Objektivizácia nákladov na prebíjané strelivo

50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

No pri .223 neušetriš 50% nákladov ani keby si sa pokrajal.
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

No muj naboj .223 rem. mi vychazi takhle.
Strela Nosler Custom Competetion 69 gr. HPBT = 5,09 Kc.
Prach Vithavuori N-140, - 24,7 gr. = 4,47 Kc.
Zapalka S&B SR = 0,65 Kc.
Nabojnice GGG = 2 Kc.
Cela sestava naboje = 12,21 Kc.
Tovarni naboj stejne kvality S&B Match 69 gr. HPBT = 25 Kc. Takze mam jeste rezervu pro pouziti kvalitnejsi zapalky.
Kdyz bych pouzil misto Vithavuori Lovex, tak jsem na naboji jeste o 2 Kc levnej.
Takze usetrit tech 50 % a i vic jde.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

a hilznu kupuješ jednou, pokud nejsi línej se ohnout.Občas posbíráš víc.
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Jasne. Ja dal nabojnici do kalkulace jen pro objektivnejsi vypocet ceny. Normalne ji do ceny naboje vubec nepocitam, pri poctu prebiti se cena nabojnice okamzite rozplyne.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Tomas fuk to definoval správne. Náboj porovnateľnej kvality s prebíjancom je často výrazne drahší ako to čo porovnávame pri debate o cene. Často sa zrovnáva najlacnejší luger s prebíjancom, ale to nieje to isté. Prebitý 158grs subsonik ma stojí 0,12€ v cene komponentov, bežne dostupné subsoniky začínajú od 0,29€, teda rozdiel v cene je 0,17€ a nie 0,02€ ako pri najlacnejšom 127grs Lugri. Pri puške je tento rozdiel ešte výraznejší - prebitý náboj 308W v cene komponentov - 0,35€, porovnateľný továrenský S&B 147grs - 1€ +/-. Len od začiatku roku mi úspora pri tomto jedinom strelive činí 390€.
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

No ak sa na to pozrieš takto tak vies ísť s nákladom pod 50%ceny.
No malo kto bude kupovať na kropenie z ar S&B match kde je cena cez 1€. Ak sa pozrieš na najlacnejšie Fiochhi za 0.36 resp. 0,33€ ak kupuješ vo veľkom a majú stale prijateľnú presnosť, tak z momentálne na SK dostupných najlacnejších komponentov sa mi podarilo urobiť náboj za 0,25€. Čo nie je zas nič moc ale presnosť prebiteho naboja je lepšia.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Ako vravíš, presnosť prebitého náboja je lepšia. Ide o úžitkové vlastnosti ktoré porovnávam, nie len cenu. Ak chcem potenciál zbrane využiť na viac ako kropenie, investujem do kvalitnejšieho streliva a tam už sú objektívne náklady na prebitý náboj jednoznačne nižšie ako u továrenského streliva porovnateľných úžitkových vlastností.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

vzdy ide samozrejme o ucel a pouzitie..
na gulaspreteky kde je najvzdialenejsi terc max 30m staci aj tovarenska sypacka
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Nezabúdajme - ak už sa prebíja (máme lis) a je zbraní a prebíjaných kalibrov viac , tak pridať ďalší kaliber v "investíciách" znamená akurát nákup matríc, prípadne kalibru pre skracovanie nábojníc či ďalšej hlavy lisu pre zvýšenie komfortu pri zámene. A to sa zaplatí po pár stovkách nábojov. Všetko ostatné sú už iba prevádzkové náklady na kus.
Takže - čím viac zbraní rôznych kalibrov - tým efektívnejšia zábava :D
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Ano. Je rozdil prebijet naboj na presnou strelbu a na kropeni. U toho kropeni uz neni uspora tak vyrazna.
Co jsem ted jen tak na rychlo prohledl komponenty, tak to vychazi +- takhle.
Strela GGG 55 gr. = 2,59 Kc.
Prach Lovex = 2,45 Kc.
Zapalka S&B SR = 0,65 Kc.
Nabojnici pocitat nebudeme. Ta se uz pri druhem, tretim prebiti nuluje.
Takze cela sestava = 5,69 Kc.
Tovarni dejme tomu tech 8,60 Kc.
Tam to o 50 % opravdu nejde. Ale pri poctu 500 naboju mesicne je uspora 1455 Kc. Coz 169 tovarnich naboju.
Ja bych urcite prebijel. Nikdy nevi, kdy ho kropeni pandrlaku prestane bavit a zacne ho bavit klepat na gongy 300 - 600 metru a tam oceni kvalitnejsi prebity naboj.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

tomas fuk, tých 1455 korún neušetríš - strelíš o 255 prebíjancov viac :D
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Podstatne je aj dodat, ze na kropenie nebudem urcite prebijat na jednooperaku, to je proste nezmysel. Turrett lepsie, ale stale ziadna vyhra. Tudiz progresivny lis jedina cesta. A tam sa uz bavime o vyssich vstupnych nakladoch.

No a ak, tak ako ja mate Dillon a idete z 9 mm na .223, tak okrem ceny matric a skracovacky (63 eur za CTS Case trimmer alebo cez 100 za WFT) treba aj konverznu sadu (100 eur u nas, z USA 70), dalsiu matricu pre prachovac (15) alebo cely prachovac Lee na pistol (52, na pusku nechame dillonacky) a samozrejme, k elektrickemu podavacu tanier pre .223. Kto nema podavac, moze pouzit Leeckovy z Lee Pro 1000, ale na puskove nabojnice je kapacita mala a zacne uvazovat nad elektrickym (280 eur) tak ako ja.

Takze ono to s tymi nakladmi pri kropickach nie je taka vyhra uz vobec :)

Isto, zacat sa da na jednooperaku, ale na kropenie (800 - 1000 ks 9 mm/mes., do 500 .223) veru nie. To prejde kazdeho po par sto ks.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Podpisujem.
Ono i komponenty dokaze kazdy zohnat v inych cenach a mnozstvach, cize kazdemu lietaju centiky hore dolu ;-)
I cena nabojov zavisi od nakupeneho vybavenia.
Ked si narobim strely (premenim moj cas na strely :-) ), tak moja matematika vychadza nasledovne:
Prach 0.08, zapalka 0.02 a to je vsetko, teda pardon hodiny stravene pripravou komponentov na prebitie.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Nj lenze ty si strely robis swagingom a do ruska si siel aj tak s Fiocchi, ci nie?

Co sa tyka cien komponentov, tak mi to v pripade .223 sedi rovnako + za strely GGG/PP 10 centov ks (cca) co mi dava tak 0,20 € za naboj. Neratajuc vybavenie, cas straveny pripravou nabojnic atd.
Mam to ale rozratane zepri tej spotrebe povedzme 300 ks mesacne to bude do roka zaplatene (vybava k dillonu).

Tu sa aspon v mojom pripade bavim u finacnej uspore, nie o moznosti viac strielat, to je zas pri 9 mm opacne - clovek neusetri nic, ale vystriela viac pri treningoch.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Samozrejme, Fiochi su vyborne naboje. Lietaju konzistentne a slusne presne ked beriem v potaz ich cenu!
Ale vacsinu treningu som buchal s mojimi prebijancami, lebo povystrelova charaktreristika bola rovnaka a papier to do 100m nerozoznal :-)
O financnej uspore ani nehovorim.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"