9 mm Makarov

Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 4 months

9 mm Makarov

Príspevok od používateľa Xader »

edit Panzer: vyčlenené z témy o pištoli Makarov PM


Inak ake pouzivate strelivo ? kolko vas vychadza financne ? mne dosla krabicka S&B a dalsiu nechcem kupovat kvoli cene, chcem nieco ine lacnejsie a kupit toho viac...ale kde ? za kolko ?

Inak kamarat sa taktiez rozhoduje medzi makarovom alebo waltherom PPK, pripadne norincom 45acp...co mu odporucujete ? Taktiez ako vacsina "MUDRYCH" si myslite, ze 9mm mak je nedostatocny ? podla mna je dostatocny bohate na zastavenie nejakeho "neposlusneho vytrznika". Kecy typu, ze to neprestreli pneumatiku ma absolutne nezaujimaju a vynimocne vytacaju !!! :evil: :x :!:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Xader

Ja mám ešte zásoby od Novakovského v KE, kde som bral maďarské, resp. východonemecké 9mm Makarovy po 5,-Sk za kus. Balené sú po 16 kusov v krabičke. Sú presné, len čmudia príšerne. Mám pocit, že strieľam z perkusu :D. Tiež v KE som minulý rok na strelnici SMART bral 50 ks 9mm Mak od Prvi partizan, tiež 5,-Sk kus. Myslím si, že najlepšie je nájsť policajta, ktorý má nasyslené 9mm Maky a brať od neho. Ja som tak bral pred pol rokom kus po 10 centov.
Naposledy upravil/-a Panzer v 28 Dec 2011, 14:27, upravené celkom 1 krát.
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

Tak od policajtov naboje tam mozu teda ist, len nesmu byt vz. 82 so spekanych pilin - tie oni tiez fasuju ?

Teraz poslednu dobu skoro stale nosim makarov, tak by som chcel aj na strelnici nieco postrielat a naboje od SB za 10,-SK/kus sa mi kupovat nechcu...

Tie prvi partizan mozu byt fajn, aj cena vyzera dobre :)
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Mozes dat Makrov aj policajny len strela musi byt plášťová nie ocelova. Rozoznas plášť od ocelaku nie :?:
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

Nie, neviem. Nehanbim sa za to, uceny nikto nepadol z neba :) rad si to necham vysvetlit, ak mas cas. Urcite to do buducna pomoze aj niekomu dalsiemu.
Ja viem max. co je celoplast a poloplastova strela, ich hmostnosti a to mi doteraz stacilo :)
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Plaštova je na povrchu potiahnuta medou,tombakom,vo vnutri je olovo.Nemala by magnetizovat,niektore zvyknu.Zo spekanych pilin je strela siva,seda.U nas sa vyskytuju viac typov,vyrobca SB ma oznacenie bxn a rocnik,nabojnica ide do cervena.Dalej oznacenie aym-byvale Povazske strojarne,nabojnica mosadzna,este sa vyskytuju aj MFS,tie su aj celoplaste aj ocelove.Skoda foto nemam,ale chalani niektory urcite-Panzer-skus :wink: Ak sa my naskytne ich zohnat hodim info :wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

No, nejaké fotky nábojov som tu už v minulosti dával, ale potom nám na válke trochu blbla fotogaléria, takže to nezobrazovalo korektne.

Tož skúsim niečo vložiť:

Technopoly-v PO ma vyšli v kamennom obchode na cca 5,50 Sk za kus. Dobrá cena, celkom dobré náboje.

Obrázok

Zľava-ak sa nemýlim tak maďarský tombakovaný FÉG, v strede taktiež tombakovaný Technopol a úplne v pravo nemecký alebo ruský tombakovaný noname s oceľovou lakovanou nábojnicou. FÉG i noname ma vyšli na 5,-Sk, technopol o 50 hal. drahšie.

Obrázok

Tu ešte raz porovnanie Považských strojární (Technopol) a ruskej (východonemeckej) výroby:

Obrázok

Nech ťa nemýli tá výška nábojov, čo vyzerá, ako by to boli 9mm Para :D. To je len skreslenie objektívu pri makre.

Náboj vz. 82 odfotím, ak mi vyjde čas, zajtra a hodím ho na porovnanie sem. Podstatný je rozdiel v materiály projektilu - je vyslovene strieborne lesklý. Takže ak taký zbadáš tak ho zahoď kade ľahšie :D. Akonáhle je projektil "mosadznej" farby, teda zrejme tombakovaný, je to OK.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Xader napisal:
O makarovovi si najprv precitaj a zistis, ze jeho konstrukcia bola vyvinuta este pred PPK, aj ked sa hovori, ze to je napodobenina, tak nie je
Pleties sa, pôvodny projekt sa volal "9mm Ultra" a pochadza este z fabriky Walther v Zella Mehlis z roku 1940. Tato fabrika bola vo vojne znicena a ocitla sa aj v Sovietskej zone. Cely pôvodny projekt prevzal Nikolay Fyodorovich Makarov a v roku 1951 ju zaviedol do cervenej armady. Vychadza z Waltheru PP. Mna nedostanes :P

Bezni policajti podla mna ani ine naboje nefasuju sak maju vo vyzbroji pistol vz.82 s polygonalnym vyvrtom a na tuto pistol su prave tie strely so spekanych ocelovych pilin a zrejme ich budu mat este aj hojne po skladoch.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Je to presne tak, ako píše C08R4. Makarov PM je tak trochu Kopír Kopírovič! Bol však konštruovaný na úplne nový náboj a má oproti svojmu vzoru - Waltheru PP zopár zlepšení. Je robustnejší a napriek výkonnejšiemu kalibru aj viac vydrží (IMHO).

Viac info na mojej materskej válke :D.

Nakoniec aj ďalší môj liebling, ktorý mi hovorí pane - PSM, je čistá zmenšená kópia Walthra PP. Aj keď na úplne nový a geniálny náboj 5,45x18.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Nechcem veľmi chváliť svoj kvér, ale pravda je taká, že je dobrý aj v súčasnosti. Viď akcie ruskej špeciálnej jednotky Vympel : http://www.youtube.com/watch?v=RAWQOegIDrg&feature=fvw . Mám na mysli najmä prvých 20 s z inštruktážneho videa. Mak tam v rukách borcov dokazuje, že je zbraňou súčasnosti. Netvrdím, že je lepší ako Glock alebo HK. Ale Mak je v rukách profíka (teda xadera a mňa :D) značne nebezpečný.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Panzer napísal:úplne nový a geniálny náboj 5,45x18.
Cim je 'genialny'?
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

nekope, staci dynamicky zaver,vykon velky a vrta vesticky :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Nieje to podla mna ziadny genialny naboj. Vlastnosti su tak porovnatelne s .22LR akurat priebojnost je este vacsia, strela je celoplastovana a o cene ani nehovorim. Jedine pozitivum co som o tomto naboji pocul je, ze dosahuje pozadovanu spolahlivost aj za stazenych klimatickych podmienok (Aj v Ruskej zime, na rozdiel od TT 33 :? :)). Preco vlastne Rusi zaviedli do armady MP-446 Viking v 9mm Luger? Myslite ze Makarov a PSM a mozno aj APS boli pisolky postacujuce/idealne :)? Strela s takto maly priemerom ma idealny ucinok az pri nabojoch so "strednym balistickym vykonom" a urcite nie u pistoloveho naboja, ktory nema napriek tomu (prieraznosti) aj tak pozadovany vykon.
robogti
prispievateľ
Príspevky: 282
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa robogti »

Svojho času som obehal niekoľko predajní v Košiciach a zháňal som náboj 9mm Wolf. Je to munícia vyrábaná v TULE (RF), strela komolý kužeľ. Pán Novakovský to strelivo nepoznal ( nemôže každý vedieť všetko ) tak som mu nechal jeden z posledných kusov čo som mal, keby chcel náhodou niekomu objednať.
Oproti bežne používanému strelivu ( do CZ82 ) má neporovnateľné lepšie účinky. Pozor v 82ke sa ten náboj často zasekáva, zrejme je vyrábaný pre PM. Zostalo mi ešte nejakých 40kúskov, ak bude chvíľka času pozriem sa na to, pofotím a poreferujem.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to robogti

Ten Wolf v 9x18 vyzerá takto?

Obrázok


Ak áno, v čom má neporovnateľne lepšie účinky ako klasický ogivál? Zastavovací účinok, menšia prieraznosť?

Zohnal si ho nakoniec niekde?
Naposledy upravil/-a Panzer v 07 Feb 2011, 22:27, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"