TEOTWAWKI (The End Of The World As We Know It)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Dnes som čítal 21.storočie a akurát je tam jeden článok na túto tému, lokálny jadrový konflikt na blízkom východe. Zakladá sa na simulácii vedcov z NASA, ktorí predpovedali ako následok tohto konfliktu globálnu nukleárnu zimu, pri ktorej by došlo k poklesu teploty po celom svete, v dôsledku vytvorenia mračien z obrovských požiarov, ktoré by sa rozliezli po celej planéte. Takisto zničenie úrody, nedostatok potravy, vytvorenie obrovskej ozónovej diery, z čoho by plynul hromadný úhyn hospodárskych zvierat, zvýšený počet nádorových ochorení zo slnka, poškodenie zraku, zničenie morského ekosystému, zníženie zrážok o polovicu.

Toto by som videl na dosť veľký prúser, dúfam že sa toho nedočkáme :?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

miro2851 napísal:mračien z obrovských požiarov, ktoré by sa rozliezli po celej planéte.
Toto si nejako neviem predstaviť (ako dôsledok lokálneho nasadenia JZ).
Skôr by som povedal, že vedci z NASA (a podobne mnohí iní) prezentujú hlavne také hypotézy, ktoré môžu priniesť danej inštitúcii viac dotácií :wink:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Pride mi to ako terciarny (ale aj tak velmi spekulativny) dosledok nasadenia JZ. JZ->Ozonova diera->Globalne oteplenie->poziare. Naproti tomu, nikto nespomina dosledky mracien prachu z jadrovych explozii na ochladenie planety (nuklearna zima).

Mozno by sa to vsetko znegovalo a my by sme tu mali havaj :D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, ak by sa aj hladiny oceanov zdvihli extremne, mozno by sme sa konecne dozili aj vlastneho mora/pobrezia :shock: 8) a mohli by sme zacat zit z turizmu (napr. pre mongolov by sme boli riadne exoticka destinacia :roll: :lol:

A s pltnictvom mame dlhodobe skusenosti, takze by nas ani Slovak Navy moc nestala - stacilo by pozbijat par vacsich 'lietadlovych plti', aby odkial mali startovat nase viacucelove stihacie a stragicko-bombardovacie cmeliaky... :twisted:


Gunslinger

P.S.: Na vaznejsiu temu, uz som to tu tusim pisal, ale posledne (pesimisticke) predpovede aj vcelku serioznych klimatologov co som videl hovoria o tom ze ak sa nestane nieco radikalne, tak globalne oteplovanie a s nim suvisiace efekty sposobia ze zem bude uz cca v roku 2045 pre ludstvo neobyvatelna. To znamena ze mozno nejaka 'nuklearna zima' by ironicky mozno prispela k prezitiu ludstva ako takeho (aj ked urcite nie v mnozstve a zlozeni ako ma dnes).
Používateľov profilový obrázok
buchar
prispievateľ
Príspevky: 169
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa buchar »

... to je jedna z moznosti. Dalsi zas tvrdia, ze oteplovanie sposobi roztapanie ladovcov, co bude mat za nasledok ochladzovanie oceanov, stupnutie hladiny = zvacsenie odparovanej plochy a tym celkove ochladenie - teda ze sa v podstate nic nedeje, len sme na vrchole nejakeho cyklu ...
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

agger napísal:Pride mi to ako terciarny (ale aj tak velmi spekulativny) dosledok nasadenia JZ. JZ->Ozonova diera->Globalne oteplenie->poziare. Naproti tomu, nikto nespomina dosledky mracien prachu z jadrovych explozii na ochladenie planety (nuklearna zima).

Mozno by sa to vsetko znegovalo a my by sme tu mali havaj :D
Ja som nepísal o globálnom otepľovaní, ale o nukleárnej zime :)

a odpoveď k yarco-vi, samozrejme že tie mračná by nezasiahli hneď celú planétu, veď spúšťačom doby ľadovej bola zrážka Zeme s asteroidom, teda o niečo "menšie" následky čo sa týka ochladenia by lokálna jadrová vojna zrejme mohla mať..
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Ja som tiež od jednoho známeho počul, že Slnko má svoje cykly. Keď prebiehajú reakcie miernejšie a búrlivejšie, viacmenej sa striedajú a vplýva to na zem tak, že sa mení jej pole, mení sa jej priemerná teplota a menia sa elmag polia (tie negatívne vplyvy na elektroniku). To je asi vsetko.
A jadrova zima? Mno, nie moc optimisticke vyhliadky, hlavne preto, ze zabezpecit by sa vedelo minimum populacie a moj nazor je ten, ze bezne prostriedky zabezpecenia proste nestacia, muselo by sa jednat o naozaj velky team a ten team by bol z profikov. Takze mozno tak americky a rusky prezident... .
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Butrus, písal som to už skôr, že pri hraní sa na "what if" najprv treba definovať, aký rozsah by musela mať katastrofa, potom sa dajú približne predpovedať následky a až potom sa dajú riešiť survivalové stratégie.
:wink:
Teoreticky má šancu prežiť aj úplne malá skupinka, pretože jej spotreba a náročnosť je nižšia. Vôbec nemusí ísť o školených profíkov so špeciálnym vojenským alebo policajným výcvikom.
:arrow:
Vlastne, ideálne je mať pár strelcov, takticky aspoň trochu zdatných, ktorí sú schopní ochrániť skupinu pri možnej konfrontácii a ostatných členov vyškoliť v používaní strelných zbraní. Ale vôbec to nemusia byť nejakí paragáni. Oveľa dôležitejšia pre skupinu by bola prítomnosť lekára/medika, schopného lovca, mechanika, atď.
:idea:
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Sry Jack :( priznám, nečítal som to všetko predtým :oops: , ale keď niekto píše o jadrovej zime, rozsah nasadenia jadrových zbraní mi príde jasne definovaný - totálne zničenie, totálna škoda, šanca na prežitie - 0,01%... .
Inak sa obávam toho, že ak by bolo nasadenie jadrových zbraní na Európu, Slovensko je v strede - teda podľa môjho názoru úplne optimálna pozícia preto aby nám sem fukli nejakú tu raketu... . A zvlášť, keby sa jednalo o neutrónovú zbraň - všetko by sme mali, my by sme neboli.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Poloha Slovenska nie je celkom bežná, nie sme na veľkej planine ako ukrajina, ak by zbrane neboli nasadené priamo na našom územý alebo v maďarsku, tak podľa mňa je šanca prežitia vyššia ako 0,01%.
Stále ma napadá kniha Maleville, akurát že tam radioaktivitu autor dal bokom. Skupinu bez poľnohospodárstva si neviem predstaviť z dlhodobej perspektívy, napadá ma iba potom rabovacia tlupa čo časom prestáva pripomínať všetko čo ľudstvo za svoje generácie získalo (napr.vo filme Pathfinder, kde chytajú domorodca, vystrašia na smrť a pustia aby ukázala najbližšiu usadlosť - absolutna absencia civilizovaného prístupu, a výhradná orientácia na výsledok bez ohľadu na dopad, ako poľovačka guľometom z helikoptéry s termo kamerou :roll: )
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

OK, áno, použitie jadrových zbraní nemusí byť tak radikálne, ale keď niekto spomenie jadrovú zimu, tak si myslím, že je koniec, pretože jadrová zima sa netýka štátu, ale celého kontinentu, resp. sveta. A v tom prípade bude RA spád na ktoromkoľvek mieste na zemi a keďže biologický účinok RA žiarenia sa v živote jedinca spočítava, je len otázkou času, kedy to postihne celú populáciu.
Aj keby niekto ostal a mal kryt teoreticky absolútne nezávislý kryt s absolútnym zabezpečením - podľa mňa v našich podmienkach neúnosné). Keď si vezmeme, že spád a kontaminácia by trvala maximálne 20 rokov (rádovo je to niekoľkonásobne dlhšie) - je len otázkou času, kedy by potraviny došli a to práve kvôli nasledujúcemu:
- poľnohospodárstvo - všetko, čo sa vypestuje - kontaminované;
- živočíšna výroba - nutné rozsiahle priestory pre chov zvierat - nutná rastlinná potrava - kde ju dopestovať?
- voda - je možné filtrovanie - otázka dokedy, filtre proti RA nie je možné recyklovať bežnými podmienkami?
- lieky - trvanlivosť najodolnejších liekov nie je viac ako 10 rokov;
- filtre na vzduch - detto ako vodné filtre;
- žiadne UV žiarenie - minimálne poruchy metabolizmu kostí
Takže chcem len napísať môj názor o jadrovej zime - nereálne možnosť prežitia skupiny ľudí v rozmernom bunkry so všetkými zásobami na dlhšie ako 10 rokov - minimálne psychické poruchy... .
Preto si myslím, že jadrová zima alebo totálne nasadeie jadrových zbraní by viedlo k absolútnemu koncu.
Keď sa už rozprávame o knihách (sci.fi) Metro 2033 a Metro 2034 sú výborné sci-fi, ale žiaľ nereálne, ak je kontaminácia na povrchu vysoká, je len otázkou času, kedy bude taká istá kontaminácia aj v danom metre - postupnými vstupmi, postupným prenikaním vôd, vzduchu, predmetov sa proste priestor kontaminuje... .
V prípade, že budú len malé jadrové výbuchy na lokálnych úrovniach - stačí sa vyhnúť daným miestam a usídliť sa čo najďalej
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Butrus, teraz si nie som istý, či správne rozumieš tomu, ako teoretici chápu "nuclear winter". Tú zimu by podľa rôznych teórií spôsobili čiastočky prachu a najmä dymu v atmosfére. Modely vychádzajúce z podobných katastrofických zmien klímy rátajú s tým, že po zasiahnutí veľkých miest by vznikli veľké požiare, tie by do atmosféry vyniesli hustý dym, ten by vystúpal do veľkých výšok a zabránil by prenikaniu časti slnečného svetla. Povrch zeme by sa tak ochladil, v miernom pásme možno až o 20 stupňov Celzia, dramaticky by však klesol aj ročný úhrn zrážok, tepolota oceánov by klesla síce iba o niekoľko stupňov, no aj to by mohlo mať fatálne dôsledky pre veľkú časť života v nich. Predpokladá sa tiež, že priamym následkom by bolo aj stenčenie ozónovej vrstvy, ktoré by predstavovalo pre živé organizmy veľký problém aj dlho po skončení zimy.
:arrow:
Čiže atómová zima automaticky neznamená, že by sa na povrchu nedalo fungovať. Dalo. Ak by si prežil kritické obdobie, ktoré by možno trvalo len pár týždňov, možno by u nás vôbec nenastalo, kedy ba ťa úroveň radiácie mohla rýchlo zabiť, ak by si jej bol priamo vystavený, tak by si sa ocitol v prostredí, v ktorom môže človek prežívať v strednodobom i dlhodobom horizonte. Niektoré zmeny na ľudskom organizme spôsobené excesívnymi dávkami žiarenia by sa prejavili až s väčším časovým odstupom (viď obete Černobylu). Po túto dobu by si ty a státisíce, možno milióny preživších, musel bojovať o potravu, keďže rastlinná výroba by išla do hája ako prvá, živočíšna krátko potom a konzumovateľné divo žijúce zvieratá by boli vykynožené tiež v podstate za chvíľu.
:?
Tu už by ľudstvo prežívalo skutočné TEOTWAWKI so všetkým, čo k tomu patrí. A hoci by nukleárna zima mohla trvať aj kratšie ako jednu dekádu, teoreticky by mohlo v jej dôsledku zahynúť niekoľkonásobne viac ľudí ako by padlo v atómovej vojne, ktorá jej predchádzala.
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

No, som si istý, že chápem správne nukleárnu zimu, určite si nepredstavujem námrazu na oknáach s nutnosťou odhrabovať sneh a škrábať ráno auto :-D, môj názor je však taký, že keby nastal taký jadrový útok, ktorý spôsobí globálnu zmenu klímy, bolo by to fatálne, pretože tým pádom by to nebol útok proti 10 ani 20 ani 30 mestám ale proti rozľahlým oblastiam a to by malo určite vplyv na celkové RA zamorenie. Veľká časť populácie by začala umierať po prijatí 1 Sv / ekvivalent 1 Gy celotelovej dávky a to už by bol naozaj koniec existencie ľudstva na povrchu, pretože by bolo len otázkou času, kedy by takú a vyššiu dávku dostali všetci nechránení.
Ale nevylučujem, že by boli nejaké menej kontaminované oblasti... .
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Jack, odkiaľ čerpáš info? Lebo pri lokálnom jadrovom konflikte som sa dočítal o priemernom celosvetovom poklese teploty o 1,25°C, v Európe približne o 4°C.. (21.století)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Butrus, nič v zlom, je to tvoja predstava, ale tie vedecké modely, o ktorých som počul a čítal, sú dosť vzdialené tvojej predstave. Prečítaj si ešte raz, čo som napísal, lebo to nie je nejaký názor, ktorý som si vycucal z prsta, ale veľmi stručné a zjednodušené zhrnutie tých modelov.
:wink:
Miro, nedokážem ti už takto spätne povedať, kde som videl, počul, prečítal, či vygooglil všetky tie poznatky, ktoré som zhrnul v tom, kratulinkom extrakte, ale keďže po tvojom podnete som začal pochybovať o tých číslach, pre istotu som si nalistoval aspoň wikipediu a tá s odvolaním sa na jeden z modelov hovorí o páde teploty o 22 stupňov v stredných zemepisných šírkach a o 10 stupňov vo vlhkých klimatoch.
:wink:
Štyri stupne, ktoré spomínaš, mi prídu veľmi málo, takýto - ba dokonca aj väčší - náhly pokles teplôt už ľudstvo zažilo v dôsledku vážnych prírodných katastrof, zrejme viackrát. Na druhej strane, ak zdroj, ktorý cituješ, hovorí o lokálnom jadrovom konflikte, môže byť problém práve v tom, že by tento model počítal s menším rozsahom nasadenia jadrových zbraní a teda i menšími následkami ako tie modely, ktoré spomínam ja. Neviem... teraz len tipujem. V tejto oblasti - ako som už spomenul - sa necítim byť doma.
:)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"