Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

quest1 napísal: Na borelioziu kver aj tak nepomoze ...
Mi niečo vrav. Pred 10-14 dňami ma sekli na hubách tri kliešte. Po jednom z nich ostal červený pás...čo nie je ale prejav bolerky.
Keďže mám oslabenú imunitu, a ten pás nejak nemizne, tak som včera nabehol k lekárovi. Zatiaľ tri tabletky na tri dni a dnes odpich...sestrička trochu pomaturovala, nakoľko moje žily sú na trt (po chemo)...ani ten jej dekolt nejak nič moc. ;) :D
V pondelok/utorok mám volať ohľadom výsledkov, uvidíme, či budem pchať do seba ATB.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Arminius: skus si na ten cerveny pas prikladat nejake vykonne pistolove strelivo .. :D
(inak prajem skore uzdravenie a nech to rochodis bez ATB)
- ja mam z kliestov panicky starch - najma z tych moznych nasledkov .. a vraj ich je z roka na rok viac a viac
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Echinokok je este vacsi humus.
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Ešte k tým medveďom , iba čo ja viem z nášho regiónu .
Pamätám si ako dieťa na miestneho šoféra v rokoch ktorého napadol medveď on tiež chlapisko skoro dvojmetrové p. Ga...j mal brokovnicu ale malé broky, netrafil medveď ho doriadil bolo to aj publikované v PaR cca 1985 roku , ďalšiemu známemu p. Se...o otca na spoločnej poľovačke tiež doriadil medveď zabudol , že má v schránke iba jeden náboj vystrelil do vzduchu a iný už nemal snažil sa tiež brániť zbraňou , po jedinom údere labou boli z pažby iba triesky , rozhryzené jabĺčko kolena ...Nemecký poľovník ktorému medveď strhol kožu z podstatnej časti chrbta .
A moje nepriame stretnutie keď som na hubách videl asi 20 m pás toho čo od strachu vypudila ovca na konci ktorého bola roztrhaná ovca . Alebo rozprávanie dôveryhodného človeka ako videl keď medveď úderom laby zlomil volovi chrbticu a vytiahol ho ako handru do strmého zrázu.
A nakoniec čo som videl na vlastné oči , jeden expert choval v garáži medvieďa , pri pokuse odniesť ho sa rozzúrilo postavilo na zadné a pri snahe dostať ho do veľkej prepravky na prevoz psov to bol problém snažili sme sa ho tam dostať lopatou ešte aj dnes si pamätám ten zvuk ako tresol pazúrmi po lopate .
Ako som videl to rozzúrené medvieďa som si uvedomil , že je to podstatne silnejšie a energickejšie zviera ako napr. pes rovnakej veľkosti. Preto do lesa roky nosím aj krátku najskôr 9mm potom tokarev , 357 a teraz 40 ako poistku , plasťak som volil kvôli váhe , kapacite , a tomu , že nemám náboj v komore . Pri dohľadávke v kríkoch alebo kukurici uprednostňujem krátku práve kvôli obratnosti a kapacite .

Názzov najväčšej menšiny na slovensku je medzvedzik a do kolien ma dostal názov dik móre panteris :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Naposledy upravil/-a medonos v 27 Júl 2018, 08:51, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

podpisujem tvoje riadky a pridávam info od kamoša, ktorý roky robil ochranára a videl, ako maco labou vytrhol smrekový pahýľ aj s koreňom, ktorý lesáci trhajú traktorom na viac krát.
Bez preháňania je medveď najmocnejšie zviera v našom teritoriu a treba k nemu pristupovať s rešpektom.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Urcite sa da suhlasit s tym, ze medved patri medzi najmocnejsie zvierata v regione, ale s tym traktor na viackrat vs medved naraz to kamos zrejme trochu prehana (sice nepoznam velkost predmetneho medveda a traktora, ale lesnici spravidla pouzivaju vykonnejsie stroje nez hocaky medved).
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

miso243 napísal:Mám osobné aj sprostredkované skúsenosti s porážaním dospelého dobytka na voľnej pastve odstrelom. (pre prípadných rýpalov - išlo vždy o dobytok z voľného chovu, nikdy nefixovaný a zákon takýto spôsob porážky povoľuje). 22 LR bola rýchlo nahradená 7,62x39, 7,65BR najprv 9Luger a tá zase 9,3x72R. Zásah puškovým kalibrom do oblasti mozgu alebo predĺženej miechy (aj tesnej blízkosti) vedie k okamžitému pádu k zemi. Išlo ale vždy o zvieratá v kľude alebo len mierne znervóznené pohybom strelca pri hľadaní bezpečného uhlu pre výstrel. Ale býk má bežne 500-600 kg. Napr. 9 mm na to potrebovala niekoľko rán. Za mňa teda rozhodne radšej 44.
K výberu zbrane by som skôr zvolil revolver. Verte bol to zvláštny pocit oprieť býkovi o čelo CZ75, stlačiť spúšť a počuť len cvaknutie kladivka, lebo záver sa miernym tlakom naň posunul pár milimetrov dozadu (skúšal som a Walter PPS robí to isté). V bratskom objatí s medveďom by to cvaknutie určite zaniklo v iných zvukoch ale pocity by boli iste nepríjemnejšie.
Tak, myslím, že toto hovorí za všetko, pôvodne som tu chcel uviesť ešte jeden prepočet (nie je uvedený priamo v priloženom pdf), ktorý jasne dokladuje túto skutočnosť, ale vzhľadom na nevôľu viacerých čitateľov tu už nejdem nič počítať v tejto súvislosti. Len suchopárne konštatovanie: rozdiel medzi .44 Rem. Mag. a 9 Luger podľa hodnotiacich kritérií terminálnej balistiky (čo sú dnes zmiešané, experimentálno-teoretické metódy a nie TKO index!) je takmer 4-násobok! Preto špičkový výrobcovia streliva odporúčajú použitie .44 Rem. Mag. pre kategóriu "Big Game Animals", čo sú zvieratá s hmotnosťou od 300 až do 1500 lbs, teda od 136 až do 680 kg. Pre kategóriu "Medium" (22.7 až 136 kg) by sa mali používať len .357 Mag a 10 mm Auto, resp. .45 ACP + P. Zvyšok je všetko málo platné, ..., ale furt lepšie, ako nič. Vo väčšine prípadov určite postačí včasný výstrel do vzduchu. Ak bude útok medveďa v prevedení podľa videa, ktoré vložil theplaky, tak nám bude na hovno všetko, lebo stihneme nič.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

už to odľahčím,

máme tu Balistika, ktorý je výbornym IPSC strelcom a máme tu Terminálneho balistika, ktorý je zaiste dobrým stavebným inžinierom. 8)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

:D, máš lajk! Nieto nad prirodzený humor, úprimne!
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ja mám rád zvieratká. A medvedíka som stretol akurát raz, v Žiarskej doline, bez kontaktu, ale určite by so to nechcel intímnejšie!!! :D
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Igrlik napísal:Ja mám rád zvieratká. :D

Aj ja 8) :arrow: https://www.recepty.sk/recept/2767/kore ... eni-steak/
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Presne tak. Zvierata maju prava. Napriklad pravo dobre chutit.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

*marketing
Prílohy
FB_IMG_1534622949173.jpg
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

bambitka na rychle vybabranie s medvedom, varovny puk do luftu ,ak nezabere- puk do gebule...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Prečo do gebule, kamaráta do nohy. :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"