Kniha „Odborná spôsobilosť“ vydanie 2015

Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Kniha „Odborná spôsobilosť“ vydanie 2015

Príspevok od používateľa Machead »

Ahoj,
v prvom rade by som sa rad predstavil ako cerstvy novacik fora Webforum :)
Pripravujem sa na skusku pre ZP, vdaka tomuto foru a prispievajucim sa uz vcelku slusne orientujem (velka vdaka)!

Ale k teme: chysta sa nove vydanie knihy Odborna sposobilost pre ZP, vydanie 2015. Na policii u nas mi povedali, ze termin skusok bude niekedy v novembri.

Nova verzia knihy ma vyjst az 30. Oktobra,takze som sa vo vydavatelstve Epos pytal, ake zmeny reflektuje voci vydaniu 2014. Bolo mi povedane, ze su v nej zmeny zakona platne k 1.9.2015.

Pokial viem, novelizacia zakona 190/2003 plati od Januara 2015 a tyka sa hlavne expanzneho streliva a zbrani.

Preto sa chcem opytat, ci si myslite, ze by mi vydanie 2014 stacilo a ci su v nom zapracovane zmeny sucasnej novely. 190/2003 v sucasnej podobe mam preluskany, v knihe viem ze su konkretne otazky, podstatne su tiez casti z trestneho zakona a informacie o prvej pomoci, ktore by som musel kompilovat z viac zdrojov.

Vdaka za odpoved
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ak budes mat skusky v Novembri a zakon plati od Januara, tak musis odpovedat vzhladom na aktualne znenie. V kazdom pripade si vies pozriet zapracovane zmenene znenie (tusim aj tu niekde ho davali) ale principialne ti to vediet zatial netreba.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Machead:
Poopravím ťa - posledná novela 190-ky nadobudla platnosť 1. júla 2015, nie januára.
Neviem presne, ako to Mesi myslel, ale tá novela sa ťa samozrejme týka, keďže (nielen) pri skúškach sa ide podľa aktuálneho zákona, nie podľa posledného vydania nejakej knihy. Teda malo by sa ísť.

Tu nájdeš aktuálne znenie 190/2003 aj s vyznačenými júlovými zmenami.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

yarco: myslel som to tak, ze ked zakon nadobuda platnost v Januari a skusku clovek robi pred nadobudnutim platnosti, tak sa treba ucit aktualne znenie (zakona, samozrejme nie knizky). Myslel som to vseobecne, nie na poslednu novelu, ktora uz plati... ako vidim, dalo sa to pochopit aj inak.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

yarco napísal:Machead:
Poopravím ťa - posledná novela 190-ky nadobudla platnosť 1. júla 2015, nie januára.
Jasne, tak som to myslel, dik za opravu, nemal som to prave pri pisani prispevku pri sebe.

Toto znenie (podla novely 120/2015 Z. z.), na ktore si mi dal link som studoval (a priebezne studujem).

Za relevantny beriem samozrejme aktualne znenie zakona, knihu povazujem za ulahcenie v tom, ze tam je na jednom mieste aj trestny zakon aj vyhlaska 555/2003 ako aj otazky+odpovede (platne v dobe vydania) a prva pomoc.

Kazdopadne knizku zatial nemam takze studujem aktualne znenia potrebnych zakonov + mam nejaky kompilat starych otazok/odpovedi.

Otazka znie, ci pockat az na nove vydanie knihy, ktore mi par veci ulahci (ale tym padom asi nerobit ZP v novembri ale az po novom roku) alebo ist do toho so starsou knihou a aktualnym znenim zakona.

V okoli som povazovany vseobecne za inteligentneho cloveka, co vie chapat zakonom a logicky uvazovat (fuj, ego :D ) tak by som to mohol zbuchat aj tak ako je. Na elektrotechnike som mal aj nejaku tu prvu pomoc aj neskor som ju studoval, ale predsa len osetrovanie strelnych zraneni je o niecom inom - to sa vsak nemeni.
AweOne
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa AweOne »

...aby to bolo úplne korektné, tak predmetný zákon nadobudol účinnosť 1. júla (nie platnosť) :)

Čo sa témy týka, tak podľa môjho názoru tie zmeny nie sú až také zásadné, aby si musel čakať na nové vydanie knihy. Zároveň tie otázky v knihe určite netreba brať ako nejaké "písmo božie" - nie sú zďaleka dokonalé, je tam veľa nepresností... V každom prípade, ako základ poslúžia dobre, a keď to skombinuješ so zákonom v aktuálnom znení s tým, že si poriadne ujasníš rozdiely, priemerne inteligentný človek nemôže mať problém.

Držím palce, nech už sa rozhodneš akokoľvek :)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Machead:
AweOne to vystihol presne - kombinácia staršej knihy, aktuálneho zákona a primeranej dávky kritického myslenia je viac než dostačujúca. Držím palce.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Diki chlapi za odpovede. Snad to dam, technicku dokumentaciu citam denno denne tak toto mi hadam nebude robit problem :)
shidi
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa shidi »

Inak ja som mala skusky pred mesiacom a nikto sa ma nepytal na zmeny v zakone, skor boli prekvapeni ze sa v nich orientujem a odpovede by im stacili iba z tej modrej knihy.. mne v tej knihe hlavne vadilo spracovanie prvej pomoci a popravde neverim, ze v novom vydani sa na tom zasadne nieco zmeni.. ja som si kupila prirucku specialnych jednotiek - priprava na prezitie ( clovek nikdy nevie kedy sa bude este hodit :D :lol: ) a knihu Strelna poraneni, ale popravde kukali na mna zvlastne, ze naco som ti to studovala, ze uplne by stacilo povedat co je v knihe.. byt tebou tak sa nestresujem
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Dobre vediet. Stresovat sa nestresujem, na to som nikdy nemal vlohy ;)

Tu knihu od Weismanna mam tiez, je super ale myslim, ze strelne zranenia tam nie su. Kazdopadne na vseobecnu orientaciu, improvizovanie v prirode (aj ked idete len campovat), navigaciu v terene atd. su informacie z nej na nezaplatenie.
shidi
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa shidi »

ja som popravde nenasla ziadnu fakt dobru knihu o tom ako strelne poranenia osetrovat, vytiahnut na skuskach frajerske reci typu "Ak neviete kde sa nachadza strelec, tak zalezte do ukrytu a volajte 112" alebo "idealne je po strelnom poraneni hlavy prikryt plachtou, doporucujem ciernu" co mi radili kamosi som radsej neriskovala :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"