Príprava: Spojenectvá, klany

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

no konečne sa to tu začalo uberať tam, kam smeruje téma :lol:

skemro, vojdem sa z taterkou 8x8 do dvora a máme dosť poštových holubov alebo sa mám po ceste zastaviť v NM po nejakých?
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Sani ak bude ozaj zle, mozes sa zastavit aj po "holubky" v NM :wink:
Stenolezu mam este cez 200L, takze v pivnicke prezijeme aj ked vypadne voda :twisted:
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

voda? vodu nepijem :lol:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Nadviazem na Gunsa a Jacka
V pripade SHTF to nebude ziadna romantika. Ak sa niekto domnieva, ze sa opevni na nejakej usadlosti so skupinou ludi a bude sa tam branit je chyba.
Stat si okrem mozneho odzbrojenia co moze a nemusi stihnut bude vyzadovat pracovnu povinnost. Vyhnut sa jej bude mozne potvrdenim od lekara. Mate znameho lekara? Nepomoze, statny posudkovy posle makat aj invalida.
To ze nemame brannu povinnost sa moze zmenit v priebehu tyzdna. Mobilizacia sa da vyhlasit okamzite.
Ako pise Jack. V pripade nudze bude stat konfiskovat vozidla, stroje a material. Na to existuju postupy.
Mate farmu potraviny zvierata? Stat vas podoji. Uradnicek co dnes sedi v urade so strasne dolezitou peciatkou sa vyberie konfiskovat. Este nasi stary rodicia pamaetaju odovzdavanie vajec "do kontingentu". Pridu financi a spocitaju zvierata. Potrebujete zabit prasa? Zaplat za zakalaci list.
Preper dnes maka fachci a cast penazi investuje do zasob zlepsuje svoju nezavislost na systeme. Ovcan ide na dovolenku, sedi v krcme a ked pride pruder ziada solidaritu. Nikoho nezaujima ze ste si naskreckovali a je to vas majetok. Rozdelte sa! Tu neplati biblicke podobenstvo o 10 pannach.
Obrana obydlia nebude vyzerat a la Karl May Poklad na striebornom jazere. Moze to byt skor ukradnuty PLDvK vz.53/59M ktorym vam vas ranc na 2000m zrovnaju so zemou aj personalom. Na to vam bude Vz.58 uplne na nic.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1432
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Kto je to ten Preper?
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

Aki - vsetko sedi ako hovoris, ak by islo o vojnovy stav, nepokoje,... Ale v pripade ineho SHTF - napr. prirodna katastrofa ktora by odrovnala "system" ( obrovska slnecna burka, supervulkam,...) kde by neboli ziadne systemove kroky, zasah statu alebo akakolvek komunikacia, tak mat zabezpecenu farmu pred chaotickymi a neskor rabujucimi skupinkami, ktore budu pozerat co sa da zuzitkovat nakolko priemysel a vyroba asi nebudu fungovat by nebolo zle...
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

Este by som mozno doplnil ze neslo by o to opevnit sa a strielat vsetko naokolo - to by ozaj dlho nevydrzalo. Ale mat nejake zazemie a par sikovnych ludi s ktorymi sa lahsie prezije ako osamote ci uz v RD alebo byte.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nikita, veľmi správne si poznamenal, že ak sa bavíme o WTSHTF, vždy záleží od konkrétneho scenáru a nedá sa generalizovať. Ak si všimneš, to my ani nerobíme. Rozvíjame však myšlienku, ako by nám orgány verejnej moci mohli skrížiť plány. Guns, AKI a ja riešime situácie, kedy by ešte fungovali mocenské štruktúry a mohli prijímať (všeobecne) záväzné normy a aj ich účinne vynucovať. To by zrejme v rôznej miere fungovalo vo veľkom percente možných WTSHTF scenárov, minimálne by im to predchádzalo. Za istých okolností by mocenské štruktúry mohli úspešne vyvíjať činnosť pri veľkých prírodných katastrofách, dlhšie trvajúcom black-oute, či pandémii. Hoci to by už skutočne záležalo od okolností konkrétneho prípadu.
:idea:
Ty však hovoríš o udalostiach, keď by prišlo k absolútnej dezintegrácii mocenských štruktúr v štáte. Keďže sme súčasťou EU, orgány EU by zrejme dokázali suplovať naše rozpadnuté vnútroštátne štruktúry, nanútiť nám nejakú formu dočasnej správy a vyčkať, kým príde k reštaurácii mocenských štruktúr. V prípade, že by už EU (za istých podmienok NATO) nebola schopná takto zasiahnuť, išlo by o ťažko predstaviteľný large-scale WTSHTF scenár, alebo rovno o TEOTWAWKI. A to sú už trošku iné kategórie, ako sme rozoberali ja a AKI.
:wink:
A inak, máš pravdu v tom, že je dobré mať okolo seba pár šikovných ľudí. Ideálne, ak sú všetci zdraví, v produktívnom veku, každý z nich má špecifické vlastnosti, vedia zaobchádzať so zbraňami, časť tvoria ženy (atraktívne a non-stop nadržané) a bezvýhradne ťa všetci rešpektujú ako lídra... Len uvažujem, v ktorých filmoch som toto videl a v ktorých knižkách som to čítal.
:lol:
Nie, vážne, asi netreba spochybňovať, že životnosť osamelého vlka bude spravidla nižšia ako člena nejakej skupiny. Problémom je, že tá skupina bude sotva nejako vhodne vyskladaná a ako som už vravel, čo na tom, že v skupine bude povedzme šikovný lekár, ak mu v kritickom momente prepne a podnieti vznik konfliktov vnútri skupiny, alebo možno jej rozpad? O tom sme písali už viacerí, že spájať sa do nejakých skupín je obojsečná zbraň a chce to kusisko obozretnosti.
:wink:
Ešte k tej základni: Pri väčšine scenárov najlepšia bude taká, ktorá bude absolútne nenápadná. Neviem, či statok s bučiacimi kravičkami a krochkajúcimi prasiatkami, o ktorom tu snívajú viacerí, spĺňa práve tento základný požiadavok. Ono, statok môže byť izolovaný, ale to neznamená, že o ňom nevie úradníček a že nepríde v doprovode "mužov zákona" a z úradnej moci nezrekvíruje, čo tam nájde. A ak to nestihne z úradnej moci, tak si to príde privlastniť už ako bad guy. Preto serióznejšie zdroje nabádajú, že je dobré myslieť jednak na mimikry a tiež na mobilitu a preto je dobré mať ľahko skladné zásoby, ktoré sa dajú premiestňovať podľa potreby. Neviem, táto filozofia sa mi pozdáva asi najviac...
8)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kapo: prepper je synonymum pre survivalistu. Je to od slovíčka to prepare - pripraviť (sa), resp. preparation - príprava.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

neviem ako prezijeme my obycajni ludia, ale takto nejako to budu riesit
tí najbohatsi...

http://adam.azet.sk/clanky/12404/bunker ... onari.html

http://www.topky.sk/cl/13/1306667/Milio ... mrakodrap-
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

mab: Mhm, len to je opat taka idylka na papieri, co sluzi len na vyvolanie falosneho pocitu bezpecia a nabalenie sa developera. Pri SHTF bunker takehoto stylu sluzi v podstate ako luxusna truhla, a jeho zivotnost moze byt velmi kratka (zaleziac od prostriedkov a snahy tych co sa don chcu potom dostat - logicky ak sa niekto zakopal hlboko pod zemou, asi tam bude mat aj nejake zasoby a uzitocne veci).

Tych prostriedkov 'ako vyhnat svista z diery' je spusta, od uplne primitivnych (proste do niektoreho z otvorov kadial prichadza/vychadza vzduch ci spaliny nalejes benzin ci inu horlavinu a zapalis), az po rozne sofistikovane (napr. doma vyrobene otravne ci priamo bojove plyny), az po jednoduche zahrnutie ventilacnych otvorov hlinou ci zabetonovanim a vybavene. A pokial by sa jednalo o armadnu jednotku ci niekoho kto vie zohnat ci vyrobit veci co robia 'bum', tak by to bolo este rychlejsie.

Ak by aj v takom bunkri boli zelezobetonove steny hrube niekolko metrov, obrovske nadrze na stlaceny vzduch, nejaky premakany system filtracie a klimatizacie, natahane odvody spalin niekolko kilometrov daleko, atd., aj tak by sa zivotnost tych vnutri o moc dlhsie nenatiahla (hlavne ak by 'dobyvatelia' boli inovativni a motivovani - co by asi boli :lol:

A kedze sme v teme spojenectva a klany - v takomto usporiadani by to nefungovalo vobec, pri prvej krize by tam nastal vnutorny rozkol a peklo, a pokial to 'pohodlie a luxus' tam ma prachacom zabezpecovat nejake 'sluzobnictvo' (a ochranu 'bezpecnostna sluzba'), az raz zaklapnu dvere kto im zabrani aby proste tych bohatych 'budizknicemov' co to cele zaplatili proste nevyhodili von alebo sa ich nezbavili inak (a tym padom usetrili a ziskali kvantum zasob a priestoru pre svoje vlastne rodiny) ...


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

gun: paci sa mi ako uvazujes? v podstate rovnako ako ja, preto v poslednom case nejak neriesim svoje utociste, to vyriesim ked to bude aktualne vyberom z vykladu. :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mne sa ten projekt adaptovaných raketových síl páči ako výborný obchodnícky ťah. Poschodie vyjde záujemcu na dva milióny dolárov? Uhm, neviem, aké sú ceny stavebných prác a materiálov v USA, ale ak sú také ako u nás, tak mi to vychádza ako skvelá ryža pre developera.
:arrow:
Nechcem strieľať čísla naslepo, ale kúpiť nevyužité silo od armády ako prebytočný majetok, asi nebude moc drahá záležitosť. A ak sú reálne náklady na vybudovanie jedného poschodia hoci aj 500 litrov, čo podľa mňa isto nie sú, tak stále to vychádza ako mimoriadne výnosný biznis, lebo takýto projekt si aj pri nižších nákladoch solventnú klientelu nájde ľahšie ako povedzme nejaký luxusný bytový komplex. Zvlášť dnes, v čase, keď realitný trh v USA zažíva nedobré časy.
8)
Inak, aj na tomto príklade vidno, že v hlavách mnohých Američanov stále prežíva taký ten stereotyp, že WTSHTF prežije ten, kto sa zakope čo najhlbšie a bude mať okolo seba čo najviac železobetónu. No jo... myslenie, ktoré má svoje korene ešte niekde v päťdesiatych rokoch.
:lol:
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

strach velmi dobre predava....
a uz ked ma v decembri prist koniec sveta, tak tam predas aj zapalky z napisom "Zachranne zapalky na koniec sveta" za 100,- dolarov :D
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Jack:
Toto asi nemôžeme prirovnávať k cenám bežného developingu a stavariny.
Ak má byť to silo seriózne navrhnuté, tak tie technológie na dlhodobé zabezpečenie života a sebestačnosti určite nebudú zadarmo.

Či je to dobrý obchodnícky ťah sa ukáže až podľa počtu zákazníkov :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"