Bezdrotova komunikacia, radiostanice, CB/PMR/...

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

pridam sa ku tomu co pise peter, lebo frekvencia je len jeden aspekt. tie stanice su legalne len v rukach radioamatera. kto nema skusenosti a vedomosti by mal ist do niecoho jednoduchsieho. staci si aj podla tej tabulky nastavit frekvenciu a staci aby bola o par kHz "uhnuta" a uz kruzia okolo domu meraci z TUSR. o vykone, antene a homologacii ani nehovorim. je to na kezdeho zvazenie co od takeho radia caka, a ake su jeho schopnosti.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

volmet
ale to vsetko pri normalnej prevadzke,ked sa nic nedeje.
Ked sa "vsetko poserie" ide vykon hore /ak to RST dovoli/ a rovnako menim frekveciu.
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

electron
samozrejme, ja mam na mysli prave kludny stav. lebo mnoho uplnych laikov (nemyslim nikoho konkretneho) si mysli ze kupi vysielacku a za prve zapne a dohovori sa tak daleko ako uvadza vyrobca a za druhe ze chyti policajtov. takze treba ku tymto zariadeniam pristupovat s patricnou mierou rozumu a skusenosti. ono meracie auta TUSR nie su ako Colombova zena. boli skutocne videni a mnohym uz pri dverach zazvonili :lol:

aby som to zhrnul. kto si nie je 100% isty svojimi vedomostami nech ide radsej do nejakej lepsej PMR-ky. uz ti boli spominamńe napriklad Intek 5050. v klude postacujuce stanice, keby nieco velmi lahko rozsiritelne aj na ine frekvencie a vyssi vykon. mozno sa tak vyhne aj sklamaniu z mnohych vysielaciek podivnych znaciek vychodnej produkcie a ich neduhom.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

myslis tym asi biely Jumper s nizkou krytou antenou po celej jeho dlzke :lol:
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

myslim tym modry jumper, antenu ma viditelnu, oranzovy majak a znacku BA-X.... :wink: ale mozno toho maju viac alebo menili.
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

electron neoznacene biele dodavky s tmavymi sklami patria inej institucii :lol:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

djuri
ja viem co som napisal :lol: :lol:

ale nebudme OT
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Dufam že to tu ešte nebolo :D celkom jednoduchý, krátky a poučný článok (aj ked trochu starý)

http://pocitace.sme.sk/c/1070310/ako-ko ... prudu.html
inspiring_ellis

Príspevok od používateľa inspiring_ellis »

nema niekto zaujem o Motorolu GM300
samozrejme zadarmo
vmp
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa vmp »

cluzoe: posielam ti spravu ;)
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Nazdar
Potrebujem poradit, mozem vysielacky (walkie talkie) zakupene v USA pouzivat na slovensku. Myslim tym kvoli frekvenciam atd.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

nie prave koli frekvenciam a mozno i vykonu, ale na druhej strane ta nikto nebude rusit :-)
vmp
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa vmp »

su tie radia z USA fungujuce podla FRS normy? Maju to vacsinou na sebe napisane ;)

FRS nie je povolena v EU, ale poznas to - kde nie je zalobca, nie je sudca. S davkou rozumu a niekde mimo civilizacie by to nemusel byt az taky problem. Rovnako medzi dvoma autami po cestach necestach ;)
Radioamateri su velmi citlivi na akekolvek prekracovanie noriem a legislativy, napriek tomu mnohi ficia ako kozy zahradkari :D
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Tak sa si na to vybodnem, chcel som bratovi objednat
Midland GXT1050VP4
Používateľov profilový obrázok
Arcanus
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa Arcanus »

Priatelia, viem ze sa asi budem opakovat, ale presiel som si celu tuto temu a stale sa neviem dopatrat k jednoznacnejsej rade ohladne vyberu vysielacky. Je mi jasne ze je dobre hlavne vediet pocuvat a mat nastroj na komunikaciu so svojimi ludmi v okoli napr CB, ale z praktickeho hladiska zhanam nieco co mozem vo formy rucnej stanice pouzivat aj teraz na viac ako kilometer dva.zaroven, viete odporucit dobry scaner na zaciatok kym sa dostanem do temy(uvazujem o absolvovani radioamaterskych skusok, tak si chcem napocuvat komunikaciu, Q kody a pod). Potom je este otazka, ci zobrat rovno nejaku dualbandovu vysielacku a pouzivat ju aj ako scanner, alebo je to predsa len dobre riesit dvoma zariadeniami.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"