Otázky z knižky a bližšie info ku nim

Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

Otázka B.3. - 19

Kód: Vybrať všetko

Držiteľ zbrojného preukazu skupiny D nadobudol v zahraničí na základe zbrojného sprievodného listu vydaného zastupiteľským úradom Slovenskej republiky dlhú opakovaciu palnú zbraň s hladkým vývrtom hlavne, ktorej dĺžka hlavne je menšia ako 600 mm. V sobotu sa vrátil do miesta bydliska a v pondelok ráno bol pozvaný na poľovačku, ktorá sa koná na opačnom konci republiky. Platnosť zbrojného sprievodného listu končí v pondelok. Nakoľko zbraň, ktorú doviezol, je poľovná a on je držiteľom zbrojného preukazu príslušnej skupiny, rozhodol sa ju prihlásiť a zaevidovať až v stredu po návrate z poľovačky. Akého konania sa dopustil?
Odpoveď z knižky:

Kód: Vybrať všetko

Držiteľ zbrojného preukazu sa dopustil priestupku na úseku zbraní a streliva podla paragrafu 69 ods. 1 písm. d) zákona č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov, nakoľko si nesplnil povinnosť podľa paragrafu 42 ods. 3 zákona, a to najneskôr do uplynutia doby platnosti zbrojného sprievodného listu oznámiť dovoz zbrane kategórie B policajnému útvaru a predložiť ju na zaevidovanie alebo odovzdať do úschovy.
Je tá odpoveď správna? V par.42 ods. 3 sa spomína 7 dňová lehota na oznámenie a zaevidovanie zbrane, nie že do konca platnosti sprievodného listu. Ďalej si myslím, že okrem porušenia tejto povinnosti nemal ísť na poľovačku so zbraňou, ku ktorej nemá vydaný preukaz zbrane.
Tiež mi nie je jasné, ako toto celé funguje v praxi - mám zbrojný sprievodný list, som v zahraničí, kúpim tam zbraň a musím bežať domov, aby som ju stihol do 7 dní registrovať?
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Mozno trochu podobne:

Mne v Malackach na useku zbrani a streliva bolo povedane, ze po nakupe zbrane, pocas plynutia 7-dnovej lehoty na jej zaevidovanie, mozem s touto pokojne ist aj na strelnicu. Akurat musim pri sebe nosit nakupne povolenie, ktore do zaevidovania zbrane, resp. pocas plynutia lehoty na tento ukon, sluzi ako nahrada PZ.

Ale samozrejme, podstatna je 7-dnova zakonna lehota na zaevidovanie zbrane, a nie platnost nakupneho povolenia. A to oboma smermi, tj. aj ked nakupne povolenie uz stratilo platnost, ale este stale plynie lehota na zaevidovanie zbrane (napr. som zbran kupil v posledny den platnosti nakupneho povolenia), malo by byt podla vyjadrenia dotycneho policajta vsetko v poriadku.

Z toho by som usudzoval, ze situacia je v pripade zbrojneho sprievodneho listu analogicka, a teda minimalne ta pondelkova polovacka by mala byt este OK, nie? Dajme tomu za predpokladu ze v pondelok este stale plynula aj 7-dnova lehota na zaevidovanie zbrane...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Bororo - v zahranici sa hlavne riadis platnymi zakonmi v tom state. Takze by si si ich mal tam prestudovat. Nasa legislativa sa vztahuje v tychto veciach na nase uzemie.
Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

V zahranici predsa kupil zbran na zaklade zbrojneho sprievodneho listu vydaneho zastupitelstvom SR, takze podla platnych zakonov SR ju mal do 7 dni zaevidovat v SR na prislusnom policajnom urade.
Preto som chcel vediet, ci ked je niekto v zahranici a ma zbrojny sprievodny list na trvaly dovoz zbrane, tak musi pamatat na to, ze do 7 dni od nakupu musi splnit evidencnu povinnost.
Co sa tyka moznosti pouzivat zbran pred zaevidovanim len na zaklade zbrojneho sprievodneho listu, tak to som nikde v zakone nenasiel, mozete to niekto dalsi potvrdit, ze je to tak?
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Paragraf 40 ods. 1 ma aj slovko "pouzivat"
Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

Dakujem, beriem to teda tak, ze je to mozne, aj ked v zbrojnom sprievodnom liste vobec nemusia byt detail o nakupenej zbrani.
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

Bororo - este co sa tyka tvojej otazky z knihy, tak odpoved bola spravna do 1.7.2015
preto sa mi natiska otazka, mas knihu po novelizacii?
Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

Vsak to, mam najnovsiu knizku, oranzovu, novsia urcite nie je...
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

Ahojte, chystam sa na ZP, strcili mi do ruky nove otazky platne od oktobra. Narazil som na jednu, co fakt netusim co tam ma byt, neporadi prosim niekto?
Aký zákon sa vzťahuje na konanie neupravené v zákone č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive?
Thibir
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa Thibir »

Zákon 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

V akom formáte máš tie otázky, len tak zo zaujímavosti by som si ich rád pozrel.


edit electron: prispevky predchadzajuce tvojmu necituj
Naposledy upravil/-a Thibir v 02 Okt 2018, 10:33, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

Dakujem!!! :)
Otazky mi strcila policajtka vytlacene z wordu do ruky, momentalne si to prepisujem tak potom mozem sem hodit na stiahnutie.
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

Nove otazky platne od oktobra 2018:

LINK NA ULOZ.TO
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

Mam problem s otazkou:
Vymenujte príslušnosti na konanie podľa Správneho poriadku.
Neviete niekto prosim, co tam ma byt? Podla §5 Spravneho poriadku: Na konanie sú vecne príslušné správne orgány, ktoré určuje osobitný zákon; ak osobitný zákon neustanovuje, ktorý orgán je vecne príslušný, rozhoduje obec.
Len otazka je ze "vymenujte", tak ked poviem ze su to organy urcene zakonom alebo obec, tak to som toho vela nevymenoval... ?
Thibir
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 5 years 6 months

Príspevok od používateľa Thibir »

Príslušnosť podľa správneho poriadku je vecná, funkčná a miestna.

Vecná ja § 5 určuje, aký druh orgánu rozhoduje - v prípade zbraní je to napr. OR PZ.

Funkčná je § 6, určuje ktorá časť alebo útvar rozhoduje v prvom stupni a ktorý v druhom - napr. kto z OR PZ rozhoduje o žiadostri o vydanie ZP, kto rozhoduje o odvolaní atď.

Miestna príslušnosť § 7 rieši miestnu príslušnosť, t.j. pod ktoré OR PZ patrí konkrétny človek a jeho žiadosť.
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

Dakujem!!!!

Este s jednou otazkou som si neni isty, ze som taky smely:
B-14 B.2 Vymenujte súdy na účely Trestného poriadku.
Su to specializovany trestny sud, okresny sud a krajsky sud?
Dakujem! :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"