Strelnice a možnosti tréningu

niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 13 years 10 months

Strelnice a možnosti tréningu

Príspevok od používateľa niko »

<yarco>
Ospravedlňujem sa, domrvil som presúvanie príspevkov do tejto témy, takže môj prvý príspevok vkladám ručne:


yarco v súvislosti so Steel Cupom v Komárne napísal:

Inak myslím, že práve na súťaž typu SC (=statická streľba) nie je problém potrénovať ani v BA krytých strelniciach. Len železá nahradíš papierom.
Čo má IMHO výhodu v tom, že vieš lepšie vyhodnotiť, kam ti to lieta.


*** Ďalej nasleduje pôvodný príspevok od niko*******

Noo v BA natrenujes jedine mierenku. Co sa tyka strelnice hlavne mesto zaostava za vsetkymi mestami co poznam. Jaa mam to stastie, ze mi na sutaziach nejde hlavne mierenka nad 20 m, takze mi to nejako tak pasuje :)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

yarco: v tomto súhlas s nikom, ja som v Colte skúšal na toto aspoň trocha trénovať, ale keďže statická súťaž je aj o prenášaní zbrane z pravého terča na ľavý (a naopak) a z kratšej vzdialenosti na dlhšiu (a naopak), tak by si potreboval aspoň tri stavy naraz zaplatiť. V Colte skôr mierenku, prípadne tasenie s prvým výstrelom.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

niko, Zoid:
Tak to asi máme dosť rozdielne predstavy o tom, čo je to mierenka ;-)

Ja okrem občasných súťaží trénujem takmer výhradne len v Colte, mierenku (v mojom chápaní toho slova) takmer nikdy.
Nechcem tým povedať, že som nejaký strelec, prd makový.
Ani nechcem povedať, že Colt je tým pravým tréningovým miestom pre majstra sveta v Steel-och nebodaj IPSC, to vôbec nie (preto som písal "potrénovať", nie "natrénovať").

Ale zhrnúť možnosti tunela s posuvnými terčami na "mierenku, príp. tasenie s prvým výstrelom", tak to pardón.
Kua chlapi, treba byť trocha kreatívny, nie len smutno konštatovať obmedzené možnosti tréningu. To je také slovenské :( :evil:


Dobre, tak to máme mierenku a tasenie s 1 výstrelom.

Čo tak ďalej:
- séria výstrelov
- steľba s prebitím
- prenášanie v horizontálnom/vertikálnom smere (áno, aj na tom paneli 60x60 sa to dá, keď sa chce) (*)
- ...

Ďalej nespočet kombinácií horeuvedeného, ak do hry pridám ďalšie parametre:
- štartovná poloha High ready/Low ready/puzdro
- Hi/Low-probability terče
- jednoručná streľba
- streľba po signále (napr. kamarát, mobil), ...
- ...

Nie, toto nie sú veci konkrétne šité na nejakú súťaž, ale drily na všeobecné strelecké zručnosti, ktoré sa zídu na ktorejkoľvek súťaži.

Opakujem, aby náhodou nedošlo k zbytočnému flejmvóru - určite netvrdím, že BA strelnice (a im podobné) sú ideálnym miestom na tréning dynamickej streľby, hotový majster sveta odtiaľ asi nevzíde. Ale napriek tomu podľa mňa poskytujú nemalé možnosti na rozvoj streleckých zručností veľkej väčšiny slovenských strelcov. Aspoň pre mňa rozhodne.



Btw. je to až trocha hanba, že na WF nemáme osobitnú sekciu, týkajúcu sa tréningu, metodiky, drillov a pod.


(*) Ak pôjdete dvaja a zoberiete dva palposty, môžete prenášať aj na viac ako meter a mať terče v rozdielnych vzdialenostiach. Len pozor na ich postavenie, aby gule nešli do stien a pod.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

yarco: dúfam že to nevyznelo odo mňa ako že nemám rád Colt. Mám to tam rád, mám rád tých ľudí, tú atmosféru, mám rád že je to celoročná prevádzka, že je to do každého počasia, mám rád že sa nemusí zastavovať streľba keď chcem pozrieť zásahy. Som tam preto aj pomerne dosť často.

K tomu čo si spomínal, áno séria výstrelov jasné, to som zahrnul pod výstrel s tasením. Streľba s prebitím - no neviem, zásobník si nechcem nechať padnúť na betón a na taktické prebitie sa zas treba kryť, takže toto neviem presne ako myslíš. Možno tak nechať si iba jeden náboj v hlavni a potom ostane záver vzadu tak vložiť nový zásobník, ale to je iba polovica postupu.

Prenášanie v horizontálnom a vertikálnom smere - minule som to skúšal, pred tým Komárnom, jasné, do istej miery sa to dá, ale otvorenú strelnicu tým nenahradíš. S vecami ako jednoručná streľba v tom máš pravdu, so streľbou po signále - so stopkami asi áno, ale timer sa mi ešte nepodarilo nastaviť tak aby nebral zvuky z vedľajšieho stavu.
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

to yarco:
Tie veci, ktore si pisal samozrejme trenujem. Dokonca si dovolim tvrdit, ze ked si natrenujes na krytej dvojstrely na ciary na nejakych 7-10 m extremne ta to posunie pri sutaziach dalej. Ale otvorenu strelnicu nenahradis. Skoda rozoberat, co vsetko sa da robit na otvorenej a co na krytej. Vsetci vieme, ze otvorena ti dava niekolkonasobne lepsie treningove moznosti. Zial musim otvorene konstatovat, ze nase hlavne mesto nema treningove moznosti na dynamicku strelbu. Bratislava moze len snivat o viedenskych "pivniciach". Ale pokial nam bude v v meste a okoli ku.vit ceny pozemkov kde jaky "investor" a ludia este aj v Sekuliach budu do ponuk pozemkov pisat "blizke okolie Bratislavy" a podla toho mat aj cenove predstavy, vela sa toho nezmeni. :( ale to som uz OT
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Zoidberg37 napísal:dúfam že to nevyznelo odo mňa ako že nemám rád Colt.
Nie, nevyznelo. Ostatne môj príspevok sa netýkal len Coltu, ale všeobecne strelníc podobného typu.
Pohyblivé držiaky terčov sú imho hlavnou devízou týchto strelníc, spolu s nezávislosťou od počasia.


Zásobník služobnej zbrane by mal niečo vydržať, pre mňa je to potenciálny spotrebný tovar. Na súťaži tiež nie je čas rozmýšľať, či mi zrovna nepadne na kus roxoru alebo kameň. Btw. napriek tomuto môjmu prístupu mi ešte žiaden z glokáckych zásobníkov nerobí problémy.
A taktické prebitie? Ak chceš, kľudne si pri prebíjaní kľakni, nevidím v tom problém (správce strelnice možno áno, neviem). Ja osobne také niečo netrénujem, keďže a/ na IDPA prakticky nechodím a b/ v reále nenosím náhradný zásobník.

Prenášanie - jasné, že to nie je ideálne a nenahrádza to priestor a uhly outdooru. Ale pekne zapotiť sa dá aj pri prenášaní na 3m v rámci jednej A4-ky (!), princíp prenášania je rovnaký.
A viem naisto, že až raz budem bez problémov strieľať napr. taký 'Dot Torture' alebo '26662' (Google vie) na 5-7 metrov (=asi nikdy), rapídne sa zlepšia aj moje výkony na otvorených strelniciach a stejdžoch.


Ak ti nejde nastaviť strelecký timer, dobrú robotu vie okrem bežných stopiek odviesť aj klasický timer (hodinky, mobil, kuchynské minútky). Nastavíš si časový interval a snažíš sa počas neho odstrieľať dril. Funkčné, jednoduché, lacné. Samozrejme to nenahrádza plnohodnotný timer, ale ani nestojí 120-150 eur.


A znova pripomínam prípadným rýpalom - toto je len pohľad a rady amatérskeho strelca, ako sa dá niekedy z mála vyťažiť viac.
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Aale tak 26662 das, zalezi len od vzdialenosti a Dot Torture zase len od casu. Niesu to zle techniky, ale skor pre "smal training".

Inak si stiahni aplikaciu do smartphonu a budes mat timer zadara :wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Yarco: si hold kreatívnejší ako ja :) Asi začnem ten pistol-training pozerať častejšie.

niko: aplikácie do telefónu máme, relatívne aj fungujú. :)
Marek Z
častý prispievateľ
Príspevky: 690
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Marek Z »

pistol training je vyborny.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

niko napísal:zalezi len od vzdialenosti a ... od casu.
Veď to je pointa.
Nejde o to nájsť podmienky, keď to pravidelne dám. Skôr nájsť hranicu, kde to už tak ľahko nejde. A postupne sa ju snažiť posúvať.

Nemám problém na požiadanie dať čistý 26662 alebo DT na 4 metre? (Kiež by!)
Posuniem o meter dozadu, čas skrátim o pár sekúnd a už to problém je. Zase treba o niečo zlepšiť spúšťanie, kontrolovať zdvih, ...


'Smal' si asi myslel 'small' - jasné, nie je to 'big' tréning s pohybom, polohami, priestorom, zástenami a podobne, ako sa na IPSC patrí. Ale pre mňa je to stále 100x lepšie ako sedieť doma a smútiť, že v BA sa okrem mierenky nedá nič trénovať. Prípadne kvôli nedostupnosti chodiť na strelnicu menej často, ďalej a za drahšie.

Timer aplikáciu v Androidovi mám, tuším za 8e. Zadarmo žiadna ako-tak funkčná nebola. Občas ho využijem - či už ako timer na záznam časov alebo ako obyčajné "minútky" na vymedzenie časového limitu.



P.S. Skôr či neskôr pre túto OT diskusiu vytvorím vhodnú tému.
Marek Z
častý prispievateľ
Príspevky: 690
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Marek Z »

len vytvor, vytvor :D
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

niko: Tento príspevok si odoslal takmer súčasne s mojim, nejako mi ušiel.
niko napísal:Ale otvorenu strelnicu nenahradis. Skoda rozoberat, co vsetko sa da robit na otvorenej a co na krytej.
Na 100% súhlasím, hovoríme obaja to isté.
To "v BA natrenujes jedine mierenku" si predtým asi myslel obrazne, keď spomínaš dvojstrely na 7-10 metrov.

Myslím, že si my dvaja rozumieme.
Ja som celé tie litánie v tomto vlákne písal kvôli nasledovnej veci:

Skúseným súťažným harcovníkom tu ja nemám čo vysvetľovať, čo sa dá a nedá vonku a vnútri. Ale realita je taká, že len malá časť strelcov chodí po súťažiach, len málo z nás pravidelne (kdekoľvek) trénuje.
A ja by som bol veľmi nerád, keby ktokoľvek rezignoval na tréning aj z toho dôvodu, že slušnú vonkajšiu strelnicu v blízkom okolí BA nie je ľahké nájsť a z každej strany bude počúvať, že na vnútorných natrénuje leda tak mierenku (nič proti nej, je to základ streľby).

Táto debata asi nie náhodou začala v tomto vlákne. Steel Cup je pohodová a jednoduchá súťaž, ktorá má skôr potenciál prilákať (a je IMHO aj skôr vhodná pre) strelcov-'prvorodičov'. A ozaj by ma netešilo, keby sme niekoho NECHTIAC demotivovali od ďalšieho rozvoja. Zdôrazňujem 'nechtiac', lebo žiadny úmysel v tom samozrejme nevidím.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Vstúpim Vám trocha do debaty, ak môžem :)
yarco napísal:...hotový majster sveta odtiaľ asi nevzíde...
Pred pár rokmi vyhral ME ISSF kamarát, ktorý začínal tak, že strieľal z kuchyne do obývačky, lebo strelnicu mal ďaleko.

V jednej nemenovanej strelnici v BA predávajú terče kde je 6 malých kruhov na veľkom papieri, na tom sa dá tiež trocha prenášať. Stredy môžu byť od seba asi pol metra (asi?) a to je myslím na začiatok celkom slušná vzdialenosť. Tak isto som tam párkrát videl behať chalana medzi stavmi a strieľať na jeden terč, samozrejme keď tam bol sám a nikto iný tam nebol. Nechcem na to nikoho nahovárať, je to z núdze cnosť, ale..i tak še dá.

Ono si ale treba uvedomiť, že streľba je z veľkej časti o psychike, a o automatizmoch. Psychiku treba trénovať tak, ako všetko ostatné a chce to veru veľa času, ktorý sa nedá bohužiaľ ničím nahradiť. Tak isto ako aj tie "automatizmy" ktoré musí mať človek nadrilované a tiež to neide samo o sebe. Ohorí sa tomu laicky, že "telo si zapamätá tú polohu" v skutočnosti ide o to, že sa povytvátajú nové nervovosvalové prepojenia a izolujú sa tým určité skupiny svalových vlákien ktoré sa kontrahujú. To už každý uverí, že sa nestane za týždeň. Mne osobne trvalo asi 3 mesiace, kým som sa naučil dokonale ohnúť ukazovák izolovaným pohybom len v jednom kĺbe aby som pri spúšťaní nestrhával inými pohybmi. A to som to cvičil x hodín denne - v škole, buse, doma pred spaním...keď sa dalo, naťahoval som gumičku ako imitáciu odporu spúšte. Nosná časť tréningu v priebehu prvého roka bol suchý tréning 3x týždenne, počas prvých mesiacov 99%.
Mám doma 200 stranovú knižku o športovej streľbe z pištole a nie je tam snáď jediné slovo o "tréningu" v poňatí slova väčšiny populácie - je tam rozobratá psychika, postoj, poloha, fyziologické pochody v tele, spúšťanie, atď atď. Aj tu musí človek najprv pochopiť čo robí a prečo to tak robí, až potom v tom môže byť dobrý, lepší, najlepší.

Každý kto s niečím začína, chce robiť hneď všetko naraz, a najmä tie najzaujímavejšie veci (začať dvojstrelmi pri prvej návšteve strelnice, robiť piruety skôr ako viem na korčuliach zabrzdiť a podobne... ). Je to prirodzené, ale tu závisí od disciplinovanosti, odhodlanosti a pevnej vôle každého, niečo dosiahnuť. Či mu ide o to aby sa pobavil na strelnici a malých súťažiach, alebo chce perspektívne za 2-3roky strieľať inú ligu a prispôsobí tomu horšie výsledky na začiatku ale bude na sebe pracovať a postupovať systematicky. Výsledky časom prídu.

Nechcem nikoho poučovať, je tu kopa ľudí, čo má odstrieľané niekoľko násobne viac ako ja, len som chcel poukázať na trocha iný aspekt a pohľad na tréning. Kto ma videl strieľať vie, že to nie je nič moc, zas na druhej strane, to čo predvádzam je natrénované mierenkou vzduchovka 10m a malorážka 50m. Nič viac nič menej. Z P1 mám ja osobne strelených možno 700 (z toho 400 na súťažiach a nie tréningoch), to tu dajú niektorí borci za 2 návštevy strelnice. Psychika, koordinácia oko-mucha-terč, nestrhávanie, dobrý úchop... väčšina z toho sa dá nasušiť, netreba hneď dvojstrely a prenášanie na 2m (medzi terčami).
Potom prídem na stretnutie západniarov, kde skončím 5. a to nemám nič natrénované (ešte keby som ten "mierenkový parkúr" strieľal s vlastnými nábojmi, bolo by to umiestenie asi iné, ale keby bolo keby...na to sa nehráme)

Záver (komu sa nechce čítať celý príspevok) : Kto chce psa biť, palicu si nájde. V našom prípade - trénovať sa dá všeličo a všelikde, len treba porozmýšľať a hlavne chcieť a vedieť čo chcem dosiahnuť. Treba mať dobré základy, na ktorých sa dá stavať hooodne vysoká stavba. :wink:

Tento príspevok som napísal z 2 dôvodov:
1, za pár dní mám štátnicu, a už sa mi strašne nechce učiť :lol:
2, lebo ma potešil tento prístup, súhlasím s ním a chcem ho podporovať :

yarco napísal:A ja by som bol veľmi nerád, keby ktokoľvek rezignoval na tréning aj z toho dôvodu, že slušnú vonkajšiu strelnicu v blízkom okolí BA nie je ľahké nájsť a z každej strany bude počúvať, že na vnútorných natrénuje leda tak mierenku (nič proti nej, je to základ streľby)
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Ale ano suhlasim. Neje to az take tragicke. Ja to riesim tak, ze ten "small training" davam na krytej a chodim celkom casto po sutaziach, pricom tie male beriem ako trening pri ktorych kaslem na umiestnenie a radsej si skusam nove veci. Pokial sa raz dostanem na uroven nasej elity a budem hladat miesto kde dvakrat tyzdenne vybucham po 200 nabojov, myslim, ze pre mna potom ani ta hodka do Komarna nebude velmi daleko. Kde je vola, tam je aj cesta.
Strelcov "prvorodicov" samozrejme odradzat nechcem. Trafit ciel je zaklad kazdeho preteku a aj obrannej situacie a to sa da natrenovat na krytej bez problemov.
inspiring_kowalevski

Príspevok od používateľa inspiring_kowalevski »

niko napísal:Ale ano suhlasim. Neje to az take tragicke. Ja to riesim tak, ze ten "small training" davam na krytej a chodim celkom casto po sutaziach, pricom tie male beriem ako trening pri ktorych kaslem na umiestnenie a radsej si skusam nove veci. Pokial sa raz dostanem na uroven nasej elity a budem hladat miesto kde dvakrat tyzdenne vybucham po 200 nabojov, myslim, ze pre mna potom ani ta hodka do Komarna nebude velmi daleko. Kde je vola, tam je aj cesta.
Strelcov "prvorodicov" samozrejme odradzat nechcem. Trafit ciel je zaklad kazdeho preteku a aj obrannej situacie a to sa da natrenovat na krytej bez problemov.
Páni a dámy ! Keď sa nájdu aspoň štyria nadšenci a s autom prídu do Komárna na strelnicu, pričom si rozpočítajú náklady na cestu a zahrnú do toho aj ročný poplatok, ktorý činí 50.-€ na osobu sa to vždy viac oplatí ako krytá strelnica, kde sa podľa mňa nedoplatíte. Info www.kssk.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"