JHP strelivo na skupinu A

erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Mr. Blue : POZOR na toto strelivo!!!!

Bolo specialne navrhnute este za sociku pre ochranku lietadiel /pri kazdom lete bol 1-2 ochrankari/. Pouzivali sa klasicke revolvery 38 Spl.. Strelivo je farebne odlisene pricom cervene je silnejsie... Obe spolahlivo knocoutuju zasiahnutu osobu. To ze strelivo neprebije dvere je OK lebo jeho primarnym ucelom je vyradit osobu bez poskodenia trupu lietadla!!!

Problem streliva je to, ze ma expiracnu dobu. Teda dobu pocas ktorej je zarucena jeho neletalnost. Po uplynuti expiracnej doby sa strela prestava po opusteni hlavne otvarat /ten "sacok" naplneny olovenymi pilinami sa neotvori/ a strelivo penetruje ako FMJ pricom sposobuje smrtelne zranenia!!!!!
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Skusali sme ho v polke 90tych rokov. Ale nenadchlo ma. A smrtiace ucinky malo uz vtedy, ako nove neexpirovnae.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25923015
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Mr. Blue : ano to mas pravdu. To bol jeden z dovodov preco sa prestalo robit. Vyrobca nevedel 100% garantovat spravnu funkciu ani u novych nabojov...

Ja som zas v 90 rokoch bol svedkom 3 pripadov kedy sa cerstvi drzitelia zbrojakov, ktori toto strelivo ziskali ako nesmrtiace dostali do problemov nakolko ich napadlo niekoho strelit, alebo nechat sa niekym stelit nakolko predpokladali, ze z toho bude len modrina. Vysledky boli dost drasticke, aj ked bez strat na zivotoch... Vsetky pripady boli expirovane nboje z 80-tych rokov, ktore sa nejak dostali von z policajnych skladov... Preto na to vzdy upozornujem, lebo aj dnes sa najdu ludia, ktori tvrdia, ze to robi len modriny....
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

jednu dobu ich fasovala aj Železničná polícia, a tiež tam nikto neprečítal návod od výrobcu. Staré náboje v pohode prestrelili stenu kupé. A náboj Luger fmj 4 steny.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

SperkyB napísal: to Jack: "...a ani nebudeme môcť." Toto nie je vôbec isté, smernica EÚ z ktorej to vyplýva sa určite pri súčasnej konštelácii politikov v EK a EP nezmení, ale pri troche porozumenia a vôle je určite možný "právny priesmyk" v rámci našej legislatívy. Používanie fmj striel je vývojom prekonané a tieto samotné sú primárne určené na terčovú streľbu. To je každému jasné aj bez vysvetľovania. V rámci podnetov k pripravovanej novele by sa malo aj toto riešiť a nie prístupom "úradníckym", ale racionálnym. A dôležité je to podľa môjho názoru obzvlášť pre prípady KN. Ale k tomu sme už "kecali"...
Sperky, neviem, o akom "právnom priesmyku" hovoríš. Realita je ale taká, aká je a ak sa táto otázka bude v súčasnosti otvárať, tak je tu reálna hrozba, že vývoj pôjde presne opačným smerom, než si prajeme. Lebo Brusel... a pre tamojších eurosúdruhov je toto otázka politická a ideologická, tam nejaké racionálne argumenty nepomôžu, pragmaticky prístup očakávať nemožno. Ak sa dá dúfať ešte v nejaký dialóg, tak len na národnej úrovni. Ale ani tu nemôžeme očakávať nejaké vyložené protivenie sa diktátu z Bruselu. A obávam sa, že uvoľnenie JHP pre nosenie (civilmi) by presne takým protivením sa bolo.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

U RUAG SECA by som to skôr videl odkiaľ ho ešte zohnať :( a za akú cenu.
Ale na SECA predsa existuje posudok KEU kde nieje označený ako expanzné strelivo a je možné ho použiť na sebaobranu, detto Guarddog.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

SeCa ponúkam v inzercii. Rozpúšťam vlastnú zásobu.
:wink:
Problém bol, že z nášho trhu sa SeCa vytratili v podstate bez varovania. Mali ich všelikde, nebol problém ich kúpiť a potom... len chýry, ževraj samotný výrobca ich nechce uvoľniť pre náš civilný trh a už nič nepríde.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Ten posudok KEU je niekde k videniu, stiahnutiu ? Lebo mi pripomina Columbovu zenu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Bus Driver, pokiaľ ma pamäť neklame, kedysi som videl kópiu...
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ten system posudkov na strelivo je chory.
Pricom by stacila jedna web stranka kde by boli zverejnene posudky KEU a clovek by si mohol pozriet co je schvalene / zakazane.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Zaujimal by ma posudok na toto https://shopcorbon.com/image/cache/data ... 00x500.jpg Konštrukčne je to podobné SECA.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

d-s napísal:Ten system posudkov na strelivo je chory.
Pricom by stacila jedna web stranka kde by boli zverejnene posudky KEU a clovek by si mohol pozriet co je schvalene / zakazane.
Ale KEU nie je inštancia "posledného slova" ako v ČR CUZZS s ich povestným white listom. U nás taký úrad chýba lebo to monopolistom vyhovuje. Čiastočne ho zastáva Konštrukta Defence, skúšobňa Lieskovec.
Čisto právne(najmä teoreticky) vzato názor KEU by v prípade správneho súdnictva mohol byť nahradený fundovanejším posudkom zo zahraničia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"