Otvárací bojový nôž

dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

K tomu testu nozov: Za sposob testovania a vyhodnotenie vysledkov zodpoveda vylucne ten, kto test vykonal. Nemozem skumat motivy testujucich, len som poukazal na to, co som sa docital. Uviedol som nazor a jeho zdroj, zaver nech si spravi kazdy sam. Ci bola vesta aj s ochranou proti bodnym zbraniam uz neviem. Zdalo sa mi ako racionalne, ze uzke cepele s hrotom v pozdlznej osi cepele (spearpoint, tanto) su prieraznejsie ako sirsie cepele s hrotom zahnutym mimo pozdlznej osi cepele (clippoint).

Ak som to uz napisal nizsie, na zobdnutie cloveka staci podla mna skoro hocico - od cinskeho noza z trhu po zastruhany srobovak. Co na tom, ze sa cepel zlomi niekde o kost, odpadne rucka, clovek uz zostane zabodnuty. Aj preto nie som privrzencom velmi drahych nozov, skor ma oslovuje stredna trieda.

Nomed: Ty nosis 8 palcove tanto po meste? Nic proti gustu, len ma to zaujima.

mototechna: folder je kompromis, nic viac. na bodanie je samozrejme lepsi pevny noz, ale ked chces nieco skladne a naozaj nenapadne v meste, tak folder je asi lepsi. Kvalitnejsi folder by mal nejako to zabodnutie vydrzat a ak po sebaobrannej akcii zistis, ze poistka uz nie je nic moc, alebo nejde dobre otvaranie, kaslat na to - noz svoju ulohu splnil. Okrem toho, je tu aj taky psychoefekt, ze pevna kudla pod trickom vyzera dost militantne a necudoval by som sa keby niekto na teba zavolal PZ. Moze to byt bez nasledov, ale je to otrava. Ja by som urcite nedovolil aby sa taky chlapik motal napr. okolo mojich deti. Klip od foldra je mnej viditelny a stale mozno povedat, ze je to utility noz na prakticke nenasilne pouzitie.

DOBERMAN: Moj nepodlozeny nazor je, ze noze znaciek vyrobcov strelnych zbrani nie su moc kvalitne - cest vynimkam. Opat nevieme, co je to za ocel, ake je puzdro... To tanto sa bude horsie ostrit, ale aspon sa da pouzit aj niekde na horach. Ten colt je cisto bodna zalezitost. Nechce tvoj kamos noz od glocka? - mam ho len chvilu, ale testol som ho v stiepani dreva, bodani do dreva a naslednom vypacovani - bez znamok opotrebenia. Solidna rucka, spolahlive pudro s vybornou poistkou a za polovicnu cenu. Dobre sa hadze. Ak chces, najdem este link, kde je destruction test a tam je vidno, kolko ten noz za par supov vydrzi.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

No našťastie si napísal to "česť výnimkám" lebo na jednej strane haniť nože od výrobcov zbraní a potom odporučiť nôž Glock :lol: Ale inak áno, ten nôž je kvalitou slušný to najmä vzhľadom k cene, aj keď si myslím, že na bežné používanie je dosť nepraktický.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

dantes napísal:
Nomed: Ty nosis 8 palcove tanto po meste? Nic proti gustu, len ma to zaujima.
nie zas az taky pacient nie som ... vecsinou do prace ... sposob nosenia batoh ... :D
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja mam tiez glocka, je to dobry noz na hrubu robotu do lesa. Robustny polny noz, jednoduchy spolahlivy. Za tu cenu dobra volba a velmi prakticke puzdro ma.
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

O noži GLOCK kamoš ani nerozmýšla hoci je to odolný a spolahlivý nož pretože je z uhlíkovej oceli a tá si vyžaduje údržbu. To skôr rozmýšlal o UTONE ale ten zas má príliš krátku čepel aby sa dal na obranu efektívne použiť.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Doberman, údržbu si vyžaduje každý nôž.
:wink:
Otázka je, či tvoj kamoš radšej bude pravidelne pracne brúsiť diamantovými brúskami čepeľ z nerezovky alebo či si tento špás odpustí výmenou za to, že uhlíkatú čepeľ nebude môcť nechať dlhšie mokrú/vlhký, ale zato ju v pohode a na pár ťahov zabrúsi aj šutrom z potoka...
:lol:
No jo, trošku som to zjednodušil, ale to neva...
8)
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Uton kratka cepel na efektivnu obranu... no to uz nepotrebuje fakt ziaden komentar :roll:
uz stymto ta sikovny clovek roztvori jak konzervu
Obrázok
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

DOBERMAN napísal:To skôr rozmýšlal o UTONE ale ten zas má príliš krátku čepel aby sa dal na obranu efektívne použiť.
:lol:
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Jack áno šikovný človek si nabrúsi nôž z uhlíkovej ocele aj kamenom ale zas nie každý je taký zálesak. Kamoš býva v Bratislave a nerobí mu problém ten nôž nechávať pravidelne brúsiť napríklad v Muničáku za pár ečiek. Neviem či ste čítali knihu Nuž najlepší pritel v boji o život ale v nej autor priznáva že uprednostnuje nože s čepelou okolo 20cm.A podobný nazor vyznáva aj kamoš,ale samozrejme že kto to s nožmi vie sa ubráni aj s čepelou dlžky 5cm
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Na to, aby som vedel noz GLOCK komplexne zhodnotit ho mam prilis kratko, ale zatial na mna posobi solidnym dojmom a za tie prachy onho nemam ziadne starosti.

Tiez je to moj prvy noz z uhlikovej ocele a tiez som riesil otazku hrdzavenia, kedze ja ho pouzivam na tyzdnove/viacdenne pobyty v horach kde spim vonku, takze v pripade zleho pocasia je dost tazke starat sa, aby noz nenavlhol. Preto som si vybral na vyskusanie podla moznosti solidny ale nie drahy noz. Zatial sa mi osvedcuje rada, ktoru som vycital niekde tu na nete, ze staci noz "namastit" zarezanim cez nejky jedly tuk (maslo, slanina, salam, jedla mast) a noz nema ani znamky hrdzavenia. Tu akurat upozornujem, ze namazanie noza nejakym technickym/zbranovim olejom je dost problem, ak si s tym nozom chces potom odkrojit chleba...Toto by malo platit ohladom kazdej uhlikovky.

Okrem vyssie uvedeneho jenoducheho ostrenia je oproti nerezovkam vyhoda, ze v pripade sekania do tvrdych predmetov (tvrde drevo, preseknutie klinca a pod) sa v uhlikovkach nezvyknu vylamovat mikrozuby a uhlikovka je huzevnatejsia. V najhorsom troha hrdze prezijes, ale noz je stale plne pouzitelny az do vycistenia.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ono aj tak plati, ze jeden noz na vasetko sa neda najst, na hrubu robotu glock alebo uton, k tomu este nejaky zatvarak ako zalozak. Ja osobne nedam na UTON dopustit, ale aj glock ma zaujal a prosto sa mi paci ako prakticky noz. Ale aj tak nosim k tomu stale zatvarak ked idem do lesa. S nozmi to je ako so zbranami musi padnut do ruky aj do oka a kazdemu vyhovuje nieco ine. Ja vsadzam na armadne noze za danu cenu primerana kvalita a tam nie je co pokazit.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Ku koncu roku by som chcel objednavat finske Sissipuukko. Sam uz jedno vlastnim a chcel by som este jedno s plastovym puzdrom. Cena jedneho je okol 70E. Objednavam to priamo od Finov, ziadni prostrednici nic. Dajte vediet, kto by mal zaujem do PM.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

DOBERMAN napísal: má príliš krátku čepel aby sa dal na obranu efektívne použiť.
mam otazku kolko cm je podla teba/kamosa "najefektivnesich" na obranu ? :shock:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

....tak aspon to wakizasi, ked uz katana nie je poruke.......
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Za úplne minimum považuje čepel s dlžkou 15cm ale za idealne takých 19cm.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"