Lezenie, zlaňovanie (laná a príslušenstvo)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Keďže žijem na okraji Podunajskej nížiny, otázka znie, čo by som asi tak chcel zlaňovať, alebo kam by som sa chcel šplhať. Pretože na tieto otázky si viem dať iba veľmi hypotetické odpovede, lezeckú/zlaňovaciu výbavičku príliš neriešim.
:P
Momentálne mi z možností, ako využiť kvalitné lano, prídu tu, v mojom okolí, reálne iba tie, ktoré sú späté s prekonávaním vodných tokov alebo brodením. Na činnosti ako sušenie prádla v prírode totiž postračuje aj ten spomínaný brak od Miltecu. Ale zaujíma ma, čo vy. Čo chcete zlaňovať? Kam sa chcete šplhať? Možno ma vaše odpovede inšpirujú a hneď zabehnem do nejakého horolezeckého obchodu.
:D
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

obcas zlanujem /vramci treningu/ ked idem do obchodu z druheho poschodia domu,zena si zvykla ,susedia ... uz tiez :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jack: Mno, napr. tie styri systemy co spominam pouzivaju (na vnik) rozne policajne a vojenske zasahove jednotky (maju viacero vyhod oproti klasickemu zlanovaniu, a jedna z nich je ze mas jednu ruku stale volnu - na zbran, atd.), a zasa na unik (z horiacich domov) ich pouzivaju poziarnici, zachranari, atd.

Pri SHTF ich vyuzitie vidim hlavne v rychlych unikoch - napr. ak si spravis lookout, alebo palebnu poziciu v niektorom z hornych poschodi alebo na streche, je dost mozne ze sa raz budes potrebovat rychlo dostat dole. Tym skor ak hore po schodoch si po Teba niekto ide, alebo si sam schody za sebou preventivne zabezpecil home-made-panvicovymi-claymorkami, a pod. :wink: :twisted:


Gunslinger
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Guns
kde si kupil cierny Escape Artist System ?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

electron: Neviem si spomenut, ale na webe sa da najst ak pridas 'tactical'. Ten moj kit vyzera takto (Petzl Shunt tam je 'navyse' - da sa pouzit ako poistka, alebo ako nudzovy ascender, alebo sa da samostatne nudzovo pouzit na tom istom lane pre zlanenie dalsej osoby). Povodne ten kit vazil cca 1,3 kila, moja 'extended' verzia ma cca jeden a pol, a 'kompletka' aj s dvoma extra Petzl ascendermi, hakom a spol, je stale dost pod dvomi.

Obrázok

Inak, ten Yates Helo uz robia aj so Screamerom (sokovym absorberom), ale zasa ak by ho clovek chcel pouzit medzi ukotvenie a lano (a paracordom po zlaneni lano dialkovo uvolnit) tak by sa ten absorber automaticky aktivoval pri zlanovani. Kazdopadne tych moznosti ako to v tomto zlozeni prekombinovat je vela, and that's the way I like it... :wink: :twisted:


Gunslinger
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Gunslinger ako chces pouzit shunt samostatne na zlanenie druhej osoby?? Nerozumiem tomu, shunt je brzda ktora je bud zablokovana alebo volna, neda sa davkovat ucinok. Shunt pravidelne pouzivam a je to uzasna vec pri dlhych zlanovaniach, alebo ako poistka pre pripad samozachrany po pade. Konecne nepotrebujem prusiky.
Doporucujem do pozornosti Petz TIBLOCK - male, lahke a spolahlive..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

erebos: Shunt by bola len jeho poistka (namiesto prusiku) na rapel v kombinacii s reversom, alebo v nudzi 'klasicky' (osmou alebo dvojitym prevlecenim lana cez karabinu na opasku, atd.), mna by Shunt aj tak len spomaloval a zamestnaval druhu ruku (dvojita brzda Escape Artistu bolo to preco som mu dal prednost pred Petzl Exo-m). Podstatna je rychlost (nez by clovek uviazal prusik, s shuntom uz bude na zemi... :twisted:

Tibloc mam (aj s grigri a mikrocendrom) na druhej (rezervnej) sade, shunt ma ale proti tiblocu viacero vyhod (ciastocne absorbuje sokovu zataz, da sa nudzovo pouzit ako ascender, je zvnutra hladky/lahsie 'klze' po lane, atd. ale to vsetko asi vies). Najradsej by som ho ale vymenil za Petzl ASAP - uvolnil by mi druhu ruku + ten spolahlivo funguje aj na sikmych strechach, a celkovo je bezpecnejsi, len ta cena :roll:

Samozrejme ale nic z toho co pisem vyssie oficialne neodporucam a vsetko co som napisal je potencialne velmi nebezpecne, takze slovo tu radsej prenecham ludom co sa tomuto venuju zodpovedne, seriozne a s maximalnou bezpecnostou. :wink:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Guns, chces mat druhu ruku volnu??? Kukni toto :wink:
LockJack:
http://www.freeworker.sk/images_katalog ... ckjack.jpg

Alebo spiderJack - ten pouzivam ja
http://www.atraes.com.au/ART-Spiderjack-2.html
(su to zlanovatka pouzivane pri stromolezeni - neocenitelne)

Ale kedze neleziem po skalach a tak, tak neviem ci by Ti to vyhovovalo....
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Aha uz som pochopil... Ja pouzivam shunta pri zlanovani ako poistku - samozrejme ne na Pajstune ale pri dlhych zlanovackach na stene, ak si v stene nikdy nevies kedy dostanes suter do hlavy a toto je jedine co stoji medzi tebou a nekontrolovanym padom.. Na vnikanie do budov so zbranov to samozrejme neni. Okrem toho ho mam stale pri sebe keby som potreboval samozachranu - dokazes iba s nim vysplhat po lane co je zdlhave ale ide to. Dalsou funkciou co nebola spomenuta je ze umoznuje samoistenie.
Tibloc je uzasna vec lebo nic nevazi a spolahlivo funguje cize ho nosim pravidelne na samozachranu alebo zachranu spolulezca /v spolupraci so shuntom/. Samozrejme dere to lano ale v teto situacii to neriesis..
Este jedno upozornenie : davajte pozor ake priemery lan v blokantoch a brzdach ako Shunt, Grigri a pod. pouzivate, vzdy je urceny minimalny priemer. Ak date tensie lano mozete zazit nemile prekvapenie....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Venet: Mhm, uz sme sa spolu o nich tusim bavili - LJ aj SJ su velmo sikovne vecicky (v podstate je to ale vsetko ta ci ona verzia friction-locku), i ked ta cena :shock: (a ja frflem ze ASAP stoji 120 eciek :lol:

Mna od nich ale viac odradza ze LJ aj SJ vyzaduju dlhodobu prax alebo extenzivny a pravidelny trening, skuseny 'stromokocur' :wink: ako ty to ma v malicku (hlavne ked s tym dennodenne robis), ale predstava ze zahaknem kotvu a vyskocim von oknom zaisteny len spiderjackom a potom sa budem visiac (priapdne letiac :? dolu hlavou snazit spomenut si ako s nim robit... :roll: :lol:

Plus ak tomu spravne rozumiem - oba tieto jacky vyzaduju odlahcenie na to aby sa ich brzda uvolnila? Pri predstave ze s batohom a puskou na chrbte a kratkou zbranou v ruke sa snazim odlahcit SJ alebo LJ, asi by to pre mna moc nebolo :roll: Ja potrebujem nieco jednoduche a blbuvzdorne :wink: pricom ale Petzl EXO pouziva vlastne len malicko upraveny grigri (ktory moze byt dost nebezpecny - ak clovek zacne prilis zrychlovat/padat, zvykne stlacit alebo potiahnut cokolvek ma v ruke (jeden z hlavnych dovodov urazov a nehod s grigri ci shunt a spol.). Rovnako ak sa packa zachyti o nieco na veste a pod. (alebo shunt sa oprie nie o skalny vycnelok, ale o suvislu stenu domu), tak neskuseny clovek (ako ja :wink: by lahko mohol prist k urazu. Na prvy pohlad ale EXO vyzera vcelku efektne:

http://www.youtube.com/watch?v=dW4IJdX_Ayk

Escape-Artist sa mi paci v tom ze je rovnako jednoduchy ako EXO, ale s tou dvojitou brzdou je este bezpecnejsi (nech je situacia akakolvek - ci uz vyskakujes von malym oknom hlavou dolu, alebo sa nieco stane cestou nadol, a pod. rychlost regulujes packou ktora povoluje len v strede/sweet-spot, akonahle ju pustis alebo naopak stlacis v oboch pripadoch okamzite brzdi, a na pokracovanie v rapele ho nemusis odlahcovat). Vid:

http://www.youtube.com/watch?v=_ue-mk9Yt0E

Kazdopadne SJ a LJ su zaujimave alternativy, a pre skuseneho lezca by mohli byt ozaj dobrou volbou.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

"a vyskocim von oknom zaisteny len spiderjackom a potom sa budem visiac (priapdne letiac dolu hlavou snazit spomenut si ako s nim robit... "

:D :D :D jj to mas pravdu.
A Jacky nevyzaduju odlahcenie. Kludne v maximalnom zatazenie potiahnes a zlanujes. LJ je dobry v tom ze ho vies nasadit kedykolvek na lano. Ale mala nevyhoda hlavne pre menej skuseneho ze ked zatiahnes za splachovatko tak sustis dole.
SJ ma spetnu poistku - dvojite istenie. S rukou (dlanou) si povolis SJ a s palcom v ktorom mas drevenu protipoistku povolujes a krasne pomaly ides dole. Nvyhoda SJ ze ho musis imbusakom rozobrat ak chces nahodit lano. Alebo Lano zasunut a prevliekat az na konec ( stromolezci na konci lana vacsinou pouzivaju ocko - spleiss)
Ked sa nieco neocakavane stane mas tendenciu "chytit" "zatiahnut" pri SJ ta to zastavi. Pri LJ ak ho zle drzis tak sustis. ale da sa v poho naucit LJ drzat tak aby sa to nestalo. Chce to trosku cviku :wink:
Hmm ked chces zlanovat dolu hlavou.... hmm tak to asi myslim nepojde pouzit SJ - teda neviem si to predstavit jak sa brzdi dole hlavou... jedine pollodakom :oops:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Gunslinger : Presne ako pises Grigri, Shunt a im podobne vyzaduju na spravnu funkciu to aby v pripade pruseru clovek vsetko pustil - zablokuju sa automaticky. Je to presny opak toho ako treba robit pri klasickych istitkach. Urazi sa stavaju tak /osobne som to videl/ ze clovek v panike pada a drz sa Shunta cim ho vlastne uvolnuje, neuvedomuje si to.... Dobra poznamka - ked sa Shunt zasekne na jeho uvolnenie je potrebne zavesit sa na neho rukami celou vahou /pokial zabere po pade tak je treba dost sily/. Ja osbne to riesim tak, ze Shunt mam nad brzdou cize pri zaseknuti si napnem lano v zlanovacej brzde a prenesiem na nu cast vahy potom sa shunt uvolni tahom jednej ruky.
Na rychle zlanovanie s jednou rukou asi nema vyznam uvazovat o brzde ako shunt - proste ides do rizika...


Gunslinger pozri si prosim PM...
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

objednaval som pre syna celotelovy postroj a pre mna ma zaujal http://www.rockempire.cz/product/skill- ... olice-416/
ma s nim niekto skusenost?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Electron : Nepises na aky ucel to chces.
Ten "postroj" je PRACOVNY cize ponuka vysoky komfort pre dlhodobe vysenie. Dokladne polstrovanie je prijemne a eliminuje pripadne problemy s krvnym obehom sposobene dlhodobym visenim - je to skratka "postroj" pre vyskove prace. Na druhej strane pre lezecke aktivity je to strasne tazke a nepohodlne. Ak pojdes napr. na Ferratu alebo v tom stravis cely den pri pohybe v terene tak sa zblaznis.
Pokial chces nieco na sport tak radim investovat do kvalitnej sedacky a pokial trvas aj na hrudnom uveze tak dokupit lahky hrudny uvez.
Na co to chces ?????? Podla toho ti poradim.[/b]
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

chcel som spojit sedak s hrudnym uvazom v jednom
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"