TCA

inspiring_brattain

Príspevok od používateľa inspiring_brattain »

Na TCA sa kydalo aj pred incidentom. Viem, ze ludia, co tvoria jadro tca, predtym pracovali v rda. To bude podla mna koren problemu.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa Machead »

Guma napísal:Na TCA sa kydalo aj pred incidentom. Viem, ze ludia, co tvoria jadro tca, predtym pracovali v rda. To bude podla mna koren problemu.
Vzhladom k slovenskej tradicii pospinit co najviac a sam si pred prahom neupratat by som sa ani nedivil.

S tymito akademiami mam osobne len problem v tom, ze sa orientuju military stylom na skupinovy boj, co pre jednotlivca asi nebude to prave. Kazdopadne pistolove kurzy su skor riesene pre nacvik jednotlivca, pre hranie sa na vojacikov maju kurzy zamerane inac.

Ako hovorim, mne osobne islo hlavne vobec ziskat skusenosti s pouzivanim pistole.

Off topic: ten zachyt zaveru na glockoch ide prstom vsade tak debilne nahor ze si treba vyklbit zapastie a zodrat palec?
friendly_ramanujan

Príspevok od používateľa friendly_ramanujan »

Off topic: ten zachyt zaveru na glockoch ide prstom vsade tak debilne nahor ze si treba vyklbit zapastie a zodrat palec?
Ty asi prvý más ten problém :-) Na kurzoch bol som z CZ 75B a nemal som s tejto manipulácie zlý pocit.
Ku téme bezpečnej manipulácie: na kurze pistol level 3 bol som svedkom ako inštruktor odstránil od školenia jedného chalana za nedodržanie bezpečnej manipulácie zo zbraňou. Na kurze pistol 5 a 6 (streľba z auta) takých figovin už nikto nerobil.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

drzte sa temy
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

peterson napísal:
peterson napísal:ja mám iba jednu praktickú výhradu k tréningom súkromných firiem. Na fotkách často vidno tréningy so stehennými púzdrami. Pýtam sa, kedy bude občan-civil nosiť zbraň v stehennom púzdre na ulici?
-ako som aj očakával, nejakému "bohatierovi" sa podaril priestrel vlastného stehna. (Púzdrenie do stehenného púzdra s prstom na spúšti :roll: ) Bravooo
páni, už sa konečne zobuďte, pretrite si oči a čítajte písaný text.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa Machead »

Ok, a co tym ma byt povedane? Ze s owb ci iwb by sa to nestalo? Osobne som to ako zaciatocnik ocenil (stehenne puzdro), predsa len davat niekomu tasit ci zapuzdrovat do horsie pristupneho puzdra nemusi dopadnut prilis dobre. V zaciatku je snad potrebne naucit sa bezpecnej manipulacii s pistolou, az potom riesit skryte nosenie (ktore kopa ludi aj tak robit nebude, lebo ZP sk. B).

Alebo sa snad uplne pletiem?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

už to tu nechcem zasierať, ale fakt nečítaš celý text, alebo iba čo sa hodí tebe...
inspiring_hugle

Príspevok od používateľa inspiring_hugle »

Som rad, ze som siel do RDA na pripravu aj na Pistol 1.
Ucastnici kurzu, ktori absolvovali predtym kurz v TCA mi boli dostatocnym dokazom.
- ich skusenosti boli jasne..

O mesiac neskor mi podobne potvrdil kamarat, ktoremu som TCA navrhol, kedze bola blizsie k BA.
Nasledne mi vdacne volal s tym, ze rusi druhy kurz a chce od nich spat prachy. Emailova komunikacia, ktoru preposlal bola zaujimava :).

Pred dva tyzdnami zas byvaly kolega reportoval zazitok BORCA s 9timi TCA kurzami za sebou, ktory svojou "odbornou" manipulaciou zaziaril pri skuskach na Acko az tak, ze nespravil :)

Pistol 1 v RDA - zaciatok 8-00 v triede, 8-30 sa vyrazilo na strelnicu vo vl. akademie.
Makalo sa do 12tej, hodinovy obed a nasledne do 16-30 opat makacka, 30min. vyhodnotenie.
Domov som prisiel o 6tej.. Isli sme slusnym tempom a poviem Vam, neviem si predstavit, ako by sme si presli vsetko co treba za polovicny cas!

Takze za mna niet o com..
PeeT
friendly_benz

Príspevok od používateľa friendly_benz »

peeticek napísal:
Pred dva tyzdnami zas byvaly kolega reportoval zazitok BORCA s 9timi TCA kurzami za sebou, ktory svojou "odbornou" manipulaciou zaziaril pri skuskach na Acko az tak, ze nespravil :)

PeeT

Co spravil? Sweep pred tvarami komisie?
Tessio
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Tessio »

Ahojte,

11.2.16 som sa zúčastnil na kurze Pištoľ 1. Mám len pozitívne skúsenosti, bol som veľmi spokojný. Prístup troch inštruktorov v čele s Gabom Trojčákom bol perfektný. Neustále dohliadali na bezpečnosť a správne postupy. Pred kurzom som si čítal príspevky v tomto vlákne a mal som z toho veľmi rozpačitý pocit. Počas kurzu sa ale všetky obavy rozplynuly.

Všetko čo nám na kurze povedali zdôvodnili. Stehenné púzdra napr. tým, že sme v podstate všetci neskúsení strelci (vidia nám na zbrane, spôsob akým tasíme a zapuzdrujeme...). Takisto to bola výhoda kvôli chladnému počasiu a zimným bundám a v neposlednom rade ešte raz kvôli bezpečnosti a nášmu adrenalínu. V nasledujúcich úrovniach Pištoľ 2, atď, sa stehenné púzdra nevyžadujú. Žiadne strielanie vybitými zbraňami na iných účastníkov kurzu sa nekonalo (niekto tu písal, že mal ten zážitok).

Kurz začínal základnými informáciami o samotnom spôsobe nosení zbrane, púzdrach, neustále sme sa mohli pýtať (počas celého kurzu). Následne sme sa krok za krokom učili safety-drill. Neskôr sme sa opäť po krokoch učili tasiť, strieľať, zapuzdriť... Atmosféra perfektná, trochu stresu, dažďa, zima...

Ďakujem TCA za skúsenosti, zážitky a profi prístup.

Tessio

Nabudúce nám chlapcom z kancelárie navarte čaj, nech nás neoziabajú prstíky.
Hanba nám :)
colombo
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa colombo »

Absolvoval som v TCA kurz Pištoľ 1 pred mesiacom.
Na začiatok teória, bezpečná manipulácia so zbraňou, nabíjanie, vybíjanie.
Prebrali sme výhody a nevýhody niektorých puzdier.
Pre začiatočníka považujem stehenné puzdro ako najbezpečnejšie na prvý tréning.
Pri jednotlivých strelbách sme boli v rade 7 a dohliadali na nás 3 inštruktori.
Neustále mali každého pod dohľadom a stále upozorňovali na prst mimo spúšte.
Pri každom zapuzdrení zdorazňovali kontrolu komory.

Kurz mi ukázal, že nestačí mat ZP a zbraň, ale to, že pokiaľ nechcem niekomu, alebo sebe ublížiť musím sa so zbraňou naučiť aj bezpečne narábať. To znamená aj pohyb so sbraňou, tasenie, zamierenie atď.

Je veľa legálnych vlastnikov zbraní, ale ich skúsenosti sú možno vo vystrielaní 50 nábojov mesačne.
Kurz mi ukázal, že toto nestačí. To je dobré len k tomu, mať zbraň v trezore.

Nemali sme tam nič také, že by sme mierili proti sebe.
Jediná vec čo ma tak prekvapila a s ktorou v sebe bojujem, je že nerobia ranu istoty.
Podľa nich treba urobiť kontrolu zbrane tak, aby som si bol na 1000% istý, že tam nie je náboj.

Ine negatíva som ako zaciatočník nevidel.
Preto by som bol rád, keby kritici písali čo podľa nich robia v TCA zle a nebezpečne čo si začiatočník zrejme nevšimne a nevie, že by to mohlo byť inak.
Naposledy upravil/-a colombo v 17 Feb 2016, 13:40, upravené celkom 1 krát.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa matus69 »

Kurz mi ukázal, že nestačí mat ZP a zbraň, ale to, že pokiaľ nechcem niekomu, alebo sebe ublížiť musím sa so zbraňou naučiť aj bezpečne narábať.
predtym si si myslel opak?
alebo je to len tak nestastne formulovane?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

colombo napísal:Ine negatíva som ako zaciatočník nevidel.
Preto by som bol rád, keby kritici napísali čo podľa nich robia v TCA zle a nebezpečne.
tak si prečítaj celú tému a snáď si prečítaš odpovede na tvoju otázku :wink:

(v podpise máš Taurus .38spec. Výber zbrane naznačuje, že si fakt začiatočník)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

colombo:
Idem odzadu:

ad TCA - ako spomenul Peterson, v tejto téme máš napísané, kedy a voči čomu mali ľudia výhrady. Samozrejme treba uvažovať, že téma má pomaly 2 roky, veci sa menia, ľudia sa učia za pochodu a som si istý, že ani TCA kurz dnes nevyzerá úplne rovnako ako pred rokom-dvoma. Čiže prečítať - zvážiť - zariadiť sa, každý za seba.

ad "s ktorou v sebe bojujem, je že nerobia ranu istoty"
Tak nebojuj a ranu istoty rob. Ak pritom dodržíš všetky ostatné bezpečnostné zásady (okrem prstu na spúšti), nič tragické sa nestane, robia to tak milióny ľudí.
Môj názor je ten, že ranu istoty by nemal robiť len človek, ktorý má úplne jasno v dôvodoch, prečo ju nerobí. A to začiatočník obvykle nie je.

ad "50 nábojov mesačne ... To je dobré len k tomu, mať zbraň v trezore"
Počet rán nie je až tak určujúcim parametrom. Aj 50 rán mesačne ťa môže udržať na akej-takej úrovni, ak ten tréning má myšlienku a je prípadne doplnený sušením. A naopak 1000 rán mesačne môže byť len výrobou hluku a dymu, ak chýba koncept a realistické hodnotenie výkonu.


Ale body 2 a 3 patria do inej témy ...
colombo
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa colombo »

Čítal som tému od samého začiatku.
Tak som si to pre seba uzavrel, že to bolo dávno a odvtedy sa tréningy mohli zdokonaliť a vychytať nedostatky.


ad "50 nábojov mesačne ... To je dobré len k tomu, mať zbraň v trezore"

Myslel som to tak, že pre začiatočníka, ktorý si kúpi zbraň, je samotná mierenka málo. Preto by som začiatočníkovi odporučil aspoň nejaký základný kurz používania zbrane, pokiaľ neé kamarátov čo by ho to naučili.
Zdá sa mi, že v čechách je používanie zbrane a základy strelby súčasťou skúšok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"