predsa je dnes tolko dovodov tesit sa zo zivota - nielenze sme u nas porazili virus, ale neviem ci si videl predbezne aprilove statistiky zlocinnosti na Slovensku, ale skoro vsetky ukazovatele isli ohromne nadol. Vrazdy? Ozbrojene lupeze? Poulicny predaj drog a prostitucia? ... Nie je tato nasa nova vlada UZASNA??? Preslo len par tyzdnov od volieb a uz taketo vysledky, proste WOW :shock: :!: :lol:

Mimochodom, uzasne klesa aj statistika nehodovosti na cestach a pocty mrtvych ci zranenych pri autonehodach, takze od 1.maja by som tiez navrhoval zrusit vsetky semafory a znacky pri cestach, zrusit maximalne povolene rychlosti, a povolit jazdu v protismere, ved cisla hovoria jasnou recou... :wink: Emkac, Dirty Harry, Peter Elektro, suhlasite? :P


Gunslinger
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Lovec ty vidíš povýšeneceho človeka ja vidím čistého profesionála čo sa nemieni vyjadrovať ku prípadom ktoré on nemal na stole...takže uhol pohľadu. Keďže vladneš nemčinou tento človek sa ti zdá dostatočne pokorný?
https://youtu.be/dwJSNPz_8uk
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

Myslím si, že v tejto chvíli sa polemika dostáva do súboja.
A to nemá zmysel, vznikli tu cca dva názorové tábory a až budúcnosť ukáže, ktorý je bližšie realite.
Zrejme je teraz čas nechať udalosti plynúť a vrátiť sa k téme až potom čo čas prinesie nové poznatky.
Napr. Česko. Tí sa vcelku aktívne pustili do uvoľňovania opatrení. Sú nám najbližšie aj čo sa týka dedičstva zdravotníctva po socializme, aj povahovo, aj geneticky, aj vekovou skladbou obyvateľstva.
Svoje opatrenia zaviedli krátko po nás, aj preto sú tie ich čísla o dosť vyššie ako naše, ale aj aktuálna situácia sa vyvíja na pohľad priaznivo, zrejme preto ten ich optimizmus.
Tak to sledujme. Uvidíme, či je ich optimizmus odôvodnený, alebo prehnaný. To teraz nevieme, len ten či onen názorový tábor to vidí po svojom. Česi budú našim strojom času. Síce len o tých pár týždňov, ale niečo nám to ukáže.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

Uplne zrusenie opatreni je IMO nerealne / hlupe.
Co by sa malo robit je lepsie cielit opatrenia, robit ich adresnejsie, menej plosne.
A nechapem preco nebezi vyroba respiratorov (nie rusok) na max aby kazdy mohol nosit respirator.
Virus tu bude s nami dlho, respiratory su nateraz jedina cesta ako ho drzat pod kontrolou bez uplneho kolapsu ekonomiky.

Preco... lebo virus je stale ten isty a taky isty. Lieky stale nie su.
Tj ked sa zo zopar pripadov niekde v decembri rozsiril na stotisice v aprili, tak keby sme teraz zrusili opatrenia tak by sa sirenie proste znova spustilo naplno.
Nechapem na zaklade coho ludia ocakavaju ze uz sa mozu opatrenia skoncit - ved sa nic na viruse a nasej schopnosti liecit ho nezmenilo.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa emkac »

Gunslinger napísal: A ja neupieram sudruhom ze odviedli obrovsky kus roboty - podobne ako ZSSR pri Cernobyle - (i ked treba priznat ze kedze naprosta vacsina ochrannych pomocok, oblekov, respiratorov, liekov, pristrojov, atd. sa dnes vyraba priamo v Cine, a JIS lozok a ludskych zdrojov a rezerv maju v jeden a pol miliardovej krajine tiez dostatok, takze nebol zasa az taky problem riesit krizu v par distriktoch/regionoch, ci dokonca posielat kontajnery pomoci ostatnym krajinam aby Potemkina posunuli na vyssiu uroven). Moj odhad je ze v tejto prvej vlne pridu o cca 10% populacie, ale ak sa aj niekedy dozvieme skutocne cisla, bude to najskor o par mesiacov az sa uvolni lockdown a zacnu sa kontrolovat byty a domy, a na spocitanie obyvatelstva by museli dohliadat nezavisli pozorovatelia (co je samozrejme sci-fi, pretoze v tom case bude mat svet ine problemy).
emkac napísal:
Gunslinger napísal: Moj odhad je ze v tejto prvej vlne prisli o cca 10% populacie
Gunslinger
Ja len ci ta chapem spravne.... ty tvrdis, ze v Cine zomrelo cca 140 milionov ludi a dokazalo sa to ututlat?
Ze nikto z pribuznych, z cudzincov zijucoch v Cine, z opozicnikov, ze nikto si nic nevsimol a nereportoval mimo Cinu.
Gunslinger napísal:emkac: Sor, myslel som 'v prvej vlne pridu' a nie 'v prvej vlne prisli', a dik za upozornenie, uz som to opravil.

Prvou vlnou myslim prve cca 3-4 mesiace od infekcie steho cloveka (aspon tak sa to zvycajne pocita - az od 101ho zacinaju infekcne statistiky a trendy naberat na presnosti), cize pre cinu prva vlna skonci koncom maja, a pre nas niekedy v lete. Ci pride druha vlna a ake budu hodnoty infekcnosti a smrtnosti zalezi od toho ako sa ukaze opatovna infekcnost a aka ucinna a aka dlha bude zivotnost protilatok v tele ludi co COVID uz mali (uz teraz je ale jasne ze bude kratsia nez je u chripky).
guns, ty tu fakt nevidis, ze si napisal, ze do konca maja v Cine zomrie 10% populacie, co je 140 milionov ludi?
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Lieky na vírus ani nebudú, rovnako ako nie sú lieky proti chrípke.

Manželka nakoľko je stále v exile v ČR je v čulom kontakte s ľuďmi, ktorí sa vracajú na Slovensko do karanténnych lágrov. Minulý týždeň bol vraj jeden z prípadov, kedy po niekoľkých hodinách shromažďovania pendlerov a im pobobných naložili týchto trestancov do busu a odfrčali do Trenč. Teplíc, kde sa motali niekoľko hodín až do okamihu kedy zistili že tam nie je voľno, a tak nabrali kurz východ....odsúdenci sa nasrali a začali volať rôzne médiá, ale čuduj sa svete, nikto nemal absolútne záujem prísť a niečo natočiť...kde teda sú tí naši " investigatívci " a bojovníci a nositelia a šíritelia pravdy? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Milujem Slovensko, je také krištálovo čisté a panenské....pripomína mi to Krausov " príbeh nádejného Kysučana"....po čase každý vytriezve.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Dirty Harry - presne je vidiet, ze napriek obrovskej cene ktoru platime dlhe roky vo forme dani a poplatkov za "sluzby" tomuto statu, su tieto sluzby extremne pomale a neefektivne.
d-s napísal: A nechapem preco nebezi vyroba respiratorov (nie rusok) na max aby kazdy mohol nosit respirator.
presne tak. Mal by sa uz zrusit zakaz obchodovania pre civilov, aby firmy mali motivaciu vyrabat.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5191
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Peter Elektro napísal:Lovec ty vidíš povýšeneceho človeka ja vidím čistého profesionála čo sa nemieni vyjadrovať ku prípadom ktoré on nemal na stole...takže uhol pohľadu. Keďže vladneš nemčinou tento človek sa ti zdá dostatočne pokorný?
https://youtu.be/dwJSNPz_8uk
Ten čistý profesionál je buď trtko s klapkami na očiach, alebo nafúkanec, čo nedovidí ďalej než je tabuľa HambuJg. Na ďalšie video som ani neklikol, nejdem teraz rešeršovať všetky senzačné odhalenia, ktoré frčia sociálnymi sieťami.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

dirty harry napísal:Lieky na vírus ani nebudú, rovnako ako nie sú lieky proti chrípke.
Lieky asi budu.
Pozor, nepisem o vakcine, pisem o liekoch na priznaky (ktore zmensia pocet tazkych pripadov).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Guns, zase operovať tými cca 20 percentami expirovaných z celkového počtu ukončených, tiež nie je zrovna výhra. Akú majú výpovednú hodnotu, ak dnes už s istotou vieme, že skutočný počet nakazených ja násobne vyšší než oficiálne číslo (teda aktuálne cca 3 milióny)? Pričom ten skutočný počet nepoznáme ani približne. Ako som povedal, k zisteniam o rozsahu pandémie sa zrejme raz dostaneme, ale až so značným odstupom.
:idea:
Emkac, že tu určité riziká sú, tak aj únia, pokiaľ si pamätám, už v marci podnikla isté kroky, aby členské krajiny umožnili tranzit a nerobili vietor. Napriek tomu sme tu mali krátke epizódy, keď napríklad Maďari chvíľu nepúšťali kamiónovú prepravu, alebo niektoré štáty nevedeli, čo s kamionistami, vlastnými ani cudzími. Našťastie, išlo len krátke epizódy. Potom tu však máme problémy, ktoré vznikli a vznikajú v leteckej doprave, v lodnej doprave.
A informácia, že Angličania sa rozhodli letecky zvážať sezónnych robotníkov, znie pôvabne. Ale koľko ovocia či zeleniny berieme z Británie? A koľko jej berieme zo Španielska, Talianska? A tam, podľa správ, ktoré sa objavujú, majú problém s náborom sezónnych robotníkov. Koľko jej berieme z Poľska, Turecka, Ázie, Afriky, či Južnej Ameriky? Na to, ako poľnohospodárstvo ale napríklad aj odvetvie dopravy zvládnu koronakrízu v iných končinách, máme (ako únia) len malý dosah.
Ako som povedal, netvrdím, že už sme na kolíznom kurze a haváriu nemožno odvrátiť. Naopak, hovorím čosi celkom iné! Pred pár dňami som tu napísal, že zatiaľ ešte nemožno poprieť, že hrozia výpadky v zásobovaní niektorými komoditami. Sucho v Európe môže v synergii s opatreniami na zamedzenie šírenia vírusu spôsobiť následky, ktoré bude v týchto časoch zložité riešiť. Ergo, netvrdím, že sme došli do bodu, keď toto musí nevyhnutne nastať, ale rozhodne si zatiaľ ani nedovolím tvrdiť, že sme v situácii, keď tieto hrozby už nadobro pominuli. Nerád sa opakujem, ale myslím, že práve toto ilustruje, ako ďaleko mám od nejakého alarmizmu. Na vec sa snažím dívať realisticky a na základe dostupných info zvažovať možnosti. Nič menej, nič viac.
:wink:
Pietro, keď na teba Gunsove príspevky pôsobia depresívne a nerobia podľa teba dobrotu, vieš akú máš možnosť? Aby nedošlo k nedorozumeniu, píšem to s dobrým úmyslom: naozaj ťa nikto nenúti, aby si masochisticky sledoval toto vlákno, či Gunslingera, ako jedného z diskutujúcich. Ja teda neviem, či aj mňa zaraďuješ medzi jeho "pritakávačov", sám sa tak necítim, mám od toho dosť ďaleko, ale v princípe mi je to jedno. Čo chcem povedať, že tu fakt nejde o to, kto píše pútavejšie a ani o to arbitrárne určiť, kto má pravdu a kto sa pletie. Takmer všetci, ktorí sa snažíme diskutovať k tejto téme, vychádzame z neúplných a nepresných čísel, z kusých informácií, niekedy nie celkom overených, či overiteľných, nezriedka radikálne sa meniacich v čase. Čo ponúkame, nie sú veľké pravdy, ale len interpretácie. Ber to tak a neklesaj na duchu.
8)
Matúš, Harry, možno neuveríte a možno áno, ale bol som rovnako naivný ako vy. Tiež som sa domnieval, že keď prehrmí prvotný zmätok, ako moderná krajina nabehneme do módu, že budeme prevažne vlastnými silami schopní zabezpečiť ochranné pomôcky pre každého občana, ktorý ich potrebuje, a pekne sa postupne vrátime do práce a k - v rámci možností - normálnemu fungovaniu. Miesto toho prišiel zákaz, ktorý možno mal opodstatnenie v prvých dňoch, ak vôbec, a dnes iba ďalej deformuje trh, a to takmer výlučne na strane ponuky. Nebavíme sa pritom len o nedostupných respirátoroch, ale napríklad aj chirurgických rukaviciach. No a tí, ktorí tieto prostriedky nutne potrebujú a nepatria do skupín, ktoré ich fasujú alebo majú "privilégium" si ich zakúpiť, sú odkázaní na pofidérny internetový trh ponúkajúci často úplný odpad odkiaľsi z Číny. Bravó! A teda, že sami vyrábať nevieme, nedokážeme, nemôžeme, lebo chýba materiál a komponenty, sa nám dnes, na konci apríla, už radšej ani nikto neobťažuje tvrdiť. Táto téma vôbec nie je na programe dňa. Cudne ju všetci obchádzajú. A je to škoda, lebo nie je ťažké si predstaviť, o čo ľahšie by sa otvárala ekonomika, o čo istejší by si občania boli, keby vedeli, že na tvári majú prostriedok, ktorý ich ochráni na 99 pct. a nie rúško, ktoré má účinnosť sotva polovičnú a viac ním chránime okolie než seba. Ale takto to nerobíme na Slovensku, takto to nerobia ani v ČR, Rakúsku, Nemecku... asi som bol teda naivný. Ako laik mám na to právo. A nejaký Taiwan je ďaleko. My sme sa radšej chceli inšpirovať Čínou s jej lockdownom (preložené do slovenčiny blackoutom).
:twisted:
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Jack napísal:Znapríklad Francúzi teraz upozorňujú na diskrepanciu v počtoch fajčiarov, z ktorej vychádza hypotéza, či fajčenie nejakým spôsobom nepomáha telu bojovať, resp. ľahšie sa vyrovnávať s vírusom.
Z Činy šli podobné informácie už pred mesiacom, kedže tam je podiel fajčiarov vyšší ako v Európe. Nechem tvrdiť, že fajčenie je prospečné, išlo skôr o to, že tým že mali pľúca zatiahnuté dechtom a iným bordelom, a tým zostávalo virulentom menej plochy substrátu, kde sa mohol prichytiť. Zaujímavosťou je, že ten istý efekt bol pozorovaný aj u likvidátorov v Černobyle (radioaktivne castice sa neusadili v plucach ale v hliene, ktory vdaka fajceniu coskoro vychrchlali). Teda paradoxne bývalí fajčiari sú na tom horšie ako nefajčiari a oveľa horšie ako aktívni fajčiari.. Normálne som chvíľu rozmýšlal, že znova začnem :lol:
lovec napísal:Stačilo kliknúť na ďalšie video a človek vidí, že ctenému profesorovi v inom interview poniektoré otázky teda veľmo nešmakovali, ale na druhej strane sa mu očividne zase vyslovene klamať nechcelo. Najmä keď prišla reč na to, že či by tie ním pitvané a vyšetrované obete umreli aj bez korony a ako dlho by ešte mohli žiť. Detto vyjadrenie k číslam RKI, ktoré slúžia ako podklad pre ich vládu, to mu tiež nebolo po vôli, keď s nimi voľky-nevoľky súhlasil, pričom však nezabudol pridať to svoje "ale". Vyslovene na grc je však tá pri*ebaná povýšenosť, keď prišla reč na iné štáty s desiatkami tisíc mŕtvych, od toho utekal ako smrad.
Bol by niekto taký dobrý a preložil viac pre NEnemčinárov?
Jack napísal:...že zatiaľ ešte nemožno poprieť, že hrozia výpadky v zásobovaní niektorými komoditami. Sucho v Európe môže v synergii s opatreniami na zamedzenie šírenia vírusu spôsobiť následky, ktoré bude v týchto časoch zložité riešiť.
A práve preto by bolo fajn si trochu vypomôcť, ak máte k dispo vlastnú záhradku. Ja rýpanie sa v zemi neznášam, ale tento rok som s tým začal. Pre istotu, aspoň v malom. Neuživí nás to, ale keď nič iné, budem mať na spestrenie domáce a zdravé.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Lovec s tebou vskutku konštruktívna debata o faktoch. :) Volá sa to dojmológia. :) Doktor ti je nesympatický a tvrdí niečo čo sa ti nehodí do konceptu a hotovo o faktoch nespomenieš ani slovo. Ďalšieho podľa mňa jedného z najpovolanešîch odborníkov si ani nepozrieš pričom Bhagdi je človek doslova vyžarujúci pokoru a dobrotu...
Ja teda radšej zostanem pri tom čo tvrdia takýto ľudia, kto chce môže hľadať info v novom čase a u Matoviča.
Vydriduch. Stručný preklad skúsim navečer.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Porovnanie celkovych umrti za posledne roky. Jedine relevantne cisla.

https://hnonline.sk/svet/2137692-statis ... la-analyza
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

https://zdravie.pravda.sk/zdrava-dusa/c ... -vyvolava/

Že by bola medzi koronavírusovou psychózou a stresom nejaká priama súvislosť?
Ja sa domnievam že určite tu nemalá súvislosť je, a to naprieč celou našou spoločnosťou.
Na mnohých z nás to zanechá trvalé následky.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Gunslinger napísal:Prvou vlnou myslim prve cca 3-4 mesiace od infekcie steho cloveka (aspon tak sa to zvycajne pocita - az od 101ho zacinaju infekcne statistiky a trendy naberat na presnosti), cize pre cinu prva vlna skonci koncom maja, a pre nas niekedy v lete. Ci pride druha vlna a ake budu hodnoty infekcnosti a smrtnosti zalezi od toho ako sa ukaze opatovna infekcnost a aka ucinna a aka dlha bude zivotnost protilatok v tele ludi co COVID uz mali (uz teraz je ale jasne ze bude kratsia nez je u chripky).
emkac napísal: guns, ty tu fakt nevidis, ze si napisal, ze do konca maja v Cine zomrie 10% populacie, co je 140 milionov ludi?
emkac: Nechce sa mi do takejto debaty o slovicka, fakt nie, a toto bude asi dlhy prispevok, ale budiz. :roll:

Nie, naozaj nevidim ze by som napisal ze do konca maja v Cine zomrie 10% populacie. Este raz si to prosim precitaj, a s porozumenim, oki? Napisal som ze ocakavam ze na COVID v cine zomrie cca 10% populacie v prvej vlne, ktora bude trvat cca 3-4 mesiace. Cize ked ta vlna o mesiac skonci, vies mi uz teraz povedat kolko ludi bude v Cine na konci maja infikovanych? A ked po dalsich cca 6-8 tyzdnoch statistiky umrtnosti dobehnu infekcie, kolko z tych na konci maja infikovanych do leta zomrie? Ak to bude 20% z tych infikovanych (tak ako momentalne vychadzaju cisla z Worldometer na ukoncene pripady - i ked aj tam je casovy posun), kolko % cinskej populacie to bude? 10%? 5%? 1%? 0,0001%? Druha vec je ze asi si si vsimol ze vdaka karantenam medzitym tu prvu vlnu roztiahli z troch-styroch mesiacov na odhadom dvoj ci trojnasobok casu, takze radsej skus povedat co myslis kolko ludi v cine zomrie behom najblizsieho roku?

Ked som to pred dvoma mesiacmi pisal, predpokladal som tiez ze tie 'infekcne statistiky a trendy' budu platit aj na COVID, lenze tak to zjavne nie je (a tie hausnumera z ciny svet len nebezpecne poplietli a ako prvi na to doplatili taliani). Ten cas od nakazy po 'resolution' (= po uzdravenie alebo smrt) som aj ja ocakaval cca dva-tri tyzdne, teraz sa ale ukazuje ze to moze byt daleko rychlejsie ale zaroven to tiez moze trvat az mesiac ci niekolko mesiacov. Navyse vsetci sme si mysleli ze nakaza sa objavila na konci decembra, nikto netusil ze v skutocnosti to bolo skoro o dva mesiace skor.

A nikto tiez necakal ze cinania tu karantenu predlzia az tak extremne a ze dokazu udrzat tolko milionov ludi zavretych v podstate ako zvierata v klietkach/bytoch (vo Wuhane skoro styri mesiace - od 23.januara do 8.aprila). Ano, malo to uzasny efekt docasneho spomalenia infekcie, ale vies si predstavit ze by dnes Matovic povedal ze nic sa otvarat nebude, naopak sa pozatvara aj to co uz sa medzitym otvorilo, a da sa absolutny zakaz vychadzania von na dalsie 3 mesiace... A nemyslim ten 'akoze lockdown' ako bol na velku noc, ked si mal stale niektore obchody otvorene, a v ramci okresov (ci i mimo nich ak tam clovek dochadzal za pracou ci rodinou) sa stale veselo dalo pohybovat. Vravim lockdown kde sa nesmies pohnut ani len von z bytu, okrem nakupu alebo 'nafasovania' zakladnych potravin raz za par dni. Vies si to na 3-4 mesiace predstavit? Ja nie, a preto som to ani nezvazoval, ale oni to vo Wuhane urobili a aj ked virus neporazili, aspon ziskali nejaky cas. Medzitym ale pochopili to co zapadna civilizacia pomalicky zistuje az teraz, totizto ze ak ludi nechas v karantene, zacne padat ekonomika, navyse je skoro zajedno ci postavis dve alebo styri polne nemocnice, a ci v nich budes mat ventilatorov 1000 alebo 5000 na konecnych statistikach to nespravi ziadnu extremnu zmenu, pretoze sa ukazuje ze 9 z 10tich ludi co prejde do kritickeho stavu a skoncia na ventilacii na JISke aj tak zomrie (a teraz nemyslim tie lahke pripady ktore sa na JISky davali doteraz len preto ze tam bolo stale dost volnych kapacit a zaroven na JISke je lahsie odizolovat akehokolvek pacienta, myslim naozaj kriticke pripady). A kedze 99% umrti 'na COVID' je - rovnako ako 'na chripku' - sposobene zlyhanim niektoreho z organov (cize pokial Ti zacne zlyhavat srdce zomries 'na infarkt', alebo 'mozgovu prihodu', alebo pokial Ti zacnu zlyhavat pluca zomries na 'infekt hornych dychacich ciest', alebo na 'plucnu nedostatocnost', alebo proste tisic inych 'oficialnych' dovodov na ktore ludia zomieraju dennodenne tak ci tak. Dokonca zatial co chripka zasahuje najviac pluca a dychacie cesty, COVID ma daleko sirsi rozsah symptomov, takze sa da este lahsie 'zamaskovat', navyse doteraz zomierali aj tak prevazne starsi ludia s komorbiditami u ktorych smrt nie je az taka neocakavana. Cize jedine co muselo cinske politbyro urobit na to aby 'komunizmus zvitazil nad virusom' je neurobit vobec nic. Ziadne navysovanie kapacit JISiek, ziadne extremne karanteny, ziadna armada v uliciach ani rady pred nemocnicami, uplne staci testovat len minimalne, a zamerat sa hlavne na priselcov zvonku (aby bolo na koho zvalit 'znovuzavlecenie nakazy' u tych ludi co zomru naozaj tak preukazatelne na COVID ze sa to nebude dat zakamuflovat). A potom sa mozu sudruhovia pysne buchat do hrudi ze ich 1,4 miliardova cina ma menej mrtvych na COVID nez krpate Belgicko, a mozu posielat humanitarnu pomoc a doktorov kade tade po svete. Mozno to znie ako nejaka konspiracna teoria, lenze virus ani cinania neoklamu a cas ukaze kde je pravda. K skutocnym cislam ich excess mortality sa sice nedostaneme ani zajtra a asi ani o mesiac, ale ako som uz napisal dufam ze nejaky whistleblower sa casom objavi, a aj ak sa neobjavi, na cinskom pracovnom trhu sa uz o par mesiacov objavia vypadky a namiesto zviechania sa ich ekonomika bude postupne upadat (co v kombinacii so znizenym exportom/importom a logistickymi vypadkami im moze narobit ozaj problemy).

Asi vies ze tie pocty ludi ktori su v statistikach ze 'zomreli na chripku' su len hrubym odhadom, tak? Nikto na Slovensku (a pokial viem ani na svete) netestuje mrtvych na pritomnost toho ci tamtoho virusu chripky, na umrtne listy sa napise najpravdepodobnejsi dovod smrti, a na konci roku sa pocty mrtvych pocas zimnych chripkovych mesiacov porovnaju s celorocnym mesacnym priemerom, a vsetko co je 'nad priemer' sa dava do statistik ako 'na Slovensku rocne zomrie na chripku XXX ludi'. Nazyva sa to 'excess mortality' (nadmerna umrtnost), ci presnejsie 'influenza-associated excess respiratory deaths' a je to standardny postup na celom svete, nielen na Slovensku. A ked porovnas minulorocne chripkove obdobie s tohtorocnym, zistis ci tohto roku sme mali slabsiu ci silnejsiu, pripadne az 'epidemiu' (ako bola ta spominana nemecka).

Lenze COVID ktory ma mnoho priznakov podobnych ci identickych toto cele rozhodil, a aj ked stale sme este len v zaciatkoch pandemie (zatial sa preukazatelne nakazili este len 3 miliony z vyse 7 miliard ludi na svete), a povedzme v januari/februari sa v europe mohlo tych par pripadov umrti ciastocne prekryvat s 'chripkovou sezonou', uz teraz v marci a aprili tie cisla zacinaju vyskakovat. Grafy pre jednotlive krajiny som uz linkol, kazdopadne je zrejme ze vela umrti na COVID sa do statistik zatial nedostalo a kym sa nezacnu testovat aj zosnuli tak ani nedostane. Tak ako uz napisal Jack a ostatni, musime este minimalne par mesiacov vyckat nez tie cisla a trendy nadobudnu nejake presnejsie kontury. Rovnako je z tych grafov ale uz teraz zrejme ze karanteny a ochranne opatrenia zabrali v podstate vsade kde ich zaviedli, a po 6 tyzdnoch aj u nas/na Slovensku posledne dni zaciname vidiet zmenu trendu novych nakaz a ludom sa hned zlepsila nalada. Lenze aj ked media ludom radsej nechcu servirovat zle spravy (ci nebodaj celit zalobam za 'sirenie poplasnej spravy'), ludia tam hore co riadia staty potrebuju vediet viac nez len 'ocakavame ustup novonakazenych pripadov', a podobne frazy z 'mainstream' medii urcenych pre ukludnenie beznych ludi. Oni to potrebuju vediet co najpresnejsie a na co najdlhsie dopredu, a ked team odbornikov schopnych toto predpovedat nemaju, tak aspon kopiruju to co robia ine staty. Aj to je ale lepsie ako ked ma povedzme prezident alebo premier jedneho ci len par zdravotnickych poradcov, a ti su mimo realitu (pripadne je to mimo odbor ktory studovali). Vsimni si preto co napriek sucasnym cislam z nemecka vravi Merkelova (bez ohladu na to co si o nej myslis), a urcite si zaregistroval ako Boris Johnson musel pred mesiacom otocit kurz o 180 stupnov z 'laissez-faire' a 'podme si rychlo vybudovat skupinovu imunitu' na 'karanteny a ochranne opatrenia, rychlo rychlo'. Ani to ale uz nezabranilo tomu aby tam poskocili z par stoviek umrti pred mesiacom na dnes uz vyse 20,000 mrtvych anglicanov. To iste caka aj Svedsko s ich volnym pristupom, aj ked u nich to funguje trochu inak - oni karanteny a opatrenia nezaviedli ako nudzovy stav, zakony, a nariadenia, ale dali to len ako odporucanie. A ludia (aspon vacsina) nie su hlupi, a vo svedsku vidime ze aj ked stale posedavaju v parkoch, je ich tam o dost menej nez minule roky, a predtym take caste skupinky dochodcov su daleko zriedkavejsie. Myslim ze aj u nas by stacilo napriklad tie nakupne hodiny pre dochodcov dat ako odporucanie, namiesto tychto natahovaciek a pod hrozbou vysokych pokut :roll: Kazdopadne v tomto momente je minimalny rozdiel medzi statom ktory zaviedol ochranne opatrenia natvrdo ale vela ludi ich nedodrziava, a statom ktory nechava veciam volny priebeh ale jeho ludia su vcelku uvedomeli.

Ak si zoberieme ze na Slovensku mame cca 1300 nakazenych, polovica z nich nejake symptomy vykazuje (a pravdepodobne sa skor drzia doma) a druha polovica je ci bola bez symptomov, a ti co uz maju po karantene (a cast z nich je vsak este stale infekcna) veselo behaju medzi nami v obchodoch a na uliciach, tak sanca ze ja alebo Ty stretneme nejakeho nakazeneho je aka? Este aj keby tych nakazenych u nas bolo nasobne viac nez je oficialne cislo, aka je pravdepodobnost ze ho clovek stretne? Je to kazdy tritisici clovek? Kazdy pattisici? Kazdy desattisici? Ako casto stretnes 10,000 ludi na parmetrovu/kontaktnu vzdialenost, a aka je sanca ze zrovna vtedy zakasle v autobuse alebo na Teba nadycha v tom vozni vlaku v ktorom sa vezies? Ak mas na sebe respirator alebo aspon rusku, tak este aj toto riziko dalej znizujes, cize v tomto momente je to este ako tak 'v pohode'. Este aj ked si pomylis ruky v rukaviciach a rukou ktorou si tukal PINko do bankomatu potom otvoris klucku na dverach auta a zabudnes tu klucku doma vydezinfikovat, na 99.999% sa Ti teraz nic nestane. Detto ked zjes rozok ktory pred Tebou pochytal niekto v troch dnoch po sebe nosenych rukaviciach, v ktorych predtym drzal klucku od lekarne alebo odpocitaval mince z obchodu. Momentalne je sanca ze by si sa na Slovensku takto nakazil naozaj uplne minimalna (ani nie v percentach ale v promile). Lenze ak/az pocet nakazenych narastie, a v tom autobuse bude s Tebou povedzme 10 nakazenych ludi, pripadne ten rozok pred Tebou chyti nieze len jeden ale povedzme dvaja ludia s infikovanymi rukavicami, atd. potom to uz bude horsie.

Pytal som sa Ta na Tvoj odhad cisel (nakazeni a mrtvi) - ci uz z Ciny alebo celkovo, kolko ich cakas o mesiac, ci par mesiacov alebo o rok, no neodpovedal si. Vsimni si, ze toto je otazka ktoru v mediach zvycajne nevidis ani nepocujes, a aj ti youtubovi experti toto vacsinou len nejako zamlzia alebo odignoruju. Pritom je to dost podstatne pre nas dalsi zivot, ak nie kriticky dolezite, nemyslis? Mohol by som Ti sem dat moj osobny graf predpokladu vyvoja na najblizsie dva roky, ale je to dost pesimisticky predpoklad a pre citlivejsie povahy by nebol moc vhodny :roll: :lol: Prezradim Ti ale ze ma tvar opakujucej sa sinusoidy s rastucou magnitudou, kde ocakavam dalsiu vlnu v lete, dalsiu na jesen, a opat dalsiu buducu zimu, pricom umrtia idu cca proporcne ale samozrejme s casovym oneskorenim. Predpokladam v nom ze ucinne lieky pridu koncom leta, a vakcina cca o rok (to ale asi som optimista, vsak? :lol: Podla poslednych informacii co citam, tak pri relativne optimistickom scenari by som mal ocakavat do dvoch rokov cca 60% chorobnost (z toho cca 70% ludi bude bez priznakov), cca 5%nu smrtnost (2-3% vo 'vyspelych' krajinach a 8-10% v 'rozvojovych') a cca 0.01% umrtnost, lenze z toho vychadzaju tazko uveritelne a naozaj strasidelne cisla (a to vravim o tom 'optimistickejsom' scenari). Skus teda nahodit nejaky Tvoj odhad a pohneme sa dalej...

A aby sme vychadzali z podobnych predpokladov, co takto (ak nechces verejne, tak aspon v duchu sam sebe) si odpovedat (zi ci 'suhlasis alebo nesuhlasis s gunsom' :P

1. Na COVID zatial neexistuje vakcina a nie su bezne dostupne ziadne ucinne lieky - suhlasis?
2. COVID zatial nijako vyrazne nezmutoval a nestal sa ani menej infekcnym ani menej smrtiacim, a uz je rozsireny po celom svete, suhlasis?
3. Velka cast ludi ktori su infikovani nemaju ziadne (ci len minimalne) priznaky po mnoho dni ci tyzdnov, napriek tomu vsak mozu infikovat ostatnych, suhlasis?
4. Nevieme kolko ludi z tych co to preziju/uzdravia sa, alebo to prechodia bez symptomov, sa opatovne nakazi, a nevieme zatial ani ci ta druha/tretia/stvrta nakaza toho isteho cloveka bude silnejsia alebo slabsia, suhlasis?
5. Po vyhlaseni karanteny (ci uz na Slovensku alebo inde) trvalo mnoho tyzdnov nez pocty novo-nakazenych prestali narastat a zacali obracat trend, a pocty mrtvych maju este vacsie oneskorenie, suhlasis?
6. Jedine skutocne ucinne masove opatrenia sa ukazali byt karantenne opatrenia (lockdowny, socialne-distancovanie, atd.) a contact-tracing (vysledovanie predchadzajucich kontaktov a ich suvisiaca karantena), suhlasis?
7. Ak niektory stat zacne uvolnovat karantenne opatrenia, da sa cakat ze najneskor do dvoch mesiacov dojde k opatovnemu rastu infekcii, suhlasis?
8. Ak prvych par nakazlivych jedincov nakazilo behom len par mesiacov tisice ci desattisice dalsich ludi, tak az sa po uvolneni karantennych opatreni infekcia opat zacne sirit ale uz nie par jedincami, ale tymi tisicmi ci desattisicmi nakazenych dalej, tak vysledok bude nakazenie statisticov ci milionov dalsich ludi, suhlasis?
9. Contact-tracing je velmi ucinny, ale da sa realizovat len na desiatkach ci stovkach subjektov, akonahle pocty nakazenych presiahnu tisice ci desattistice, je fyzicky nemozne odsledovat contact-tracing kazdeho jedneho z nich, suhlasis?
10. Ak sa aj okamzite po dalsom raste novo-nakazenych opatovne obnovia karantenne opatrenia, opat bude trvat dni ci tyzdne nez sa ten rast spomali, ci obrati trend, suhlasis?
11 / bonusova otazka. Nie je mozne opakovane drzat ludi v karantene tyzdne ci mesiace, bez toho aby to velmi negativne ovplyvnilo ekonomiku a bezne fungovanie spolocnosti, suhlasis?

Nie, ani ja nemam 'recept' ani 'riesenie', no nemyslim si ze dnes sme za vodou a mame vyhrane, nemyslim si ani ze ten virus sa 'do leta vytrati', a nemyslim si ani ze ak ho budeme zlahcovat na zaklade par 'dobrych' cisel, prestaneme sa ho 'bat' a 'naucime sa s nim zit', tak nam ani nasim blizkym nehrozi nic zleho... :roll: Skor naopak... :|

A na zaver - ohladne toho mojho 'pesimizmu' (realizmu? :wink: ked mas na stole ten povestny pohar, tak optimista ho vidi poloplny, pesimista poloprazdny, realista vidi 50% vody, a prepper vstane a ide si ho doliat. A zacne tiez premyslat ze aj ked posledne tyzdne stacilo otocit kohutikom a voda tiekla, co ak to tak nebude navzdy, takze si vykope studnu. A pre pripad blackoutu na nu da okrem vodarnicky aj rucnu pumpu. A ako zalohu si poriesi vodny filter aby mohol pripadne vyuzit aj dazdovu vodu ci vodu z rieky. Proste neni to len o tom ze este mas poloplny pohar na stole takze pohoda, ale ze premyslas do buducna a robis si plan A, B, pripadne C (pretoze jedno zo zakladnych prepperskych pravidiel je 'two is one, one is none"). Pravdepodobne nic z toho nebude potrebovat, a aj o mesiac ci o rok ta voda z kohutiku potecie, ale ak by nahodou nie, nebude prekvapeny ale bude pripraveny. Zdaleka nie vsetci co sem chodia ci prispievaju su aj prepperi, ani ja nim v podstate nie som, ale to neznamena ze strcim hlavu do piesku a budem zit ako vinna muska, nepremyslat viac nez par dni dopredu a tesit sa z toho ze dnesne cisla su opat lepsie nez tie vcerajsie :wink: A myslim ze nie som jediny taky clovek tu na tomto fore, co sa len proste z toho mnozstva informacii co sa na nas dennodenne vali snazime vybrat to co by mohlo ovplyvnit nas, nasich priatelov a blizkych, nejako to zanalyzovat, a na zaklade toho sa pripravit nakolko sa da na potencialne problemy ktore mozno buducnost raz prinesie.

Stay safe,


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"