Dieselove generátory a iné spôsoby výroby elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Uvazujem na touto centralou, len potrebujem zvysne bubaky. Primarne mam 650W na benzin, ale dlhodobo chcem LPG/NG. V case kratkeho vypadku sa da fachcit na zemny plyn. V pripade vypadku zemneho plynu sa da prejst na LPG. Vyhodou LPG je, ze nestarne ako benzin ak nepocitam hrdzavenie nadrze a nasledne upchate trysky. Vyhodou by bola 200-300 litrova tlakova nadoba v zemi.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

AKI tu 650W benzinovku mas od akej firmy?
Mam moznost si ju kupit novu za 80E, len momentalne nevidim jej vyuzitie, lebo viacej sa mi pozdava solarny panel 80Ah autobateria a 500w menic.

http://shop.nuair.cz/elektrocentraly/el ... l-npegg780
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Ahojte, má niekto skúsenosti s elektrocentrálami značky KIPOR?
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

to Rasto:
Ja mam Gude kupoval som ju na rychlo ked vypadol v zime prud a vonku bolo -14°C
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

To je uplne ta ista cina, akurat za nu chcu asi koli znacke 130E :-(
A co doposial spokojny ?
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Mna stala az cez 200 Eciek kedze som ju kupoval v Baumaxe. Pouzil som ju zatial 2x a bezala v pohode aj pocas mrazov vonku naskocila v pohode.
Kazdopadne ked budem mat dostatok volnych penazi kupim plynovu. Benzin starne, takze teraz ho kazde dva mesiace nalejem do svokrovho tatosa a on prinesie bandasku cerstveho.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

ja mam auto s ktorym nejazdim, je v nom ten isty benzin 10 rokov a frci normalne - ale posledne 2 roky som nestartoval.

motorky v zime bezne nejazdia aj 5-6 mesiacov a ziaden problem so startovanim nie je, skor si treba davat pozor na usadeniny v karburatoroch.

to len na margo toho 2 mesacneho vymienania benzinu :)
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Benzin podla vyrobcu ma bez problemov trvanlivost zopar rokov. Skladovanie je ale pri idealnych podmienkach. Ja to mam zial v garazi kde je teraz 40°C asi tazko idealne podmienky. Preto ak je moznost ho stopim a kupim novy.
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Ja som dlho zvažoval aku centralu.Moj povodný plán bol neaku lacnu, max 1KW, ved aj tak ju možno nebudem potrebovať. Lenže po tom čo som zahájil pátranie na internete, som zistil prečo nie lacnú.
Vacsina hobby central umrie pri dlhodobej záťaži :)
Odporúča sa vrčať len pár hodín a potom nechať vychladiť. Overil som to aj v pár servisoch, všade to uvádzali ako najbežnejšiu vadu. Dokonca ani nový kus by nemal vrčať napr 3dni v kuse.
Profi centralka je na dlhodobe vrčanie stavaná, samozrejme za predpokladu že dodržuješ všetky body údržby.
HERON by mala byť profi (aspoň to tvrdia) takže može bežať aj niekoľko dní.
Poďalšie, keď som zrátal čo všetko tým chcem utiahnuť (treba brať do úvahy že na naštartovanie určitých zariadení vyžaduje viac KW ako ich priemerna spotreba) napr. Mrazak, Chladničku, Osvetlenie, Kotol na drevo, Obehové čerpadlo, domacu vodareň atď.Dostal som sa na 5KW čo je už dosť drahé živiť ak sa bavíme o benzínovej centrale.

Z toho všetkeho my vyšla tato HERONKA najlepšie.
Výhody (čisto subjektívne a teoretické):
-Ekonomicky výhodnejšia
-Trvácne palivo,
-Pohodlnešie skladovanie PHM (3 velké 33kg flaše zabezpečia mesiac elektrinu v režime 12 hodín prevádzky na 1deň)
-Znesie dlhodobé zaťaženie
-Tichá prevadzka (oproti benzín.)
-Nesmrdí a nedymí až tak ako benzín
-PB fľaše je v čase krízi vždy ľahšie zohnať ako kanister benzínu
-Možnosť do buducnosti použiť ako zálohu v ostrovnom systéme, kedže má el. štart
-Kedže ma 5KW je to v pohode záložny zdroj pre celý dom (pri troche pozornosti) a nie je nutné budovať zvlášť okruh pre prioritné spotrebiče
-atď

Jediná vec čo my prekáža, je že nepoznám nikoho kto ju má :D :D aby sa podelil o skusenosti.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

http://www.elektrocentraly.sk/dimenzovanie-ec

tu je napisane ako sa dimenzovat generator
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ja sa stale pohravam s myslienkou kupit skodovacky motor so splynovacom. Urobit z neho "stend". Napojit na generator. Vyhodou by bolo, ze moze bezat na len volnobeh, je chladeny vodou ktorou sa da kurit napr v podlahovke a pri tom vyrabat elektriku. Teda klasicka kogeneracka. Zopar 33kg flias,alebo rovno LPG nadrz a mozem fachcit aj celu zimu.
Niekde mam link na manika z USA, ktory prebitocnou elektrikou s veternej elektrarne a fotovoltaiky vyrabal vodik a tlacil ho to LPG nadrze, takze sa mu neminal tak rychlo plyn. To je uz ale vyssia matematika, ale viborna moznost pre SHTF.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Doba sa mení .Kto dnes používa 3x60w žiarovky ? Moderna chladnička mraznička ma spotrebu skoro nič televízor tak isto,obehové čerpadlo 5-20w čerpadlo na pitnú vodu 200w ,mam 1kw elektrocentralu ,starú vojenskú ,vyskúšané mam že potiahne aj 2kw a úplne mi pokryje spotrebu celého domu ak je treba.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

AKI: myslím že vodík a oceľ nejde dohromady, jednorázovo áno ale používanie v bežnom motore namiesto lpg vedie ku totálnej korózii motora. Riešením je zohnať vodíkový palivový článok.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Korozia nie, ale vola sa to vodikova krehkost. Je to ale skor dlhodoba zalezitost vcas nudze by motor bezal. Rovnako aj nadrz na skladovanie by mala byt z nizkouhlikovej ocele co kazda standartna nadrz ma. Pre zabranenie difuzie je vhodne pouzivat feritovu vystielku, ale straty v pripade SHTF su ok.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

ak to nieje fake (neviem to posudit) tak mame o elektrinu postarane.. len vela piť :D

http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... ni-vystave
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"