P-83 Wanad v 9mm Makarov

floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

P-83 Wanad v 9mm Makarov

Príspevok od používateľa floyd »

Chcel by som sa podeliť o skúsenosti s jednou zaujímavou pištoľkou z rodiny Makarov. Jedná sa o poľskú služobnú zbraň P-83 Wanad od ich výrobcu Radom.

http://en.wikipedia.org/wiki/P-83_Wanad

Pokiaľ viem, jedná sa zatiaľ o jedinú zbraň v SR, každopádne, mohla by to byť jedna z alternatív na zváženie, pokiaľ sa niekomu páči kaliber 9 Makarov. Praktické postrehy:

1.) Streľba prebíjaným strelivom s olovenou strelou prebehla bez zádržky. Vystrelených bolo niečo cez 50 ks, sústrel na vzdialenosť 10-15 m by sa dal prekryť viečkom od zaváranín. Pri priamom porovnaní so streľbou rovnakým strelivom z originál Pistoljet Makarova som nezistil rozdiel v presnosti, dokonca majiteľovi originál Makarova sa zdal môj Wanad o chlp presnejší, ja som však presvedčený, že presnosť je zrovnateľná. Spätný ráz u Wanadu je pocitovo ako u PM. Strieľaných bolo viacero laborácií od "čajov" až po štandardnú laborku, bez vplyvu na presnosť a spoľahlivosť u oboch zbraní. Pevná hlaveň u Wanadu má klasické drážkovanie, rovnako ako PM.

2.) Mieridlá sú klasické služobné, dobre čitateľné, veľkosťou a tvarom približne porovnateľné s PM.

3.) Wanad má rovnako ako PM štandardných 8 kúskov v zásobníku (nie je však zameniteľný so zásobníkmi originálneho Makarova). Uvoľnenie zásobníku je u P83 Wanad podstatne lepšie riešené, aj keď nie je ideálne, nakoľko tlačidlo vypúšťania sa nachádza na spodku zbrane, rovnako ako u PM. U Wanadu je otázka uvoľnenia zásobníku len zlomkom sekundy za vyvinutia mierneho tlaku na vcelku ergonomické tlačidlo vypúšťania zásobníku. Ten potom ľahko vybehne tlakom pružiny (dokonca aj pri zbrani otočenej zásobníkom hore). U Makarova treba nasilu bojovať s vyslovene neergonomickým tlačidlom vypúšťania zásobníku. Majiteľ PM to mal ako-tak poriešené šnúrou prevlečenou cez očko tlačidla vypúšťania zásobníku, za ktorú sa pri pri výmene zásobníka ťahá. Čo sa komfortu a užitných vlastností zbrane týka, tu by som asi videl najpodstatnejší praktický rozdiel medzi Wanadom a Makarovom.

4.) Spúšte u oboch zbraní nie sú zlé, ale sú jednoducho služobné... P83 ju má možno o chlp tvrdšiu, ale zato má o dosť kratší chod (iné výrobné série sa môžu samozrejme mierne odlišovať). Našťastie, ani jedna zbraň netrpí "detskými chorobami" a teda chod spúšte nemá nepríjemné skoky, drhnutia, prepady a pod. Domnievam sa, že po jemnom zaleštení trecích plôch mechanizmu spúšte u Wanada, má táto zbraň vďaka výrazne kratšiemu chodu lepší potenciál na slušnú športovú spúšť.

5.) Wanad aj Makarov sú rozmerovo aj hmotnostne veľmi podobné zbrane, úchop sa mi zdal lepší u Makarova (mám menšie dlane ako kamarát), jemu zase lepšie sadol Wanad (má nadštandardne veľké tlapy). Domnievam sa, že rozdiely v úchope budú pre väčšinu strelcov len malé.

6.) Wanad má poistku kombinovanú s bezpečnostným vypúšťaním kohúta (myslím, že rovnako ako PM).

7.) Spúštové ústrojenstvo je rovnako ako u PM v systéme SA-DA.

8.) Rozoberanie u Wanadu je maximálne blbuvzdorné. Jednoduchým potiahnutím zdrsnenej plôšky (smerom dolu), ktorá sa nachádza nad nad lúčikom spúšte dôjde k odblokovaniu záveru. Ďalšie rozoberanie je ako u Makarova, alebo pištole vz. 82 a teda zatiahnutím záveru do krajnej zadnej polohy a jeho následným šikmým vysunutím dôjde k odpojeniu záveru od rámu zbrane, pričom vybrať sa dá ešte vratná pružina obopínajúca hlaveň. Táto na hlavni prirodzene drží tlakom posledného závitu o menšom priemere na strane nábojovej komory, takže pri potrebe rozborky/zborky niekde v teréne nehrozí jej vystrelenie a následné dohľadávanie v kríkoch (jeden môj nemenovaný kolega by vedel o tomto vyše hodinovom "fetiši" s vratnou pružinou Pi vz. 82 v tŕní porozprávať :lol:). Zloženie v opačnom poradí je rovnako jednoduché a je otázkou pár sekúnd. Pri rozborke teda na stole ostane rovnaké množstvo súčiastok ako pri PM, alebo Pi vz.82. Čistenie je nenáročné, podobne ako u spomínaných pištolí.

9.) Technológia výroby Wanadu je presné ohýbanie, zváranie, trieskové obrábanie a tepelná úprava, u Makarova asi prevažuje trieskové obrábanie. Povrchovky sú kvalitatívne zrovnateľné a ich výber je vecou osobného vkusu podobne ako u farby auta, mne osobne sa viac páči u Makarova.

Ak by som sa mal rozhodnúť medzi Wanadom a PM, tvrdím, že najlepšie je mať obe. Každopádne čo sa týka toho najpodstatnejšieho - a teda presnosti, PM aj Wanad sú podľa mojich skúseností zrovnateľné, avšak presnejšie ako pištoľ vzor 82.
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Lepší Wanad v hrsti, ako Makarov na streche.... ide naozaj o mimoriadne vyrovnané a perfektné zbrane :D

Bohužiaľ Wanad sa na slovensko nedováža....

Makarovov prišlo po dlllllhej dobe pár kúskov. O to nepochopiteľnejšie je, že dovozca poslal prakticky nové úloženky na expanznú úpravu :evil: :evil: :evil: Hnus velebnosti !!!
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ak vie expanzné predať za vyššiu cenu než ostré, nie je na tom IMHO nič nepochopiteľné.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Bohužiaľ, po Wanada si bude musieť prípadný záujemca zatiaľ vycestovať do Čiech. Aj keď podľa mojich poznatkov to za to stojí (El Pistolero mi to potvrdí)... Každopádne na Slovensku sú predajcovia, ktorí spolupracujú s Českými firmami a v prípade potreby (resp. po zložení zálohy a za stáleho domŕzania) by to boli schopní doviezť. Je to len otázkou zbrojnej licencie. Kto vie... Nakoniec ak Boh dá, aj Wanad vystrelí. :wink:
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa El Pistolero »

yarco napísal:Ak vie expanzné predať za vyššiu cenu než ostré, nie je na tom IMHO nič nepochopiteľné.
Počúvaj ty "IMHO"! Prestaň sa už KURVA navážať do mňa a mojich príspevkov !!!
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

el pistolero, upokoj sa

Yarco napisal svoj nazor (IMHO = In My Humble Opinion) , nijako sa do teba nenavazal, len uviedol svoj nazor na konanie dovozcu. (s ktorym sa da mimochodom suhlasit, kazda firma so svojim tovarom naklada slobodne podla svojho uvazenia a biznis planu)

Takze Ta ziadam, upokoj sa
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

El-Pistolero
brzdime
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

El Pistolero:
Sa kontroluj, človeče.
Napíšeš emotívny výlev s troma smajlíkmi a výkričníkmi a keď naň niekto úplne sucho a vecne zareaguje, ešte aj vypeníš.

Ak máš nutkavý pocit, že ťa nejako prenasledujem alebo niečo podobné, asi vyhľadaj odbornú pomoc. Ja ani netuším, kedy naposledy a ako som reagoval na tvoj príspevok, asi to nebolo nič životne dôležité.
Preboha, sme na internete a nie v ringu, take it easy.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Vidím, že sa tu rozbehla "vedecká debata k téme"... :roll: No nič, odo dneška som šťastným majiteľom origo Makarova, :wink: takže mi nič nebráni urobiť hĺbkovejšie porovnanie oboch zbraní, hlavne čo sa týka streľby. Pokiaľ bude možnosť, rád by som Wanada a PM porovnal priamo s CZ 82, prípadne inými zbraňami v 9 Makarov. Ak je niekto z TN alebo okolia, má zbraň v 9 Makarov a chuť, som pripravený ísť do toho. Inak Makarova som už nejakú dobu zháňal a bol to vcelku problém jeden získať, preto jednoznačne súhlasím s El Pistolerom, že dovozca by mohol pustiť na trh pár pištolí bez "expanzného vylepšena". A keď už sme pri tých dovozcoch, na expanznom prevedení nezarobia doslovne nič, keďže navýšenie ceny expanzu pokryje akurát cenu za prerábku (nehovoriac o tom, že s tým majú behačky a papierovačky naviac). Dôvodom prerábky je poväčšine to, že sú zbrane vylágrované, prípadne, že expanz predajú skôr, čo v tomto prípade neplatí, nakoľko Makarovy sú poväčšine uloženky a na trhu už peknú dobu nie sú. Takže v tomto prípade mi "znehodnocovanie" príde ako barbarstvo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatní výrobcovia"