Vojnové americké náboje .45 acp.

Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Vojnové americké náboje .45 acp.

Príspevok od používateľa dirty harry »

Kedysi pred cca 20 rokmi som v jednom dnes už nebohom obchode so strelivom narazil na celkom velké zásoby vojnových .45 acp. Vtedy ma to nezaujímalo, pretože som roky používal len 9 luger. No dnes by som aj bral, keby som vedel kde. Pánko ich mal plnú pancierovanú skrinu, taký mix to bol. Jedno mi v pamäti utkvelo, náboj s označením .45 a.c. Zaregistroval niekto tu tiež niečo podobné?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Bola to jednorazova akcia, dovezene z Ruska. Boli to NZ z druhej svetovej co v ramci pomoci dodali do Sovietskeho zvazu Americania. Pocitovo boli troska naslapanejsie co potvrdil aj predajca, vraj koli tomu ze boli aj do samopalu Thompson. Ale ani som ich nemeral na hradlach a ani som si neoveroval tuto informaciu. Ja som ich vtedy kupoval na strelnici TaT v Bratislave.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Už som to našiel, presne ako píšeš.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Za cenu, čo sa vtedy predávali, to bolo fajn strieľanie, len sa občas stávalo, že jeden dva náboje z krabičky nevystrelili. Ale boli to skôr kusy do zbierky, veď to bola ešte vojnová výroba. Rusom ich dodávali len preto, lebo spoločne s tankami M4 Sherman a ďalšími boli dodávané ako súčasť ich výstroje aj samopaly Thompson kal. .45. Podľa spomienok veteránov ich Rusi veľmi nemali v obľube, údajne kvôli slabej priebojnosti streliva.

Na fotke sovietske osádky ľahkého tanku M3 Stuart pri streľbe na lietadlá. Obaja tankisti majú na hlavách americké tankové helmy dodávané spolu s tankami, borec vpredu strieľa s Thompsona. Tankista v pozadí strieľa z guľometu Browning M1919A4 kal .30 (7.62 mm).
Prílohy
lendleasethops.jpg
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

https://www.leiko.cz/strelivo/pistolove ... 42ks-libra

Našiel som ich, samozrejme u bratov Čechov. Ak je pravda že boli trošku viac nadupané kvôli tým Thompsonom, určite by som ich vyskúšal.
Volal som aj s pánom Librom, už ich nerobia, a vraj sa k tomu ani nevráti.
Ak by nevystrelili bolo by to o dosť lepšie oproti prípadu že namiesto výstrelu len odflusne, guľa ostane v laufe a vyduje prstenec.
Ak s tým má niekto ešte nejaké skúsenosti, podelte sa s nimi.
Pred časom znány vystrielal okolo 100 kusov nemeckých vojnových lugerov, zelené ocelové hilzne a krásne medenné strely, nalakované náboje, ani jeden nezlyhal! A šupy ako hrom, nemerali sme.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pokial viem, tak thomsony sa velmi nepouzivali, pretoze ina lod co viezla municiu isla ku dnu. Tankove posadky mali iba zasobu streliva co bola v tankoch. Kedze municia nedosla, tak nedoslo ani k vsevojskovemu nasadeniu tejto zbrane, isli do skladov.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

dirty harry napísal:... ani jeden nezlyhal! A šupy ako hrom, nemerali sme.
So starým strelivom opatrne. Ak si dobre spomínam, síce sa väčšinou prípadné problémy prejavujú slabšou/žiadnou ranou ako následkom vplyvu vlhkosti/mastnoty, ale niekedy nastáva aj presne opačný efekt. Napríklad vplyvom rozpadu štruktúry prachu sa môže jeho horenie zmeniť na detonačné, čo pre zbraň aj strelca môže byť neželanou a nebezpečnou skúsenosťou.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ja este doplnim k tym "ruskym" Thompsonom:

Ako bolo spravne napisane vyssie islo o zbrane, ktore boli sucastou dodavanej techniky z USA. Nie je vsak pravda, ze by doslo strelivo. Streliva bolo dost, ale hlavnym dovodom bol logisticky problem zasobovania strelivom. Preto uvedene zbrane sluzili u malych "specialnych" jednotiek. Najcastejsie NKVD, alebo namornictva. Su zname fotky Thompsonov zo Stalingradu, Ciernomorskej flotily, Leningradskeho frontu. Z postupnym navysovanim vyroby vlastnych zbrani isli Thompsony do skladov a odtial v 50-60 rokoch skoncili v roznych povstaleckych armadach ako Kuba a staty latinskej ameriky kde bolo predsa len 45 ACP dostupnejsie.

Konkretne tieto spominane naboje mali pochadzat zo skladov v Leningrade. Viaze sa k nim aj historka, ktoru neviem ozdrojovat - mozno Panzer bude vediet viac. Ide o to, ze pouzitie "imperialistickych zbrani" z USA bolo povazovane velenim politbira za nieco nepripustne. A preto aj napriek kritickej situacii neboli tieto zbrane obrancom ZSSR vydane a skoncili v skladoch... Tu ma mat korene aj legenda o "slabom naboji 45ACP", ktory podla povesti neprestrelil zimne oblecenie nemeckeho vojaka. Co je samozrejme uplna blbost a uz len samotna skusenost s tymto strelivom hovori, ze jeho penetracia bola viac nez dostatocna....

Co mohol byt realny problem Thompsonu v Rusku bola nevyskolenost obsluhy, resp. jej neschopnost riadne sa postarat o zbran, ktora predsa len vyzadovala vyssiu mieru udrzby oproti standartnym ruskym zbraniam. Preto ma aj logiku, ze boli nasadzovane u namornikov a specialnych jednotiek NKVD kde predsa bol vyssi predpoklad udrzania zbrane v optimalnej kondicii co sa tyka udrzby nez v prednych liniach frontu...
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

... tu je balistika (samozrejme len tabuľková): https://winchester.com/Products/Ammunit ... ies/X45WW2. Winchester to momentálne robí ako akúsi "zberateľskú" sériu streliva. Ak by bol výkon z reálnej zbrane totožný s tabuľkovým, tak by išlo o celkom "výživné" strelivo ... Žiaľ, u nás nedostupné.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Vychádza mi to 261m/s podla tých 855 fítov. To je tuším najštandartnejší standard.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Harry, nezavádzal by som termíny typu "najštandardnejší štandard" ... Tu máš SAAMI, pozri stranu 23 dokumentu: https://saami.org/wp-content/uploads/20 ... g-Copy.pdf.

No a keď sa ti potom podarí voľajako pomerať napr. tie SB, s ktorými si vyjadril minule spokojnosť, tak aby si nebol prekvapený, že z tvojho HK USP Tactical ti to neletí ani tých 830 fps. Resp. opačne: ak zmeriaš viacero typov bežne dostupnej továrenskej munície, tak zistíš, že tá najsilnejšia ledva ledva dosahuje tých 260 m/s, resp. cca 855 fps.

Treba si uvedomiť, že 855 fps a 230 grainov predstavuje PF = 196.65. Takže 124 grainový Luger by musel "upaľovať" rýchlosťou 1586 fps (483.4 m/s!!!), aby sa "silovo" vyrovnal .45 ACP, :). Tak len tak, aby jasnô bolo, že .45 ACP je prosto .45 ACP a nie 9 mm "Lentilka" ...
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

To je jasné že knedlík má všetko čo má mať, a hybnosť je ešte niečo čo má .45auto (knedlík) navyše oproti 9 lugeru, ale to už by sme zakášali inde...
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Tu, hľa: https://www.bwarms.sk/products/3445-45a ... fmj-ae45a/, "tabuľkový šampión", 890 fps, som zvedavý na realitu ...
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Strojíš sa s tým strelivom na hradlá? Aký šampión by to mal byť?
Mám za to že je to náboj totožný s SB .45 auto FMJ. Alebo sa mýlim?

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/cl ... _campaign=
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"