Aký kaliber si vybrať?

Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Vďaka, ale to je ten spomínaný jediný co som nasiel.
Používateľov profilový obrázok
salam_baca
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa salam_baca »

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Najjednoduchšie je zavolať dovozcovi Normy do Komárna - Artemis

V Nitre nemajú niečo? Vozia Hornady, ten má toho v portfóliu viac.
Mathias
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa Mathias »

Pozdravujem páni,

zvažujem investíciu do novej pušky. Zatiaľ jedinú opakovačku mám .308 win. Investoval som cca 7. Kestrel a pozorovací ďalekohľad je v shoping liste (zatiaľ mi mal vždy kto hlásiť). Používam strelivo Lapua ScenarL 175gr. Zvažoval som aj prebíjanie, ale zatiaľ som sa neodhodlal. Strielal som max na 1 km v Senici, 3 z 5 trafili gong, ale bolo to, nuž na hrane plytvania strelivom na taku ďialku. Výšku som naklikal bez väčších problémov, ale určiť korekciu na vietor sa len učím.

S ohľadom na cenu streliva je nateraz favoritom kaliber 6.5 Creedmoor. Viem si predstaviť .338 LM, ale to by bolo málo streliva na trening. Optiku by som bral Schmidt & Bender, asi 12-50, ale ak by sa dali objednať iné vežičky na 5-45, tak by som bral asi to, ale zatiaľ sa nedajú, resp. o neviem o tom, že by sa dali.

Používate niekto Creedmoor? Odporučili by ste to na robenie dier do papiera tam, kde je to pre .308 win už na hrane/za hranou? Alebo by ste mi odporučili len nebyť lenivý, ako ste písali vyššie? Že netreba si zľahčovať život inou rážou, ale natrénovať aj s .308 v mojom prípade.

Hľadal som pušky v 6.5 Creedmoor v ponuke predajcov na Slovensku, a najviac sa mi páči Sako TRG 22 A1. Neviem posúdiť, o koľko môže byť A1 lepšie ako "základné" TRG 22. Ak sa pripáca len za fancy pažbenie, tak mi to za to nestojí. Máte niekto skúsenosť či je A1 aj o 2000 EUR presnejšia? Našiel som ešte Tikka T3X TAC a aj TRG 22 so štandardnou pažbou by mali robiť v 6.5 Creedmoor. Zatiaľ som do BW ARMS nepísal, na stránke TRG 22 v 6.5 nemajú.

Ak je výber konkrétnej pušky OT, tak sa ospravedlňujem. Písať o kalibri, bez presahu do realnej použiteľnosti nie je cesta, ktorou som chcel ísť.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Mathias napísal: Pozdravujem páni,

zvažujem investíciu do novej pušky. Zatiaľ jedinú opakovačku mám .308 win. Investoval som cca 7. Kestrel a pozorovací ďalekohľad je v shoping liste (zatiaľ mi mal vždy kto hlásiť). Používam strelivo Lapua ScenarL 175gr. Zvažoval som aj prebíjanie, ale zatiaľ som sa neodhodlal. Strielal som max na 1 km v Senici, 3 z 5 trafili gong, ale bolo to, nuž na hrane plytvania strelivom na taku ďialku. Výšku som naklikal bez väčších problémov, ale určiť korekciu na vietor sa len učím.
Vitaj.
308W je fajn kaliber, ale doba pokročila aj u nás a nie je dôvod bojovať s 308W tam, kde menším kalibrom stačia výrazne menšie korekcie na vietor.
Namiesto Kestrelu a pozorováku by som investoval do prebíjania - tu je namieste otázka, či ťa toto hobby skutočne baví a či na to máš čas.
Mathias napísal: S ohľadom na cenu streliva je nateraz favoritom kaliber 6.5 Creedmoor. Viem si predstaviť .338 LM, ale to by bolo málo streliva na trening. Optiku by som bral Schmidt & Bender, asi 12-50, ale ak by sa dali objednať iné vežičky na 5-45, tak by som bral asi to, ale zatiaľ sa nedajú, resp. o neviem o tom, že by sa dali.
6,5 Creedmoor je v pohode. Terčový fabrický náboj sa u nás predáva tuším len Norma so 130gr. strelou, čo je osvedčená munícia. Napr. pre 6,5x47mm Lapua je výber fabrického streliva širší, pozri ich web. Do úvahy ešte prichádza 260 Remington. V princípe je to takmer jedno, dôležitejšia je zbraň a kvalitný náboj.
Zrovna S&B 12-50 nie je môj favorit, je to koncepčne starý puškohľad s úzkym zorným poľom, pomerne malým očným reliéfom a celkovo má už svoje najlepšie časy za sebou. Keď niečo moderné a kvalitné, tak Kahles 10-50x56, alebo March 10-60x56. Z lacnejších Vortex Golden Eagle 15-60x52.
Ak hľadáš FFP puškohľad, tak S&B 5-45x56 je bezpochyby dobrý, ale výber osnov vhodných na terčovku je biedny. Oni to koncipujú pre military a leo, takže tak tie osnovy aj vyzerajú. March FX 5-40x56 s 5mm klikaním a osnovou FML-1 je podľa mňa a mojej peňaženky lepšia voľba.
Mathias napísal:Používate niekto Creedmoor? Odporučili by ste to na robenie dier do papiera tam, kde je to pre .308 win už na hrane/za hranou? Alebo by ste mi odporučili len nebyť lenivý, ako ste písali vyššie? Že netreba si zľahčovať život inou rážou, ale natrénovať aj s .308 v mojom prípade.
Nevidím dôvod trápiť sa a strácať čas s 308W. Ak chceš chodiť na súťaže a byť konkurencieschopný, tak potrebuješ iný kaliber - a potom sa učiť s ním.
Mathias napísal:Hľadal som pušky v 6.5 Creedmoor v ponuke predajcov na Slovensku, a najviac sa mi páči Sako TRG 22 A1. Neviem posúdiť, o koľko môže byť A1 lepšie ako "základné" TRG 22. Ak sa pripáca len za fancy pažbenie, tak mi to za to nestojí. Máte niekto skúsenosť či je A1 aj o 2000 EUR presnejšia? Našiel som ešte Tikka T3X TAC a aj TRG 22 so štandardnou pažbou by mali robiť v 6.5 Creedmoor. Zatiaľ som do BW ARMS nepísal, na stránke TRG 22 v 6.5 nemajú.

Ak je výber konkrétnej pušky OT, tak sa ospravedlňujem. Písať o kalibri, bez presahu do realnej použiteľnosti nie je cesta, ktorou som chcel ísť.
V Leviciach som videl jedno "bežné" Sako 22 v 260 Remington, strieľa veľmi pekne.
Ale.
Za tie peniaze by som si kúpil už terčový špeciál, nie konfekčnú zbraň. Pretože Sako TRG je síce kvalitná, ale stále len masovo vyrábaná puška.
Nepíšeš akú máš zbraň teraz, možno by ti stačilo vymeniť hlaveň za novú, vo vhodnom kalibri. Pri 308W ti bude dobré všetko od 6,5x47 cez Creedmoor, 260 Rem až po 7mm-08 Rem.
Dá sa o tom podebatovať viac, len sa mi momentálne nechce písať román. Na pretekoch sa o tom kecá ľahšie a je to efektívnejšie, keďže je tam možnosť obzerať ostatné kvéry.
klapek
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa klapek »

lovec napísal: len sa mi momentálne nechce písať román.
A skoda :-)
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

A co tak zainvestovat do Sabatti Tactical v kalibri 6,5x47 Lapua s multiradialom? Strielal som s tym na strelnici a vyzera, ze je to velmi slusna zbran za rozumnu cenu. :?:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Niekto ti tu z vlastnej skúsenosti (možno) napíše, prečo to nie je zrovna najlepšia investícia... :roll:
Nízke percento zmätkovitosti asi nie je ich najsilnejšou stránkou a pri neuveriteľnej "rýchlosti a pružnosti" pri vybavovaní reklamácii je to tak trochu stávka na divokú kartu. Môže vypáliť super, ale ak nie...
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Len sa pytam na nazor. Chlapik co ju mal na strelnici si ju vcelku pochvaloval a strielala naozaj ako sa patri. Mal na tom NF. Ale podla toho co vravis patril medzi tych "stastnejsich" majitelov Sabatticiek. :D
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Iste. Aj v Rakúsku je celkom obľúbená, kvôli pomeru cena / výkon. Čo som postrehol, tak ich je viac v 308W, možno bez toho multi hokus-pokus vývrtu je to menšie riziko.
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Takze ako pisal lovec...z vlatnej skusenosti ti pisem. Sabatti som preklia uz velakrat. Pusku som kupil vo Viedni, model Tactical v 6,5x55, multiradial vyvrt. Rychlo som objednal listu, nahodil sklo...urobil asi 8 navazok a hajde na strelnicu. Tento spagetti zazrak nastrielal najlepsie do myslim 3cm. Skusal som aj tovarenske match Lapua a Norma. Otras...vsetko som prekontroloval, zmenil utahovacie momenty, optiku...stale zle. Potom sme zistili, ze asi 2cm od ustia je vo vyvrte akoby odskok take esicko a aj je to vydute...no to bolo hresenia. Zavolali sme predajcovi, ze mame reklamaciu a odpoved bola arogantna, vraj doniest pusku, posle ju do Sabatti a do roka, mozno dvoch po preskumani mi poslu novu zbran alebo peniaze, ale ak puska striela do 1moa, tak je to normalny tovarensky rozptyl nimi uvadzany. Takze hlaven sa skratila, spravilo sa ustie, zapich...a strielalo to takisto. Zahadu sme nevyriesili, merali sme to kalibrom, cumeli dovnutra a nic...tak teraz mam doma Sabatti za 2160 eur, o 800e navrch, lebo som tam vymenil hlaven a striela to podla predstav. O zaverovej voli u povodnej hlavni ani nepisem, takisto o vadach zasobnika, licnice...chvalabohu puskar mi vsetko hravo vyladil a je po starostiach. Teraz je to velmi slusna zbran...absolutne bez chyby ale uz by som Sabatti nekupil, alebo ano, ale predtym by som trval na odskusani na strelnici, co by asi zase predajca nesuhlasil.Na pretekoch mi Rakusania vraveli, ze som asi treti pripad s touto zavadou co zaznamenali. Ale zase som videl nastrely s touto zbranou a prijemne prekvapila.
VimpelP
občasný prispievateľ
Príspevky: 8
Registered for: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa VimpelP »

Ak ja pridám trošku svojích skúsenosti, dlho som premýšľal nad 260 rem, až som ho nakoniec zobral :) .

Keďže továrenské strelivo sa dá zohnať len na CZ tak som začal prebíjať. Priemerná rýchlosť na ústi je cca 840-850 m/s s nie úplne vhodným prachon N540, ale dojde mi pixla a kupiujem Swiss, ktorý by mal byť lepší. Inak sa prebíja normálne ako každý iný. Používam nábojnice lapua, ktoré sú bežne dostupné, ale formátujem aj staré SAKA 308 ktoré mi ostali a ide to vcelku ok.

Dole sú terče, prakticky všetky laborácie išli viac menej výborne, poviem že som strieľal takmer po roku, išlo už len o rýchlosť. 260 rem je niečo medzi 6,5 CM a 6,5 SE, potom už každému podľa chuti.

Dole: 100>200>300m ( 300 m musím ešte vycentrovať oči :) ).

Na prvom obrázku sú 4 rôzne laborácie.
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

Mathias napísal:Pozdravujem páni,

Hľadal som pušky v 6.5 Creedmoor v ponuke predajcov na Slovensku, a najviac sa mi páči Sako TRG 22 A1. Neviem posúdiť, o koľko môže byť A1 lepšie ako "základné" TRG 22. Ak sa pripáca len za fancy pažbenie, tak mi to za to nestojí. Máte niekto skúsenosť či je A1 aj o 2000 EUR presnejšia? Našiel som ešte Tikka T3X TAC a aj TRG 22 so štandardnou pažbou by mali robiť v 6.5 Creedmoor. Zatiaľ som do BW ARMS nepísal, na stránke TRG 22 v 6.5 nemajú.
.
Nie je to iba o pazbe. Aj ked.... Pazba vychadza z modelu M10, pricom zadna sklopka je totozna. Neskutocne pevna a variabilnost nastavenia ani nemoze byt lepsia. Mnam. Zaver ma inu povrchovku a myslim ze aj ine vole, chodi proste ako po loziskach. (pre info mal som TRG22 v 308 a teraz mi tu lezi 42 v 388, takze mam co porovnavat) Ale najvacsi rozdiel je v spusti. Kontajner je totozny s M10, teda iny poistny a uzamykaci klin, ine nastavenie spuste. Hlaven je fosfatovana, o kvalite netreba pisat.
Myslim ze za tie prachy dokonale stoji....
Prílohy
a1.jpg
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Mám takú polootázku - poloúvahu. Čo tak sledujem strelcov, tak kopa ľudí, ktorí chcú strieľať na 50 a viac metrov, sa ženú za kalibrom 6,5mm a sú ochotní pre takú zbraň ísť aj do zahraničia.... No a potom sú inzeráty plné zbraní v tomto kalibri za 2/3 ceny s popisom "uloženka, vystrelených max 20 nábojov, prípadne stav novej zbrane"
Je to spôsobené:
a) ten kaliber je na pikaču
b) už aj vo výrobe drahších zbraní sa "optimalizuje" a musíte mať šťastie na dobrý kus, lebo inak to strieľanie stojí zas za píp
c) nestačí si kúpiť len drahú flintu, treba vedieť aj strieľať :twisted: a investovať podobnú sumu ako zbrane aj do optiky
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"