Streľba 9mm luger 25m

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Maly dotaz mojej strany: Ak je pištoľ nastrelena na 25 m, budu na kratšej vzdialenosti zasahy vyššie ako miesto kam mierim (opravte ma ak sa mýlim). Meniť teda zamerny bod alebi mieriť stále na stred a riadiť sa len groupingom zasahov? Ide mi hlavne ak sa strieľa na 5-10-15-20 a nasledne 25m. Meniť vzdialenosť každých 5m, alebo pridávať iba 2m, jeden meter?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ak je pištoľ nastrelená na tých 25m "na flek", teda dráha strely a zámerná sa pretnú práve na tých 25m, potom vzhľadom na relatívne plochú dráhu strely predpokladám, že ide o prvú nulu (viď vonkajšia balistika). Ak je horná hrana mušky cca 1-1,5cm nad osou hlavne, potom dráha strely stúpa až po bod zásahu (25m). Pokles balistickej krivky môže byť v závislosti na strele a úsťovej rýchlosti na 25m nejaký plusmínus centimeter, takže odchýlky na vzdialenostiach 5, 10, 15, 20m budú sub-centimetrové - čo treba riešiť? Dokážeš mieriť a triafať s milimetrovou presnosťou?
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Toto som potreboval počuť (prečítať). Takže pri pištoli je to do 25m šum a fuk, kam mierim tam to padá (malo by).
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

vibec to riesit nemusis, hlavne ked rozptyl zbrane je na 25 metrov niekolko centimetrov.
Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

luger ma ustovu rychlost cca 400m/s, 20m prejde za 5 stotin sekundy, zanedbajme vietor a vzduch (vakum)
za 5 stotin sekundy spadne gulka o 0,0125m = 1,25 cm (S=(g*t*t)/2), pri vzduchu to pada pomalsie (tiez myslim, ze aj rotaciou gulky to pada menej, toto si vsak nie som isty)
cize podla mna to sice pada, ale rozptyl zbrane je snad vacsi ako tento faktor, ktovie, ci by sme videli rozdiel pri rozstrielanom terci na povedzme 15m a 25m na zaklade gravitacie a nie na zaklade chyby strelaca pri miereni na taku vzdialenost, to by clovek musel velmi dobre strielat,
opravte ma ak sa mylim
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

bujny napísal:Toto som potreboval počuť (prečítať). Takže pri pištoli je to do 25m šum a fuk, kam mierim tam to padá (malo by).
Vyskúšaj si...nie je to to isté, ale je to to isté. :wink:


http://deti.mil.by/templates/swf/Pistol/index.swf
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

OT: Moj luger leti len 268 m/s :)
Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

Fakt iba tolko, to ma aku vyhodu?
Asi to nebude koli tomu aby boli lacnejsie.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

jj za usetreny prach si po 5 rokoch nebude musiet kupit jedno dalsie balenie :).

PS cena to iste nie je ide hlavne o presnost.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

kvaderlipa napísal:za 5 stotin sekundy spadne gulka o 0,0125m
to zalezi od zbrane, gulka moze pocas drahy letu aj stupat

Obrázok
friendly_neumann

Príspevok od používateľa friendly_neumann »

Ak naklonis hlaven, tak urcite bude strela stupat :). Nie som povolany v oblasti balistiky, ale myslim si, ze strela moze stupat jedine vo vztahu k zamernej osi.
Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

matus69 napísal:
kvaderlipa napísal:za 5 stotin sekundy spadne gulka o 0,0125m
to zalezi od zbrane, gulka moze pocas drahy letu aj stupat

Obrázok
jj, to som myslel ked je zbran, resp. hlaven vodorovne pre predstavu, ze ako gulka z pistole moze cca padat na kratku vzdialenost, samozrejme, ze pri puske, alebo na vacsie vzdialenosti to nema zmysel (tento udaj), myslim, ze pri pistoli zamerna a namerna niesu daleko od seba na 25m a pri miereni je hlaven takmer vodorovne
Používateľov profilový obrázok
kvaderlipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa kvaderlipa »

Jean napísal:jj za usetreny prach si po 5 rokoch nebude musiet kupit jedno dalsie balenie :).

PS cena to iste nie je ide hlavne o presnost.
A preco je pomalsia strela presnejsia? Nejako mi to nejde do hlavy a laicky si to neviem vysvetlit?
Zemo
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Registered for: 8 years 11 months

Príspevok od používateľa Zemo »

kvaderlipa napísal: A preco je pomalsia strela presnejsia? Nejako mi to nejde do hlavy a laicky si to neviem vysvetlit?
Subsonic strela neprekracuje rychlost zvuku. Pri super sonickej strele prave ten prechod cez zvukovu barieru sposobuje isty nahodny rozptyl.
Naposledy upravil/-a Zemo v 12 Máj 2015, 10:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Ale aj rozdiel medzi krátkou zbraňou a dlhou zbraňou je zrejme jasný. :idea:
Pozri si na obrázku (horný nákres) tú mierku: 25 m je menej ako 28 yardov, takže vidíš, kde sa nachádzaš...
No to by už chcelo trochu viac teórie z balistiky. :arrow:
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"