Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

ad video: to je medveď cierny, ten je menší a menej nebezpečný ako náš hnedý. Náhanať hnedého s paintbalovou "zbraňou" okolo domu je hazardérstvo so životom a kandidátstvo na Darwinovu cenu.

Z hľadiska požiarnej bezpečnosti je na odplašenie šelmy v lese oveľa lepšie pyrotechnika s efektom "BUM". Iskra z rímskej sviece by mohla pod lístím tlieť aj 8 hodín a predpokladám že nikto tam potom nebude držať tak dlho požiarnu hliadku a ani nechce platiť škodu za zhorený les a niekoľkodenný zásah hasičov.

Podľa rád poľovníkov je ale lepšie neplašiť, ako to nie je nevyhnutné - varovný výstrel alebo pyrotechnika vraj môže vyvolať útok. Lepšie je údajne hlasný rozhovor - medveď je pomerne plaché zviera.

Čo sa týka lugra, hľadal som nejaké účinné strelivo a vychádza mi to, z bežne nositeľných FMJ, na Lapua FMJ Combat - 510J na ústí + spoľahlivosť Lapua. Bacha, bežne mávajú len FMJ so 4xx J, treba si dať objednať FMJ Combat.

Ja som si vďaka radám ľudí tu z fóra zaobstaral na prípad veľkej núdze 44ku (mám les, kde sú medvede bežné), ale určite neplánujem strieľať pokiaľ to nebude vyslovene nevyhnutné.

Bývalý majiteľ mal zmerané na tej hlavni SB poloplášte na 1050J.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Ako by povedal nebohý Barry od IV8888, všetko závisí od umiestnenia zásahov. "A .22 will kill!.......... tomorrow".

O mackoch platí zásada ich neprekvapiť a vyhnúť sa kontaktu, dávať o sebe najavo v dostatočnom predstihu - napríklad primeraným hlukom, alebo rolničkama na baťohu, či dvojtýždňovou absenciou osobnej hygieny, každému už podla chuti a levelu paranoje. Suverénne najhoršími stretmi vraj bývajú tie poranené, druhé miesto obsadzujú tie, ktoré si už dlhšie asociujú človeka so zdrojom potravy, tretie miesto medvedica s mláďatami. Nepočítam besných - to v našich končinách moc nevidno. To by v zozname preskočilo prvú priečku, i nultú a usalašilo sa na mínus prvej. :lol:
Každopádne, na macka určite flintu... a keď nie je poruke, tak vreckovú flintu, počnúc 7,62 TT napríklad. Niekto tu mal na fóre v podpise bonmot typu "pomaly je presne a presne je rýchlo". Obzvlášť v modelovej situácii, keď sa na vás ňucháč vyrúti z pätnásťmetrovej vzdialenosti, máte jedinenčnú príležitosť si overiť pravdivostnú hodnotu tohto mačo výroku. Obzvlášť, keď vám oba zvierače povolia. Ale naké Norinco P762 s päťnásťranovým zásobníkom s napáskovanými československými ocelákmi by nebolo na zahodenie. Samozrejme, ak by všetky tie fulmináty neskončili mimo danej päťstokilovej fučiacej špaty, pretože rýchlo znamená vraj presne. A potom už len hĺbiť ja.... pardon, nič som nepovedal. :wink:

Za oceánom majú na to trocha iný názor. Na poľovačkách v istých lokalitách "bear countries" vás nepustia bez krátkej za pásom, s menším kalibrom ako je .44 Remington Magnum. (Ako už spomenul vydriduch, väčšie problémy tam majú s medveďmi hnedými /po severoamericky "grizly"/, než s medveďmi čiernymi.) No a niektorí dokonca idú do S&W 500, a podobných tortúr zápästných kostí. Otázka je, či by to nevyriešila jedna solídna samonabíjačka v patričnom kal. 7,62 či .30-06, s ktorou má človek už niečo natrénované...
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Len doplním tých macov: Ja som písal o našom hnedom, ten je silnejší aj agresívnejší od od toho baribala z videa (tie sa cloveka boja za takmer kazdych okolnosti). Grizly je síce tiež medveď hnedý, ale "hnedý severoamerický", a ten je aj väčší, silnejší a agresívnejší aj od nášho hnedého.
ibibi
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa ibibi »

Capone napísal:..alebo rolničkama na baťohu,...
A potom je les plny medvedieho trusu s rolnickami...
Inak nemam vacsieho nervu, ako ked idem po lese, nikde nikoho, len predomnou nejaky pako s rolnickou na ruksaku. Cista psychiatria.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Nech má - ak sa cíti bezpečnejšie, nech to nosí, nič tým neporušuje. Zver viac odplašia potulné psy či štvorkolkári. Čo ťa má na tom pripnutom zvončeku poburovať? Že ty budeš nejaký starý jéger. :wink:
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Stvorkolkari? Ti uz su nejaky ten rok mimo zakon, nie? A co som pocul, tak po jich dost idu polovnici, lesna straz aj majitelia pozemkov.

OT: nie je tu medzi nami niekto z lesnej straze? Rad by som sa nieco opytat.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Capone: "Pomaly je presne a presne je rýchlo" vzniklo ako slogan počas vojny v Rhodezii za úplne iných podmienok, inej situácie a ineho usporiadania vesmíru - s medvedíkmi či inými plyšákmi z lesa nemá ani za mák spoločného. Ale pacienta si trafil inak správne, do lesa nosím papierovo 760J na opasku, sedem rán v šuflíku + jedna v laufe, takže mierená rana u mňa dáva zmysel, kedže mám o desať včielok menej ako štandardné lugre.

Z iného súdka, včera cestou na Rohačku nám popred auto prebehol vlčko. Nie ďaleko od najbližšej dediny, ani nie 15 km vzdušnou cestou čiarou od srdca Europy, východu, sveta ... Vlka som už dávnejšie v lese videl ale ešte nikdy tak blízko rodného mesta, vždy to bolo pár desiatok kilometrov v príhodnejších lokalitách - ukrajinská hranica, košická ZOO a podobne... Čo ma trochu zarazilo, že si len tak skočil na cestu, hodil po nás očkom, preklusal popred auto a pokračoval po lúke. Žiaden šprint alebo dvojmetrové skoky, normálne vychádzkovým tempom akoby sa nechumelilo. Druhá vec, ked som si spätne premietol jeho telesnú stavbu pri frontálnom útoku je taký vlk riadne zredukovaný terč. Žiadna filmová ozruta šírky chladničky, ale štíhly, vysoký, rýchly dravec.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

ibibi napísal:
Capone napísal:..alebo rolničkama na baťohu,...
A potom je les plny medvedieho trusu s rolnickami...
Inak nemam vacsieho nervu, ako ked idem po lese, nikde nikoho, len predomnou nejaky pako s rolnickou na ruksaku. Cista psychiatria.
Včera som bol tohto roka po prvý krát v lese...že čo nové.
...a aj rolničku som (ja starý pako) mal ... :wink: 8)

Máš nerv ? Hm...mladý človek a taký nervný (pako ? - bez urážky) ? Čo budeš robiť o pár rokov ? Strieľať do rolničiek ? :roll:
Naposledy upravil/-a arminius v 20 Máj 2019, 21:49, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

vydriduch napísal:Stvorkolkari? Ti uz su nejaky ten rok mimo zakon, nie? A co som pocul, tak po jich dost idu polovnici, lesna straz aj majitelia pozemkov.

OT: nie je tu medzi nami niekto z lesnej straze? Rad by som sa nieco opytat.
Vydriduch, to si dobre počul. Akurát, že to má veľmi ďaleko od pravdy. Sporadicky sa konajú akcie, na ktorých popri lesnej stráži, poľovnej stráži (resp. poľnej stráži), majiteľoch pozemkov, participujú aj zložky ako PZ SR, vojenská polícia, či polície mestské. Ich výsledky sú spravidla medializované. Problém je však práve v tej riedkej periodicite a v selekcii lokalít, kde sa konajú.
A potom je tu otázka následkov. Ak aj niekoho chytia a usvedčia, spravidla je takéto konanie kvalifikované ako priestupok, hoci ho možno (za istých okolností) kvalifikovať aj ako trestný čin. Dohrou je teda čo? Nejaká pokuta, spravidla pomerne srandovná. Zabavenie štvorkolky alebo motorky? Hoci to naša legislatíva (za istých okolností) umožňuje, o takomto potrestaní som z praxe nepočul.
Nebudem teraz šíriť a ani hodnotiť tie obvykle klišé, že polícia sa takýmto priestupcom nevenuje, lebo často ide práve o policajtov alebo ich dobrých kamošov alebo miestnu "zlatú" mládež. Pravdou je, že pristihnúť niekoho, kto sa ide vyjašiť kamsi hlboko do lesa, do nejakého CHKO, nie je vôbec jednoduché. Policajti na služobných KIA Cee´d alebo VW Golf sa do lesa sotva vôbec dostanú. Detto je to s prichytením pytliakov, či zlodejov dreva.
A potom, nech sa na mňa nikto nehnevá, štvorkolkári v lese mi, samozrejme, vadia, ale dovolím si povedať, že porovnateľne alebo aj viac škôd tam napáchajú napríklad takí hubári. A celkom legálne.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Pri Bojniciach muža napadol medveď

https://www.aktuality.sk/clanok/693676/ ... ol-medved/

Dotyčný podľa článku obišiel veľmi dobre.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Ten utok medveda, ten opis mi je taky nejaky cudny, ale tam media mohli aj co to prekrutit. Alebo zeby to bolo len dake mlada ktore stratilo matku skor ako je normalne?

K tym stvorkolkarom, davnejsie som videl daky dokument v TV kde sa snazili zistit ucinky motorkarov a inych navstevnikov lesov na prirodu, eroziu atd. Zistili, ze najvacsi dopad maju paradoxne pesi chodci. Nebrali do uvahy vacsie stroje ako terenne motorky. Povodne chceli dokazat, ze maju destrukcne nasledky prave tie, len sa im to dokazat proste nepodarilo a dokazali opak.

Ja s manzelkou pravidelne ked ideme do lesa tak berieme aj prazdne igelitky a po poriadkumilovnych polovnikoch a lesnych robotnikoch zbierame kvantum odpadkov v CHKO najvyssieho stupna. O pytlaceni samotnymi polovnikmi ani nevravim. Po party polovnikov na ich lesnej chate vzdy u suseda pri jeho pozemku v potoku najdeme zahynutu zle strelenu zver,lebo ti co odtial vyhanaju stvorkolkarov a motorkarov a aj hubarov v alkoholickom opojeni si idu zo zabavy zastrielat a samozrejme nedotknutelni netrafia moc dobre ked su nacinkani.

Nemam rad motorkarov v lesoch fakt ze nie, ale najviac kricia proti nim ti co tam robia tisicnasobne vacsie skody. Nech si slusni polovnici urobia vo svojich radoch poriadky s clenmi pytliakmi a namyslenymi arogantnymi k...amaratmi a az potom nech nadavaju na inych. Ja som totiz po rozhovore s mnohymi pochopil, ze ani nejde o motorkarov samotnych ale o to aby boli polovnici jedini ktori mozu do "ich" lesa aby nik nevidel co za bordel tam robia. (ps aspon tam kde mam chatu to tak veru je, predpokladam, ze vo vacsine revirov to bude podobne a uvedomujem si aj existenciu vynimiek v nie uplne mizivych cislach, a su aj v tamojsom reviri, ale su ticho aby ich nevyhodili a na tie polovnicke party nechodia ale nic proti zlu nerobia)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ešte raz aj s vyjadrením hubára: http://www.tvnoviny.sk/domace/1965947_c ... ol-o-zivot
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Romen, písal som dosť dlhý post. Žiaľ, pri kontrole som si ho dokázal vymazať. Začínal som tým, že od niekoho, kto patrí do skupiny, ktorá je mnohým tŕňom v oku v dôsledku silnej mediálnej masáže a nepochopenia skutočnej situácie, skupiny, s ktorou sa spája celý rad rôznych klišé, skratiek, poloprávd i vyslovených lží, by som čakal väčší odstup a schopnosť formulovať myšlienky tak, aby zbytočne nepaušalizoval, aby nezovšeobecňoval, nešíril fámy a polopravdy a keď už naozaj narazí na protizákonné konanie, bol schopný adekvátne reagovať.
:roll:
Ak sa podarí, zajtra sa vrátim k tomu, čo som ti chcel objasniť. Či už tu, alebo cez PM. Lebo reči o zlých opitých poľovníkoch uchyľujúcich sa k pytliactvu, ktorí sa nechcú s nikým deliť o les, patria skôr do kategórie "mýty a legendy" než do diškurzu o tom, čo sa dnes deje v našich lesoch, luhoch a hájoch.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

reči o zlých opitých poľovníkoch uchyľujúcich sa k pytliactvu, ktorí sa nechcú s nikým deliť o les,
Jack...ale hento musíš brať inak. Ono nie je revír ako revír...asi nebude v každom nejaká "škodná", no mýty a legendy to rozhodne nie sú.
Minule som prišiel do krčmy...pred tým výčapným pultíkom (okrem ostatných) dvaja nahodení a vystrojený do lesa...predo mnou hodili do seba po dve 1/2ky (kto vie, koľko toho bolo predtým) a hajde do auta smer diviaky.

Pred pár rokmi šiel sused (poľovník) do lesa. Stretol sa tam s inými a oni hneď do neho, že čo robí na ich miestach a v ich lese. Samozrejme, že sa ohradil...vrátil sa o pár dní, cestou sa totiž zdržal na chirurgii...na dvoch mladých nemal dôchodca šancu. Potom začal nachádzať na dvore porozhadzované náboje.
Polícia bola, spísala lajstrá, pozbierali náboje a ...... a zatiaľ nič.

....a v obci je viacmenej verejné tajomstvo, že sa veselo strieľa bez tých náležitostí.
zajtra sa vrátim k tomu, čo som ti chcel objasniť. Či už tu, alebo cez PM
Daj radšej tu, kvôli informovanosti.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dám, neboj. A jeden z bodov bude, že v prípade, ktorý uvádzaš, treba volať políciu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"