Brokové náboje pre krátku guľovú zbraň

ARSiq
občasný prispievateľ
Príspevky: 3
Registered for: 2 years 4 months

Brokové náboje pre krátku guľovú zbraň

Príspevok od používateľa ARSiq »

Ahojte
Som čerstvým majitelom P1 mk12 a nejedna sa ani tak o zavadu zbrane, skor problem so strelivom.
Ide o CCI Shotshell, lahky brokovy projektil, malo prachu a to je asi dovod, preco to zbran neobtiahne. Respektive, nabojnica zostane zaseknuta vo vyhadzovacom otvore.
Da sa s tym nieco robit? Nejaku slabsiu pruzinu? Co to ale potom spravi pri strelbe standardnym strelivom SB 124/8?
Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

So štandardným syrelivom by každá zbraň mala ísť. Ak si začínajúci strelec a to strelivo má malý faktor, tak tu môže prísť do úvahy aj chyba strelca - brzdenie záveru prstami, veľmi slabý úchop. Ak to nie je tvoj prípad, kúp jednu krabičku štandardného streliva, ak to nebude spoľahlivo cyklovať (a nemáš kilo karbónu okolo) tak je to určite na reklamáciu
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Brokové strelivo bude robiť problémy asi v každej samonabíjačke určenej primárne na strelivo s jednotnou strelou. Vnútorná balistika je tam dosť odlišná.

Pružinu by som menil len v prípade, ak plánuješ z tej zbrane strieľať výlučne len brokové strelivo, inak určite nie.
Pravdu povediac, broky v revolveroch/pištoliach bežných ráží sú pokiaľ viem pôvodne určené tak na hady či potkany a asi na nič iné dobré nie sú.
Rozhodne nie na osobnú obranu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pravdupovediac, ja snáď ani neviem o nikom, komu by brokové strelivo v krátkej samonabíjacej šliapalo skutočne spoľahlivo…
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Od jedneho nemenovaneho predajcu zbrani v KE viem, ze RUGER LC9 obtahuje aj pri pouziti brokovych nabojov. Ak sa Ti nejako podari rozchodit Tvoj GP s brokovymi nabojmi, nezabudni poriadne vycistit hlaven od olova pred strelbou s FMJ. Jeden-dva brokove naboje nevadia, no desat-dvadsat brokovych a nasledne pouzitie FMJ bez vycistenia hlavne moze vyrobit vazny problem. Satira na zaver : brokove naboje na 100% spolahlivo obtahuju iba revolver :lol:.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Bus driver, tak obťahovať… obťahuje všeličo, len otázka je, či aj spoľahlivo. :mrgreen: Ale tak azda to ten predajca myslel rovnako. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Nerozbieham flame, a ak sa rozbehne, hneď ho zastavím. :)

Ale prečo brokový náboj? A ešte do samonabíjacej.

Bol tu v minulosti rozoberaný prípad reálnej sebaobrany s týmto nábojom, ktorého výsledkom bolo stíhanie strelca a ak ma pamäť neklame tak drobné zranenia obete.

Brokové náboje do krátkej, ako napr. CCI Shotshell, sú určené primárne na zabíjanie hadov a potkanov v USA. U nás sú tieto náboje na dve veci...
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Moj osobny nazor : ak mam napaskovane ako prve jeden-dva brokove naboje, nemam psychologicku zabranu pouzit zbran, kedze viem, ze brokove naboje nemaju smrtiaci ucinok a aj pri zasahu nezucastnenej osoby nehrozi jej smrt, ci tazke zranenie. To vsak moze byt riadne kontraproduktivne, ked "nebojacny" obranca bude tasit a strielat pri kazdej blbosti. Z pohladu utocnika moze tiez zapracovat psychika, lebo on nevie, ze obranca po nom najprv striela brokovymi. A tak radsej stiahne chvost ( pokial nie je zhuleny tak, ze nevie ani to, aky je dnes den ). Btw., brokove su riadne hlucne z kratkej hlavne ( skusal som ich v SW 351 PD, .22 WMR, dlzka hlavne 1,87"). A este jedna osobna skusenost : bolo to sice "léta páně", no budem si to pamatat navzdy. Revolver TAURUS M94, .22lr, hlaven 4", terc vzdialeny 5 metrov, pribity na doske. Odrazeny brok som schytal pod oko, stipalo to jak svina. Jeden odrazeny brok !!! Dostat plnu davku brokov z jedneho - dvoch brokovych nabojov priamo do ksichtu by som fakt nechcel. ZAVER : nikoho tymto nenavadzam, aby mieril utocnikovi na hlavu. Ja osobne nepodcenujem ziadny kaliber, ziadny druh naboja.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Veď práve, pri použtí takejto "barličky" sa vytráca psychologická zábrana, čo môže viesť k prehnanej reakcii, až k excesu, a prípadným negatívnym následkom. Aj trestnoprávnym. No a samozrejme, z taktického hľadiska môže nastať situácia, že strelec bude potrebovať, aby sa v cieli ujala hneď prvá, lenže ona sa neujme, lebo bude broková. Na ďalšiu už potom nemusí byť priestor a čas. Nehovoriac o tom, že asi nikto nechce pri seoabrannej situácii riešiť zádržku na pištoli... Všetko má svoje pre aj proti. Netvrdím, že brokový náboj do krátkej je úplny nonsens, ale fakt je, že tie dôvody, prečo je to menšinový "žáner", tu jednoducho sú.
ARSiq
občasný prispievateľ
Príspevky: 3
Registered for: 2 years 4 months

Príspevok od používateľa ARSiq »

Mesi
So standard nabojmi zbran funguje ako ma, problem je len ten brok.

A ano, chcem to na nosenie, ako prvy naboj. Asi ako kazdy dufam, ze zbran na nutnu obranu nikdy nepouzijem, ale ak budem musiet, nerad by som mal na svedomi nieci zivot. Predpokladam, ze konflikt vyriesi uz len tasenie zbrane, co vsak v noci nemusi fungovat, alebo si utocnik moze mysliet, ze mam len airsoft hracku. Brok ho spolahlivo vyvedie z omylu a to s mensim rizikom vazneho zranenia ci usmrtenia.

Problem cislo dva je krajna nudza, konkretne susedov pes. Trpim utkvelou predstavou, ze na psa staci vystrelit a toho hluku sa tak zlakne, ze prerusi utok. Potom trpim presvedcenim, ze beziaceho psa aj tak netrafim (tu by ten brok naopak pomohol). A tu nastava problem s odrazenou strelou, proste je to tu len beton, asfalt a dlazdeny chodnik. Sanca ze ma (alebo suseda) zabije odrazeny brok je proti FMJ o dost nizsia.

Bus driver

Ja osobne to ako psycho barlicku pre mna nevnimam, aj ten brokovy vnimam ako smrtiaci projektil.

Panzer

A je snad nejake pouzitie zbrane v sebaobrane, ktore nekonci stihanim strelca? Vzdy sa predsa vysetruje, ci to naozaj bola nutna obrana. Ak je preukazana, je jedno cim si strielal, pokial to nebola expanzna strela.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

ARSiq, túto debatu by bolo vhodnejšie viesť v inom vlákne. A ak prezrieš fórum, tak nájdeš príslušné vlákno, kde sa toho popísalo viac ako dosť na túto tému...
:wink:
Preto sa obmedzím len - a neber to ako chytanie za slovíčka - na konštatovanie, že hoci tvrdíš, že brokový náboj nepovažuješ za barličku, tak jedným dychom povieš, že by si ho chcel nosiť aj preto, lebo si neveríš, že zasiahneš útočiaceho čokla. Vidíš, práve o týchto barličkách bola reč.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Uz s beznym celoplastovym fabrickym strelivom pistole GP vykazuju viac zavad ako napriklad zbrane od Glocku ci CZ. Brokove naboje v pistoliach bud neprebiju vobec, pripadne ak niektore prebijaju (napr CCI v 45ACP) netrufol by som sa na to spoliehat.
Pri beznom utocnikovi staci aj sama hrozba zbranou a ak mam cas po nom strelit brokmi, mam cas aj na varovny vystel. V tom druhom pripade viem ze ogival mi s pomerne slusnou pravdepodobnostou zabezpeci ze komora pred dalsim zmacknutim spuste neostane prazdna, pripadne ze zaver neostane zaseknuty.
A teraz k samotnemu utocnikovi ci hrozbe.
Ak utociace zviera. psa neodradi hluk a zablesk vystrelu, zabudni ze ho odradi par brokov pod kozou. Psy v boji casto bojuju aj napriek tazkym zraneniam, aj oslepene krvou ci poranenim oka.
Utocnik pod ucinkom alkoholu, metamfetaminu ci len adrenalinu rovnako nemusi vobec reagovat na nejake 1 mm broky.
Dva pripady z Dubravky z 90tych rokov.
1. Konflikt dvoch muzov pred cukrarnou. Bitka, ten slabsi vytiahol 6,35 a strelil druheho do stehna. Zastrel vobec neodradil utocnika a nahanal toho druheho okolo cukrarne az do prichodu hliadky.
2. Pesia hliadka zastavovala auto, Vodic nezastal. Padli nejake rany, varovne aj na kolesa. Auto zislo z cesty kusok dalej a zostalo stat. Policajti dobehli na miesto a zadrzali vodica. Jeden z nich mal hlboky priestrel stehna v podkoznom tkanive bez poskodenia kosti ci svalu. Vsimol si to tak ze citil mokro v topanke. Po svojich dosiel do auta, kolega ho odviezol na Kramare na osetrenie. (to zranenie sposobila bud odrazena strela jeho ci kolegova, alebo priamo kolega. V tej dobe sa nosili naboje vz.82 so spekanou strelou)

Brokove, plastove ci ine podobne (napr shot-stop ci gumove) strely su absolutny nezmysel, teda pokial niesom Air marshal ci vlakovy doprovod.

A este k tej expanznej strele, v NO mozes pouzit hocico, cim odvratis utok. Nevinimajuc neregistrovanu zbran ci strelivo A.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

ARSiq napísal:Brok ho spolahlivo vyvedie z omylu a to s mensim rizikom vazneho zranenia ci usmrtenia.
To je skôr také zbožné želanie.
Ak ho strelíš na torzo v poriadnom koženom kabáte alebo x-vrstvách zimného oblečenia, len ho utvrdíš v tom, že sa tam oháňaš s nejakým expanzom.
Ak ho strelíš do ksichtu, máš reálnu šancu mu vystreliť obe oči, čo už ako vážne zranenie naozaj vyzerá.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

https://www.zbrane-ke.sk/kategoria/stre ... ovy-big-4/

Tie broky v CCI BIG 4" s energiou strely 135 J vyzeraju velmi neprijemne. Ale uz sme riadne mimo misu, moderator by mohol tych poslednych par prispevkov presunut do spravneho vlakna.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

135 J bude energia celej 45 grainovej hromadnej strely, čiže na jeden brok pripadá rádovo tak 10 Joulov.

Odporúčam skúsiť ten brokový náboj streliť z 3-5 metrov do plátu kože, tvrdšieho kartónu alebo preglejky, ideálne aj s porovnávacou diabolkou z bežnej 10J vzduchovky.
Výsledok dosť napovie ... :|
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"