.380 ACP

Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

.380 ACP

Príspevok od používateľa Akira »

Nasiel by sa niekto dobry a dal nejake info+osobnu skusenost s tymto strelivom?zatial som ho tu nenasiel
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

alebo teda aky je rozdiel medzi 9 mm luger a tymto?
Používateľov profilový obrázok
Phill22
občasný prispievateľ
Príspevky: 53
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa Phill22 »

Určite sa tu dosť písalo o 9mm Browning Short (napr. CZ 83). Je to len iný názov pre to isté strelivo.
Oproti 9mm Luger menší účinný dostrel a nižší zastavovací účinok.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

ACP ma polovicny vykon (energiu strely), kratsiu nabojnicu o 2 mm oproti klasickemu 9mm Lugeru. T.j. ma oznacenie 9x17mm.

Casto sa pouziva v malych vreckovych pistoliach pre akceptovatelny spatny raz vs. relativne slusny stop efekt. Naboj nevyvija velke tlaky tak aj hlaven a zaver mozu mat uzke steny = lahsia zbran. Dobri predstavitelia u nas bezne dostupni su "Ruger LCP" a "Kevin 9mm Br." pre tento naboj.

Nevyhoda je podla mna cena streliva ak chces na strelnici aj pravidelne trenovat.
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 08 Mar 2011, 08:17, upravené celkom 1 krát.
friendly_murdock

Príspevok od používateľa friendly_murdock »

Pozri tu, o Kevinovi a .380 som už poísal dosť.
http://www.strelectvi.cz/forum/zvi-kevi ... 7-580.html
brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa brada7 »

Dostali sa mi do rúk dve balenia nábojov 9 mm Br, jedná sa o 25 ks balenia S&B. Nábojnice sú mosadzné a projektil je strieborno lesklý na prechode do nábojnice je červený prúžok na magnet sa prichytí. Chcem sa spýtať, či ten projektil je iba potiahnutý nejakou tenkou vrstvou ocele alebo čo je to za pláštik, prečo sa priťahuje na magnet a či to môžem v pohode vystrieľať bez toho aby mi to poškodilo vývrt ? Za odpovede ďakujem vopred.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Je to poniklovaný oceľový plášť, 50ks kvéru neublíži.
brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa brada7 »

Dík, inak som si to myslel ale pre istotu som sa spýtal.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

V streleckej revue v článku o atentáte na následníka v Sarajeve, figuroval v 9Br. V tom čase asi bežný kaliber, ale najviac ma zaujalo tvrdenie že manželka zomrela po zásahu projektilom ktorý prenikol cez karosériu, vnútorné obloženie a spôsobil poranenie femorálnej tepny v slabine. Otázka znie či má 9Br. výkon prejsť karosériou, obložením, oblečením a spôsobiť takéto zranenie. Možno otázka na veteranistu, lebo karosérie veteránov sa mi zdajú byť z podstatne kvalitnejšieho materiálu ako tie dnešné.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Mám obavu, že karosérie áut tej doby (aj neskoršej) boli zo značnej časti vyhotovené z dreva, preglejky a podobne...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

no práve, najstarší kus plechu čo som videl u suseda na záhrade bol z tudora a to bol poriadny ingot, ale tie staršie kúsky vzhľadom k výkonom motorov asi boli papundeklové...
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Inak na viacboji KVZ s 9mm BrKr v pohode dávam dole popery, ktoré sú nastavené na štandardný luger... len sa to nesmie trafiť do päty :!: :lol:
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Dnešné meranie, Glock 42; 16 °C, merané o cca 13:00, hradlá cca 1.50 m od ústia hlavne (pre odhady stredných hodnôt rýchlosti a energie je použitý aritmetický priemer):

1) 380 Auto 94 gr PPU JHP (rozsah súboru: 12 striel): 276.20 m/s; 232.33 J,
2) 380 Auto 85 gr Fiocchi Black Mamba (rozsah súboru: 12 striel): 289.89 m/s; 231.43 J,
3) 380 Auto 90 gr XTP Hornady (rozsah súboru: 12 striel): 279.81 m/s; 228.30 J.

Komentár:

1) udávaná hodnota 290 m/s pre hlaveň dĺžky 95 mm,
2) udávaná hodnota 330 m/s pre hlaveň dĺžky 150 mm,
3) udávaná hodnota 304.8 m/s pre hlaveň dĺžky 102 mm.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Pozdravujem!

Priatelia, chcem sa s Vami podeliť o nové skúsenosti so strelivom Black Mamba v kalibri .380 Auto. Vo veľmi premenlivom novembrovom počasí som sa rozhodol pre testy v drsnejších podmienkach, keďže pri teplotách 16 °C a viac "šľapaly" Mamby v Glocku 42 bez problémov. Teda celkom bez problémov nie (vysvetlím v závere).

Takže, 15.11.2016, strelnica Roháčka, teplota vzduchu - 1 °C:

Zo 176 rán takmer 1/3 porucha, väčšinou neobtiahlo záver. Strelivo Hornady (90 gr. XTP) strieľané na záver, 38 kusov, bez akéhokoľvek problému. Streľba len na kovové terče.

22.11.2016, po výraznom oteplení, opäť streľba na kovové terče, Roháčka, teplota vzduchu 9 - 11 °C:

Z 240 ks, všetko Black Mamba, ani jeden problém, ako keby som došiel s iným strelivom, alebo s inou zbraňou. Všetko ale bolo rovnaké ako 15.11., teda s výnimkou teploty, keďže bolo krásne slnečno a teplo.

Čo ma k takýmto skúškam viedlo? 22.09.2016, keď so meral rýchlosti tohto streliva, všimol som si na tento kaliber mimoriadne veľký rozptyl meraných hodnôt - v predchádzajúcom príspevku som uviedol len priemernú hodnotu rýchlosti, ktorá dosahovala cca 290 m/s. Minimálne hodnoty rýchlosti však boli len 277 m/s, pričom maximá dosahovali až 309 m/s. Táto nekonzistentnosť navážok mi robila celkom starosti, nakoľko ma začala mátať myšlienka, ako to bude pri týchto rozptyloch fungovať v mrazoch a vo veľmi silných mrazoch, kde som mal už vtedy podozrenie, že laborácie pri dolnej hranici intervalu (ktoré boli samozrejme pri nízkych teplotách s výkonom ešte nižšie) meraných hodnôt, môžu mať teoreticky problém obtiahnuť Glocka 42 "stuhnutého na kosť". No a okrem toho ide samozrejme o strelivo určené na služobné účely, takže som čakal veľmi vysokú kvalitu spracovania a nie voľačo takého. Pre porovnanie, 94 gr. PPU mali rozptyl 18 m/s (269 - 288 m/s), 90 gr. XTP od Hornadyho len 12 m/s (273 - 285 m/s). Ak to teda dáme na power factor, Mamba pri dolnej hranici intervalu vykazovala pri meraní 22.09.2016 hodnoty cca 77.25, pričom PPU cca 82.96 a Hornady približne 80.60. Rozdiely zanedbateľné, Mamba pri teplote - 1 °C "kolabovala", Hornady bez problémov.

Čo robí Fiocchi zle? Je to prachom, alebo čím. Privítam akékoľvek Vaše skúsenosti a postrehy, racionálne. Ďakujem.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Tak si po dlhšom čase odpoviem sám: komplexne tu: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... 00#p255300, parciálne nižšie:

Strelnica Roháčka, 05-12-2016, teplota vzduchu -3.5 až -5.5 °C, čas cca 12:45,
zbraň Glock 42, dĺžka hlavne 82.5 mm, vzdialenosť ústia od hradiel cca 3 m.

Fiocchi Black Mamba, 85 gr., fmj tc (12 striel):
• max. hodnota rýchlosti 278 m/s,
• min. hodnota rýchlosti 256 m/s,
• rozptyl hodnôt 22 m/s,
• odhad strednej hodnoty (použitý ar. priemer) 270 m/s, odpovedajúca hodnota Ek = 200.76 J, PF = 75.30.

Hornady American Gunner, 90 gr., xtp (12 striel):
• max. hodnota rýchlosti 282 m/s,
• min. hodnota rýchlosti 266 m/s,
• rozptyl hodnôt 16 m/s,
• odhad strednej hodnoty (použitý ar. priemer) 274.98 m/s, odpovedajúca hodnota Ek = 220.49 J, PF = 81.19.

V porovnaní s meraniami pri 16 °C:

380 Auto 85 gr Fiocchi Black Mamba (rozsah súboru: 12 striel): 289.89 m/s; 231.43 J,
380 Auto 90 gr XTP Hornady (rozsah súboru: 12 striel): 279.81 m/s; 228.30 J,

dostávame:
20 m/s pokles rýchlosti pri strelive Fiocchi BM,
a 4.83 m/s (!) rýchlostný pokles pri strelive Hornady AG.

Odpoveď na otázku z predchádzajúceho príspevku je teda zrejmá, samozrejme je na ňu nutné prihliadať aj v kontexte toho, čo som podrobne uviedol tu: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... 00#p255300.

Dopĺňam ešte merania z 05-04-2017:

Strelnica Roháčka, teplota vzduchu 16 °C, čas od cca 15:10,
zbraň Sig Sauer P232 Two - Tone, dĺžka hlavne 92 mm, vzdialenosť ústia od hradiel cca 3 m.

Sellier&Bellot, 92 gr., fmj (16 striel):
• max. hodnota rýchlosti 299 m/s,
• min. hodnota rýchlosti 259 m/s,
• rozptyl hodnôt 40 m/s,
• odhad strednej hodnoty (použitý ar. priemer) 279.62 m/s, odpovedajúca hodnota Ek = 233.06 J, PF = 84.40.

Fiocchi, 95 gr., fmj (16 striel):
• max. hodnota rýchlosti 288 m/s,
• min. hodnota rýchlosti 257 m/s,
• rozptyl hodnôt 31 m/s,
• odhad strednej hodnoty (použitý ar. priemer) 273.04 m/s, odpovedajúca hodnota Ek = 229.46 J, PF = 85.10.

PPU, 94 gr., fmj (16 striel):
• max. hodnota rýchlosti 288 m/s,
• min. hodnota rýchlosti 264 m/s,
• rozptyl hodnôt 24 m/s,
• odhad strednej hodnoty (použitý ar. priemer) 279.32 m/s, odpovedajúca hodnota Ek = 237.61 J, PF = 86.14.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"