Taky obycajny den... WTSHTF

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Po Bárdošovej stále len hore kopcom :lol:
Ale ako vravíš, ešte nedajbože keď sa tade preženie sanitka v zápche, to si koleduje o hromadnú búračku.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

No, pri tomto scenári si asi nič nevšimnem tak zo tri dni. Tak dúfam, že potom ešte stihnem nakúpiť trochu munície, piva a paliva. :roll:
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Kapo... Inak, nechcel som rýpať, lebo toto nieje moja parketa, ale podľa môjho skromného názoru, keď vypadne elektrika a mobily, tak 99% ludí bude ticho sedieť a čakať a večer si posvietia sviečkou. Teda pokiaľ by to prišlo zrazu, ako sa píše v scenári.Pokiaľ by tom predchádzali také nepokoje ako v Káhire, tak ok, ale takto...no neviem, opravte ma ak sa mýlim. :roll:
Ale reálne, bez paranoje, tú si necháme na camp :twisted:
inspiring_satoshi

Príspevok od používateľa inspiring_satoshi »

Vsak prave, o to tu ide, mat nieco navrch oproti tym 99%.
Zacat konat a potom si radsej pozdychnut: Plany poplach.
inspiring_noyce

Príspevok od používateľa inspiring_noyce »

chlapci, zavŕtam tu do tejto témy... teoreticky, keď kľakne úplne všetko (elektrika,plyn,siete...)

1. Ak sa niečo také stane len tak zo dňa na deň v pripade živlu (tornádo, povodeň, zemetrasenie, extrémna zima) a to už bude o držku...

2. Zrúti sa systém ako ho poznáme (padne ekonomika, začne sa ľud búriť...).

Spoliehať sa na to, že sa bude dať vybrať niečo v bankomate a potom si niečo kúpiť ak ovšem bude kde (mozno nebudu mat peniaze ziadnu cenu pre obchodnika v potravinach, lekárni...) resp. že sa bude dať vonku len tak prechádzať Vas moze stať život! Však keď sa niečo ma po*rať, tak sa to po*erie poriadne.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Sparkus, môžeš mať pravdu aj nemusíš. Ono to môže prísť rôznymi spôsobmi (alebo aj vôbec). Aj rýchlosť, s akou sa vecí pohnoja až do štádia, ktoré už bude ozajstným SHTF, môže byť rôzna.
:arrow:
V tomto vlákne nečakaj univerzálne návody, len hru "what if" podľa vopred stanovených scenárov, ktoré by ale v praxi mohli vyzerať a dosť možno aj vyzerali úplne inak. Je to hra, forma brainstormingu, z ktorej si môžeš vziať podnety, ktoré sa môžu hodiť.
:wink:
bully
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa bully »

Asi by bolo dobre specifikovat presnejsie, co sa vlastne stalo. Lebo auto nie, bankomat a obchod hej... Cele to je asi trochu nelogicke. ja si myslim, ze ak by to prislo z cista jasna, napr emp, ktore ovce nepoznaju a ani jeho globalne dosledky, tak nervozita ludi by iste prisla skoro, ale rabovanie a podobne urcite nie do niekolkych minut a hodin. Vacsina ludi veri v napravu a obnovenie povodneho stavu a ist daleko za hranicu zakonnosti si vyzaduje stratu tejto viery. A to tiez chvilu trva. Tak ak ratem s tym, ze sa to udeje ked sme niekde v praci, tak rozpozname nebezpecenstvo situacie ovela skor, ako ovce. Ked uz bude vsetko vykradnute a ludia sa budu mlatit na uliciach tak dufam, ze uz budem mat za sebou tych 20km z prace domov aj po svojich.
Ludia budu cakat, ze im zamestnavatel povie, chodte domov. A zamestnavatel len tak ludi nepusti, ale bude cakat na overenu spravu. Z radia, tv, obce, policii atd. Aby to tak nebolo, musel by byt dovot shtf jasny a lahko rozpoznatelny (pad kozmickeho telesa atd.) Takze ja si dam 10 min na posudenie stavu a beriem volno a prcham. Ak sa nieco deje, tak som usetril cas, ak nie, tak som vycerpal pol dna volna.
Na peso to mam daleko velmi, ale niekde si pozicat bike a je to ok... Posudil by som riskantnost svojho konania pri kradezi biku az cestou a tiez dosledky, lebo ak je to plany poplach tak je zo mna zlodej. Zobral by som si z prace flasu s vodou a siel. Nezastavoval by som sa nakupovanim, jedine tak male obchodiky so zdrzanim par sekund, minut a siel by som sustredit rodinu doma. Lahsie bude hladat zdroje, ako blizkych, ked to vypukne do vaznych nepokojov.
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

tu mas ako vyzera teraz taky obycajny den v tripolise:
Mnoho ľudí už uteká z Tripolisu. „Bojíme sa toho, čo tu môže čoskoro nastať,“ povedal pre AP účtovník z hlavného mesta, ktorý odišiel za rodinou k hraniciam s Tuniskom. Túto oblasť kontrolujú povstalci a nebojuje sa tu.

Ťažký život v Tripolise
Ďalší ľudia na úteku hovorili, že život v Tripolise bol čoraz ťažší. Rástli ceny potravín, bol nedostatok paliva aj hotovosti, pravidelne vypadával prúd. Z mesta unikali bočnými cestami, aby ich nezastavili vládne
jednotky.


cele:
http://www.sme.sk/c/6018584/rebeli-odre ... -ropy.html
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

bully: Pozri Jackov prispevok vyssie.

V tejto teme len teoretizujeme co by keby... V realnom zivote by pri 99% SHTF clovek minimalne par hodin nevedel co sa deje (hlavne ak by vypadli masmedialne prostriedky).

Clovek co pred par tyzdnami sedel v praci v Tottenhame a zrazu z okna vidi na ulici pobehovat ludi v kuklach so zapalnymi flasami v ruke tiez asi netusil co sa deje, nevedel o nejakom Dugganovi a pod.

Detto clovek co dovolenkoval na Utoyi - zrazu len pocul ze v hlavnom meste doslo k nejakemu teroristickemu vybuchu, a ze viac informacii sa dozvie az od policajta ktory zrovna prisiel na lodi...

Ak by sa napriklad do seba pustil Pakistan s Indiou, mohlo by trvat dni ci tyzdne nez by sa obloha zatiahla aj nad nami a zacal by sa prejavovat nedostatok zakladnych potravin (napriek tomu ze komoditne trhy by asi reagovali skoro okamzite, kvoli opciam, nakontrahovanym dodavkam a skladovym zasobam by chvilu trvalo nez by sa to premietlo do bezneho zivota). Tu ale zvazujeme situaciu ze clovek normalne sedi v praci, nevie o nicom konkretnom a tu zrazu (vid zaciatok temy :wink:

Cize nehovorime o kradeziach ci rabovani, a elektrina zatial stale funguje: :wink:
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?p=91579#91579


Gunslinger
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Moja uvaha – teda pokial niekoho zaujma a popis, ako som k tomu prisiel... .
Potom by sa dalo rozdelit den D (WTSHTF) na dve kategorie:
- Hlucny;
- Tichy;

Ten hlucny by bol po nuklearnom vybuchu – vcitane emp, ktory mu nasleduje, konvencnom vybuchu velkeho mnozstva vybusnych latok, ale mozno aj chemickom utoku (pluzgierotvorne latky). Proste obrovske mnozstvo ludi by sa naraz dozvedelo, ze sa „nieco“ deje – detonacia, umierajuce osoby, klinicky obraz chemickej otravy. Nastala by panika, stres, ludia by v strese konali neuvedomele veci. Kazdy by sa chcel dostat domov, a ked by ste chceli nieco cestou nakupit, nepotrebujete prachy ani kreditky – vsetci by zdrhali domov.

Ten tichy je podla mna vzacny, lebo pokial budu fungovat media a to na co vsetci zabudame – civilna obrana a oznamovacie prostriedky, ktora funguje, tak by sa to velka cast populacie dozvedela, takze aj ten tichy by sa zmenil z odstupom casu na hlucny (par hodin). Otazne je, ako by bola schopna civilna obrana organizovat ochranne opatrenia, ale myslim, ze par hodin by sa snazila fungovat (Myslim, ze o CO sa tu nikto nezmienil, ale ono su naozaj vypracovane odporucania, co, ako a kde a kto ma zasobovat, atd. ).
Jediny tichy WTSHTF mi pripada ako biologicky utok, kedy by sa „nieco“ zacalo diat po inkubacnej dobe (minimalna pre iste biologicke zbrane - myslim 12 hodin – Salmonella non-typhoidna, Shigella atď – hlavne srackovacie mo), aj to sa obavam, ze by po prepuknuti kliniky opäť nastala panika. Takze by sa opät zmenil na hlucny – ale po dlhsom case.
Vlastne jediny tichy by asi bol pri nasadeni organofosfatovych bojovych latok, kedy by za 2-3 hodiny nastalo uplne ticho bez moznosti reakcii, lebo zasiahnute ulice a oblasti by sa vycistili za par minut, lebo nepredpokladam, ze by tento utok prezilo viac ako 5 percent nedefinovanej populacie na mieste aplikacie a moc humbuku by nestihli narobit. Mozno tak 15 minut.

Ale v prvom rade si myslim, ze kazdy utecie domov k rodine a najblizsie nepokoje a utoky na komodity (potraviny a voda) zacnu najskor na druhy den, ked si uvedomia, ze niet co jest, niet co pit. Potom nastane hotove peklo,
Nechcem sa moc rozpisovat, ale moja nadriadena mi raz vravela, ze v nemenovanej spolocnosti (ma cca 2000 zamestnancov) sa v roku 1986 odohrala taka mala epizodka, kedy sa rozsirila sprava o nejakom poplachu, s tym, ze pracovnici maju do odvolania zostat na svojich miestach (jednalo sa o zdravotnicke zariadenie). Malo to vsak opacny efekt, nemocnica v priebehu hodiny ostala prazdna, kazdy si isiel ratovat svoju rodinu – myslim, ze normalna reakcia.
Dokonca sme mali na vysokej skole predmet o mimoriadnych situaciach - vzdy v historii nastala panika, chaos a dezorganizacia, okrem Cernobylu, tam nejaka panika popisana nebola, ale to bolo asi rezimom a dezinformaciami.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

k SHTF doslo aj v Argentine pred 10 rokmi. A nebol to ani jeden z tvojich pripadov.
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Hm, mas pravdu, na tretiu skupinu som uplne zabudol (obcianske vojny, nedemokraticke rezimy, vojenske rezimy, obsadenie), kedy zostáva pracovat silová zlozka, ktorá to "ukociruje". Resp. nastane vojna, obsadenie inymi armadami, resp. rasove vyhladenie (Cambodia a prislusne staty - killing fields, Rwanda a okolie, byvala Juhoslavia).
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

V Argentine vtedy zbankrotoval stat a policia a armada sa na verejny poriadok vykaslala. Kriminalita (vrazdy, unosy, lupeze, znasilnenia, kradeze...) vyskocila do stratosfery. Bezpecnost cloveka bola len a len na nom. Najbezpecnejsie boli miesta, kde sa bartrovalo. Tam to zabezpecoval vlastnik takeho fleku.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

zaujimave a poucne citanie, skusenosti z argentiny:
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial- ... cky-kolaps
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"