Dopravne prostriedky pre SHTF

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Trocha to tu zamotam: a co karburatorovy benzinovy motor ? Udajne sa da opravit svojpomocne. Samozrejme, ze "zeleni" budu bit na poplach, ale ... stale lepsie odviezt sa na chalupu v Lade Nive ako tlacit do kopca Nissan Patrol nie ?
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Zoidberg37 napísal:Tak ako písal Abakan, to "jednoduchý" je skôr oxymoron. Inak ktorý turbodiesel je nenáročný na kvalitu nafty? Z tých bežných kombíkov?
ten ktory ma dostatok paliv. filtrov.

Ale pekne po poriadku: kvalitu nafty urcuje norma, najdes ju na benzinke na stojane. Pre nase potreby postaci cetanove cislo, obsah siry, parafinov a tuhych zloziek.
Cetanove cislo velmi zjednodusene obdoba oktanoveho, cim vyssie, tym ma vstreknuta nafta kratsiu dobu samovznietenia a maksi chod motora.
Obsah siry: velmi rozhodny pre starsie motore a zelenacov. Preco? Lebo sira maze valec-piest vstrek. cerpadiel a zaroven je zodpovedna za znicene lesy kyslym dazdom.
Parafiny: ak je ich nad normu, motor cadi a citi ho ho sfuknutej sviecke, zanasa sa spalovaci priestor, motor zacne klepat atd. V zime sa pod -20 vyzracaju na taky sopel a nenastartujes.
Tuhe zlozky: hrdza, casti gum z hadic atd. zachyti hruby filter.
Potom tu mame este oblubene "aditiva" pumparov cim "narezu" tu spravnu cenu :!:
Cize z prikladmeho vypoctu v prispevku vidis, ze co vsetko oplyvnuje kvalitu nafty. Osobne, ak nemas technicke vedomosti, zrucnosti potrebne na udrzanie prevadzkyschopnosti dizlu v case shitu ti odporucam bicykel :wink:

Rudo: preco sa bavit o benzine, kt. z dobe shitu nenahradis, ked naftak ti pojde aj na repkovy, slnecnicovy etc. olej?
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Lebo som pocul nieco podobne o benzinovom motore, ktory ti pojde na alkohol. Nevraviac o lacnejsiech dieloch a nizsich prevadzkovych tlakoch a teplotach pri horeni benzinu.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Rudo napísal:Lebo som pocul nieco podobne o benzinovom motore, ktory ti pojde na alkohol. Nevraviac o lacnejsiech dieloch a nizsich prevadzkovych tlakoch a teplotach pri horeni benzinu.
tak horeni benzinu ci alkoholu :?: :)
alkohol v case krizy palit v motore :?: :!: :roll:
No nezavrhujem tuto koncepci, vhodnost vychadza kazdemu z jeho vlastnych moznosti atd. no ak chces uspesne spalovat alkohol, tak musis upravit motor, min. pretriskovat karburator na bohatsiu zmes.
Nuz a na zaver, v pripade silneho EMI ti benzin zhasne(neviem ci aj ten len s indukcnou cievkou) zatial co hladky dizel si povrci dalej :wink:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

abakan napísal:
Rudo: preco sa bavit o benzine, kt. z dobe shitu nenahradis, ked naftak ti pojde aj na repkovy, slnecnicovy etc. olej?
No naftak pojde na olej ale dokedy?

Benzinak pôjde okrem benzínu aj na zmes nafty oleja s benzínom ,pripadne plyn po úprave aj na drevoplyn úplne v pohode na gazolín ,letecky benzín.acetón a iné horľaviny Staršie motory po naštartovaní na benzín sa jednoducho prepnú na naftu. pripadne pôjde aj na zmes všetkého čo som napísal :D
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

toto je koniec :roll: :!: :shock:
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Kdeze, to je len zaciatok ...
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ja neviem, čo vás trápi? :lol:

Ak nastane taká kríza, že nebude palivo /plyn, benzín, nafta/ tak určite už vtedy nezoženiete ani petrolej, letecký benzín, acetón, repkový olej ani bravčovú masť.... ani nič iné, na čo by sa dalo bez problémov jazdiť.

Takže sadnúť na bicykel, a pekne šlapať... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Boha este ze som kupil novy ... len ci aj nohy budem mat :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Takže ostávajú kone.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Kapo napísal:Ja neviem, čo vás trápi? :lol:
ani nič iné, na čo by sa dalo bez problémov jazdiť.

Takže sadnúť na bicykel, a pekne šlapať... :wink:
Jj drevo určite bude :D
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ak kone, tak začať už teraz. 8) /z jari snáď už dáky bude.../

A na drevoplyn sa jazdiť samozrejme dá. Dokonca sa dá aj na paru, slnko, vietor, elektriku, bioplyn.....

Len si nemyslite, že začnete niečo takéto vyvíjať, až keď nebudete mať s rodinou čo do papule. :wink:

A ozaj, načo a kam by ste sa chceli po wtsf prosím pekne presúvať?
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Nenáročným dieslom som sa asi zle vyjadril, skor menej citlivy diesel. Take 90 HP TDi od VW alebo TD od Renaultu dobre znášaju/-li aj sirnatu naftu, prežiju/-li aj nejaku tu kvapku vody cez vstrekovač a širšie spektrum olejov - od 15 do 0w 30-40. Čo už sa nedá povedať o modernejšej produkcii od nejakeho 2005 roku. Ja viem že ideal by bol Mercedes G s 3,5l hladkým dieslom, len dať 4 a pol až 5000€ za vyradenku od BW s pol milionom km je trochu moc.

Ad. Koňe - nemam k nim vzťah, tak radšej pôjdem pešo :cry:

Ad. Bicykel - Vietcong na bicykloch dokázal prevažať náklady až tušim do 150 kg, samozrejme, že sa neviezli ale iba tlačili bicykel. Na pomaly dlhý presun to môže byť dobrá alternatíva.
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

Stryko mal Favorit - "ulozenku" - skoro nejazdeny, a kedze si kupil nove auto a tohto sa chcel zbavit, prebral som ho od neho, ze uz sa na nieco zide. mam ho uz asi rok, ide ako hodinky a prakticky sa na nom nema co pokazit - ziadna elektronika, zozerie to vsetky oktanove cisla,... V pripade vojnoveho SHTF by to urcite nebolo nápadne auto (napr. terc utoku, rabovania a pod.) a v pripade napr. silnej solarnej burky sa tam nema co pokazit :D A keby aj nefungovali autoservisy, nevadi, da sa opravit "na kolene". Tak minimalne ako zalozny povoz to nie je zle... Samozrejme pocas pokojnych dni su ostatne auta vyhovujucejsie...

Zaujimave fakty o favorite: :roll:
- startovalo do -27 C
- konstrukcnu rychlost som na nom prekonal o 30km/h ako udava vyrobca (175km/h) :wink:
- info zo sprav - zmesti sa donho vodic + 16 zivych oviec :!: :lol:
- motor bez problemov zvladne aj dlhodobe premocenie vodou
- info od kamosa - bez vymeny oleja zvladne 70.000km

:arrow: no a nekup to za 200,-
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Jj čo chodím na ryby som prekvapený aké hlboké bahno a rozbitú cestu favorit hravo zvládne. Ja nemám favorit mam wrangler ale favority nájdem na takých bahenných miestach kde by som ich nikdy nečakal :D
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"