Nosenie zbrane a alkohol

Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

ad pozitivne vlastnosti..

v stave opilosti mozno lahsie pochopis sposob uvazovania sirokych (jednoduchych) más :)
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Milý Luke, ja som zvyklý svojich obmedzených 24 hodín denne manažérovať čo najekonomickejšie a najužitočnejšie a radím to aj ostatným. Ale každý si užívajte svojej slobody koľko chcete, kým nebudete obmedzovať tú moju. Strojový čas mojho mozgu si snažím tiež prideľovať len podstatným veciam a snažím sa nemyslieť na veci, ktoré nezmením a radšej si užívam uvoľnenia mysle napríklad na spánok, ktorého mám podľa mojich potrieb dosť málo.

Jasné, už chápem Berserker, len som zvyknutý používať viac sedliacky rozum a hru na slovíčka v zákonoch považujem iba za šachovú partiu, ktorú nemám vždy chuť si zahrať a často som z tejto hry na pokrútené slovenské paragrafy znechutený. K druhej polovici tvojho príspevku mne, ja mám rád alkoholické nápoje, mnohé mi veľmi chutia, len mi v nich príšerne vadí ten obsah alkoholu. Neznášam pocit, keď som ním ovplyvnený a ako si aj napísal nepríjemne to omedzuje človeka, pri šoférovaní a nosení zbrane. Takže ja som zas ten bláznivý príklad človeka, čo miluje nealkoholické pivo alebo po najnovšom aj nealkoholické víno. A objavil som si aj nealkoholický aperitív Crodino, ktorý mi fakt chutí. Super taký trpký aj sladkastý zároveň. Fakt načo piť Campari. No radšej už prestanem, lebo ma tu vyhodíte za reklamu.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Bauer napísal:je mi absolútne jedno, či ma vyzvú k podrobeniu sa dychovej skúške na alkohol. Ak ma to fakt nezdržuje alebo neobmedzuje, tak nech majú páni policajti radosť, fúknem im z celých pľúc do strojčeka. Mám absolútnu istotu, že bude negatívna a keby sa tam nejaké číslo objavilo, ako som diskutoval v iných témach (Polícia na Slovensku) ihneď si objednávam krvný test, lebo som presvedčený, že som v tom nevinne.
Sám si si možno nechtiac odpovedal, prečo má význam viesť túto "smiešne filozofickú debatu". Už len z tohto citovaného odstavčeka vyvstáva viacero zaujímavých otázok a postrehov:

- Čo ak ťa to v danej chvíli fakt zdržuje alebo obmedzuje?

- Čo ak sa daný policajt už od začiatku kontroly správa tak, že jednoducho nemáš chuť a dôvod 'robiť mu radosť' nad rámec svojich zákonných povinností?

- Ďalej krásny rozpor v jednej vete: ... skúška bude s absolútnou istotou negatívna, ale "keby sa tam nejaké číslo objavilo"...
Samozrejme, že sa to dá riešiť, ale tá zbytočná krvná skúška ide z tvojich peňazí, čas strávený diskusiou aj samotným odberom ukrajuje samozrejme z tvojho voľného času, auto odstavené počas odberu niekde pri ceste tam samozrejme zostane len na tvoje riziko atď. atď.

Suma sumárum - ja osobne nie úplne chápem, prečo niekto, obzvlášť držiteľ ZP, opakovane zdôrazňuje, že v danej situácii je zbytočné poznať zákonné práva a povinnosti jednotlivých hráčov.
Opakujem - neriešime tu konkrétne postupy, nikoho na nič nenavádzame, každý svého štestí strůjcem. Ale úmyselne sa snažiť nepoznať práva a povinnosti svoje a iných, to mi nejako hlava neberie.


Bauer napísal:či má právo, nemá právo, nie je to jedno?
Z tohto mi tak silno zavanul duch príslušníkov VB a ich dnešných pohrobkov, až to vyvolalo silný úsmev. I keď trocha trpký... :?
Bez urážky, samozrejme.
inspiring_shirley

Príspevok od používateľa inspiring_shirley »

a riesil uz niekto otazku o noseni zbrane a dopravnej nehode? co ak mam pri sebe zbran idem sam v aute a budem mat dopravnu nehodu. mam zlomenu stehennu kost , pripadne aj uraz hlavy . cize prevoz do nemocnice nevyhnutny. co so zbranou? mam ju vo vnutornom opaskom puzdre. po prichode do spitala ma caka urcite RTG nohy, hlavy, atd. na miesto nehody dojde aj policia. da sa zbran ulozit u nich? pripadne co so zbranou ked som v bezvedomi a najdu mi ju az pocas jazdy do nemocnice?
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Zaujímavá myšlienka Thio.

Podľa zákona:

Držiteľ zbrojného preukazu nesmie mať pri sebe zbraň alebo strelivo alebo manipulovať so zbraňou, ak je jeho schopnosť na túto činnosť znížená..... v dôsledku choroby.

Takže keď má držiteľ ZP autonehodu a povedzme otras mozgu mal by podľa tohto paragrafu ihneď vyhodiť zbraň z okna aby neporušil zákon a nemanipuloval s ňou keď je chorý ? Nedajbože by predsa mohol zastreliť záchranárov v dôsledku dezorientácie z poranenia hlavy. Niekto by mal chrániť nevynných záchranárov pred zranenými držiteľmi ZP.
inspiring_shirley

Príspevok od používateľa inspiring_shirley »

no sak toto.. ale dopravna nehoda je nahla zmena zdravotneho stavu. pricom choroba moze byt chronicka ,cize dlho trvajuca.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Thio, ale či je zmena zdravotného stavu rýchla alebo dlhotrvajúca, to tam v zákone nie je písané.

A tú situáciu, čo som tam načrtol, poranenie hlavy môže spôsobiť dezorientáciu, rozmazané videnie, mozog je tajomný orgán, halucinácie/vidiny by som tiež nevylužoval. Ono to riziko, že zranený v stave nepríčetnosti spôsobenej úrazom naozaj môže prichádzajúcej červenej siluete dať dva krát do stredu postavy.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

aj preto má PZ oprávnenie podľa paragr.22 zák o PZ.

Pri dopr.nehode je dobré skontrolovať, či účastník nemá u seba zbraň. Už len z toho dôvodu, že je PZ povinný ju zabezpečiť pred krádežou, zneužitím ak je napr.účastník hospitalizovaný alebo v bezvedomí.

Každému je jasné, že taká manželka či iný spolujazdec včetne detí nemôžu ocinkovu zbraň zobrať domov.
inspiring_shirley

Príspevok od používateľa inspiring_shirley »

mne je to vsetko jasne, ze co sa v tej hlave moze udiat.
a peterson bol som na x nehodach a pritomny policajti moc neriesili ze ci ma dotycny zbran alebo ne.ked sme ho mali na nositkach ,dali tak maximalne fukat ked bol schopny a tot vse. pokial zraneny sam nepovie , ze ano mam zbran pri sebe ,tak dovtedy o nej nikto nevie.a ked som s bratislavy a nieco sa mi stane napr v ziline. tak kde skonci moja zbran , ked mi ju teda policajti uschovaju?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

chápem "odborné" rozdiely u kolegov z dopravy, PMJ či OO PZ. Ale nájdu sa aj kolegovci, čo vedia ako postupovať v takýchto prípadoch.
Pokiaľ by ti zaistili zbraň mimo miesta bydliska- sú povinní zaslať ju na príslušné Odd.zbraní podľa tvojho bydliska, ktoré ju prevezme do úschovy.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Milý Peterson, malá otázočka, práve kvôli tej nehode, chorobe. Môžem dať "postrážiť" zbraň ktorémukoľvek uniformovanému príslošníkovi PZ na mieste dopravnej nehody/úrazu a ísť spokojne do bezvedomia ? Alebo keď ma budú prijímať neočakávane do nemocnice môžem si zavolať 158, že ležím v nemocnici, berú ma na operáciu a nie som schopný naďalej zabezpečiť svoju zbraň nech po ňu niekoho pošlú ? Nemôžem ju predsa ako si písal poslať po manželke domov.

Bol som totiž na nákupoch v Poľsku a cestou som sa zastavil v Martine na strelnici si zapukať. A aby som nešiel "zaťažený železom" cez čiaru do Poľska, tak som ju chcel nechať na zbrojnom na okrese v Dolnom Kubíne. Bolo to dosť presviedčania, aby mi za 16,50€ kolok uschovali zbraň aj keď nepatrím do ich obvodu.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

Je to tvoja povinnosť informovať útvar PZ, aby zabezpečil tvoju zbraň- nakoľko ty máš objektívne príčiny (hospitalizácia), prečo ju nemôžeš zabezpečiť.
S tým výletom je to už o presviedčaní a úradných hodinách. Cez víkend-zabudni :wink:
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

S tým výletom to bolo dobre zorganizované.

V stredu mali úradné hodiny do 17:00 a dovtedy som chcel odovzdať zbraň do úschovy PZ podľa zákona o ZaS za kolok 16,50€. V piatok 12:00 som chcel zbraň zas vyzdvihnúť v úradných dohinách. Vlastne som svojho miláčka chcel ubytovať na dve noci na policajnej stanici za poplatok 16,50€. Bol som prekvapený, vraj sa s tým ešte nestretli, že by si niekto dobrovoľne nechával zbraň v úschove na PZ a ja som s tým nemal dovtedy žiadne skúsenosti, vedel som len to, čo som vyčítal u prepravovaní zbrane u B,C,E,Fčkakov zo zákona ZaS, že existuje niečo ako "odovzdať zbraň do úschovy PZ" a v závere zákona som vyčítal, že to stojí 16,50€ tak som si tú službu chcel kúpiť.

Nakoniec to vyšlo, dokonca pani našla aj nejaké tlačivo, spoločnými silami sme ho vyplnili, zaplatil som donesenými kolkami a mohol vycestovať.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"