Ako začať

inspiring_pasteur

Príspevok od používateľa inspiring_pasteur »

Nakoniec som bol na strelnici v Hodkovciach. Určite mi pomohlo, že tam bol aj inštruktor, pretože ináč by som len vystrieľal pár nábojov a išiel preč a takto som zistil, že som pištoľ nevedel ani správne držať. Rozdiel v rozptyle na začiatku a na konci tréningu bol dosť viditeľný. :D Síce streľba nie je lacná zábavka ale určite to nie sú vyhodené peniaze.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Porozprávaj viac :D nemáš nejaké foto pred a po tréningu?
inspiring_pasteur

Príspevok od používateľa inspiring_pasteur »

Vtedy mi nenapadlo robiť fotky ale nabudúce si nejaké spravím. Na začiatku som strhával vpravo dole a bolo to dosť rozhádzané. Neskôr som dokázal väčšinu rán umiestniť aspon do vnútorného kruhu terča ale keď som rýchlejšie strieľal na železá zasa to lietalo hocikade. Čo už chce to tréning :D Ešte tam určite pár krát pôjdem kým podám žiadosť o zbroják.
Franzo
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Franzo »

Trochu ozivim staru temu. (Ak sa to sem nehodi, prosim o presunutie/vymazanie)
Dnes som si vsimol, ze T&T strelnica bude organizovat v juli kurzy strelby.
"Termíny kurzov :
06.07.2016 o 18:00 hod. Kurz prípravy na Zbrojný preukaz
13.07.2016 o 18:00 hod. Kurz základy práce so zbraňou
20.07.2016 o 18:00 hod Kurz prípravy na Zbrojný preukaz
27.07.2016 o 18:00 hod Kurz praktickej obrannej streľby
Cena za kurz je 30,00 Eur / os
Lektormi sú skúsený inštruktori z PZ."

Mal by som záujem o kurz praktickej obrannej strelby. Je to vhodne aj pre zaciatocnika (strielam len pol roka)?
Vedel by niekto napisat referencie na tieto kurzy? (Pozitivne/negativne) Absolvovali ste uz u nich nieco?
Trochu ma prekvapuje zaciatok o 18:00, tak ma zaujima, ci to nebude len take povrchne vystrielanie par ran a hotovo...
Vdaka za vsetky nazory
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

s výcvikovkami so skúsenými inštruktormi z "PZ" sa v poslednej dobre roztrhlo vrece

ťažko povedať či sa ti tam oplatí ísť, najlepšie je ísť po osobnej skúsenosti človeka ktorého aj ty poznáš,
tu ti môžeme písať hory doly a to ti asi moc nepomôže pri výbere kam ísť
určite sa všade niečo naučíš, min. bezpečnosť ktorá je už nejakým spôsobom štandardizovaná,
pokiaľ ide o ostatné veci do "reality" tam sa už nezhodnú jednoznačne všetci a mohol by si min, stratiť čas učením sa niečoho čo je takmer nepoužiteľné alebo je určené do úplne iného prostredia v akom sa ty pohybuješ bežne
na to čo je a nie je užitočné je taká metóda - že to sám vyskúšaš a urobíš si názor, stačí ti na to aj detská pištolk na vodu, v lepšom prípade airsoftka a nejaký kamarát s trochu masochystickými sklonmi nechať sa triafať do tela z krátkej vzdialenosti 8)

to len pre prípad že by si neveril vôbec nikomu čo a ako sa má robiť, tak si to takto vyskúšaš sám a po určitej dobe prídeš na to čo funguje, čo nie, resp. čo funguje pre teba osobne, vyskúšaj si situácie ktoré ťa napadnú alebo si o nich počul,

ak ťa zaujíma skutočne primárne obranná streľba skús pod týmito termínmi hľadať po nete, alebo sa pýtať na strelniciach kam chodíš,

ak nemáš partiu ktorá sa takýmto veciam venuje tak na pretekoch IPSC , IDPA a LOS máš najlepšiu šancu stretnúť ľudí ktorý by ti mohli poradiť osobne, je to o stupeň lepšie ako to len čítať tu
Franzo
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Franzo »

vďaka za obsiahlu odpoveď.

Bezpečnosť a základnú manipuláciu by som už mal mať zvládnutú (aj keď tréningu v tejto oblasti nie je nikdy dosť). Takýto kurz som už absolvoval a na začiatok mi to dalo veľa. Rozmýšlal som skôr nad nejakou nadstavbou, kde by som si mohol za pomoci skúsenejšieho opraviť chyby napr. v držaní zbrane, vyšperkovať spúšťanie a zlepšiť sa celkovo v presnej streľbe a hlavne správnej manipulácii počas streľby.
Taký kurz obrany by bol už len bonusom, keďže zbraň chcem aj pravidelne nosiť.

Bol som sa pozrieť v BA v Hunter Clube na LOS - bolo to ešte niekedy začiatkom roka v čase, kedy som kupoval zbraň. Chalani ma nahovárali, nech sa aj aktívne zúčastním pretekov, ale keďže som nebol ešte taký zžitý so zbraňou, mal som obavu. Veľmi si ale cením, že mi dovolili pozrieť si pretek zblízka (a to doslova - bežal som počas preteku za rozhodcom a súťažiacim) a vypomôcť s premiestňovaním prekážok a terčov na ďalšie kolo. Bola to veľmi cenná skúsenosť a ďakujem im za to.

Je možné sa zúčastniť napr. aj IPSC pretekov bez toho, aby som aj strieľal? Asi by som mal skočiť na nejaké aspoň pozrieť.

Takže aby som to zhrnul. Streľba ma baví, ak by bol čas, rád by som sa tomu venoval aj aktívnejšie napr. na súťažiach. Zároveň ale, keďže mám v pláne zbraň nostiť, bolo by fajn mať trochu nacvičené aj takéto praktické situácie a ich riešenie (kvôli tomu som poškuľoval po vyššie uvedenom kurze).
Možností je veľa, len po tom, čo som prečítal tu na fóre neviem, ktorú z nich si vybrať a či je táto investícia skutočne hodná peňazí, ktoré do nej človek vloží (na moje pomery sú tie kurzy pomerne dosť drahé, tak by ma mrzelo, keby to boli vyhodené peniaze...).
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Franzo napísal: a či je táto investícia skutočne hodná peňazí, ktoré do nej človek vloží (na moje pomery sú tie kurzy pomerne dosť drahé, tak by ma mrzelo, keby to boli vyhodené peniaze...).
Len k tomuto sa vyjadrím (môj názor)...a to nie som súťažiaci na tých pretekoch.
Spomínaš finančnú náročnosť kurzu, kde jeden vyjde na tých 30€. Neviem síce, koľkých kurzov sa mieniš zúčastniť, no ono je tá čiastka v podstate zanedbateľná oproti tým nákladom na strelivo.
Ak ideš na strelnicu (na tréning) a pokiaľ nevystrieľaš MINIMÁLNE 100 ks streliva, tak radšej ani nechoď. Spočiatku budeš trénovať (teda, mal by si) len klasickú mierenú streľbu a následne tú súťažnú streľbu.
A teraz si spočítaj, koľko investuješ do nábojov, aby si sa dostal na určitú úroveň... :wink: 8) :roll:
Franzo
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Franzo »

práve kvôli nižšej finančnej náročnosti ma oslovil kurz v T&T. Iné kurzy vychádzajú na +- 80 až 100€, čo sa mi zdá už pomerne dosť veľa. Na niektoré tu pritom neboli úplne pozitívne referencie, resp. nie sú to, čo hľadám (nechcem žiadny super taktický kurz ani kurz do bojovej zóny...). 30€ považujem práveže za fajn čiastku, ak by k niečomu takýto kurz bol. Preto som sa prvotne pýtal na nejaké referencie, nakoľko som tu na fóre o kurzoch v T&T zatiaľ nikde nečítal (ak som to prehliadol, ospravedlňujem sa).
Zatiaľ trénujem práve len tú mierenku. Keďže ale nemám špičkové sústrely ani nič podobné, myslel som si, že by mi niečo také ako kurz mohlo pomôcť v prípadnom odstránení chýb, ktoré určite ako začiatočník aj napriek načítanej literatúre a okukaným videám, robím.
Otázne je, nakoľko sa inštruktor na kurze dokáže individuálne venovať účastníkom.
Základný strelecký kurz ako bezpečná manipulácia, základný úchop a pod. som už absolvoval.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

nie sme taký bohatý aby sme si kupovali lacné veci

existuje aj takéto porekadlo,

takže pozor aj na to,
ja tebou spomínané kurzy v T&T nepoznám, ale vyberať len podľa ceny tiež nemusí byť šťastná cesta,
je teraz taký trend, všetci majú zrazu na každej strelnici super odborníka čo a všetko naučí,
ďalšia vec, nemal by si byť vo svojich cieľoch čo sa naučiť na obranu skromný, ja osobne doporučujem vždy niekoho kto sa venuje aj kvalitnej sebaobrane aby chápal prepojenia v situáciach a nespoliehal sa vyslovene na jedno alebo druhé
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Franzo:
Zvolil by som nasledovný postup:

- v kľude strelnice (ideálne s pomocou inštruktora/kurzu) si vypestovať úplne základné bezpečnostné a strelecké návyky a schopnosti - vedieť manipulovať a pohybovať sa so zbraňou bez mierenia na kdekoho a bez prstu na spúšti, bez časového a iného stresu vedieť so svojou zbraňou dosiahnuť určitú prijateľnú presnosť (povedzme 8 z 10 rán na 10 metrov v 5-6 palcovom kruhu);

- ak je pocit, že horeuvedený bod zvládaš, ísť si následne streliť IPSC Lvl1 alebo LOS a zistiť, nakoľko vieš tieto zručnosti aplikovať pri miernom strese (čas, pohyb, diváci, neštandardné polohy, v prípade LOS aj ďalšie iné komplikácie);

- ak je pocit, že horeuvedený bod zvládaš, vyhľadať možnosti orientované smerom k reálnej obrane.


P.S. S T&T kurzami nemám skúsenosť ani žiadnu referenciu, takže bez komentára.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ja by som Ti odporucil nasledovne:

1.) chod sa pozriet na nejaky pretek:
- KVvZ Trojboj (mierenka pistol revolver 25m): http://www.szvvz.info/kalendar/
- IPSC ani ine dynamicke disciplny nestrielam, ale ich kalendar si lahko vygooglis
- posad sa za sutaziaceho ktoreho v bufete najviac potlapkavaju po pleci a pozoruj co ako robi

2.) chod na strelnicu a sam si vklude vyskusaj vsetko co si obkukal na sutazi
- rozmyslaj nad tym preco to tak ten clovek robil a co tym chcel dosiahnut
- ak Ti nieco "vadi", neries to ihned - vydrz aspon 3 treninky = ak si nezvyknes, zacni rozmyslat ci to chces/vies zmenit
- nemen viacero veci naraz - vzdy len jednu a vzdy si to odskusaj aspon na 3 po sebe iducich treningoch

3.) chod na strelnicu s kamaratom ktory uz nejaky cas striela/preteka, nech si Ta pozrie a pripadne opravi co robis zle
- tuto navstevu stelnice ber s pokorou: on je tam koli tebe, nie naopak - pocuvaj ho
- porozmyslaj, ci vo svojom okoli nieje niekto s kym by si mohol na strelnicu chodit pravidelne (len bacha na airsoft mentorov)

4.) trenuj a rozmyslaj co Ti vyhovuje a kde robis chyby
- stavaj na tom co Ti vyhovuje
- snaz sa zvykat, alebo zmenit to co Ti nesedi (zvyknut sa da na vsetko)
- nespekuluj - strielanie je o hlave, ak si ju zapraces teoriami, dilemami, ci pocitmi tak dobry vysledok nenastrielas
- bud so sebou v principe spokojny - tes sa z toho co robis dobre, rozmyslaj ako sa zbavit zlozvykov (mame ich vsetci)

5.) chod na sutaz - ako pretekar
- sustred sa aby si robil vsetko tak ako to mas natrenovane
- vysledok neries - velke cisla pridu casom .. hodnot sa len podla toho ci si urobil vsetko tak ako si chcel
- ked odstrielas, pozoruj okolie - zameraj sa na veci ktore si myslis ze robis zle, sleduj ako ich robia ini (ak ich robia rovnako = zvkni si na to, ak ich robia inak = vyskusaj ich sposob (na treningu!!))
- nehanbi sa poziadat o radu

6.) nechod do kurzu, pozri si to na youtube
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

I keď som sám do značnej miery samouk, s bodmi 2 a 6 ako radami začínajúcemu dosť nesúhlasím.

Odkukávať veci, ktorým nerozumiem prečo sa dejú ako sa dejú, môže byť skôr na škodu. Je veľká šanca, že odkukám vonkajší prejav a nie podstatu.

Začal by som bodom 3 s tým, že popri kamarátovi to môže byť inštruktor s dobrými referenciami.
Lebo nie každý, kto dlho strieľa, vie strieľať. A nie každý, kto vie strieľať, to vie naučiť iných. A to platí nielen pri streľbe.
V zmysle toho bod 6 radšej ani nekomentujem.
Franzo
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Franzo »

Ďakujem všetkým veľmi pekne za cenné rady. Aj Mesi-mu za SS.

yarco, theplaky, vaše rady sa podľa mňa vo všeobecnosti až tak zásadne nerozchádzajú. Aj keď človek pôjde pozrieť na preteky alebo zasúťažiť si, prípadne sa zúčastní kurzu, bude popri tom aj naďalej trénovať a snažiť sa aplikovať rady, návrhy a odkukané veci.

Zvolím teda tento postup:
- Bezpečnú manipuláciu mám, dovolím si tvrdiť, zvládnutú. Základnú manipuláciu so zbraňou detto.
- Vytiahnem na strelnicu niektorého z kolegov, ktorí strieľajú dlho a venujú sa tomu, aby si ma obzreli a prípadne vytkli veci, ktoré robím nesprávne.
- Pôjdem sa pozrieť na súťaž a prípadne aj zasúťažiť si.
- medzitým budem naďalej chodiť na strelnicu trénovať a prípadné chyby, ktoré mi boli vytknuté sa budem snažiť opraviť. Takisto skúsim aplikovať to, čo odkukám na preteku.
- Eventuálne sa po lete sa zúčastním kurzu, ktorý bude (po konzultácii s organizátorom kurzu) pre moje potreby a úroveň najvhodnejší za účelom odstránenia chýb, ktoré by mohli pri mojej streľbe ešte pretrvať. V tomto bode som sa predbežne rozhodol pre Streleckú akadémiu.
- V ďalekejšej budúcnosti, po zvládnutí vyššie uvedených bodov sa prípadne poobzerám po nejakom kurze zameranom na sebaobranu.

Ak by ste mali nejaké námietky alebo pripomienky k mnou vybranému postupu, kľudne komentujte. Ja budem len rád.
Ešte raz vďaka za poskytnutie cenných rád a taktiež rozdielnych pohľadov na vec. To je to najlepšie, ako môžete človeku pomôcť, lebo si vie na základe vami navrhovaných alternatív vybrať tú, ktorá by mu mohla najviac sedieť a pomôcť a prípadne si ju trochu prispôsobiť pre svoje potreby. Vďaka
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ak si sa už rozhodol pre Streleckú akadémiu a plánuješ toto leto aktívne strieľať, dal by som ten kurz skôr než "po lete".
Nepíšem to preto, aby som Paľovi naháňal kšeft, ale ak sú tam nejaké zásadnejšie nedostatky v základoch (netvrdím, že sú), pomôže ti ich odstrániť skôr a ty ušetríš čas aj zopár stoviek/tisícov nábojov.
nem000
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 9 years

Príspevok od používateľa nem000 »

Ahojte, viete mi poradit literaturu, instruktora aj pre TRAP resp. SKEET? Miesto strielania asi v TT na Strkoch. Chcel by som sa to naucit. Kolko moze tak stat hodina s instruktorom? Na stranke sttelnice strky je info o instruktorovi, ale ako som sa dozvedel stranka je neaktualizovana uz nejaky cas a instruktor cez nich sa neda zabezpecit.
Este ak by niektoi dokazal poradit ako to funguje v pripade ak by som napriklad vstupil do klubu SKP-Trnava, ci dokazem vyuzivat nejakeho trenera s tohoto klubu?

Dakujem,
Napísať odpoveď

Návrat na "Tréning"