Posielanie zbraní poštou

Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Posielanie zbraní poštou

Príspevok od používateľa Igrlik »

Vzhľadom na búrlivú (a veľmi amatérsku) diskusiu vo vlákne K100 - K100 a FMJ som si dovolil osloviť priamo zástupcu Slovenskej pošty. Tlmočím stanovisko:
Prostredníctvom Slovenskej pošty JE MOŽNÉ A PRÍPUSTNÉ zasielať zbrane na území Slovenska. Na výber je buď služba Poistený balík alebo Expres Kuriér. Ku každej z týchto služieb ponúka SP aj doplnkové služby ako dobierka, poistenie, avízo doručenia, info o doručení, sledovanie zásielky (info web)...

Takže tak!!!

P.S. Nie je potrebné deklarovať obsah balíka, teda SP nezaujíma, že je vnútri zbraň. Jedinou povinnosťou odosielateľa je zabezpečiť, aby zbraň nebola nabitá! :wink:
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Fajn volal som tam aj ja. Takze takto, teta na informaciach povedala, ze oni nezodpovedaju za obsah zasielky a nemozu vediet, ze je posielana zbran. Okrem toho maju vo vseobecnych postovych podmienkach stanovene veci, ktore sa nesmu posielat:
8. Obmedzenia
8.1. Z vyberania a distribúcie môžu byť niektoré veci vylúčené úplne, niektoré je možné vyberať
a distribuovať za špeciálnych podmienok, alebo s použitím určenej doplnkovej služby.
8.2. Z vyberania a distribúcie sú vylúčené:
a) nebezpečné veci (napr. výbušniny, stlačené plyny, horľavé tekutiny a hmoty, korozívne látky,
toxické látky, okysličovadlá, nákazlivé látky, zápalné a iné nebezpečné látky, ako aj rádioaktívne
materiály a pod.),

Myslim, ze do tejto specifikacie spadaju aj zbrane, kedze je tam 'napr.'

A hlavne ako majitel zbrane nesmies zverit zbran neopravnenej osobe co Slovenska posta je. Nema koncesiu na zbrane, ako napr puskar u ktoreho nehas zbran. Co ked sa balik strati? Ako budes u policajtov vysvetlovat kde si dal zbran. Ved posta ti nevystavi potvrdenie, ze prevzala zbran pod nejakym vyrobnym cislom. Daju ti len potvrdenie, ze si podal balik.

Tak kto je tu amater?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Môj názor je, že strelná zbraň sa poštou ani kuriérskymi službami jednoznačne posielať nesmie.

V takom prípade totiž ide o zverenie zbrane prepravcovi, ktorý jednak nie je držiteľom zbrojnej licencie a súčasne nedokáže zabezpečiť zbraň tak, ako to ustanovuje § 28 zákona o zbraniach.
§ 28
Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný

a) dbať na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii so zbraňou, strelivom, strelným prachom a so zápalkami,
b) zabezpečiť zbraň, na ktorú mu bol vydaný preukaz zbrane, strelivo do tejto zbrane, strelný prach a zápalky proti strate, odcudzeniu alebo zneužitiu

Zákon 190/2003 Z.z. pritom jasne vymedzuje v § 29 a nasledujúcich, kto je oprávnený zbraň prepravovať. A tým subjektom je len držiteľ zbrojnej licencie skupiny C.
§ 29

Zbrojná licencia sa rozdeľuje podľa účelu používania zbraní alebo streliva na tieto skupiny:
a) A - vývoj a výroba zbraní alebo streliva,
b) B - opravy, úpravy, ničenie, znehodnotenie alebo výroba rezu zbraní a streliva,
c) C - nákup, predaj alebo preprava zbraní a streliva,

§ 34

(3) Držiteľ skupiny C zbrojnej licencie je oprávnený nadobudnúť do vlastníctva a držať zbraň kategórie B, zbraň kategórie C, zbraň kategórie D a strelivo do týchto zbraní na účely ich ďalšieho predaja alebo vykonania ich prepravy. Na základe udelenej výnimky na nadobudnutie vlastníctva zbrane kategórie A predloženej držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, môže držiteľ skupiny C zbrojnej licencie takúto zbraň nadobudnúť na účely následného predaja držiteľovi výnimky.


Držiteľ zbrane takéto oprávnenie jednoznačne nemá:
§ 27
Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu

(1) Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený

a) nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c); držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie tejto zbrane v stave, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (ďalej len "stav umožňujúci okamžité použitie"), ak osobitný predpis neustanovuje inak, 24)
b) nadobudnúť do vlastníctva, držať a nosiť strelivo do zbrane, na ktorú má vydaný preukaz zbrane (§ 37 ods. 2).
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

nevadi, ze moj nazor nebol akceptovany, vadi mi, ze bol vymazany.

A takto nekonali na vacsich forach, kde naviac mna mozu povazovat za cudzinca.

Svojim prispevkom obvykle venujem svoj cas, poznatky a prakticke skusenosti a nepisem ich len tak zbrucha.

A vadi mi, ze bolo vybrate to najhorsie zo vsetkych rieseni, pretoze P. nazor nie je 100 percentny, zrejme nemal cas si vsetko nastudovat, a mozno ani moje prispevky, ak ich teda nevymazal on.

A je zaujimave, ze v inych otazkach (napr. pravo nosit) vacsina z Vas zastava presne opacny nazor, ktory som aj sam prezentoval.

A ako sa vravi, vsetko, co poviete, moze byt pouzite proti Vam, teda nam vsetkym strelcom, zberatelom, KVH, ludom, ktori sa chcu branit, predajcom, vyrobcom, dovozcom a pod.

Letecke spolocnosti, ktore cestujucim prepravuju zbrane maju na to licencie vsetkych dotknutych statov ? Ja to neviem, ale o tom pochybujem. takze ak sa strati zbran zapisana ako zbran v lietadle, tak ...
Ale prakticke skusenosti s tym nemam, len púochybujem, ze by napr. vnutrostatne linky napr. USA mali tolko strelcov ako pilotov ci ineho obsluzneho personalu.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to m.a.

Tému som prečistil ja na základe konsenzu viacerých účastníkov diskusie. Netvrdím, že to čo uvádzam, je 100 percentné. Preto je aj v mojom príspevku uvedené, že "môj názor je, že ...". Svoje názory však opieram o zákonné ustanovenia. Z tvojho púríspevku vyplynulo, že ide o tvoj názor opierajúci sa o tvoje skúsenosti. Tieto však treba podložiť znením konkrétnych ustanovení, ktoré tebou prezentovaný postup umožňujú, inak je to len teoretická a ničím nepodložená debata.

Ak máš konkrétne argumenty pre svoj pohľad na vec, treba ich uviesť.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

vsetko bolo v prispevkoch, jedine konkretne citacie zakona o zbr. a str. a o postovych sluzbach som tam nedaval, kedze tie si ty sam a prip. boris viete najst, a ostatni tiez, ak by chceli, napokon 190/2003 ma kazdy ovladat, aj co znamena drzanie a co nosenie a co medzitym.

Ak si to nechal ako svoj nazor, tak nechaj aj ostatne nazory.

Zvysok PM.
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Panzer urobil si dobre.
Smrdelo to uz pruserom. :wink:

O nazory nejde, ale o to ze sa tu uz pisalo co kedy, kto, ako skutocne urobil, ci spekulacie drzitelov zbrani ako by sa "teoreticky" porusovat zakon :!:

To ani ja nevidim spravne.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

V rozculeni nad P. postupom som zabudol uviest, ze ak su vsetky ostatne nazory uplne nespravne, tak treba temu zavriet. K predoslemu prispevku sa nebudem vyjadrovat, lebo asi spravne predpokladam, ze nereagoval na moje prispevky.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

momentalne anonymny: Vsetci sa nenormalne boja cokolvek napisat - vyjadrit sa co by len trochu akoze porusovalo zakon, typicky slovaci...utlacany narod , uz to bude zakorenene navzdy, ked ho biju tak este viac sa prehne pred bicom
Michal1 : akym pruserom ??? :)
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Mas PM.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa miro285 »

hm to by aj mňa zaujímalo akým prúserom :shock:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1439
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

No, tééda, tu sa teda preberajú veci. Ale zase na to je to fórum, aby si ludia vymenili skúsenosti a názory. Aj keď si teda neviem predstaviť potrebu, kedy by som mal svoju zbraň niekam posielať. :roll:

Ohladom posielania zbraní: Jedna vec je čo sa dá, a druhá, čo je zákonné.

Pošta, aj keď vám je ochotná previesť zbraň, nič neporušuje.
Ale to už neplatí pre odosielatela. Pošta sa riadi svojimi predpismi, a majitel zbrane má zase svoje predpisy. A tie snáď vieme.

Je to presne to isté, ako keď pošlete svoju zbraň po susedovi, nech ju dá vašej manželke. Ano, dá sa to.
Panzer napísal:

Zákon 190/2003 Z.z. pritom jasne vymedzuje v § 29 a nasledujúcich, kto je oprávnený zbraň prepravovať. A tým subjektom je len držiteľ zbrojnej licencie skupiny C.
No, neviem, nemám zbrojnú licenciu C.
Ale bežne sme vo firme prepravovali cez hranice RPGčka, sapíky, palety z výbušninami, nabojmi do Bosny, Kosova či Iraku.... :wink:
Ale zase neviem presne, čo všetko obnášalo vybaviť prepravné papiere.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Starsia tema ale napr, z UK nie je problem aby vam predajca poslal zbran kurierom rovno k vam domov...a to maju prisnu zbranovu legislativu :)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

a posielaju aj obojrucne mece, ci len jednorucky?
wodnicek
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa wodnicek »

nooo nechcem sa hadat ale logika veci nepusti :
Ak si mozem nechat poslat zbran postou zo zahranicia tzn. na slovensku mi doruci tu zbran slovenska posta alebo kurier dorucavacej spolocnosti....
vid : http://www.mzv.sk/servlet/prahazu?MT=/A ... 70003D291A

pise sa tam o neosobnom dovezeni zbrane...

tak by to znamenalo ze ak mi ju mozu privies v takomto pripade preco by som im ju nemohol zverit pri vnutrostatnom prevoze ?ak je zbran nenabita?
skusete sa vyjadrit zaujimalo by ma to lebo ak je to takoto je to rozpor v zakone...
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"