Brokový náboj Defender kal. 12

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Brokový náboj Defender kal. 12

Príspevok od používateľa peterson »

dostal som na skúšku pár krabičiek brokových nábojov Defender kal.12 /67, ktoré sú určené pre poriadkové sily.
Obsahujú plastové guličky priemeru 7,5mm.

Strelba je bez spätného rázu, ale rana je zato slušná. Účinnú strelbu výrobca stanovuje na max.vzdialenosť do 15m. Ja som skúšal zásah do starých drevenných dverí zo vzdialenosti 7m, pričom guličky zanechali výrazné jamky.
Kolega skúšal toto strelivo na dverách auta a tiež to urobilo pekné jamky. Z toho usudzujem, že zásah osoby v bežnom odeve ako rifle, košeľa- dosiahne požadovaný bolestivý účinok.
Náboje sú non-letal. Samozrejme, že zásah očí istý následok zanechá...

Podľa účinku sa strelivo javí ako dobrá alternatíva pri ochrane majetku, obzvlášt ovocných sadov, či zemiakových polí. Rovnako účinné môže byť použitie na zatúlaných psov počas ruje alebo odplašenie mačiek či iných nežiaducích zvierat na súkromnom pozemku.
Samozrejme je to len teoretická úvaha. V dnešných podmienkach airsoftová zbraň supluje takýto druh streliva.

fotografie:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Mam ich zopar rokov (aj 7,5 aj tu 17,5 jednotnu) a jedinu vyhradu by som mal voci tej plastovej krytke. Po vystrele sa samozrejme rozleti, a ostre crepiny z nej sposobuju drobne rezne poranenia (pri kratsej vzdialenosti). Nic vazne ale skor neprijemne tahat si kusky plastu (roznej velkosti) z koze ;) navyse pri zasahu napr. do oci to moze skoncit podstatne horsie.


Inak sa priklanam k Tvojmu nazoru dobrej alternativy k ochrane majetku...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vidíš, ešte som zabudol napísať, že pri strelbe na blízko vyletia guličky spolu s košíčkom a na kartóne to urobilo dieru jak po S-Balle
inspiring_satoshi

Príspevok od používateľa inspiring_satoshi »

A kde v okoli BA sa to zohnat? :shock:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

pravdepodobne to nezoženieš, lebo sa jedná o špeciálne strelivo. Ale možeš napísať výrobcovi :
Technopol- joint stock company
(Calibra)
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

U Milatu v NM no problemo ;)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

dobre vedieť :)
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

a do coho dat taky naboj? kratka brokovnica? aka?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

harry: brokovnica dle vkusu každého soudruha. Ja mám kozlice- tak je volba jasná. Vzhľadom na spôsob použitia krátka či dlhá pumpa- taky hezký
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

jasne, len ak na home defence, tak kratka - zapisana na Acko - prichadza to do uvahy?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

v teme no sa casto rozobera, ze sa vsetci modlime, aby sme tu zbran nemuseli pouzit a usetrili si kvantum problemov a tento naboj ocejchujete ako idealny na odhananie vran a indianov od kukurice, alebo na strelbu na tulave zvierata.
to si robite srandu, alebo som nieco nepochopil?

tento naboj na home defense? to vazne o tom niekto uvazuje, ze ked mu cudzi clovek vlezie do bytu, tak toto bude to cim ho bude odhanat? preco rovno nie kaser?
aku vyhodu ma tento naboj oproti normalnemu buckshotu do brokovnice, alebo gulovemu naboju do pistole ci pusky v mantineloch obrany zivota alebo strelby na utocnika, ktory nie je 3cm hruby had, alebo maly hlodavec?
inymi slovami, preco by si ktokolvek nabil tento naboj ako to prave orechove na cokolvek ine ako na lov spominanych malych zvierat, nehovoriac uz na obranu zivota pred ludskym utocnikom?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

harry: brokovka na Acko určite neprichádza do úvahy :)
Luke: je to tu všetko len teoritizovanie. Dobre si ešte raz prečítaj celý moj prvý príspevok.
V živote môže nastať situácia blízka NO, kedy nemusí nutne človek hneď používať ostré strelivo. Príklady som uviedol
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Luke, lapidárny príklad: Ak sa nájde hovado, ktoré mi bude chcieť podpáliť afto (v našom meste to tuším znovu ide do módy), nevidím dôvod sypať po ňom z okna ostrým buckom. Jednak by som si narobil škody na aute, zrejme by som poškodil aj cuzdie a sám seba by som pripravil o možnosť dozvedieť sa, kto poslal toho xindla. Navyše mať pod oknom rozprsknutého šmejda podpalačského by sa rovnalo serióznym a dlhotrvajúcim opletačkám s OČTK.
Ak tam niekde smerovali Petersonove argumenty, potom s nimi súhlasím. Iné by to bolo s ochranou obydlia. Vzhľadom na dispozičné riešenie nášho bytu mi čokoľvek iné ako krátka príde ako vyložene zlá voľba.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

súhlas Jack. Týmto smerom som to myslel
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

hmm, kazdemu podla svojej chuti, mne vystrel na ulicu z cohokolvek pripada ako potencialna opletacka s organmi. a radsej ako strelbu pochybnym nabojom na podpalaca by som radsej volil ine riesenie, ktore nevyhnutne nemusi zahrnat strelbu.
neviem si predstavit tu situaciu, ze vidim niekoho ako mi podpaluje auto, a prve co mi napadne pojde napaskovat do brokovnice tuto genialitu a praskovat ho tym. fakt, ze kohokolvek pristihnes pri pachani niecoho, uz celej situacii dava uplne iny rozmer, kedy nan mozes kricat, hrozit, fotit, volat policiu.
pride mi to ako statisticky mozne, ale velmi nepravdepodobne riesenie.

a potom ti na to policajt alebo prokurator mozno povie, ze je zvlastne ze sa pan obranca citil natolko ohrozeny, ze mal potrebu strielat z okna, ale nie zas tolko, aby strielal nejakym normalnym strelivom, ale len niecim takym, co utocnika na chraneny zaujem oslepilo na jedno oko. takze to mam chapat tak, ze pan obranca mal od zaciatku umysel chlapa len trosku zmrzacit, alebo aky bol presny zelany ucinok jeho pocinania?
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"