Strelivo a jeho ranivý účinok

Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

Samozrejme, ze je. Mas pravdu :wink: len ci to je potom brane len, ako priestupok ? pokial hej, tak nie je o com...
Z CZ to asi neposlu :( vyzeraju, ale dost dobre.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

ved to, a ci by som ich aj stihol pouzit, nahoda je blbec, bude v meste nejaka razia, opru ma o mur, v ramci pokecu kuknu, ze co tam mam napaskovane a kedze ta pokuta za ktoru mozem prist o zbrojak je smiesna, tak papa hracky :(
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Hm a nebol by to už TČ nedovoleného ozbrojovania?
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa C08R4 »

Jack: Dobre hovoris, naplna to skutkovu podstatu trestneho cinu, ja len doplnim, ze podla § 295 odsek 1, pismena b Trestneho zakona. Preto, lebo strelivo kat. A je na vynimku MV SR, cize by si ho nadobudol bez povolenia. JHP, Gold dot a pod. sa asi naozaj ladovat neoplati. Radsej si kupim tie JDP Seca, alebo EFMJ :)
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa Venet »

Nechce sa mi otvárať novú tému, tak píšem sem.
Páni, mám na Vás otázku:
Je rozdiel v rýchlosti/energii strely pri vystrelení z pištole s uzamknutým vs. dynamickým záverom?
Pri rovnakej dĺžke hlavne, a rovnakom náboji???
Má to niekto pomerané?
Alebo je to úplne minoritná záležitosť, a pokles energie je minimálny...
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa erebos »

Nemoze byt.

Otvorenie zaveru by sa malo udiat az v momente ked je strela mimo hlavne, tlak poklesne a v tomto momente uz strela leti zotrvacnostou - inak mas "kaboom"

U dynamickeho zaveru staci na udrzenie uzavreteho zaveru pokial strela neopusti hlaven len zotrvacnost zaveru a sila pruziny. Preto sa to uspesne pouziva u nabojov s mensim vykonom, lebo logicky u vyssich vykonov by si musel ist zvysenim sily pruziny, alebo zvysenim hmotnosti zaveru. Ako priklad si zober klasicky samopal na 9 Para kde je hmotnost zaveru cca 500 - 700 g, pozri si aj silu pruziny a porovnaj si to so zaverom s pruzinou u pistole na rovnaky naboj. U samopalov strielajucich z otvoreneho zaveru sa k hmotnosti, zaveru a sile pruziny pripocitava aj dopredny pohyb zaveru.

Prave z horeuvedenych dovodov maju pistole od 9 Luger/Para rozne systemy uzamknutia, alebo aspon spomalenia otvarania zaveru.

Jediny pripad kedy moze uzamknutie nejakym sposobom spomalit strelu je pripad ked je uzamknutie/brzdenie zaveru riesene odvodom plynov z hlavne. Tam moze dojst k ubytku vykonu ktory je ale uplne zanedbatelny.
Inac toto nezmyselne uvazovanie o strate vykonu odvodom plynov z hlavne a zakaz konstrukcie samonabijacich zbrani na tomto principe v Nemecku za Hitlera malo za nasledok meskanie pokrokovych konstrukcii. Ked tuto hlupost zrusili uz bolo neskoro...
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

No, pekná. Je to akurát tak pekný bullshit a autor sa zobudil cca pol roka po odštartovaní masívnej kampane :roll:

G2 RIP tu má aj vlastné vlákno:
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f=8&t=10462
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lucky Gunner spravili celkom rozsiahly balistický test expanzného streliva v kalibroch 9mm Browning, 9mm Luger, .40 SW a .45 ACP.
Pekne a zrozumiteľne to spracovali a celé to uzavreli veľmi rozumným záverom ("Conclusions") bez snahy umelo naháňať kliky alebo vyvolať flame v diskusii.

http://www.luckygunner.com/labs/self-de ... tic-tests/

Stručne zhrniem podmienky testu, aby sa v tom vedeli zorientovať aj neangličtinári:
- vzdialenosť cca 3 m
- želatínový blok krytý 4 vrstvami tkaniny (2x bavlnené tričko + fleece + riflovina)
- každá 5-ranná položka do nového bloku želatíny
- všetky 4 kalibre strieľané zo subkompaktu s dĺžkou hlavne cca 3.5 palca

Je celkom zaujímavé sledovať rozdiely v spoľahlivosti expanzie jednotlivých konštrukcií strely pri jej rôznych hmotnostiach a kalibroch.


P.S. Mňa osobne celkom potešil výkon Guard Dog-ov v 9L.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 8 months

Príspevok od používateľa Machead »

Yarco: len kde tie Guard Dogy v 9 mm este zohnat. Nikde ich defakto nemaju a zas lietat niekde do Presova (vraj maju) ci Noveho Mesta (Milata - ak ma) je kapanek „od ruky“.

Guard Dogy su jedina alternativa k expanznym strelam na Slovensku. V CR ani to nie, kedze ich zakon zakazuje cokolvek so zvysenym ranivym ucinkom.

Kde sa zasobit EFMJ kym nam EK nepriskrti kohutiky?
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 8 months

Príspevok od používateľa Machead »

Hm, takze co by ste povazovali za momentalne to naj u nas z hladiska mensej prieraznosti, vyssieho raniveho ucinku a zaroven legalnosti? Cenu neberiem do uvahy, clovek s tym nejde trenovat kazdy tyzden 200 nabojov.

Subsonic? Poloplast s velkou hmotnostou?

Inak sa divim, ze nikto nevyraba subsonicy v poloplast prevedeni s naperforovanymi okrajmi spicky plastu – legalne by to bolo a deformovalo by sa to aspon scasti.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Machead napísal:Inak sa divim, ze nikto nevyraba subsonicy v poloplast prevedeni s naperforovanymi okrajmi spicky plastu – legalne by to bolo a deformovalo by sa to aspon scasti.
Podľa mňa sa nie je čomu diviť.
Po prvé - expanzia by bola asi mizerná až žiadna, ako už spomenul Marabu. Si zober, že pri viacerých JHP konštrukciách strely majú výrobcovia dosť problémy s konzistenciou expanzie, a to sú strely s obrazne povedané "dierou ako svet" na špičke. Oproti tomu plná strela len s nejakou perforáciou, navyše pri energii Lugra ...
Po druhé - pre koho by to vyvíjali? U nás by to bolo asi legálne, ale my nie sme trh. V takej ČR už asi nie, v Európe by to tiež moc slávne nebolo. A v rozumných krajinách ľudia siahnu rovno po JHP.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Dátum registrácie: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa theplaky »

Erebos: mam otazku ohladom toho na co sa pytal Venet:
Je rozdiel v rýchlosti/energii strely pri vystrelení z pištole s uzamknutým vs. dynamickým záverom? Pri rovnakej dĺžke hlavne, a rovnakom náboji???


Pohyb dynamickeho zaveru nieje nejak mechanicky blokovany, je len brzdeny (teda ak som to pochopil spravne).
- tym padom sa neotvara "naraz" (ked tlaky plynov dosiahnu urcitu hranicu potrebnu k nutenemu poklesu hlavne)
- ale "plynule" (akonahle tlaky zacnu na dno nabojnice posobit dostatocnou silou, respektive prekonaju odpor pruziny)
= ten odpor teda musi tlak prekonavat plynule (nie skokovo), ved je to pruzina

.. mne z toho nejak vyplyva ze "nejaky" maly rozdiel by tam vo vykone mohol byt, nakolko sa s posunom zaveru vzad zaroven posuva aj dno nabojnice a mal by sa teda "plynule" zvacsovat spalovaci priestor (neviem vsak v akych casoch sa to deje - mozno prave to je odpoved na moju otazku).
- ak by sa vsak dynamicky brzdeny zaver otvaral az vo chvili ked strela opusti hlaven, znamenalo by to ze sa otvori az vo chvili ked tlak v hlavni prudko klesa (ale zasa na druhu stranu mozno mu staci uz udeleny impulz+vlastna vaha na to aby to otvaranie dokoncil az po koniec drahy zaklzu)

Neviem.. tak ako to je?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa erebos »

Theplaky :

Zabudol si na jednu vec - Zotrvacnost hmoty zaveru...

Cize dynamicky zaver je uzamknuty silou vratnej pruziny a zotrvacnostou hmoty zaveru. Po vystrele musi impulz prekonat silu pruziny a zotrvacnu silu zaveru, ktory je v pokoji /nehybe sa/.
K otvoreniu nesmie dojst skor ako strela neopusti hlaven a plyny v hlavni nepoklesnu na bezpecnu uroven. Nemoze sa otvorit ani o kusok lebo mas okamzite kaboom!!!

U klasickych samopalov strielajucich zo zadnej polohy zaveru nebol zaver v klude, ale v momente odpalu naboja sa pohyboval dopredu. Cize si nepocital so zotrvacnostou hmoty zaveru v pokoji, ale pri pohybe proti posobeniu plynov. Preto tieto samopaly dokazali dynamickym zaverom spolahlivo uzamknut aj 9 Luger, 7,62 TT a 45 ACP. Inac by si logicky potreboval ovela tazsi zaver so vsetkymi negativami...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Dátum registrácie: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa theplaky »

OK, uz chapem ...dik.
* zotrvacnost hmoty zaveru som laicky nazval "vlastna vaha zaveru" (v poslednom riadku mojho prispevku)

V akej polohe sa teda ale nachadza dynamicky zaver v momente ked strela opusta hlaven? (pistolovy - napr vz. 82) Pochopil som ze otvoreny teda nieje, ale zacal sa uz pohybovat vzad? (kedy asi?)
- ak sa este nepohol objem spalovacieho priestoru je zachovany
- ak sa uz hybe vzad = objem spalovacieho priestoru by sa mal menit (zvacsovat) s kazdym mm urazenej drahy
.. ma ta pripadna zmena objemu spalovacieho priestoru v tejto faze vystrelu (Pmax nastal uz davno / k poklesu P z dovodu opustenia strely hlavne moc nechyba) nejaky vplyv na ustovu rychlost?
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"