Lezenie, zlaňovanie (laná a príslušenstvo)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
inspiring_newton

Lezenie, zlaňovanie (laná a príslušenstvo)

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Aj vzhladom na to,ze mi "konči" zivotnost lana a zacinam z vyberom dalsieho prislusenstva, zakladam novu temu.

Pri nudzovych situaciach sa taketo informacie mozu hodit.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

U mna jednoduche :

Na lezenie pouzivam polky 8,6 mm od BEAL po 60m s upravou "GOLDEN DRY". Lano je "suche" a ohybne aj v lade. V dazdi nenabera vodu. Vynikajuca skusenost bola s predoslim "single" od EDELVEISS - to bolo "neznicitelne".

Hardware ako skoby, cakany, express set, sedak, brzdy a schlingne len Black diamond, Petzl a DMM - podla ceny a ergonomie.

Vyhybam sa ceskym firmam - tie lana su katastrofa /tvrde, hnusne sa s tym robi/ a ich hardwaru neverim.
Asi tak na zaciatok...
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Žilmont ma celkom dobre lana. A cena je velmi dobra.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

este treba upresnit:
ku zakladnej vybave staci:
jednoduche lano /pre moje potreby staticke/,blokant,zlanovacia osma a sedak + par karabin
Naposledy upravil/-a inspiring_newton v 22 Máj 2012, 09:14, upravené celkom 1 krát.
inspiring_brown

Príspevok od používateľa inspiring_brown »

Ak by sa to niekomu hodilo, narazil som prednedavnom na tento inzerat - http://vystroj-a-doplnky.armybazar.eu/s ... 00-id8985/ Dlho som ju zhanal pre seba ale nakoniec som kupil len zlanovaci opasok. V tom inzerate je myslim za super cenu.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Venet : nehovorim ze tie lana su zle ale moje skusenosti hovoria jasne nie. Radsej si priplatim a vrati sa mi to v podobe konfortu pri manipulacii s lanom. Dodnes nezabudnem na to co som si uzil so zamrznutym Lanexom... Este podotykam, ze cenu lana neriesim - zaujima ma len kvalita a komfort uzivania. Inac pokial "vymaknem" dobru zlavu v nejakom lezeckom centre v A, I, F tak sa cenovo dostavam na podobnu uroven ako pri ceskom vybaveni!!

Electron :
- pokial chces len zlanovat tak ti staticke staci ale pre univerzalnost pouzitia rozhodne dynamicke. Na statickom liezt nesmies!
- z tej vybavy by som vyhodil osmu ktora je u nasej starej skoly velmi popularna ale podla mna je na h...o a zdrojom castych pruserov. Radsej pouzi kvalitny "kybel" /BD, PETZL/ a nebude ti krutit lano. Pokial ti to nevadi tak isti - zlanuj cez HMS s "pollodakom" a usetris zbytocnu vahu osmy.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

tak tak stara skola :D,preto chcem vymenit staru za novu vystroj :D
liezt sa na nich da ,samozrejme je tam riziko- nesluzia na zachytavanie padov ,tak ako dynamicke,ale statika sa mi zda univerzalnejsia .
Neleziem na ladovce,a štity na ktore nedovidim :)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

No tak na statike sa liezt NEDA !!! Ak padnes 2 m nad istenim tak razova sila pri pouziti statickeho lana sposobi ze ti odtrhne vnutorne organy!!! To lano ta zachyti, ale bude ti to jedno. Dynamicke lano svojim pretiahnutim posobi ako tlmic razovej sily! Je to rovnake ako ked na ferrate nepouzijes uvez s brzdou.

http://www.lezec.sk/articles_show.php?show=1188

Rovnako by som tu rad varoval samoukov pred pouzivanim roznych "taktickych" opaskov, viest a inych sebevrazednych pomocok. taky zlanovaci opasov Vas moze zabit 2 x. Jednak pri kupe na nete narazite na shit co nesplna kvalitu materialu - nosnost. Jednak ked sa do toho posadite a nahodou sa to neroztrhne ten opasok vam vyleti pod ramena /plati rovnako pre vesty ktore sa neupinaju cez rozkrok/. Ak sa v takejto pozicii na lane zaseknete tak ku kolapsu krvneho obehu s nasledkom smrti prichadza uz po 30 min /tzv ortostaticky sok/. Len pre porovnanie v lezeckej sedacke vydrzite cca 4 hod. do straty vedomia.
inspiring_brown

Príspevok od používateľa inspiring_brown »

Preco by sa nedalo zo statickym lanom liezt? :D

http://www.army-shop.cz/produkty/taktic ... /2781.html - ACR je asi banda sebevrahov

Součástí je celotělový integrovaný slaňovací a vyprošťovací systém se sedacím i prsním úvazekem. Taktická vesta je certifikovaná normou ČSN EN 361, která opravňuje uživatele po zaškolení provádět jakékoliv výškové "práce" (slaňování, podvěsy pod vrtulníkem, vyprošťování, speciální taktickou činnost na budovách, atd.).

A k tomu opasku len tolkoto. Myslis ze ludia na streleckom fore maju potrebu/nutnost kupovat FAKE veci resp. veci za par supiek a riskovat ?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

michal85: nemáš problém s čítaním? erebos jasne napísal aký je rozdiel medzi dynamickým a statickým lanom a aj keď o tomto neviem skoro nič, tak toto som náhodou vedel aj ja. Statické lano skoro vôbec nepruží, dôvod prečo je to zlé už napísal erebos.

K tej veste čo si postol - veď si ešte aj sám odcitoval, že tá vesta má sedací úvaz! To znamená, že sa nejedná o vestu o akej písal erebos, pretože ide aj cez rozkrok.

A k tomu opasku: Osobne mám zlaňovací opasok Blackhawk CQB rescue Belt, mám ho ale na zaisťovanie vo výškach, napríklad na vysokých rebríkoch a tak. Opäť musím súhlasiť s tým čo napísal erebos, keby som si ten opasok nechal len tak prevlečený cez gate, tak pri visení má pudlo nohavíc vykastruje, prípadne ak by sa otrhli záchyty riflí, tak mi ten opasok vyskočí cez celý trup až do podpažia. Ja k nemu uväzujem aj lano čo ide cez rozkrok, skrátka ako je úplne najzákladnejší sedací úväz, inak by to bolo choré použiť.

A posledná vec ohľadne fakov - tento opasok som si objednal cez Ebay od overeného predajcu. Následne chcel aj kamarát tento opasok a videl som ho za skoro tú istú cenu ale oveľa lepšie poštovné, tak som mu ho objednal. Opasok prišiel a bol na nerozoznanie od toho čo som mal doma - nespoznal by si to, bolo to kvalitne spravené. Až keď som priložil magnet (vďaka Rasťo) som zistil, že je to z hovnokovu. Nebol to opasok za pár šupiek, bol to skoro rovnako drahý opasok, perfektne spravený.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jo, Zoid. S tým lanom je presne tak. A je to vec, ktorú pochopí aj laik. Lenže ten laik býva často zblbnutý klamstvami na rôznych e-shopoch o fantastických kvalitách lana od Miltec a pod. Keď tie výplody niekedy čítam, neverím, čoho sú niektorí zúfalci schopní, aby predali kadejaký lacný brak.
:evil:
Kedysi dávno-pradávno, ešte hlboko v minulom tisícročí, keď som sa akože závodne venoval takému sranda športu ako je lezenie na umelej stene a učili sme sa priviazať, tak si pamätám tú veľmi ráznu výstrahu nášho trénera, nech vždy vieme, na aké lano sa priväzujeme, lebo ak nejakým nedopatrením alebo lajdáctvom na statické, tak to dokáže spôspobiť podstatne horšie následky ako dr*núť zo steny bez istenia... Toľko moje spomienky.
:lol:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

ku vestam: T-203 ma vsetko je potrebne pre zlanovanie

absolutne suhlasim ,co sa tyka lan a ich pouzitia.
Mne vyhovuje statika, zlanovanie,vytahovanie nakladu,prelezenie vodnej prekazky atd.
inspiring_brown

Príspevok od používateľa inspiring_brown »

Zoid, citat viem :) Len som si chcel trocha rypnut. Liezt sa da totiz aj bez lana. Samozrejme horsie je to s padom. Prave preto mam jednoduche dynamicke 60m lano. Mozno by som este odporucil pri kupe lana pozerat na vahu. Ja som sa na tento udaj pri poslednej kupe vykaslal a dost to lutujem ked beriem lano niekam na batohu.

Myslel som si ze pod slovami zlanovaci opasok si kazdy predstavi blackhawk, ale su aj ine firmy co to robia. Priznam sa aj ja som sa najprv stretol s cqb ale ako si napisal, netrufol som si to kupi koli moznosti ze je to cina. Preto som kupil iny, konkretnejsie ma tusim oznacenie H 150 ale znacku si nepamatam. Bral som to z talianska , tak asi to robi niekto u nich.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Aspon narychlo - tiez mam tusim styri zlanovacie opasky a mojim favoritom je ten s vnutornym vreckom - pozriem znacku a potom dopisem.

Pre ne-lezcov/tych co chcu len nejake lano do BOB na vseobecne pouzitie pripadne nudzove jednorazove zlanenie - staticke lana su zvycajne lacnejsie, a hlavne maju o dost dlhsiu zivotnost nez dynamicke.

Este dodam tip - styri dobre rychlo-zlanovacie/nudzovo-unikove systemy:

EXO (Petzl)
HALO (Xtreme Rescue)
F4 (Sterling)
Escape Artist System (CMC)

Ja mam ten posledny (v ciernom prevedeni), aj ked zvazujem ze ho vymenim za ten novy s ktorym CMC vysiel len nedavno - Escape Artist System WEB (pouziva este lahsie 'lano' a na opasok vojde cely do este mensieho puzdra):

Obrázok
Obrázok
Obrázok


Gunslinger
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

Nedavno som pocul prima hlasku: "lacna horozelecka vystroj ma dve vyhody: je lacna a vydrzi do konca zivota."

Dynamicke lano ma zivotnost niekolko "padov", napr. 7-12. Neviem, ci by som chcel bez nejakej brzdy (napr. Petzl GriGri, mozno to by bolo to spravne istitko) padat z nedynamickeho lana co i len par metrov. Nevylucuje to vsak priamo lezenie s tymto lanom, spustanie sa (alebo vecí) a pod.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"