Úprava vody

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Jack: a co myslis, ako sa asi voda do tej jamy 2 metre od rieky dostane? Podlozie okolie riek sa zvetsa sklada z piesku, hliny a strku roznej velkosti ktory je nasiaknuty vodou. Voda do tohto podlozia prenika z toku a z povrchovych zrazok a na to aby sa dostala do jamy zdialenej 2 metre od toku, musi prejst 2 metrami pieskov, strkov a hliny. Preto hovorim, ze voda v takejto jame je filtrovana 2 metrovym pieskovo, strkovo, hlinennym filtrom. Takato voda nieje absolutne cista, hlavne mikrobiologicke znecistenie moze byt problem, ale je rozhodne podstatne cistejsia nez voda v rieke, ak zrovna nekopes v oblasti kontaminovanej mrtvolami, tazkymi kovmi etc.

Dovod preco nieje dostatocne cista, je hydraulicky tlak. V okoli riek je voda tlacena do podlozia rychlejsie, prave vdaka tlaku novej vody, ktora do podlozia neustale prenika. Rychlost prenikania je preto podstatne rychlejsia ako pri prenikani zrazkovej vody do podlozia - ta prenika rychlostou 1 meter/rok. Voda v podlozi tak nema dostatok casu na biologicku degradaciu choroboplodnych zarodkov, pripadne chemicku degradaciu/neutralizaciu/naviazanie skodlivych latok/tazkych kovov.

Vyhnut sa kontaminovanym oblastiam je pomerne jednoduche, nekopte taketo jamy v okoli vodnych nadrzi, nedaleko vyusti COV, v meandroch ( v zakrutach riek) ... a celkovo cim dalej od toku, tym lepsie.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jack :

Povodne som chcel odpovedat, ale Cubitko to vysvetlil dostatocne - dakujem za upresnenie.

Tento postup sa doporucuje hlavne pre tzv. pomaly tecuce toky.

Ja len dodam, ze uvedeny sposob som uvadzal ako poslednu moznost. Zaroven upozornujem, ze vykopanie jamy 2-3 m /9-12 feet/ sa doporucuje-vyucuje na kazdom kurze prezitia. Samozrejme, ze je vhodnejsie kopat 100 m od rieky a do 50 m hlbky. V situacii ked nutne potrebujem vodu to ale casto nie je mozne. Preto je tam min 2 m lebo tu uz je voda relativne cista, a zaroven profil terenu dovoluje sa k nej dostat s minimalnou namahou - brehy este nie su vysoke a nemusite kopat 3m jamu.

Este uvediem skusenost z rodiny kde sa nam jeden clen zblaznil a isel pomahat do strednej Afriky domacim aby do obcianskej vojny isli napapani a bez cholery... Bezne tam toto ucia miestnych aby vodu ziskavali takto a potom ju prevarili. Samozrejme su tak hnili, ze to nerobia cize cholera frci dalej, ale to neni chyba tohoto postupu...

Opakujem : je to postup pre mimoriadne situacie a nedoporucujem ho ako standartny zdroj vody.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dík za pomerne fundované odpovede. Nechcel som sa tu hrať na neveriaceho Tomáška, ale už na začiatku som uviedol, že síce nechcem písať beletriu, ale poznám v okolí pripady, keď 2m jednoducho nemôžu stačiť, nehľadiac na to, čo sa dočítam v príučke, dozviem na kurze alebo odkukám z TV od BG.
:wink:
Problém je v tom, že v mojom okolí, s výnimkou možno 3-4 horských potokov nepoznám toky, kde by som si dovolil kopať jamu 2m od toku a brať z nej vodu na pitie. Tie horské potoky sa mi nepozdávajú preto, že brehy sú bahenné, nánosy bahna idú obvykle oveľa ďalej ako sú "poučkové" 2m na kopanie jamy a obával by som sa mikrobiologického znečistenia. Potom tu máme iné menšie toky, ktoré sú zasvinené v dôsledku stáročnej banskej ťažby. Voda zo studní pri chatách vzdialených aj 20-30 m od toku obsahuje také svinstvá, vrátane zvýšených koncentrácií ťažkých kovov, že je využiteľná iba ako úžitková... Na ďalšom toku zas znečistenie brehov ropnými produktmi... Trochu vyššie proti prúdu bývalé smetisko ("zrekultivované")... Nehovoriac o spevnených brehoch s navážkou všetkého možného, čo pri budovaní hoci len vzdialene pripomínalo zeminu.
:?
Ešte raz, nejde mi o to hrať sa na neveriaceho Tomáška, len si tie zovšeobecnenia chcem nejako aplikovať na moju konkrétnu situáciu. A vlastne sa chcem dopracovať k záveru, kam by som ja sám v prípade, že raz klakne verejná vodovodná sieť, chodil po pitnú vodu.
8)
Zatiaľ som neprišiel na riešenie/miesto, s ktorým by som bol úplne spokojný. V každom prípade, dík, že sa podieľate na tomto mojom špekulovaní.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Jack: tych horskych potok a bahna ktore spominas sa vobec neboj, praveze je dobre ze nanosy su bahenne. Bahno sa sklada povetsine zo zeminy a z maleho mnozstva piesku, co je pre tvoje potreby idealne. Zeminou totiz voda prenika ovela pomalsie ako cez strk/piesok. Ak 2-3 metre od takehoto potocika vykopes 2-3 metre hlboku jamu, voda tymi 2-3 metrami zeminy prechadza dlho. Pri takom potoku si dovolujem kvalifikovane odhadnut, ze to bude viac ako 2 mesiace. To je dostatocny cas na neutralizaciu biologickeho znecistenia.

Otazka je, ci tie 2-3 metre od toku a 2-3 metre hlboko bude v okoli potocika podzemna voda/dostatocne nasytena zemina aby si mal co pit. Niesom si isty... Na druhu stranu v horach byva ilovita/ina nepriepustna vrstva casto velmi plytko - do 5 metrov. Cez ily voda neprenika a na povrchu ilov vznikaju podzemne toky.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jack: Cubitko to zase zodpovedal detailne...

Ja len dodam :

Dunaj ako zdroj vody na pitie nemozes brat. V nasom regione mas dostatok inych kvalitnejsich zdrojov. Ja osobne mam zmapovane 2 pramene 5 min chodze od mojho bydliska a do 20 min jazdy na bicykli som u vydatneho zdroja vody....
Moj navod je "CISTO NUDZOVY" a vodu treba prevarit. Rozhodne je to ale lepsie ako pouzivat to z hlavneho toku.
To je vsetko...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Erebos, dík aj tebe za odpovede, ale taký detail: ja som o hlavnom toku Dunaja ako o vhodnom zdroji nepísal. Niekto sa tu pýtal, či by mohol v prípade núdze vziať vodu z Dunaja na konzumáciu a na to som odpovedal, že za súčasného stavu áno, pravda musel by byť schopný si ju upraviť - prefiltrovať a prevariť. A tiež som utrúsil čosi o tom, že ak už z rieky, potom radšej z Dunaja než z nejakej malej poloriečky-polostoky.
:wink:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jack : rozumieme sa... Ak z Dunaja na pitie tak len v pripade nudze, inac uprednostnit ine zdroje...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Mam otazku, vrtali ste si niekdo sam studnu?
Potreboval by som u brata na zahrade navrtat asi 5m ,priemeru 150-200mm.
Tak ma zaujima ci sa da taky vrtak niekde pozicat cca na 7-10 dni, alebo len kupit.
Vdaka za info. Stroj co sa dostane na zahradu bere len 250€ za dopravu + 70€/1m, tak to radsej obetujeme par dni a budeme tocit ;o)
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Za cca 500€ prisla partia romokopov, postavili trojnozku, cely den vrtali 10m studnu
V cene bola doprava, robota a 10m plastovej rury

Ked som videl ako makaju, vobec som tie prachy nelutoval, ja by som to nerobil ani za 10.000
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

U nas je piesocek ;o) a u bracha to je po il do 5m, tak to sa da prezit. 5-6 dni a musi to byt aj z obsypom a pentonitovou pecatou a aj odkalenim. Doteraz som rucnym vrtakom (pohyb zabezpecuju ruky, nie motor) vrtal max 70cm a to bolo pocas kecania za chvilu. 4 diery u suseda aj z posedenim po kazdom osadenom stlpiku ,cca 3 hodky.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Len bacha na to, že vŕtať 10 x 70 cm nie je to isté ako 1 x 700 cm. S hĺbkou rastie geostatický tlak a ten môže stláčať prierez vrtu vo väčšej hĺbke, čím často prichádza k "zadretiu" vrtáka. Vtedy už nepomôže ani vodný výplach...
Taktiež veľmi záleží aj od zloženia geologického podložia - steny vrtu sa môžu zosýpať.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Chceme vrtat do max 5m, iba po prvu ilovu lavicu. Bracho ma na pozemku mokrad, tak to chceme nad nou aby bol stlpec vody
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Ja som rucnym vrtakom robil 4 vrty s priemerom 20cm a hlbkou 4,5m pre trativody. Zitny ostrov, robota na 3 dni pre jedneho. Ako bolo povedane, geostaticky tlak citit, do 2m mozes vytahovat sulce aj 40 cm naraz, ku koncu som vytahoval a spustal kazdych 5cm.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Ak nebude ten piesok dostatočne uľahlý, tak by bolo vhodné použiť výpažnicu. Pri kyprom piesku a ručnom vŕtaní si to však neviem dosť dobre predstaviť, či by to bolo efektívne (resp. vôbec realizovateľné...).
Ale skúsiť treba, najmä keď sú pozitívne skúsenosti z danej lokality.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"