Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

dantes napísal:V rusku prisiel ladovy medved az do mesta a nie je to prvy krat. Zaujimave je, ze nikoho ani nenapadlo ho strielat: https://svet.sme.sk/c/22149033/rusko-do ... ml?ref=trz
Úrady v súvislosti s netradičným návštevníkom vydali v utorok varovanie pre miestnych obyvateľov. Zviera predtým spozorovali v jednej z mestských štvrtí.
Anatolij Nikolajčuk z miestneho oddelenia poľovníctva pre tlačovú agentúru Tass povedal, že medveďa bieleho v okolí Noriľsku naposledy zaznamenali pred viac než 40 rokmi. Podľa jeho slov teraz rozhodnú o tom, či zviera odchytia a letecky prevezú naspäť na sever.

Ochrancovia životného prostredia varujú, že divo žijúce zvieratá čoraz viac trpia zmenšujúcimi sa prirodzenými oblasťami, kde si môžu zaobstarať potravu. Ľad v oblasti Arktídy sa topí a medvede tak hľadajú nové spôsoby prežitia.
No Bóóóže...jeden medveď a tlač sa ide zblázniť.
Ono jedna infoška v médiách je zvyčajne o ničom.

Naposledy v okolí Noriľska PRED 40 rokmi !!!!!
Na Slovensku naposledy pár krát do roka a to každý rok.
Nie je to náhodou veľký rozdiel ?

Naše úrady tiež varujú obyvateľstvo. Pokiaľ viem, tak nejaké kusy už v minulosti aj odchytili a odviezli.
Medvede tu aj tam sa rozmnožujú a hľadajú potravu a teritórium. No myslím si že mackovia na Sibíri majú trocha väčšie možnosti ako medvede na Slovensku.
Či...???
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5186
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Zdá sa, že Slovinci postupujú podstatne racionálnejšie než je zvykom u nás. :evil:

https://www.aktuality.sk/clanok/703079/ ... om.c.x...A
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

:wink:
Prílohy
m.jpg
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2073
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Arminius a preco si sa obmedzil len na Norilsk? Ine ruske mesta maju ovela cerstvejsie skusenosti. Co som chcel povedat je, ze soudruzi z Ruska preukazali rozvahu a medveda odpratali bez strielania. Pritom islo o ladoveho medveda, ktory sa s nasim medvedikom neda porovnavat. Ludi bezne lovi, ak su v dosahu.

Asi sa opakujem, ale verim, ze ak by sa odstrel problemovych jedincov zveril statnym organom, zastrelilo by sa mozno 20 - 30 kusov a bolo by po hysterii. A polovnici by o temu rychlo stratili zaujem.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, neviem, či poľovníci sú tou skupinou, ktorá má najväčši záujem na systémovej zmene regulácie stavov medvedej populácie. Možno ani nie...

Neviem, odkiaľ si nabral interval 20 až 30 kusov, ale odporúčam zistiť, koľko sa ich odloví v súčasnosti.

No a na záver: to fakt veríš, že nejakému štátnemu orgánu by sa chcelo ísť do odstrelu medveďov, keď dnes sa štátne orgány príliš nemajú ani do vydávania povolení a správajú sa zúfalo alibisticky, ak príde reč na prípadnú zmenu v prístupe k medvedej populácii.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Dantes asi si chcel zrejme napísať 200 - 300 kusov. 20-30 ks je nič, v celoplošnom merítku.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2073
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Na zapade, napr. v USA/ Kanade to maju na starosti rangeri - spravcovia parkov, ktori maju zaroven na starosti aj regulaciu poctov a riesenie problemovych jedincov. Samozrejme, u nas takyto univerzalny organ zatial nemame. Okrem vytvorenia novej sposobilosti by sa to dalo riesit aj externym dodavatelom.

Pokial ide o pocty, ja si nemyslim, ze populaciu je potrebne zredukovat. Podla mna by stacil odstrel problemovych jedincov.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 151
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa miso243 »

Dantes, ak niečo fajčíš tak s tým prestaň. Rozplynú sa ti tie ružové oblaky. To čo navrhuješ je v našich končinách v lepšom prípade utópia v horšom návod na novú ryžu eurofondov. V prvom rade by bolo treba odstrániť sťažovanie odlovu pri vydaných výnimkách . A najlepšie zaviesť normálne poľovnícke obhospodarovanie medveďa ako u ostatnej zvery.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Príspevky argumentujúce floskulami typu "Ale v Amerike to majú tak..." obvykle v sebe nesú nejaký humorný prvok. Nechcem však zbytočne ironizovať. Preto k veci:
a) Ak mi právnik z Bratislavy, čo sa raz za čas vyberie do prírody na túru (Dantes, no offense), celkom vážne povie, že si nemyslí, že populáciu medveďa u nás treba zredukovať, tak... tak si spomeniem na všetkých odborníkov, ktorí to vidia inak. Spomeniem si na všetky samosprávy, ktoré v záujme ochrany svojich občanov dlhodobo bijú na poplach. Spomeniem si na obyčajných ľudí, ktorým lepí. A spomeniem si na všetkých tých, ktorým medvede páchajú škody, často aj v lokalitách, kde sa nevyskytovali aj viac ako 200 rokov.
b) Ak ktokoľvek (Dantes, opäť bez urážky - to isté by som napísal hocikomu) nahlas vysloví nápad, že o odstrel medveďa sa predsa môžu starať "externí dodávatelia", tak sa zdesím pri predstave, ako by to celé asi dopadlo a ako by "naši ľudia" (napr. typu Bodor) boli zase raz vysmiati, lebo by si zastrieľali a ešte by od štátu zarobili aj čosi "na kávičku". Pritom dnes v rámci existujúceho systému tu máme plne spôsobilé štruktúry, ktoré by boli pripravené takúto činnosť vykonávať bezplatne, ak by im to štát umožnil, resp. zveril ako úlohu.
c) Dosiaľ som počul veľa debát. Viac aj menej odborných. Do niektorých som sa sám zapojil. Nemyslím tu, na WF, celkovo. Ale nepočul som jediný skutočne racionálny argument, prečo za súčasnej situácie nepristúpiť k riadnemu poľovnému obhospodarovaniu medvedej populácie. Počul som len pseudoargumenty, hysterické výkriky, hejty na poľovníkov, akí sú to krvilační psychopati, ožrani, rozdrapení zbohatlíci a neviem, čo ešte. Obávam sa ale, že taký argument dnes, po exaktnom spočítaní medvedej populácie, ani nejestvuje.
d) Nech to znie kacírsky, ale možno by skutočne nebol problémom ani súčasný početný stav medvedej populácie, či stav o čosi vyšší. Pravda, keby sme sa v ich prirodzenom prostredí správali inak. To však nikto nechce počuť. Úvahy o tom, ako sa my, Slováci, správame k prírode, sa obvykle končia pri rozhorčení z ťažby dreva či zakladania ilegálnych skládok odpadu. Už sa ale nehovorí o tom, kam všade sa hrabú turisti, že takmer každá cestička je dnes cyklochodník, že zo zberu lesných plodov sa stalo drancovanie lesa, atď.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2073
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Jack, ja mam zase pocit, ze tu mame nejaku medvediu hysteriu. Problem je, ze malokto to dnes skutocne vyskusa. Ja ked chodim do hor, tak na noc nechodim spat domov, do chat, kempov a hotelov. Spim v prirode, ak to navstevny poriadok dovoluje (v podstate vsade okrem Vysokych tatier). To je rozdiel proti vacsine, ktori o tom pisu/hovoria vratane miestnych. Bohuzial, casy cundrov a viacdennych pochodov uz davno minuli, tak je tych skusenosti dost malo. Dnes chce mat kazdy vsetko iste, overene a zabezpecene.

Skoro vzdy ked idem na hory, sa mi este v BA v elektricke prihovoria nejaki dochodcovia, ze kam idem. Ja ze tatry/ rudohorie/ polana/ fatry/ kremnicke... A oni hned, ze ci sa medvedov nebojim. Ja ze nie. Ten dialog sa zopakuje v lokalke, ktorou idem na miesto startu, aj v dedine z ktorej vyrazam/ kupujem zasoby. Furt, ze ci sa tych medvedov nebojim. Stretnes polovnikov v hore, ti stale len ze medvede nemozu spat, ze su hladne a neviem co. A ja stale vsetko v pohode uz vyse 30 rokov. Neviem, mozno raz to budem lutovat. Zbrane nenosim, to radsej gitaru ak nejdem sam.:wink:

Ludom sa podsuva, ze v lese nie je bezpecne, ze treba byt neviemako vyzbrojeny. Pritom je to tam uplne bezpecne. Preto ja by som v pripade chodenia do hor odporucal, aby sa ludia nebali, chodili co najviac a o zbrane sa nestarali. Kto chce, nech si zoberie a kto nie, ten ju aj tak potrebovat nebude.

Tym ale nechcem povedat, ze medvede, ktore stratili plachost sa nemaju strielat. Tych ale bude len maly zlomok z celkoveho poctu.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Konečne opäť po dlllllhej dobe niekto napísal normálny príspevok do tohto podľa mňa irelevantného vlákna, že do lesa netreba chodiť s krátkou, ak tak len s dlhou na výkon poľovníctva.
Je to to isté ako keď sa intenzivne pohybujem s pištolou pod tričkom alebo v ľadvinke na miestach kde na sídliskach ľudia venčia svojich psov, a ja čakám kedy sa mi nejaký pittbull alebo kavkazák vrhne na hrdlo.
Dobre vieme že čoraz viac slovenských občanov práve v tejto dobe začína byť doslova alergická na každého kto nosí na verejnosti zbrane, pretože sa tu na Slovensku aktuálne strieľa ako v Dallase a my sa tu ešte na verejnom fóre otvorene rozpisujeme o tom aké účinky majú " naše krátke " proti zvieratám, mnohí tu pritom celkom nevedomky odkrývajú možno tie najhlbšie kútiky svojej duše....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, keď to napíšeš takto, tak to je úplne iná vec. Keby si pozrel toto vlákno x stránok nazad, videl by si, že už pár rokov tvrdím to isté. Teda, že naše lesy nie sú nijako extra nebezpečné a že najnebezpečnejší tvor je tam človek a hneď po ňom kliešť.
:wink:
Hystéria okolo medveďa má ale dve strany. Na jednej sú tí, ktorí medveďa démonizujú a riziko zveličujú, na druhej zase takí, ktorí tvrdia, že nič sa nedeje. A potom je v tom všetkom priveľa negatívnych emócií a priveľa protichodných záujmov miesto definovania záujmov spoločných.
:roll:
Systematická regulácia stavov, alebo ak chceš poľ. obhospodarovanie populácie medveďa ale nemá za cieľ len vyradiť kusy, ktoré stratili plachosť, ale aj také, ktoré sú neperspektívne z hľadiska zachovania kvality genofondu. Deje sa to na základe odborne spracovanej metodiky a pod dohľadom štátnych orgánov. Čiže mýty o tom, ako si chcú poľovníci buchnúť medveďa, netreba brať príliš vážne. No ale hlavne si treba vziať, aký problém je dnes streliť aj "problémového" maca a aké obštrukcie sa v praxi dajú narobiť. Potom sa netreba diviť, že ľudia to prežívajú ako krivdu, že medveď je pomaly viac ako oni, že necítia zastanie, atď. Od toho nie je ďaleko k prežívaniu, šíreniu a stupňovaniu hystérie. Naozaj si myslím, že keby ten systém začal fungovať inak, problémové kusy by sa podarilo eliminovať, stavy udržiavať na prijateľných číslach a aj tá hystéria by trocha ustala.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Harry, ak nosíš na verejnosti, verejnosť nemá byť na čo alergická, lebo verejnosť predsa nesmie vedieť, že nosíš. Zákon jasne stanovuje povinnosť skrytého nosenia. Kto ju vedome porušuje, je... V žiadnom prípade to ale nie je reprezentatívna vzorka a teda nevšimol som si, že práve toto by si verejnosť všímala a nejako extra prežívala. Na rozdiel od vrážd spáchaných so zbraňou, na rozdiel od excesov plynovkárov, na rozdiel od "nehôd" pri poľovačkách, atď.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Ono to ale krivda je!!.. Kdekoľvek sa človek obráti so žiadosťou o pomoc, /od polície, poľ. združenia, štát. ochranu prírody, Lesy SR, OU životného prostredia, ministerstvo/ každý sa buď len vyhovára alebo alibisticky poukazuje na nefunkčný systém, ktorý je na hovno nastavený už roky.
A keďže máme pred voľbami a naša politická sebranka hľadá hlasy aj medzi kadejakými eko-bio -racio zelenými voličmi, vôla v zmenu je v nedohľadne..
Ako inak si to má človek vysvetliť, ak nie tak že štát chráni kadejakú premnoženú háveď, viac ako vlastných občanov? život medveďa má väčšiu hodnotu pre tú bandu úradníkov, než ľudský život, zdravie či majetok... Na hlavu postavený celý systém.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa Capone »

arminius napísal:Naposledy v okolí Noriľska PRED 40 rokmi !!!!!
Na Slovensku naposledy pár krát do roka a to každý rok.
Nie je to náhodou veľký rozdiel ?
Na SR? Polárne medvede? Pár krát do roka každý rok?
Je ti jasné, cicúšik, že pre medveďa bieleho, na rozdiel od nášho medveďa hnedého, predstavuješ chutný obed? To už keď tu spomínaš tie veľké rozdiely. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"