WTSHTF - všobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

aris napísal:Tak ako to vidíte na konci júna?
Nuž, po dnešnom dni mám pocit že The Shit is going to hit The fan. Ehm, a nikto nebude mimo miestnosti.
Prichádza leto a podľa bulváru, čo je skoro všetko, je skvelé, že Chorvátsko otvára letoviská. Podobne aj iné južné krajiny. September. Naša ctená politická elita má maximálne lenivé letné mesiace na to aby niečo vymyslela.
Inak tu máme "Perfect Storm".
A na konci spetmebra je to teda takto:
KORONAVÍRUS:
Prezidentka mimoriadne vystúpi v televízii: Dôvodom je epidemiologická situácia
Najhoršie sa stalo skutočnosťou: V domove seniorov v Dúbravke je ďalších 15 pozitívnych
Základná škola vo Zvolene prechádza do červenej fázy: Niekoľko žiakov je pozitívnych
Matovič: Obávam sa, že budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí
Vyše päťtisíc testov odhalilo 478 nových prípadov: Najhoršie bol na tom Bratislavský kraj
V Národnom onkologickom ústave potvrdili KORONAVÍRUS: Infikovali sa lekári aj sestry
Vo Fakultnej nemocnici Trenčín malo pozitívny test na KORONAVÍRUS 16 zamestnancov, z toho šesť lekárov
Situácia je vážna! Opatrenia sa budú sprísňovať: MAPA Počet rizikových okresov stúpol
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Domky z OBI nemají podlahu a stěny jsou asi 2 cm silný
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Kall napísal:Domky z OBI nemají podlahu a stěny jsou asi 2 cm silný
Domnievam sa, že Gunslinger to písal s výraznou nadsázkou. :)
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

MRBLUE a iný ozónovači:
Mám veľmi vlhkú pivnicu - sklad. Plesne tam rastú na ako šialené na všetkom, čo tam dám. Pomôže generátor ozónu? Aký typ? Alebo niečo iné? Nejde mi o steny, ale o skladované veci.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Generator by sa mal pouzivat pri vlhkosti do 60% a riesi aktualnu situaciu. Cize zabije to co tam momentalne je. Ale napriklad polymerova dezinfekcia vytvori film ktory brani vytvara ochranu 7-21 dni podla zatazenosti priestoru, ale zasa neprenikne na nepristupne miesta. Najdolezitejsie je ale znizit vlhkost, lebo inak kazde opatrenie bude len docasne. Ak je to maly priestor, mozno by stacil kybel s nehasenym vapnom.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

quest1 napísal:...
Alebo niečo iné? Nejde mi o steny, ale o skladované veci.
V prvom rade zmeniť podmienky v danom priestore - najlepšie trvalo a výrazne. Tými podmienkami myslím: teplotu, vlhkosť a rýchlosť prúdenia vzduchu (tlak neovplyvníš...). Inak všetky chemické, biologické a fyzikálne opatrenia budú len dočasné.
Ak však ide len o skladované veci, tak nerozmýšľal si o hermeticky uzatvárateľných boxoch? (samozrejme - neviem čo a v akom množstve skladuješ, či je to vôbec reálne...)
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Ja som v mojej pivnici celkom uspesne obmedzil rast plesni okrem ineho aj tymto:

https://www.solarventi.sk/produkt/sv7-a-slimline-8.html

Pivnicu mam cca 40m2.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Plieseň potrebuje na vývoj nízku teplotu, vysokú vlhkosť a vhodný povrch. Zabezpeč výmenu vzduchu, ale tak aby prúdenie vzduchu bolo zabezpečené všade. Regále a veci neposúvaj k stene, nechaj priestor medzi uskladnené predmety. Ja by som tam dal ventilátor na odsávanie do prieduchu na časový spínač, možno aj nejaký ďalší ventilátor aj na prúdenie vzduchu na mieste ktoré je ďaleko od odsávania.
Ešte jedna závažná vec, iba toľko vzduchu vieš odsať, koľko dokážeš namiesto toho nasať. Takže potrebuješ aj otvor na prívod čerstvého vzduchu.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Moji znami jednorazovo znicili plesne v miestnosti starym "horskym slnkom" t.j. UVC ziarenim.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Ide o 25m2
Je mi jasné, že ideálna by bola poriadna hydroizolácia podlahy a stien. Urobiť to zvonka nie je možné. Skôr by to šlo týmto štýlom https://www.stopvode.sk/ako-zaizolovat-pivnicu-zvnutra/
Ale aj keby to fungovalo a izolovalo (som skeptický), mám obavy, že si vlhkosť štrbinky nájde a začne sa tlačiť zase niekde inde.
Čo sa týka boxov, riešia problém len čiastočne. Pár vecí v nich mám, ale napr. bicykle sa tak skladovať nedajú a mať v boxoch všetko haraburdie z pivnice/garáže je nepraktické.
Vykurovať to mi príde neekonomické a s neistým výsledkom.
Germicídne žiariče a rôzne UVC žiarovky vyzerajú najdostupnejšie, ale funkčnosť v členitom priestore? Regále, množstvo vecí... Spredu fajn a zozadu obrastené?
Preto ma zaujal ozón, ktorý by priestor vyplnil.
Ešte ma napadla aj možnosť vytlačiť zlé plesne dobrými a nasadiť tam hlivu :) Ale neviem aký by bol výsledok - asi perkelt.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Pozor: nepleť si plesne s hubami...! :D :P :lol:
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa bbfh »

quest1 napísal: Ešte ma napadla aj možnosť vytlačiť zlé plesne dobrými a nasadiť tam hlivu :) Ale neviem aký by bol výsledok - asi perkelt.
Uspesne pestovanie hlivy predpoklada kvalitny substrat. V pripade, ze je miestnost urcena na pestovanie kontaminovana plesnami, tak velmi pravdepodobne kolonizuju aj substrat urceny pre hlivu skor, ako sa stihne rozrast jej mycelium a znehodnotia ho. Odporuca sa sterilizovat jednak substrat samotny, ale aj miestnost, v ktorej ma byt umiestneny.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

S hlivou mam dobre skusenosti len na cerstvych drevenych pnoch. Slama, piliny sa mi vzdy podarilo kontaminovat inym svinstvom a hlivy nemali sancu.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Najprv v Davose, teraz kniha... pravda pomalu vychàdza von a rysuje sa naša budúcnosť.

https://www.weforum.org/agenda/2020/06/ ... eat-reset/
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

A čo Laci? Propaganda zafungovala a ty máš z toho teraz zimomriavky? Veď to je stará pravda, že každá kríza je zároveň veľkou príležitosťou. Ale teraz? Teraz, keď prídu reči na "reset" sveta, tak mi ako prvá napadne ľudová múdrosť, že zo starých rití nové vetry nezadujú. Takže neboj, môžeš zostať pokojný...
:wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"