Trvanlivosť palív

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Greenie - tá biozložka bola dlhodobo (6 mesiacov+) problém aj pri starom benzíne, teraz to bude iba horšie. Mám veterána, u ktorého som nechával na zimu benzín v nádrži a na jar bol celkom problém nakopnúť. Písal som si so Shell, OMV aj dalšími výrobcami, najlepšia rada čo som sa dozvedel bola, že na pumpách majú vždy presné zloženie kazdej šarže, čo práve tankujú. A že do starých motorov (veteránov aj starých vojenských elektrocentál) vysokooktánové palivá neodporúčajú, lebo čistiace aditíva môž uvolniť nejaký starý usadený bordel v palivom systéme, čo potom niečo upchá.

Ak máš centrálu nejakú novú Hondu, potom platí čo napísal Peterson.

Dajú sa kúpiť dodatočné aditíva - stabilizátory biozložky, ale neviem či to reálne funguje. Ja nejakú zásobu paliva mám a robím to pravidelnou obnovou - nalejem do káry, vyjazdím a natankujem nové. Do veterána už tankujem len tesne pred jazdou nevyhnutné mnozstvo.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Mne ponukali k pile Husqarna toto palivo https://www.turpil.cz/user/related_file ... __list.pdf

Skladovatelnost 5 rokov a vraj idealne pouzivat pred uskladnenim pily. Je to vlastne namiesany 2Taktny benzin s olejom 1:50, takze aj do krovinacu.
Husqarna to pouziva na vsetkych predvadzackach.
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa paco »

Nechcem zakladat novu temu, tak skusim tu...

Kde skladujete zasobu paliva? Ja mam zopar kanistrov v pivnici, podmienky povazujem za skoro idealne, az na trochu vyssiu vlhkost (ziadne priame slnecne svetlo, stala teplota, ...).

Manzelka ma z toho obavy, tak chce, aby som to dal niekam mimo domu, tak premyslam, ako to skladovat. Nechcem to velmi davat do garaze, kedze tam je v zime zima, v lete teplo, velke teplotne vykyvy noc-den... Tak premyslam kam s tym...

Mate nejaky tip?
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years

Príspevok od používateľa miro1 »

Treba kupovať 100 oktánový benzín - idealne maxxmotion ... alebo maxxmotion diesel.
Benzín vydrží bezproblémov rok v kanistri z ktorého sa postupne odlieva do kosačky, do generátora, píly, krovinorezu atd... Keď mám pocit že je tam dlho, nalejem zvyšok do motorky a natankujem nový...Nikdy žiadny stroj neprotestoval. Obyčajný, plastový kanister v ktorom je v rukovati dokonca malá dierka takže o hermetičnosti nemože byť ani reč. Pozor, 95 oktánový benzín tento režim moc nedáva, rovnako ani 100oktánový od shell.

S naftou je to rovnaké...

Pre pocit "sucha" a bezpečia nie je problém raz za pol roka kanistre vyjazdiť v aute.

Daj kanistre do garáže, napíš na kusok papiera dátum tankovania a zbytočne nerieš.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Pred 2 rokmi som mal na chalupe zasobu asi 15 litrov benzinu klasika 95oktan shell, cez zimu to tam neprezil a nevedel som nastartovat s nim ani kosacku ani pilu (ani 4t ani 2t).
Minuly rok som skusil kupit na skusku stabilizator paliva a nadavkoval som do cerstvo natankovaneho kanistra podla navodu. Kosacka aj pila aj dnes po 1r chytaju na prvy pokus.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Relativne stala teplota bude vo vodovodnej sachte a hlbsie pod zemou. Ak mas napr. drevaren, zakopal by som pod podlahu velky sud, do neho kanistre a nan vrstvu termoizolacie.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

miro : preco neni Shell vhodny???? Mal som dojem, ze ide o premiove palivo??????
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Pokial viem je uplne jedno ake palivo a znacku paliva kupujes, vzdy je to palivo od Slovnaftu. Iba OMV dovazalo premiove palivo z Rakuska ktore ako jedine neobsahovalo biozlozku a aj to len BA a okolie, no uz sa tusim ani toto nedovaza a vsetko je zo Slovnaftu a iba male mnozstva aditiv sa pridavaju pred tankovanim do cisterien pred rozvozom, aby boli znackovane ktore je koho palivo. Aspon tak to spominal susedov syn co robi v slovnafte na velkopredaji. Ked ho stretnem skusim zistit najnovsie informacie. On mi aj tvrdil, ze na SR sa palivo bez biozlozky uz nepredava ani to co lecali ze 100oktanove a vsakovake premiove ze su bez biozlozky, vraj to nie je pravda a vsetky ju uz maju.
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years

Príspevok od používateľa miro1 »

Shell 100 prémiové určite je, ale čo sa týka "hulvátskeho" skladovania, má vyrazne nižšiu mieru tolerancie ako spomínany maxx motion.

Tuto zimu skusim v rovnakom režime Verva 100 od benziny, tento benzín neobsahuje žiadnu biozložku.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Dakujem : cize do citlivych motorov tankovat v Rakusku.....
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

V roku 2017 som kúpil rozprašovač Stihl a doň benzin 95 v Shell, zmiešal s olejom 1:50 a odvtedy ten istý benzín mám v nádrži a používam každý rok (boj proti motýlom na buxus), stroj štartuje a funguje bez problémov.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Laci : tak ten benzin vylej lebo si na tej Stihlke zadres motor.... Najme mazacia schopnost 3 roky namiesaneho paliva nebude postacovat....
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Benzin vylejem (neviem síce kam, ale sa posnažím) ale čo mám v nádrži môžem zmiešať s čerstvím a na jednu šupu spotrebovať ? Napr.Pofúkam lístie v celej záhrade na jednu kopu
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Čisto teoreticky, ak palivá v EU musia obsahovať biozložku, čo tak natankovať na Ukrajine? Ako bude vyšši obsah síry, ale to by nema byť až taký problém pre veteránov, či?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Laci : ktory olej si do toho nalial???? Asi Stihl, ale cerveny, alebo zeleny???? Lebo bacha v minulosti bol ten zeleny premiovy ale teraz ho zacali robit ECO, teda odburatelny v prirodea odvtedy do mojej stihlky nesmie... Ten cerveny zase neni ziaden zazrak, ale neublizi.

Kolko je toho v tej nadrzi???? Ak je to na dne tak tam dolej cerstvu zmes a kludne to vybehaj.

Bujny do citlivych motorov sa to da riesit natankovanim 100 oct. benzinu kde je percento biozlozky mensie a dodanim aditiv, ktore biozlozku eliminuju tak ze motoru neskodi... Ale musis sa poradit o ake aditivum ide....
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"