Strelivo 22LR

luco
častý prispievateľ
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luco »

K tym blazerom len tolko ze na tych tvojich uvedenych na foto su pekne zapaprane projektili, uz som ich doposial vystrielal tisice ale taketo som nastastie este nekupil, asi blba seria
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tak šílene zapatlané som mal kedysi pár krabičiek starších .22 Short S&B, no tá vosková vrstva nebola krehká, ale sa lepila :(
Tak som rad-radom pekne-krásne každú strelu ohrial nad sviečkou a utrel servítkou. Efekt super, na strele zostala akurát jemná vrstvička - ľahúčko navoskovaná :P
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

(ohrievat naboje nad svieckou - to chce guraz! :D )
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

... len strelu... a vzhľadom na to, že hoci som sa zaoberal všeličím zábavným, mám vo svojom veku ešte všetkých 10 prstov na rukách, asi som vedel vždy čo a ako robiť :wink: :twisted: :lol:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

S odstranovanim zatvrdnuteho vosku zo striel malorazkoveho streliva skusenost nemam (..a tak tie Vase postupy nijako nespochybnujem :wink: )
- niesom si vsak isty ci odstranenie tej vrstvy vosku okrem estetickeho hladiska nieco riesi (v zmysle zlepsuje) aj po funkcnej stranke. Vyrobca streliva tam s tou vrstvou vosku ratal - asi ju tam teda treba. Ak tam ten vosk plni nejaky ucel, asi po jeho odstraneni to strelivo "lepsie" nebude.. (moj nazor).

Keby som to z nejakeho dovodu musel riesit, asi by som najprv vyskusal ine zdroje salajuceho tepla nez otvoreny ohen.. napada ma napriklad fen na vlasy, elektricky sporak, alebo zehlicka. Kazdopadne by som si asi vyrobil drevenny pripravok ktory by pred salavym teplom chranil ostatne casti streliva (nabojnicu) - skratka navrtat do drievka otvory z ktorych by trcali len strely, alebo napriklad chytit nabojnicu do drevenneho stipca..
- vosk by som asi neodstranoval, skusil by som tu vrstvicku nahrievanim plastifikovat aby k strele opat prilnula, mozno by jej k tomu bolo treba trochu pomoct prstami.. (neviem)
- na nete som nasiel ze vosk sa stava tekuty cca pri 120°C, na to aby zmakol (a opat prilnul k povrchu z ktoreho sa po vytvrdnuti zacal odlupovat) myslim staci podstatne menej a tieto bezne domace spotrebice by vykonovo mali/mohli vyhovovat (otazne zostava nakolko je to bezpecne).

Ako pisem nemam vyskusane, ale odstranenie tej vrstvy vosku bude mat vplyv na hmotnost, priemer a klzne vlastnosti povrchu strely a tieto nekonzistentnosti by sa mohli prejavit aj v terci..

Na zaver osobna poznamka, ze vyrobcovia streliva zvyknu na krabickach uvadzat ze spotrebitel by mal strelivo pred ohnom a salavym teplom chranit. Niesom si isty ci je vobec vhodne akekolvek strelivo salavemu teplu ci otvorenemu ohnu ucelovo vystavovat..

Ti co ste to skusali - v com bolo takto upravovane strelivo oproti tomu povodnemu stavu lepsie? (pomohlo to?)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Môj konkrétny prípad - rokmi skladovania sa vrstvička pôvodne zrejme pevného a hladkého vosku (slúži na mazanie olovenej strely vo vývrte a zmenšuje otieranie olova v drážkach) zmenila na hmotu lepkavú ako dobre uvarený slivkový lekvár! Pri nabití nábojov do trubicového zásobníka LA pušky sa toto "lepidlo" prenieslo aj na dno nábojov a po niekoľkých výstreloch aj na rôzne miesta mechanizmu podávania nábojov. Dôsledkom bolo zasekávanie náboja pri podávaní o hranu komory, keďže konštruktér mechanizmu nepočítal so "samopridržovaním" nábojov na rozličných miestach, kde by sa mali hladko kĺzať. Odstránenie vrstvy "lepidla" tak, že strela ostala iba mastná, eliminovalo problémy.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa bbfh »

theplaky napísal:...niesom si vsak isty ci odstranenie tej vrstvy vosku okrem estetickeho hladiska nieco riesi (v zmysle zlepsuje) aj po funkcnej stranke...v com bolo takto upravovane strelivo oproti tomu povodnemu stavu lepsie? (pomohlo to?)
Ako som písal: "GP K22s ich nevedela vtlačiť do nábojovej komory - bez očistenia boli úplne nepoužiteľné." Možno v dlhej opakovačke by boli OK, ale pištoľ ich nechcela.
theplaky napísal:...Vyrobca streliva tam s tou vrstvou vosku ratal - asi ju tam teda treba...
Zo 4 kúpených balení boli takto nahrubo voskované náboje len v dvoch - aj to nie všetky, ale asi len 3/4 z balenia. Žiaľ, zafungoval Murphy, takže som na strelnici otvoril akurát tú najhoršiu krabičku (to, že dve boli OK som si všimol až pri odchode). Po obtiahnutí záveru sa (neočistený) náboj vsunul do komory len asi z polovice (čiže záver tiež ostal nedovretý). Po olúpaní (nechtom) tej hrubej vrstvy to už išlo takmer (nečistil som to dôsledne) bez problémov. Nechcelo sa mi s tým babrať na strelnici, tak som kúpil S&Bčka a odstrieľal s nimi. Tá vrstva nebola lepkavá - vyzeralo to ako vosk z cintorínovej sviečky.
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

Asi by bolo bezpecnejsie a efektivnejsie pouzit na vosk cistic motora, odstranovac asfaltu z karoserie, kedysi Čipro, niekedy staci aj benzinovy cistic, ale navhlcenou handrickou, nie aby zatiekla nabojnica.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ten vosk na Blazeroch nám robil problémy v chladnejšom počasí, začali závadiť Rugery Mark3 aj 10/22 a tuším aj Walther P22.
Na čistenie 22LR streliva kus po kuse kvôli rekreačnej streľbe nemám chuť ani náladu, tak som Blazery odložil na leto a v zime strieľam sypané Federaly. Kolega detto. Riešenie funguje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"