Botanické minimum

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Kápo, pána, to som nevedel. Vieš to isto? Fuj, blivajz, dávajme si to do záhradky aaaaaa :evil:

R - rašeliník na nížine nerastie. Jednak je mu tam teplo a jednak je voda neutrálna a plná živín a to mu nevyhovuje. Potrebuje minerálne chudobnú chladnú, kyslejšiu vodu. Preto máš na horách RAŠELiniská a na nížinách SLATIniská :)
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Kapo, ten kal sa pridava do niektorych kompostovanych zemin, nie do raseliny. Taky ten kompost, alebo kompostovana zemina, tak este len tam je saigon....
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Viem to od šéfa čističky, že ten vyhnitý kal brali dlhé roky predovšetkým "výrobcovia" rašeliny. V podstate ten vyhnitý kal aj vyzerá, ako rašelina.
Samozrejme sa pridáva aj do substrátov a všelijakých hnojív.

Sranda, čó? Zaplatíme si za likvidáciu našich hovien, a nakoniec si ich ešte aj späť kúpime ... :twisted:
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

ja by som chcel raz skusit pestovat khat.co je asi v rovine sci-fi,lebo dostupnost a legalnost by asi bol v nasich podmienkach problem.obsahuje alkaloidy,ktore maju stredne silny psychostimulacny ucinok,preto sa mu hovori aj prirodny amfetamin.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Catha_edulis.jpg
inspiring_zhukovsky

Príspevok od používateľa inspiring_zhukovsky »

Že sa tak blbo pýtam, ale koka je u nás tiež nelegálna na pestovanie? :)
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Akira - khat je dobry oblbovak... :lol:

v afrike to predavaju na kazdom rohu zviazane do "kyticiek".

Len zuvanim ti to hnusne zafarbi zuby na zlto. Pamatam sa ako som isiel s taxikarom ktory bol sfetovany khatom a este mal asi styri "kyticky" pri sebe - bola to fajn adrenalinova jazda... :twisted:
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

mvalcek: ja neviem,ci samotna koka planta je nelegalna.nelegalny je kokain.v nasich zemepisnych a prirodnym podmienkach sa koka aj tak vypestovat neda.
ale khat by sa u nas dopestovat dal
:x
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

Butvin: aj zuvanie tabaku farbi zuby :wink: khat by som mal namiesto kavy a energetickych napojov
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

Tintktura proti kliestom:

Zloženie:

1 vrecko rozmarínu, 1 lyžica bieleho vínneho octu,1 l vody

Postup prípravy:

1 l vody privedieme do varu Odstavíme a vložíme rozmarín, lúhujeme do vychladnutia Po vyluhovaní a vychladnutí prefiltrujeme a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu

Uchovávame v chladničke

Návod na používanie:

Tinkturu naplníme do prázdneho rozprašovača ( napr. po okene) Pred vychádzkou do prírody sa treba tinktúrou nastriekať Tento prípravok je na 100 % účinný.Žiadny kliešť sa na vás neprichytí.

Ak uz repelenty nebudu :)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

limo222 napísal:...Uchovávame v chladničke...
...Ak uz repelenty nebudu :)
Ak nebudú repelenty, nebudú ani chladničky 8) .
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

Tak to bud supnut do potoka ci do jamy/pivnice alebo sa tym hned cely ponatierat :)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Panzer napísal: ...
Ak nebudú repelenty, nebudú ani chladničky 8) .
Učiť sa treba od starých ľudí... v meštianskych domoch napríklad v centre Prešova nájdeš aj tri podlažia pivníc pod sebou. Do tej najspodnejšej sa nanosila slama a v zime sa tam navozili nalámané kusy ľadu = ľadnička! Teplota stabilná ako v dnešnej chladničke (cca 5 stupňov) a uchováš tam hocočo.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

http://www.slovakia.travel/entitaview.a ... &idp=41106
naši predkovia mali veľa zaujímavých riešení, ktoré sme my moderní ľudia hodili za hlavu...
bully
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa bully »

Zásoba pre zelenú budúcnosť.

urobil som si doma zásobu semien rastlín pre prípad shtf pri ktorom dôjde k poškodeniu prírody a toho, čo na pôde rastie. Problémom tu však je udržateľnosť uspokojivej kličivosti. Chlad, sucho a zohľadnenie faktu, že i v ideálnych podmienkach skladovania rôzne rastlinné semena vydržia rôznu dobu, ale hlavne nie príliš dlho. Pre príklad uvádzam:

Klíčivost semen zeleniny

1-2 roky - pór, pažitka, čierný kořen, pasrnák
2-3 roky - cibula, zeler, hrách (až 5 let), fenykel, kukurica cukrová, petržlen, novozélandský špenát
3-4 roky - fazula, žerucha, hlávkový šalát, špenát, mrkva, bob zahradní, rajčiak (aj 6 rokov)
4-5 rokov - hluboviny, červená repa, redkev a reďkovka, čakanka
5-6 rokov - uhorka, melon, tekvica a melon

super je na tom plodová zelenina, ale nároky na pestovanie vyššie, no i hlúboviny. Napr taka kapusta hlavkova nie je prilis naročná a osivo je dlhšie skladovatelne. Super zdroj vitaminu C a predsa sa hovori "Od kapusty, chlap ma huste" Či ako to bolo..? :D Zeny potom riedke a kapustu nesmu? :D Fiiiha, to som si až teraz uvedomil.
Okrem toho vidim potencial v Kukurici, obilninach, strukoviny su velmi dolezite (fazula, nenáročný Bob, šošovica, hrach) a výhoda, že sa to dá aj priamo konzumovať, keď už nič iné nebude. Len teda každým zrnkom si znižuješ prosperitu ďalších rokov...

Pri rastlinách, kde je tou hodnotnou časťou plod, môže byť problem cudzoopelivosť a hlavne ak funguje na prenose pelu pomocou opelovačov - hmyz.

Vcielky tu sice skoro vsetci nejake mame, ale neviem, či sú schopne i opelovať... Ešte tak odpalovať asi hej, no... :)
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Pre záujemcov ktorý vedia po maďarsky, mám v digitálnej forme knižku o permakultúre (sebestačné bio-hospodárenie ), sú v nej okrem záhradkárskych postupov aj príklady zo sveta ako môžu fungovať na princípe sebestačnosti aj komunity (najviac sa mi páčilo ako dokázali za niekoľko mesiacov dnešných "sebeckých" obyvateľov dedinky zmeniť za občanov s citom pre spolupatričnosť). Je to vo formáte .doc
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"