Walther P1/P38

Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Walther P1/P38

Príspevok od používateľa C08R4 »

Co vravite na pistol Walther P1? Ake mate s nou skusenosti? Velmi sa mi paci a je to azda najlacnejsia pistol v paradnej razi 9mm Para/Luger. Mozem mat Walther P1 takmer novu, nestrielanu za 7 tis, ale to az budem mat ZP, tak v septembri niekedy.


Obrázok
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

zbran z historickou hodnotou, ale na strelbu na strelnici zodpoveda svojej cene. j to vojenska zbran a o komforte nemoze byt ani reci. strelil som si z nej hadam dva zasobniky a usudil som, ze treba trenovat, trenovat, trenovat... Ale zase na druhu stranu, majitel, 70 rocny pan, daval na 50 metrov dole popre jeden za druhym :)

moj nazor je, ze ak nie si naozaj zalubeny do tejto zbrane(nie je to dokonca ani vojnova zbran, je to povojnova vyroba), tak sa poobzeraj po inej zbrani. napr jazdeny glock aleo ciza bude na strelnici sposobovat daleko viac uspokojenia.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Tak ako už napísal Majac. Je to zbraň pre fajnšmekra, ktorý má rád oldtimery a nechce zbraň na opasok ale do vitríny a občas na strelnicu.

P1, rovnako ako jej mladší brat P38 je krásna zbraň. Sám som ju chcel pred pár mesiacmi kúpiť. V PO ju mali tiež za nejakých 7 tis. Keď som si ju však na predajni "ošahal" povedal som si, že zavrieť ju do trezora by bola škoda. Inými slovami, na nič iné by sa mi nehodila, pretože na nosenie, podľa mňa, je absolutne nevhodná. Veľká, hrubá, hranatá, ťažká. Určite super padne do vonkajšieho vojenského opaskového pudra, ktoré celé kryje zbraň. Neviem si však predstaviť vláčiť ju v klasickom "skrytom" opaskovom puzdre celý deň.

Takže moja rada - porozhliadni sa radšej po inej zbrani. Ak tak veľmi chceš 9mm Para tak v komisoch nájdeš dostatok "jazdených" zbraní v tomto kalibry za podobné ceny ako P1. Buď nejakú čízu 75 alebo keď už nič iné nebude tak hoci aj Glock :D.

Osobne si však nemyslím, že by 9 mm Luger/Para bol až taký super náboj, že by si si podľa neho mal vyberať zbraň. Jeho obrovská výhoda je v jeho dostupnosti a výhodnej cene. Na obranu však nie je práve najvhodnejší, keďže veľmi rád prestreľuje cieľ , v prípade obrany ľudské telo. Ale to som už dosť OT. Sorry. :oops:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

P1 je mladsi brat, P38 o poznanie starsi :), bol to nastupca Mausera P08 a su este z 3. rise, niektore maju aj vyritu orlicu :D. P1 je oznacenie P38 povojnovej vyroby a dlho ju pouzival a vyrabali pre Bundeswehr (Armada zapadnej spolkovej republiky nemecko) Inak, dakujem, za vase postrehy. Nieco take som aj ocakaval. Ide mi hlavne o to, aby bola zbran spolahliva, bez zadrziek. Co sa tyka toho kalibru, tak 9mm Luger ma podla mna a inych dostatocny zastavovaci a ranivy ucinok, napokon pouziva ho väcsina statov NATO, ci uz v armade, alebo u policajnych zloziek. Ale to zalezi aj od typov sriel, FMJ, EFMJ, SP ale uz by som zachadzal do zakazaneho streliva :D ... Glock nechcem, lebo sa mi nepaci a je z plastov, aj ked to ma ukrutnu zivotnost zevraj (neviem sice aky presne polymer to je) a chybaju na nej bezpecnostne prvky, ja Izraelsky sposob tasenia nepreferujem, ze musis natahovat zaver. :) To je hlavne pre specialne jednotky zbran. Este ma velmi zaujala CZ 75 Compact ( A v zbrojovke uhersky brod, mi povedali, lebo som lavak, ze mi vedia dodat aj take specialne pre mna, co maju na pravej strane vsetky mechanizmy :) ), a GrandPower P1, ale zasa su tam tie plasty na nej :?, ja chcem ocel :P , popripade si priplatim za nejaku Berettu Compact a tak no. CZ 75 a Glock 17 a K100Mk6 sa mi zda byt hovado na nosenie :lol: Ked tak, Glock 19 sa este da, ale fakt ten glock ma moc nepritahuje, ten uhol rukovete mi aj dost nesedi..
Ale spät k Walther P1, no mne sa to nezda byt az taka velka zbran, hlaven to ma dost uzku a akurat je trosku sirsia, no. Walther P38 je uz dost draha, vojnovej vyroby, sa cena splha az k 20tis. Ale to je hlavne pre zberatelov a historickych nadsencov a napokon to nebude asi nova zbran, ale jazdena... :wink:
Naposledy upravil/-a C08R4 v 27 Aug 2008, 10:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

ked to chces nosit, tak ani velmi nezvazuj velkost, ale skor vahu a ta je v tomto pripade cca 0.96 kg(predpokladam s prazdnym zasobnikom) a to mas k dispozicii iba 8+1 nabojov. A to musim povedat, ze ja osobne by som nosil naboj v komore radsej v glocku bez "poistiek" ako v P38 s poistkou. uz len preto, ze odistit walthra chce mat silu v prstoch. a garantujem ti, ze po par dnoch s kilovym zavazim na opasku budes rozmyslat inac.

ja osobne nosim P22 a tiez by som ju niekedy najradsej hodil do kuta.
co sa tyka polymerov z ktorych su vstrekovane tela glockov a aj vacsiny inych plastakov je to nylonovy polymer niekedy znaceny ako GF30 (napr. K100) isto si o nom najdes hromadu podrobnosti.

kazdopadne ja by som ti radil prehodnotit tvoje priority a obzriet sa po mladsich zbraniach. ak nechces plast, existuje dost celokovovych alternativ v podobnej vahe ako ma P38
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

...P1, rovnako ako jej mladší brat P38...
Myslel som starší brat a napísal som mladší. :D :D :D
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

C08R4:
Podla mojho odhadu vacsina specialnych aj nespecialnych jednotiek vybavenych Glockmi nepreferuje izraelsky styl a nosi naboj v komore.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

yarco napísal:C08R4:
Podla mojho odhadu vacsina specialnych aj nespecialnych jednotiek vybavenych Glockmi nepreferuje izraelsky styl a nosi naboj v komore.
JJ, ale ma nato aj pevne stehenne takticke puzdra specialne pre glocky, co su zas neni moc pre civilov, kedze u nich sa uplatnuje skryte nosenie, sice su aj take plastove opaskove, ale ja osobne bych za opaskom, glocka s nabojom v komore nenosil, lebo v robote sa sem tam zohybam a prenasam aj vselico mozne a nahoda je blbec :lol:
friendly_robinson

Príspevok od používateľa friendly_robinson »

Ja P1 mám a som s ňou veľmi spokojný. Čo sa tíka veľkosti nemôžem na ňu povedať nič zlé lebo nieje večšia ako iné zbrane a váha podľa papierov 780g nie je zlá. P 38 váži asi 1 kg lebo má oceľový rám narozdiel od P 1 ktorá má z ocele iba hlaveň a záver! telo je zo zliatin hliníka. Vzhľadom k tomu že má uzamykanie kyvnou závorou (bereta 92 ju má okopírovanú a keď som to mal v rukách je to vlastne skoro P38/1 s predĺženým rámom záveru) naťahuje sa oveľa! ľahšie ako glock a podobné črepy pri ktorých si strhneš na vrúbkovaní brušká z prstov. Zásobník je 1 radový čo veľmi výrazne zvyšuje spoľahlivosť zbrane a 8 nábojov na obranu musí stačiť (štatisticky pri strete obe strany vystrelia nie viac ako 5 patrónov a streľať do chrbta=vražda) ak sa netrafíš 8x tak ťa buď sejmú alebo zdrhnú a keď trafíš tak už nikomu do útočenia veľmi nebude (jedine že si pištolník u mafie). Jedinú výhradu mám voči tvrdšej vojenskej spúšti na ktorú si treba zvyknúť pri športovej streľbe a na obranu je tvrdá spúšť lepšia aby si nikoho nezabil keď sa ti trasú ruky a SA/DA spúšť kombinovaná s bezpečným vypúšťaním kladiva a výstražníkom je vhodná k noseniu náboja v komore. PS: na strelnici sa na 25m dá držať bez problémov do 7-mičky (čiže všetko v čiernom) neničí nábojnice ako poniektoré zbrane, nevyberá si strelivo (prebíjance od ARES-a mu veľmi chutia a za tú cenu kúpiš akurát poriadne zostrieľaný šerbel. Nosiť sa dá ako každá veľká služobná zbraň a hlavne tak netrápi oder ako na neakej CZ-te za viac ako 20 papierov. Toť moj názor, a máš nad čím premýšlať :-)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Presne ako vravis. Si ma utvrdil v nazore na P1, Walther je kvalitny vyrobca, aj ked to je starsieho data a za tu cenu mozem mat tak jazdenu cizu, co az tak kvalitna a spolahliva zbran nieje. Ano, aj to som chcel povedat, ze tu vahu ma primeranu, niektory si tu pletu P38 :). Hej, pocet nabojov v zasobniku a aj presnot je dostatocna. Dufam, ze budem coskoro novym, spokojnym majitelom Walther P1 :P
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

C08R4 napísal:Ano, aj to som chcel povedat, ze tu vahu ma primeranu, niektory si tu pletu P38

Áno, skutočne. P1 so zliatinovým rámom je až o 70g ľahšia ako "oceľová" (oceľ-840 g, zliatina-770 g). Daj si v Tescu navážiť 7 dg šunky a uvidíš ten rozdiel :D. ( http://world.guns.ru/handguns/hg68-e.htm )

Navyše zliatiny v období päťdesiatych rokov neboli tie, ktoré sú na zbraniach v súčasnosti. Pozri ako dopadla jedna zliatinová P1

Obrázok

Zopár názorov na ňu máš napr. aj tu:
http://www.pafoa.org/forum/pistols-41/1 ... aises.html

Ale ako sa hovorí - koľko ľudí, toľko chutí. Keď sa ti páči tak choď do nej. Potom daj vedieť, ako sa nosí (myslím skryté nosenie) a ako strieľa.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

C08R4: Ehm, neviem, odkiaľ máš, že číza 75 nie je taká kvalitná a spoľahlivá ako P01. No... ja by som to s takou istotou netvrdil. A z vlastnej skúsenosti viem, že jazdená čezeta odvedie výborné služby, ak človek nie je lenivý sa o ňu trochu postarať.
Mimochodom, netreba ti objednávať ČZ 75 pre laváka, stačí kúpiť ČZ 85 (to je ČZ 75 s obojstrannými ovládacími prvkami).
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Panzer:

To mi ako chces povedat, ze 770g je tazka zbran?:) Nie, vazi tolko ako ine, napr: CZ. Njn, ten obrazok vyzera fakt dost zle, ale na druhej strane podobne som videl aj u glockov a ta ma mat tusim zivotnost az 200000 vystrelov, vadne kusy sa vzdy najdu, napuknute, oslabeny material a pod.

Jack:

CZ 75 nemoze byt az taka spolahliva, uz len z toho dovodu, ze ma udavanu zivotnost tusim okolo 60000 ran. Ale zato posluzit moze, neodsudzujem ju, tiez som ju chcel a mam s nou co to odstrielane, ale nebudem ju klast do vysin, na ktore jednoducho nema. Len tak si porovnaj hrubku hlavne CZ75 a u pistoli rovnakej kategorie :wink: . U novej CZ85 (a asi u CZUB celkovo) sa mi zda vela penazi za malo muziky :lol:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

C08R4 napísal:Panzer: To mi ako chces povedat, ze 770g je tazka zbran?:)
To nie. Len som reagoval na tvoje tvrdenie:
...tu vahu ma primeranu, niektory si tu pletu P38...
Preto som ti vysvetlil, že s P38 si ju nikto nepletie, pretože tá váži takmer toľko isto ako P1.

Stále však tvrdím, že na nosenie je P1 hrubá, hranatá a nespratná. Má množstvo výstupkov a hrán, o ktoré sa môže zachytiť o odev pri tasení spod oblečenia. Skrátka, je to typická služobná zbraň určená do vonkajšieho puzdra a nie na skryté nosenie. Môj názor.

Ako som ale napísal - ak sa ti páči, nemáš čo riešiť. :D
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Panzer:
Ano, prvotny projekt bol, ze bude urcena pre Wermacht a Waffen SS. Hej, nieje to moc pohodlna a na oko pritazliva zbran, ale zato je krstena ohnom a 2.sv vojnou a ma nejaku tu historiu za sebou :wink:(Bola vyhlasena, ako najlepsia pistol 2.sv vojny 8) a americky vojaci si na nu velmi brusili zuby, brali si ju ako suvenir) a zrejme pre jej kvality, sa neupustilo od tohto konceptu ani po vojne. Budem asi musiet na nu pohladat nejake obstojne puzdro, ked najdem, zavesim to sem :arrow:
Napísať odpoveď

Návrat na "Walther"