WTSHTF - všobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Otázka skôr znie, či bude mať zmysel vôboc nejaká hotovosť? Ak pôjde všetko posr.tým nahor verím skôr na barter ako papieriky. Hotovosť doma pre prípad "živelných pohrom" však zmysel dáva. Ťažkom zaplatím v dedinskom obchodíku kartou ked bude dlhodobejší (2-3 dni) výpadok prúdu.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

slavmiro napísal:Otazka :?: drzat koli tomu operativnu hotovost v trezore, dajme tomu 5.000 EUR?
Tolko kolko ti preplati poistovna v pripade vykradnutia ;)
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

V nedávnej dobe keď sa to z finančných dôvodov WTSHTF v Grécku, bolo vidieť výhody hotovosti.
Bankomaty boli prázdne, banky nevydávaLi hotovosť, resp obmedzene a 1€ v hotovosti malo zrazu REÁLNE väčšiu hodnotu ako 1€ v elektronickej forme.
MM13
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa MM13 »

slavmiro napísal:.... je jednym z prvych doporuceni opustit dane uzemie do bezpecnejsej zony....
To nie je doporučenie, to je skôr samozrejmosť. Len treba mať vopred rozmyslené možnosti kam zmiznúť... ak by napr. nedajbože niekedy vypukol vojenský konflikt, netreba sa hrať na hrdinu... treba utekať z krajiny.
bujny napísal:Otázka skôr znie, či bude mať zmysel vôboc nejaká hotovosť? Ak pôjde všetko posr.tým nahor verím skôr na barter ako papieriky. Hotovosť doma pre prípad "živelných pohrom" však zmysel dáva. Ťažkom zaplatím v dedinskom obchodíku kartou ked bude dlhodobejší (2-3 dni) výpadok prúdu.
Hotovosť má vždy zmysel. Netvrdím, že je múdre sušiť všetky životné úspory doma v ponožke, veď keď vykradnú banku o nič si neprišiel, ak ti vykradnú dom, kto ti to preplatí? Ale je životne dôležité mať vždy v hotovosti dostatok peňazí na to, aby si vedel prežiť zopár dní. Môžeš mať aj nejaké valuty, minimalizuješ tým riziko v prípade pádu napr. domácej meny.

Ja si vyberiem koľko potrebujem a kartu na platenie nepoužívam. Vysvetlím...

Po prvé - karta sa dá jednoducho zneužiť, v chorvátsku boli bežné prípady kedy mali pod pultom zapnuté nahrávanie na mobile... stačilo otočiť kartu z jednej a druhej strany tým pádom získali všetky potrebné údaje k tomu, aby si nakupovali cez net na cudzí účet (btw. ak si napr. neželáte aby vám fungovali bezkontaktné platby a Vaša banka to "nemôže zablokovať" môžem Vám ukázať ako sa dá upraviť karta tak, aby fungovala iba na PIN + ďalšie info: zoškrabanie CVV/CVC kódu sa doporučuje na ochranu pred zneužitím karty

Po druhé - naše mesto pred pár rokmi zažilo jeden veľký výpadok internetu keď bol prerušený hlavný kábel, ktorý nás pripája na internet... vďaka tomu, že nosím hotovosť som nemusel tak ako ostatní vracať nákup lebo som reálne mal čím zaplatiť (dostupné neboli ani výbery z banky & bankomatu)

Po tretie - Vaša banka si na základe Vašich nákupov kartou, o Vás vytvára psychologický profil na základe ktorého Vám ponúka produkty na mieru - každá veľká banka má na to špeciálne oddelenie - a to si ja neželám lebo to považujem za narušovanie súkromia. (ak neveríte a máte známeho na vyššej pozícii v banke... opýtajte sa jeho - ja mám túto info práve z takéhoto prostredia )

Ak by sme sa dostali do fakt blbej situácie kedy už ani naša mena ani valuty nemajú hodnotu - na rad prichádzajú drahé kovy. Hlavne ZLATO! Viem, v posledných rokoch bol veľký boom striebra a nahovorilo sa o tom veľa prečo je striebro lepšia investícia ako zlato, ale ľudkovia moji... striebro je mega ošust! Ale to je na dlhé vysvetľovanie... treba zlato.-.. pre investovanie najlepšie 24 karátové, investičné... no pre situácie WTSHTF je lepšie ak je 12K hlavne prstene, retiazky a iné šperky...

Barter je samozrejme možnosť, ale jednu vec, ktorú by som s iným človekom nikdy nevymenil sú náboje, lebo tomuto človeku by som sa už bál otočiť chrbtom. - mimochodom barter ma veľa negatív, ktoré nás opäť vracajú k drahým kovom...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

skus toto rozviest
Po tretie - Vaša banka si na základe Vašich nákupov kartou, o Vás vytvára psychologický profil na základe ktorého Vám ponúka produkty na mieru

dakujem
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Je to samozřejmost.
Pokud máš internetový bankovnictví, tak ti ukážou strukturu tvých nákupů, pohyby v příjmu a výdajích za libovolný časový úsek.atd atd.
Otázka je jak jsou tato data chráněna.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Kupovať žene zlaté darčeky na sviatky ma aj skrytý WTSHTF "investičný" význam.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

MM13 napísal:Hlavne ZLATO! Viem, v posledných rokoch bol veľký boom striebra a nahovorilo sa o tom veľa prečo je striebro lepšia investícia ako zlato, ale ľudkovia moji... striebro je mega ošust!
Rozdiel investicne zlato vs striebro je aj v tom ze investicne zlato sa kupuje bez DPH.
Naposledy upravil/-a d-s v 02 Apr 2018, 12:06, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

S tym zlatom ..no neviem.

Ked bude svet v srack@ch vsetkym ludom sa hodnotove rebricky scvrknu na to najdolezitejsie - zabezpecit si nevyhnutne komodity vo vztahu k potrebe prezit. Zlato moze fungovat kym bude na trhu tychto komodit dostatok, no akonahle zacnu byt nedostatkove tak ich hodnota pojde rapidne hore - mozno az nad cenu zlata (ponuka/dopyt).
Zoberte si napriklad obliehanie Leningradu pocas WW2 - nebolo s cim kurit a ludia zrali vsetko co bolo poruke ..od jazykov od topanok lebo boli z koze az po mrtvoly. Myslite ze by Vam v takejto dobe niekto vymenil svoje topanky za zlatu retiazku? Co by s nou robil ked ma nulovu nutricnu hodnotu a nehrej ani nehori?

Cenu komodit stanovuje bilancia vztahu ponuka/dopyt. Najma komodity ktore uspokojuju tie potreby spotrebitela ktore su do istej miery napojene na jeho pud zebazachovy budu mat v pripade ich akutneho nedostatku taku hodnotu, ze ani ich vyvazenie zlatom nebude pripadat v uvahu. Ktore to su je pekne vysvetlene napriklad v teorii o Maslowovej pyramide hodnot: https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyram%C3%ADda
- ja by som sa mozno skor sustredil na vytvaranie zasob komodit ktore dokazu uspokojovat potreby v zmysle ich hierarchizacie ako je uvedena v pyramide (s velkym dorazom najma na potreby fyziologicke).
(..tolko moj nazor, respektive Velkonocna onania nad utopistickym scenarom z pohladu zakonov trhu ktorych principy zostavaju v platnosti nezavisle od trhoveho prostredia) :wink:
MM13
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa MM13 »

matus69 napísal:skus toto rozviest
Po tretie - Vaša banka ....
dakujem
Predstav si situáciu... mesiac apríl, veľká noc.... vieš, že tvoja manželka má narodeniny, rodičia výročie svadby, musíš zaplatiť PZP, zvyčajne chodíš na veľkú noc na výlet blízko za hranice a ešte budeš mať aj ďalšie výdavky... ale odmeny boli tento mesiac nejaké horšie... zostatok na účte máš ešte dostatočný... ale prečo si znižovať štandard keď to všetko o tebe môže vedieť aj tvoja banka a v ten správny čas ti ponúknuť pôžičku alebo úverový produkt na mieru, ktorý ti v tomto období tak dobre padne :wink:
d-s napísal: Rozdiel inveticne zlato vs striebro je aj v tom ze investicne zlato sa kupuje bez DPH.
Áno je to jeden z rozdielov - ktorý znamená, že akonáhle si niekto kúpi 1 trójsku oz v tom momente, prerába 20% + zisk obchodníka... Navyše ak by sme sa potrebovali zbaviť tohto striebra a nešli by sme cez obchodníka s investičnými kovmi, ale predali by sme to napr do zlatníctva ktoré vykupuje striebro zistili by sme, že naša trójska oz má zrazu hodnotu 1/4 pôvodnej ceny :D . Hovorí sa aj to, že striebro sa spotrebúva v priemysle a jeho cena bude rásť... áno spotrebúva, ale momentálne to nemá vplyv na jeho cenu a tak skoro asi ani nebude, čiže je to skôr marketing
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Veľmi záleží na aké veľké konce sveta sa pripravujes.
Na tie moje tých pár eur v hotovosti a zlatých retiazok stačí.

:idea: zlaté dary nestratia na hodnote v zmysle, že sa dajú dediť. A hlavne moje dievčatá vedia potešiť.
MM13
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 6 years

Príspevok od používateľa MM13 »

Steff napísal:Veľmi záleží na aké veľké konce sveta sa pripravujes.
Na tie moje tých pár eur v hotovosti a zlatých retiazok stačí.

:idea: zlaté dary nestratia na hodnote v zmysle, že sa dajú dediť. A hlavne moje dievčatá vedia potešiť.

Plne súhlasím. Nehovorím, v situácii, ktorú popisuje "theplaky" človeku už len máločo pomôže. No ak človek nechce sedieť uprostred bojovej zóny a v prípade niečoho plánuje zdrhnúť... tak hotovosť a zlato sú najlepšia voľba.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

obliehanie sarajeva,komodity na barter /obchodovanie/ podla vypovede toho co prezil: cigarety,kava,lieky,dezinfekcne prostriedky,zapalky,zapalovace
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..inak haluz ze v dobe mieru su to vsetko centove polozky
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

za cennosti sa zabíja ako v mieri, tak i v krízovej situácií. Užitočné veci mávajú väčší význam.
Napr. v Juhoslávií si vojaci Unprofor za mäsové konzervy dosť slušne zašukali. Mamičky dochádzali k vojenským ubikáciám aj s kočíkmi a prebiehal "barter".
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"