Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
Rak
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 4 years 10 months

Príspevok od používateľa Rak »

To sa dnes ešte huby zbierajú v lese? Ved plne košíky sú len tak popri ceste. Stačí zastaviť auto a hneď má niekto zarobené a gadžo plny kufor . :lol:
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

Aj keď mimo témy, tak musím reagovať...
Práve títo čo zastavujú a kupujú svojou činnosťou podporujú týchto degešov...!!!
Na tieto čierne kobylky neplatia ani zákony ani ich vymožiteľnosť. Asi bude treba začať pokutovať tých, čo zastavujú za účelom kúpy...
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Jack, ja som vedel o jednom pytliakovi v zelenom - sám sa chvastal, čo všetko postrieľal, ale sám dobre vieš, je to dosť na stíhanie? Ja už som oznamoval a svedčil v nejednej veci, a jasnejšie/dokázateľnejšie neprešli cez prokurátora, lebo "dôkazná núdza".
Aspoň že dotyčný je už stíhaný, síce za iný čin, ale flinty mu už zobrali.

Ja som tiež proti motorkám a 4kolkám v lese, ale viem o prípade, kedy poľovníci natiahli na motorkárskej cestičke v lese oceľový drôt medzi stromy - vo výške hlavy. Ak toto nie je prasárna najhrubšieho zrna, tak už nič.

Tomáš má hlbokú pravdu, že včely sú ohrozené podstatne viac ako medvede - celosvetovo vymierajú, u nás detto. A ich zmiznutie bude pre polnohospodarstvo VELKY problem (na rozdiel od medveda) - v ázii už maju povolanie opeľovač - robotníci s kefkami v rukách RUČNE opeľujú kvety ovocných stromov.

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/19 ... hynu-vcely
Naposledy upravil/-a vydriduch v 24 Máj 2019, 12:55, upravené celkom 3 krát.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

S tými medveďmi to nevidím ružovo, štátna ochrana prírody v BB mala externých spolupracovnikov, ktorí sa venovali len medveďom - výskyt, migrácia a pod. - a títo už sú kmeňovými zamestnancami, pokiaľ mám dobré info. Oni berú medveďkov ako svoje deti a budú do omrzenia tvrdiť, že ich je málo alebo tak akurát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, máš pravdu, že vo všeobecnosti platí, že vedieť je jedna vec, dokázať druhá. S odhaľovaním envirokriminality to u nás nie je žiadna sláva. Pokiaľ ide o akési pytliactvo, to spoločnosť príliš netrápi. Tým nechcem marginalizovať závažnosť tohto druhu kriminality, len konštatujem stav. Obvodné oddelenia nemajú ľudí a nemajú ani dostatočné vybavenie, aby sa mohli venovať odhaľovaniu pytliakov. Odstíhaní pytliaci sú obvykle skôr dielom náhody (zažil som napr. prípad, keď blbci rozrábali zver na chate a tak sa pritom opili, že vrecia, z ktorých vytekala krv a trčali bále, nakopili rovno pred chatu) a dá sa s istotou tvrdiť, že čo do rozsahu, tvoria len povestnú špičku ľadovca.
:oops:
Z hľadiska trestnosti hrá len malú rolu, či je pytliak zároveň aj poľovník alebo nie, a v zásade žiadnu, či ktosi pytliačil vo "svojom" revíri alebo inde. Z morálneho hľadiska je to skoro jedno, z hľadiska poľovnej etiky síce nie, ale to je v tomto prípade irelevantné. Skôr to má zásadný význam z praktického hľadiska. Ak totiž máš v poľovnom združení podozrenie, že ktosi z členov nehrá podľa pravidiel, či rovno svojim počínaním napĺňa skutkovú podstatu TČ pytliactva, máš určité možnosti. Jeho pohyb v revíri i počínanie vieš do istej miery monitorovať a vieš ho prekvapiť náhodnými kontrolami (ideálne, ak máš odznak člena poľovnej stráže). Zo skúsenosti si ale dovolím tvrdiť, že tí, u ktorých vzniká podozrenie, sú zväčša pomerne nenápadní a skôr taktizujú, než žeby sa chvastali podgurážení v krčme. Tí, čo sa otvorene chvastajú černotou (nie však pred inými poľovníkmi), sú obvykle neškodní fantasti. Len malá časť z nich je taká blbá alebo taká vadná, že rozpráva o svojich skutočných excesoch. Takže toľko zároveň aj k tým krčmovým rečiam.
:twisted:
Faktom ale zostáva, čo som napísal predtým, že niekedy naozaj netreba vynaložiť veľkú námahu a stačí len vypustiť správne reči správnym smerom a dostane sa to do tých správnych uší. Z nich potom dorazí podnet do mozgu a hoci obvykle nejde o žiadnych géniov, zrátajú si, že za to riziko im pár (desiatok) kíl diviny, alebo nejaké jedny-dvoje rohy/parohy fakt nestoja a na chvíľu si dajú pohov. Hoci, opäť, netvrdím, že sa vzácne nenájdu aj kusy, ktoré si povedia, že a just to skúsia, lebo oni si takí borci, že na nich si len tak niekto nepríde. V každom prípade, to sa už naozaj bavíme o zanedbateľnom percente pytliakov, ergo o malom promile poľovníkov. Tým však nechcem povedať, že nepripúšťam možnosť, že na Slovensku ojedinele jestvujú aj také združenia, kde je to komplet zlé. Stojím si však - aj z vlastnej skúsenosti - za presvedčením, že neradno paušalizovať, podozrievať poľovníkov ako stav z protispoločenskej činnosti (tobôž nie z trestnej činnosti) a tvrdiť, že ak sa ozvú, lebo ich čosi trápi alebo hnevá, činia tak spravidla výlučne zo zištných pohnútok.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Pred nedávnom som riešil prípad pytliaka, ktorý pytliačIl vo vlastnom revíri. Teda v revíri vlastného poľovného združenia. A to mi už rozum odmietal brať. Pytliačiť vo vlastnom združení? No problem!

Prečo by som mal žiadať hospodára o povolenku na diviaka, keď ho môžem upytliačiť? A hospodár potvrdil, že by povolenku vypísal, keďže bol diviakov prebytok.

Neskutočné!

Však si už borec nezastrieľa (legálne) nejaký čas.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ospravedlnujem sa za mierne OT, ale dalsi clanok o problemoch s medvedmi:
https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok ... adny-stav/
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Môžu sa poďakovať vyšinutým ochranárskym fanatikom, ktorý vyvinuli enormnú snahu, aby nebolo možné efektívne regulovať stavy medveďov.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Panzer, nechcem zovšeobecňovať, ale toto zrejme nebude ojedinelý prípad a takmer v každom združení sa nájde nejaký ten kus, ktorý bude uvažovať, že by skúsil aj nejakú černotu. Nechcem filozofovať, či to vyplýva z nenažranosti, alebo priamo z ľudskej prirodzenosti. Asi na tom ani príliš nezáleží. Za podstatné považujem čosi iné: krása poľovníckej samosprávy spočíva aj v tom, že dokáže postihnúť vadné kusy aj za veci, ktoré by boli ťažko dokázateľné a odstíhateľné.
Napokon, vedel by som rozprávať príbeh o združení, ktoré obhospodarovalo jeden revír a ktoré si pred rokmi prešlo očistou, keď sa dokázalo zbaviť funkcionára, u ktorého vznikli vážne podozrenia, či sa neuchýlil aj k skutkom, ktoré boli v rozpore s platnou poľovníckou legislatívou a vzbudzovali podozrenie, či ich nemožno kvalifikovať aj ako TČ pytliactva. Keďže zároveň išlo o bývalého príslušníka so širokými konexiami, je otázne, ako by postupovali OČTK. Lenže toto nikdy OČTK riešiť nemuseli, pretože ho veľmi efektívne vyriešila poľovnícka samospráva a bolo. A nepotrebovala takú sumu dôkazov ako súd.
Čiže, ide to. Aj preto rád vravím, že poľovníctvo je dnes také, ako si ho človek urobí. A keď majú v združení navrch slušní chlapi, obvykle tam nezostáva príliš priestor pre všelijakých krivákov.
:twisted:
Lovec, samozrejme, súhlas. Lenže tu zároveň vidno, ako zlyháva komora. Kde sú teraz poľovníci? Prečo tých, ktorí na to majú mandát, teraz nepočuť? Prečo nahlas nekričia: "Vidíte, my sme vám to vraveli a stále vám to vravíme! My sme tí, ktorí upozorňujú, že populácia medveďa dosahuje počty, ktoré sú neudržateľné. My sme tí, ktorí volajú po poľovnom obhospodarovaní medveďa nie preto, aby si každý z nás mohol nejakého streliť - to je pre nás nepodstatné, ale preto, lebo nám úprimne záleží na zachovaní genofondu medveďa hnedého u nás a na zabezpečení optimálnych a udržateľných podmienok pre populáciu, ktorá sa bude vyznačovať predovšetkým kvalitou a nie trvalo neúnosnou kvantitou. My sme ti, ktorí vieme, čoho je medveď schopný a hoci ho ako šelmu rešpektujeme a považujeme za súčasť našej prírody, nemožno jeho ochranu stavať nad bezpečnosť občanov, a škody, ktoré spôsobuje, nemožno marginalizovať." Trvá len pár minút čosi také zosmoliť a poslať do médií. Pre začiatok aspoň do tlačových agentúr a vybraných redakcií. Keď sa ale dnes pozrieme na (ne)pružnosť a (ne)činnosť komory, vyzerá to skoro ako sic-fi. A to zamrzí, pretože sú to premárnené príležitosti. Zvlášť to štve, keď vidíme, ako na opačnom brehu kadejakí ukričaní pseudoochranári, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť, nepremárnia žiadnu príležitosť...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Modelovy pripad (ide mi cisto o vyklad zakona, ak cakate senzaciu, chodte na dalsi prispevok :-)):

Clovek v lese stretne medveda. Medved vyzera nepriatelsky, tvari sa nepriatelsky. Clovek ma pri sebe zbran a vystreli do vzduchu. Vsetcia sa zlaknu. Clovek vycuva zo situacie, nohy na plecia a zastavi sa az v nedalekej dedinke. V miestnom pohostinstve. A zacne premyslat.

Pouzil legalne drzanu zbran, takze ako zakona znaly obcan zavola 158, a oznami to. Pride hliadka, zacne sa pytat co a ako. On im popise situaciu, kam isiel, kde asi bol, co sa asi stalo. Ale ich vyzvu "ist im to ukazat" odmietne, s tym, ze ma strach. Lebo neveri, ze ho dvaja pochodzkari dokazu obranit voci rozzurenemu medvedovi. Dopusta sa odmietnutim ukazat osobne miesto cinu priestupku?

Ale podme dalej, dajme tomu ze sa na to da. A pojde s nimi na miesto stretu s medvedom. Emocionalne rozladeny, stane sa nestastie. Posmykne sa a zlomi si nohu. Clovek nema na slovensku zdravotne poistenie. Ma ho v zahranici, a to odmietne plnit, pretoze do tej situacie isiel na pokyn PZ. Preberie PZ v tomto pripade zodpovednost a uhradu?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

si to ty BKSL? :lol:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

somebody: preco prave v pohostinstve ?
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Hmm...
Nedalo by sa tu spraviť trochu poriadok? Nevravím, že nejde o nezaujímavú debatu, ale posledných pár strán v tomto vlákne nemá skoro nič spoločné s názvom témy. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Máš do istej miery pravdu, lenže téma, ak sa držíme striktne jej názvu, sa už dávnejšie vyčerpala a len občas sa podarí pridať k nej čosi nové...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

R: Islo o "vsuvku," ktora mala do istej miery provokovat. Prave taku otazku, ako si polozil :-)

Pokojne aj v kostole, domove dochodcov, ci v miestnych potravinach. Ak budu otvorene. Cim viac mimo mesto, tym vacsia pravdepodobnost, ze jedine co bude otvorene, je prave to pohostinstvo. Tot moja skusenost.

Islo mi najme o to, ci existuju predpisy, ktore by riesili skodove udalosti, ktore mozu vzniknut, ked clovek kona na zaklade pokynu / vyzvy PZ.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"