Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Príspevok od používateľa Jack »

Schválne: ako je to s tou účinnosťou pištolových kalibrov proti zvieratkám? Lebo od ujca polovníka som počul, že devina proti svini je trochu hazard, že to chce .357 Mag, alebo 10mm Auto aspoň, aby to bola proti svinke fakt istota. A že to sú už kalibre aj proti našim medvedíkom. Čiže stačí podľa vás na diviaka aj .45 ACP, .40 SW, či .357 Sig? Pýtam sa, lebo v týchto veciach nemám jasno a po nete kolujú rôzne fámy.




Presunuté z inzercie ako OT.
Používateľov profilový obrázok
e-zbrane
občasný prispievateľ
Príspevky: 93
Registered for: 20 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa e-zbrane »

A to ujo poľovník ti nepovedal, že ak pušiku trafíš rovno do oka malorážkou tak je hned po nej? a že ak ju trafíš napr. 308 win. na makko tak pušiku hľadáš aj 2 dni?

Tak ale vážne: toto je téma na miliony strán roznych príkladov a názorov a čo sa týka krátkych zbraní tak ako všade aj tu by malo platiť silnejši berie, ale ...... tak ako som písal v prvom odstavci je to o tom ako trafiš a kde to trafíš a či vobec trafíš. Osobne si myslím ak ta napadne vyplašenš pušika zo vzdialenosti 10 metrov ani len nezareaguješ a to platí aj o medvedovi - tie zveri sú neskutočne rýchle :shock: To by si musel mať pištoľku stále v ruke a čakať - ale to je nereálne.......
V tomto prípade ak ťa už napadne pušika tak nejaký bičak vytiahnuť a zoči- voči bojovať !!!
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Jasne ze nozom,uz som to videl vo Vinetuovi. :lol:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

prihoda mojho kamosa polovnika: zbran - lamacka gulobrok 7x57R/16:
Diviak na prieseku tak 100m. Vystrelil diviak sa trochu pootocil a rozbehol sa rovno na neho. V plnom strese zlomil flintu prebil a vystrelil. Svinka zastavila tak 20-30m od neho a zdochla.
Ked svinku otvorili zistilo sa, ze prva strela zasiahla a poskodila srdce, druha rozdrvila lebku z predu a poskodila chrbticu a to diviaka paralyzovalo.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

V tomto pripade plati,ze cim vacsia tym lepsia...Da sa aj s 9L,ale to bude chciet viac zasahov.Diviak,akykolvek,aj male 40 KG prasa je neskutocne vitalna zver.Ked nejaky revolver tak min. 357Mag,radsej ale 41Mag,44Mag....ale nie 45Colt alebo 45ACP.A samozrejme cim vykonnejsiu municiu v ramci daneho kalibru,s co najvyssou priebojnostou.Deformacia v tomto pripade nehra rolu,strela sa musi dostat do zveri a poskodit vnutorne organy alebo CNS.
Kto je polovnik,alebo ma k tomu blizko vie,ze diviak aj spravnom zasahu vykonnou gulovnicou je schopny este istu dobu behat,hryzt a pod. Samozrejme nehovorim o zasahoch,po ktorych zostane na nastrele,alebo nejaky ten krok urobi.
Medved uz taky odolny nie je,ale to neznamena,ze staru 150-200kg "maminu" v celnom utoku zastavia jedna dve rany z kratkej zbrane,hlavne ked chrani mladata.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ad e-zbrane: :lol:
Ja viem, že najlepší je asi strom, lebo svinka šplhať nevie. Nápady typu "postaviť sa jej s Victorinoxom v ruke" sa mi celkom páčia ako námet na komédiu, ale inak... Pýtam sa, lebo som čítal rôzne názory, no zväčša na fórach, kde ich vypisovali bohovsky drsne sa tváriace deťúrence, ktoré sa o divých svinkách učili akurát tak na prírodovede.
:P
Viem, že praktické skúsenosti s podobným stretom má len málokto, no zaujíma aj samotný názor, čím a či vôbec sa dá s bežnou (.500 SW Mag, .454 Casull a podobné dobroty nechajme bokom) krátkou guľovou zbraňou spoľahlivo ubrániť proti nahnevanej svinke. Mne ide práve o tie názory, či sa to dá keď si to plnou parou šinie rovno tvojím smerom, no ty máš čas spraviť aj niečo iné ako sa len pos*ať od strachu. Zvlašť ma zaujíma nielen to, čím sa jej dostaneš pod kožu, ale aj niečo čo by jej mohlo vŕtať v hlave, lebo o svinkách sa hovorí, že sú pekne tvrdohlavé. Najmä zásah spredu by vraj mohol skĺznuť po lebke.
:D
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

Ja si myslim, ze aj keby to dostala do gebule a projektil by iba sklzol, z dovodu uz spominaneho, pochybujem o tom, ze by to s nou nic neurobilo, predpokladam, ze by ju to asi trochu omracilo, co by nam dalo opat trochu viac casu na utek.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Jack,diviak zlozis s 357 Mag. ale je velmi tazke ti na to odpovedat.Strelis jej do hlavy...moze ju to zastavit,ale moze sa to aj odrazit.Ked mas cas mierit,tak do hlavy,do hlavy,do hlavy....diviaka zabijes,skutocne je problem odpovedat,ci dostatocne rychlo....
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

Vedeli by ste mi prosim odporucit vhodny kaliber, pripadne rovno vhodnu zbran, ktora by bola vhodna aj na obranu v lese (diviak, medved) ale aj na bezne nosenie - cize nie priliz velka?

Dakujem.
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

4" revolver, 38Spec./357 Mag.
38 do mesta, 357 do lesa
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

koudelka napísal:4" revolver, 38Spec./357 Mag.
38 do mesta, 357 do lesa
to nie je zlý nápad. Máš aj nejaký typ na konkrétnu zbraň?
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

S tym ti asi neporadim, resp. mohol by som, ale moj nazor by som v tomto nebral ako bernu mincu. S revolveru som vystrelil 6ran, ale podla toho, co som cital, by som asi isiel do rugera.
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa shot »

Krátka palná je na väčšiu zver neúčinná, resp. málo účinná (nedostatočná rýchlosť/energia strely). Preto Američania, ktorí používajú (občas) krátke aj na lov, používajú ráže od .44 LC vyššie. Odtiaľ sú aj tie ich nápady typu .454 a .50 pre prípad núdze na krátku vzdialenosť (medveď, los, diviak, puma)...
Otec a starý otec boli lesníci, taže som pri tom vyrastal. Diviaka do čela nestrieľaš, guľka sa po lebke skĺzne... O.i. som videl aj lýtko prehryznuté postreleným diviakom...:))
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

shot a čo by si teda odporúčal z takých trochu bežnejších kalibrov?
aby zasa nebol problém zháňať strelivo a tiež by som nechcel do lesa na turstiku so sebou nosiť protilietadlový guľomet... pri 30 km túre si každý gram dobre rozmyslíš :)
thanx
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa shot »

V našich podmienkach je to z bežných asi 357 MAG. Ale odporúčal by som sa takej situácii rozhodne radšej vyhnúť. Alebo inak: nedráždiť, vypariť sa. V prípade skutočnej nutnosti použiť to, čo človek má. Ako Winetu.
:wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"