Dieselove generátory a iné spôsoby výroby elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
spart
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 14 years 10 months

Dieselove generátory a iné spôsoby výroby elektriny

Príspevok od používateľa spart »

Zdravim, kvoli dlhodobejsiemu skladovaniu paliva som mal v plane dieselovy generator, lebo nafta vydrzi dlhsie ako benzin, ale narazil som na tento clanok
http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... opic&p=707

Ma niekto nejake poznatky skusenosti?
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

So skladovanim dieselu si nerob hlavu. Na 20 rocnej nafte sa da v pohode jazdit, teda ak nemas CD.
Pre generator s dieselovym motorom mozes pouzit aj LTO alebo ELTO bez uprav. Rozdiel je len v cetanovom cisle co je pre obycajnu centralu v pohode. Ak nebude totalna kosa aj akykolvek napr. hydraulicky alebo transformatorovy olej. Pre hustejsie oleje ako napr. Repkovy je treba pouzit filter s predohrevom kvoli zatazeniu vstrekovacieho cerpadla a upchavaniu filtra parafinom.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

po par mesiacoch skladovania sa ti biozlozka zreaguje zo vzduchom a cela nádoba z naftou zmutnie.

A ak ju rýchlo neminieš, tak do mesiaca sa ti v nej vytvoria take male kristaliky, co ti odpisu filtre a trisky.

Dakedy to vyderie aj plunzre v strekovacom cerpadle, teda ak mas starsi typ motora.

A to u nas ma jeden piest 27Litrou a motor je 6 valec takze podstatne mensie motory co su v DG sa odpisu rychlejsie.

Ak neveris, skus sa ist pozriet na lod Nosice, humus
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Skemro to co tankujete? Je sice pravda ze do central co som na vojne repasoval sa este iste netankovala nafta s bio prisadou, ale do mesiaca by sa nemalo ani 100% MERO rozlozit.
To je asi lepsie fachcit s centralou na transformatorovy olej...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Ja som rozmýšľal nad objednaním tejto elektrocentrály - http://www.elektrocentraly-honda.sk/jednofazove/eu10if

Máte nejaké poznatky, či skúsenosti s týmto typom?
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Centrály na fosilné palivá by som vylúčil. Maximálne by som ich vyčlenil len na zabezpečenie záložnej a nevyhnutne potrebnej elektriny.
/ak by sa to nedalo zabezpečiť napr. fotovoltanickými článkami/
V každom prípade by bolo vhodné sa zamerať na smer bytia bez akých kolvek energií.

To je práve to, čo ludí privedie do absolútnej paniky až na pokraj existencie. Proste keď prídu o banálnu vec, ktorá sa im momentálne zdá najdôležitejšia na svete. /Padne internet, elektrika, chladničky, telky, mikrovlnky, el. osvetlenie, nedostatok paliva, ..../

Skúste porozmýšlať, na čo by tak tú energiu asi tak nevyhnutne potrebovali??? A ako tak naši predkovia dokázali žiť tisícky rokov??? :wink:
spart
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa spart »

Kapo, dobra poznamka,
mat elektocentralu, by som chcel ak by doslo ku kratkemu vypadku elektriny tyzden alebo podobne (napr popada par stoziarov), kazdy den ju pustit nech tie tri mraziaky co mame zase namrazia, nech sa mi nepokazi vsetko to maso

pri dlhodobom vypadku uz jasne neriesim elektrocentralou svietenie a podobne, ale nudzove roboty (asi vsetko sa da nahradit rucne) ale pre rychlost dajme tomu popylit stylkou nejake drevo, cirkularom nachystat dake dosky, vyvrtat nieco vrtackou, pripadne pustit cerpadlo, rozbrusovacka. Mam na mysli roboty ktore by rucne zabrali pol dna ale elektricky nastroj ich zmakne rychlo.

Preto som aj svoju otazku smeroval na naftu, dlho skladovat mat niekolko desiatok litrov a nestarat sa o to.

Este raz teda viete niekto ako je to s tymi bio zlozkami ? ci sa da zohnat aj cista nafta ktoru mozem odlozit do suda na 5 rokov?

(neodpustim si zanadavt na vsemocnu EU ktora je vzdy mudrejsia ako my vsetci a nuti pridavat percento bio nafty, i ked je fakt ze pri vyrobe litra bionafty sa minie viac ako liter fosilnej nafty, zakaz klasickych ziaroviek detto)
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

AKI ono ta bionafta je svinstvo, skladuje to rafineria, potom sa to daaky cas vozi vo vlaku, potom to ide do pontonu a nakoniec do lode.
A lod ide dajme tomu na opravu, je tam pol roka a uz badas ze mutnie, potom cakas na neaky diel a nafta je na prd.
Beznou praxou je, ze mas nove trisky namocene v nafte, nech sa odmoci konzervacny sajrajt a po roku a nieco zistis, ze ta co bola naspodu
a stale si ju nepouzil ma v tele vyzrane dierky a aj ihla je poskodena.
Zatial vieme od kial je dobra nafta a tu odkladame a ta co vieme ze je nakocku, miname vzdy ako prvu. Na tej spominanej lodi je takto skazenej nafty
daco cez 40 000L. A cakaju na vhodnu prilezitost aby ju mohli odpisat a vydat na oleoponton od kial pojde do slovnaftu na opatovne spracovanie.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Jasné, že centrálka sa vždy zíde. Aj ak nepríde naozajstné WTSF.

Len by som pripomenul, že sú aj iné palivá na pohon elektrocentrál. Napríklad bežne sa používa na pohon spalovacích motorov palivo E85 /sa jedná o 85% etanolu a 15% benzínu/

Bežne sa dajú kúpiť centrálky aj na plyn. Tam tá životnosť paliva neutrpí tolko na kvalite, ako benzín, či nafta.
http://www.profi-elektrocentraly.cz/ply ... rocentraly

A v dlhodobej núdzi potom môžme špekulovať nad prerábkou na bio plyn, či drevoplyn. :wink:
spart
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa spart »

Dobry napad s tou LPG centralou, som to zbezne pozrel a bolo by to celkom zaujimave riesenie, nakupit par 10 kg plynovych bomb, pripadne pre megalomana rovno zasobnik do zeme :)
I ked nafta a jej podobne paliva by sa lahsie zhanali aj prenasali (hadicka a bandaska :) )

S tou prerabkou na drevoplyn... je to mozne pri takejto LPG centrale?

Toto je zaujimavy typek, postavil si drevosplynovak, ktorym dokaze pohanat auto, na ktorom ho ma nalozeny alebo ho napojit na diesel agregat co ma na dvore. Celkovo jeho channel je plny zaujimavych veci.
http://www.youtube.com/user/engineer775 ... YGKn12Weu4

A ked sme uz pri tom tak toto je jeho sused :D
http://www.youtube.com/user/southernprepper1
Tiez paradny channel, kopu informacii mam ztade.

Co tak pozeram youtube, tak tyto dvaja su zatial spicka co sa tyka priprav na necakane situacie.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Aspon narychlo par poznamok:

- Honda, Yamaha, aj ini robia multi-fuel generatory (ktore mozu bezat na viacero paliv)

- na druhej strane plyn sa mi nezda moc strategicka volba pre SHTF (ak cloveku dojde benzin/nafta, staci na ulici vypacit par vik nadrzi a clovek ma dalsich par sto litrov, ale ak dojde plyn je to o cosi komplikovanejsie)

- benzin vs. nafta, naftu sice clovek moze dolievat bez toho aby generator musel vypnut, nudzovo sa v nich daju pouzit aj 'alternativne paliva'/oleje, a vo vseobecnosti maju naftove generatory o cosi lepsiu spotrebu, ale na druhej strane su o dost hlucnejsie, nie su az tak spolahlive, a kvalitnych naftovych generatorov teda moc nie je

- nezakrytovane/'stavebne' generatory su extremne hlucne, na stavbe pri x dalsich masinach sa to mozno az tak nezda, ale ked v meste vypadne prud, vsetko stichne (clovek opat pocuje vtakov spievat) a ked vtedy clovek taky generator nakopne, budu o tom vediet vsetci v sirokom okoli...

- odporucam 2kv generator ako minimum (kvoli startovaciemu prudu motorov, zvarackam, atd.)

- generator sa pri SHTF nepouziva na svietenie, ale na dobitie UPSka (z ktoreho sa pohanaju drobne spotrebice, svetla, pripadne ne-solarne nabijacky, a pod.), a na pohananie energeticky narocnych spotrebicov (mrazak aspon na par hodin denne, zvaracka ked treba zvarit mreze, cerpadlo ked treba z pivnice vypumpovat vodu, atd.)


Gunslinger

P.S.: Kapo - tu elektrinu clovek az tak nevyhnutne nepotrebuje, ale napr. porovnaj si cas/namahu potrebnu na vyrobu napr. spominanych mrezi na dvere - to co ti s karboskou a zvarackou bude trvat polhodinu, ti bez elektriny bude trvat den ci tyzden (vsetko rezat rucne, namiesto zvarania budes musiet vsetko rucne vrtat, atd.) a minimalne na zaciatku SHTF bude mat cas cenu zlata... :wink:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Plynova centrala ma zmysel ak je k dispozicii vaecsia nadoba na palivo. V pripade nudze je mozne pouzit iny plyn. Videl som jedneho v nemecku co do LPG nadrze tlakoval vodik vyrobeny veternou elektrarnou + solarom. Nevojde ho tam vela ale na kratko dokaze zasobovat el. centralu.

V pripade nudze bude asi najlepsi stary dobry parny stroj. Potrebuje len vodu a vsetko co hori.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

narazil som na zaujímavý parný stroj, myslím že podobne pracuje wankel:

http://www.tzb-info.cz/4316-novy-parny- ... je-energie
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

pre "koumakov" odporucam do pozornosti tzv. Stirlingov motor. na pohyb piestu vyuziva iba rozdiel dvoch teplot.
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

AKI napísal: V pripade nudze bude asi najlepsi stary dobry parny stroj. Potrebuje len vodu a vsetko co hori.
...vyborny napad, len skoda, ze dnes ho nevyraba ani Honda ani ho nekupis v Mountfielde. Myslim uprimne. Vybrakovat daku staru masinu zo zeleznice.

Asi zase sme pri filme I Legend, ale myslim si, ze elektrina je jedna z veci, ktore dnesnemu cloveku budu chybat skor subjektivne ako fakticky. Uvedomte si, kolko veci nebude fungovat, ktore elektrinu pozieraju a bude Ti uplne na nic ich vobec zapinat (TV, PC, DVD...). Kedysi boli aj chladnicky na olej ci plyn ci co. Pilu si kupte motorovu, zvaracku na plyn. Elektrocentraly na naftu ktore sa pouzivaju na stavbe alebo ako zalozne su kraavy, co maju taku spotrebu nafty, ze by bola cela zasoba nafty za chvilu prec. Co chcete odrazit utocnikov svetelnym lucom?
Takze na co potrebujem vlastne tak surne a strasne rychlo elektrinu? Na karbosku? Pilit dosky? Lepsi je asi naozaj maly benzinovy generator a zdroj ked pride na to, ze fakt nemam nastroj na rucny pohon...
Toho casu bude pri tom cakani na zazrak tolko, ze kopa ludi v sebe objavi umelecke skolny v drevorezbe. A v situacii, kedy sa bude clovek velmi ponahlat asi nebude karboska to, co chcem drzat v ruke :)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"