Urob si sám

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

skúšal niekto regenerovať Pb autobatérie preplachom a novou kyselinou ?
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Dátum registrácie: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

No - s tým spaľovaním všeliakého bordelu v krbe... A následné dymenie... To je takto: Krb stavaný na určité kw by mal mať určitý priemer dymovodu, čo najmenej kolien a zákrut, ak je komín vedený exteriérom - mal by byť izolovaný. O vhodnosti materiálov: norma povoľuje oceľ 2mm, ale taký komín by vážil tonu, alebo alternatíva - komínová nerez, aspoň 1.4541 a vyššie. Na tej sa na rozdiel od ocele bordel zvnútra neudrží, a akonáhle sa ho urobí väčšia vrstva (1-2mm), sám padá do čistiaceho otvoru. Samozrejme za predpokladu že spaľujem normálne drevo - t.j. suché a tvrdé. Sú jedinci, ktorí tam narvú živicami presýtené ihličáky, palety, bordel na ktorý natrafia kdekoľvek, drevotriesku nasýtenú formaldehydom, proste všetko horľavé, a potom sa čudujú ako to len zanáša... Bodaj by nie :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

R: autobatérie- teda staršej výroby- údržbové môžeš čiastočne oživiť novým elektrolytom za predpokladu, že olovenné články nestratili vlastnosti, ktoré im zaručujú udržateľnosť napätia.

Svojho času(r.93,94) sme na vrakovisku pripravovali skoro mrtvé akumulátory do aut, ktoré sa išli predať. Z baterky sa vyliala náplň a naliala sa nová destilka + určité množstvo kyseliny. Mali sme dobrú nabíjačku (ide o ampére) , ktorá baterku prebrala k životu asi tak na 3 mesiace-pri denných štartoch

V núdzovej situácií niekde na samote by som sa do takej veci asi pustil, ale vo vašich rod.domoch radšej vsadte na kvalitu.

Velký pozor na gélové baterie. Zvyknú dobre slúžiť, ale ak sa vám podarí ich úplne vybiť- už ich neoživíte. Rovnako tak súčasné autobatérie, ktoré sú v predaji
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Zaheslovanie USB Kľúča, SD karty, microSD, hardisku atď.
Určite sa vam stalo že ste mali neaké inf. o ktore by ste sa nechceli podelit s nikým a za žiadnych okolnosti.Pre taketo situacie je tu program TrueCrypt, ním je možné zaheslovat USB kluč alebo iba jeho časť, vytvorit zaheslovaný folder ktorý je možné poslat mailom alebo si v počítači vytvorit bezpečnú kódom chránenu zložku.Program je zadarmo, je funkčný a odporučany masamy luďí.

Tu je postup ako na to :
Klikni sem pre download inštalačného súboru

http://www.truecrypt.org/downloads

Vyber operačný systém
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Samotna inštalacia programu je veľmy jednoducha, proste len stlačajte next, next až pokiaľ sa neobjaví finish a kratka hlaška že program bol uspešne nainštalovaný.

Toľko k inštalácii programu.
Teraz si musíme vytvoriť zaheslovanu zložku (treba však mať na pameti že na každom počitači v ktorom budeme chciet tu zaheslovanu zložku otvarat bude musiet byt nainštalovany aj tento program, takže je dobre nosit inštalačku na kľúči alebo vedieť kde ju stiahnuť):

Takže po nainštalovaní a otvorení programu TrueCrypt by nam malo vyskočit toto
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Klikneme na create volume, potom postupujeme podľa obrazka.
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

a ďalej
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Pri možnosti volume location sa musime preklikat na miesto kde chceme vytvorit zaheslovaný priečinok.(bud niekde na hardisku alebo usb kluč)
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

a ďalej
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Volume size - tu si nastavíme výslednú veľkosť priečinku
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Volume Password - tu si nastavime heslo, system bude upozornovat v pripade slabeho hesla.
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Volume format - začina sa formatovanie - vytvaranie priečinka, počas toho je treba náhodne hýbať s myšou čím dlhšie tým lepšie.
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Volume created - Priečinok vytvorený
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Takže mame počítač v ktorom máme nainštalovaný program TrueCrypt a USB kľúč s vytvoreným, zaheslovaným priečinkom.Po vložení USB kľúča do PC si možeme všimnúť že náš zaheslovaný priečinok sa javí ako keby ho nebolo možné otvoriť (kvoli chýbajúcemu programu).Takže otvoríme TrueCrypt klikneme na select file.
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
Potom klikneme na mount
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
Po vložení a potvrdení hesla by to malo vyzerat takto :
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
V mojom prípade mi priečinok sprístupní ako nový disk W ale to je rozne, závisi to od toho čo ste si nastavili.TrueCrypt je veľmy dobrý program jeho rozkodovanie v našich pomienkach je prakticky nemožné.Ma množstvo ďalších funkcií ktoré som tu však už nechcel popisovat (ako napr.vytváranie skrytých priečinkov atď.).
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Dajte si pozor pri tom prvom kroku, nech skutočne zvolíte prvú možnosť, čiže vytvoriť zašifrovaný kontajner. Šifrovanie pevných diskov či už systémových alebo obyčajných vyžaduje už trocha viac opatrnosti - defragmentáciu, zálohu najdôležitejších vecí, odstraňovanie jednotiek cez Windows atď.
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Vsade je toho vela popisane o sterilizacii vody, neviem kde, ale davnejsie som cital ze voda sa da sterilizovat aj striebrom.

Zaujimalo by ma ci s tym ma niekto skusenosti, vedomosti a nakolko je to efektivne.

V suvislosti s tym ma napadla myslienka, z vnutra striebornej polnej flase (s pripadnym vnutornym rebrovanim pre zvacsenie striebornej plochy na kontakt s vodou)

Ak to funguje tak my bolo teoreticky mozne proste nabrat vodu do flase a za pochodu by sa sama vydezinfikovala.
PS: je mi jasne ze proti chemikaliam je to prd ucinne, ale na vodu z potoka, jazera, pripadne mlaky a pod. by to mohlo stacit, nie ?
friendly_jackson

Príspevok od používateľa friendly_jackson »

Skús pohľadať niečo o koloidnom striebre.Tuším sa to používalo ako dezinfekcia a liek ešte pred peniclínom.Niekde som to aj videl na predaj ale za liter roztoku chceli okolo 50eur.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Niečo k tým krbom, teplovzdušné kúrenie z krbu je fajn, ale z dlhšieho hľadiska môže niekomu vadiť neustále pomalé prúdenie vzduchu, o hluku ani nehovoriac (nemôžeme hovoriť o vzduchovej nepriezvučnosti, čo je základom pohody človeka z pohľadu hluku).
Krbové vložky fungujú ako "gamatky", vložka sa nahreje na x stupňov, potom vzduch vnikajúci cez vetracie otvory sa zohreje a cez ďalšie otvory či potrubiu odchádza a hereje. Nakoľko tá vložka je veľmi horúca (niekoľko sto stupňov) so vzduchom sa spáli aj prach. To môže narobiť problémy, hlavne ak máte doma astmatika, alebo je niekto nato náchylný. Na občasné zakúrenie je krbová vložka ok, ale na každodenné použitie odporúčam aj mojím zákazníkom murovanú pec zo šamotových tvárníc a trebárs s oceľovým výmenníkom v spaľovacom priestore, ktorý je napojený na ústredné vykurovanie (bezpečnostný ventil s výfukom na voľné priestranstvo je samozrejmé) Sú aj taký, ktorý to majú zároveň aj napojené na vodovod cez ďalší jednoduchý bezpečnostný ventil, ktorý pri odpojení elektriky (nefunkčné obehové čerpadlo=stúpanie teploty a tlaku vo výmenníku) vypustí tlak a napustí vodu. Ak však máte nejaké náhradné elektr.zdroje, stačí naň v takom prípade napojiť obehové čerpadlo kúrenia.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

Cu Laci. Prave riesim stavbu domu v juznych regionoch a system pripravy tepla/teplej vody stale nie je uplne vymysleny. Sucastou by mala byt aj krbova vlozka s vymennikom a samozrejme rozvod tepla z krbu po dome. Myslis, ze by sme sa k tomu niekedy mohli stretnut? Ak teda chapem spravne, ze sa tym zivis.

Dakujem
Majac
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Vardegas napísal:Zaujimalo by ma ci s tym ma niekto skusenosti, vedomosti a nakolko je to efektivne.
Z historickeho pohladu striebro ako dezinfekciu pouzivali uz stari rimania. Dali si striebornu mincu na jazyk a tak pili vodu. Efekt bol otazny, kazdopadne ked bol legionar povyseny na centuriona a zacal pouzivat zlatu mincu, tak uz bol v prdeli :)

Biocidny je kation striebra Ag+.

Dnes sa striebro v obmedzenej miere pouziva na dezinfekciu pitnej vody. Vyuziva sa pri tom najcastejsie strieborny piesok/prach alebo postriebreny povrch nosnej matrice.

Osobne by som skor ako striebrenie flase alebo sietky vo vnutri flase isiel do strieborneho piesku v uchyteneho v nejakej casti prijmu alebo vydaju vody tj. bud na konci vodneho filtra pri pumpovani do nadoby, alebo pri naustku camelbacku. Na vacsie pouzitie je to pomerne nerentabilne. Tam by som skor vyuzival UV ziarenie v slnecnom svetle.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tak tak, strieborne ale aj medene, ci strieborno-medene mince (v pustiach niekedy pouzivane aj dnes...). Ale celkovo striebro ako prostriedok na dezinfekciu vody ma len obmedzeny ucinok (hlavne antibakterialny, ale tusim ziadny na virusy).

Ja mam vo vybave Katadyn Pocket ktoreho keramicky filter obsahuje striebro, ale pre istotu to kombinujem s UV SteriPENom (kombinujem to pretoze Katadyn filtruje len do 0.2 mikronu a niektore virusy sa cez to este mozu dostat).

UV filtracia samotna ma tiez svoje slabiny, ucinkuje len na relativne ciru vodu (zakalena voda obsahuje mikrocastice ktore bakterie/virusy mozu 'zakryt' pred svetlom).

Preto sa aj odporuca ak clovek pouziva prirodzene slnecne svetlo na dezinfekciu vody (co vyzaduje jasny slnecny den a aspon styri hodiny) skombinovat to s 'prevarenim' (dat tu plastovu flasu na tmavy podklad a pouzit odrazove folie/solarny 'varic' na zvysenie jej teploty (v skutocnosti nie je nutne dosiahnut bod varu, malo by stacit cca 55-60 stupnov celzia aspon na cca polhodinu).

A kedze sme v teme 'Urob si sam', len ako napad - v Metre mali na jesen po-sezonny vypredaj a mali tam lacno rozne cistiace a dezinfekcne prostriedky pre bazeny - z tych je okrem chloru a spol. zaujimava napr. aj relativne lacna prietokova trubka s UV svetlom (ak by napr. clovek robil domacu gravitacnu filtraciu, dalo by sa to nahodit na koniec ako 'poistka' a pod.


Gunslinger
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Gunslinger napísal:A kedze sme v teme 'Urob si sam', len ako napad - v Metre mali na jesen po-sezonny vypredaj a mali tam lacno rozne cistiace a dezinfekcne prostriedky pre bazeny - z tych je okrem chloru a spol. zaujimava napr. aj relativne lacna prietokova trubka s UV svetlom (ak by napr. clovek robil domacu gravitacnu filtraciu, dalo by sa to nahodit na koniec ako 'poistka' a pod.


Gunslinger
Ono vseobecne dezinfekcia vody je osemetna zalezitost. V prvom rade vsak treba povedat ze ak clovek berie pitnu vodu z podzemneho zdroja tak na 99% dezinfekciu riesit nemusi. Takisto potocne prudenie v kombinacii so znacnym prekyslicenim umoznuje pit vodu z bystrin bez nasledkov (samozrejme ak sa proti prudu nenachadza nejaka osada) :D

Trvalo udrzatelnu dezinfekciu v pripade SHTF alebo TEOTWAWKI je idealne riesit uz spominanym predhriatim + priesvitny kolektorovy system alebo prevarenim. Chlor (a derivaty), UV, striebro (alebo iny oligodynamicky kov) alebo elektrolyticka dezinfekcia su pomerne tazko regulovatelne a nastavitelne na letalnu davku. Na 100% odstranenie by bolo potrebne robit pravidelne rozbory, sledovat efekt a regulovat davkovanie.

Ak chce mat clovek 100% istotu nielen co sa tyka dezinfekcie ale aj latok ktore sa bezne odstranuju inou formou upravy vody, tak odporucam reverznu osmozu na vyrobu destilovanej vody a pridavat mineraly v koloidnej alebo solidnej podobe.

BTW ten 2 mikronovy katadyn je ultrafiltracia na takej urovni ze by si bol schopny urobit pitnu vodu zo silaznej stavy :D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

agger: 0.2 mikronu (nedalo mi skromne podotknut :wink: :lol:

To ostatne - uplny suhlas (i ked ja osobne uz na slovensku neverim ani bystrinam... :roll: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

agger, guns

k tej uprave vody este.. skorej si robim starosti, co sa tyka chemickej zavadovosti vody, bo ked pocuvam vsetky tie story, kde vsade behaju off-roadisti a 4kolkari a kolko litrov oleja im vzdy po nejakom vyjazde chyba .. :shock:
nehovoriac o inych zdrojoch chemickeho znecistenia, pomaly prestavam verit v silu aquamiry, katadynu a spol... :lol: :?
Používateľov profilový obrázok
sundance.kid
prispievateľ
Príspevky: 216
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa sundance.kid »

Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"